پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۴۲۵
تاریخ انتشار : ۲۷ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۵
بنا به دستور مقام معظم رهبری، همه کودکان افغانستانی چه آنهایی که دارای شرایط قانونی حضور در ایران هستند و چه آنها که مدارک قانونی حضور در ایران را ندارد باید در مدارس دولتی ثبت‌نام می‌شوند.

شعارسال: بعد از چند دهه حضور مهاجرین افغانستانی بالاخره امسال با رفع همه موانع تحصیل کودکان مهاجر، فرصتی تاریخ فراهم شده تا همه کودکان افغانستانی تحصیل کنند.

کودکان افغانستانی واجد شرایط تحصیل به دو گروه مدرک ( کارت و پاسپورت) و بی‌مدرک تقسیم می شوند.

فرآیند ثبت‌نام گروه مدرک دار چند وقتی است که شروع شده است. لازم است هر چه سریع تر به مدارس محل تحصیل مراجعه کنید. هیچ بهانه‌ای برای نپذیرفتن کودکان قابل قبول نیست. نپذیرید و پیگیری کنید.

فرآیند ثبت نام کودکان بدون مدرک هنوز اعلام نشده است. احتمالاً مثل سال گذشته، والدین کودک با مراجعه به اردوگاه‌ها و دفاتر کفالت برگه آبی دریافت کرده و مراحل ثبت نام را طی می‌کنند.

نکته: ممکن است تا زمان اعلام فرآیند ثبت نام بی مدرک‌ها، ظرفیت مدارس نزدیک محل سکونت پر شود.

بنابراین بهتر است همین حالا به مدارس مراجعه کنید و با رایزنی و آوردن مدارک پیش ثبت نام اولیه انجام دهید.

امسال به موجب دستور رهبر ایران و قانون دولت هیچ وجهی بابت ثبت نام از کودکان افغانستانی دریافت نمی‌شود.

نکته اول: هر سال مبالغی تحت عنوان کمک به مدرسه، وجه کتاب‌های درسی و بیمه از دانش آموزان ایرانی دریافت می‌شود، این وجه باید توسط کودکان افغانستانی هم پرداخت شود و حسابش از شهریه جداست. بیراهه نروید.

نکته دوم: اگر نهایتا ملزم به پرداخت شهریه شدید، یا بچه‌ها را ثبت نام نکردند و یا هر مشکل دیگری و راه های رایزنی بسته شد چاره‌ای جز مراجعه به ادارات بالادستی نیست. چگونه؟ به این ترتیب.

در تهران: مراجعه به منطقه موردنظر آموزش و پرورش. آدرس مناطق مختلف را در این لینک ببینید:http://www.tehranedu.ir/Default.aspx?page=1100

- اگر جواب نداد اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران به آدرس: میدان فلسطین، خیابان طالقانی غربی، خیابان سرپرست

-یا مراجعه به سایت: http://www.aap.tehranedu.ir

-یا تماس با شماره تلفن‌های واحد ارزیابی و شکایات اداره آموزش و پرورش: 88964033 - 88964006 و 88954506

-در شهرستان مراجعه به اداره کل آموزش و پرورش شهرستان یا استان ممکن است کارشکنی‌های ثبت نام امسال بیش از سال‌های گذشته باشد و کار به بحث و جدل بکشد.

توجه کنید که بودجه تحصیل کودکان افغانستانی را دولت از خزانه پرداخت می‌کند.

بنابراین تحصیل کودکان هزینه‌ای برای آموزش و پرورش ندارد و هزینه آن به عهده دولت است. اما مراقب باشید که از گفتن حرف‌های عامیانه و بی‌سند مثل اینکه سازمان ملل هزینه تحصیل کودکان افغانستانی را داده است خودداری کنید.

هزینه تحصیل کودکان چند 10 برابر هزینه‌ای است که سازمان ملل آن هم فقط برای کودکان ثبت شده دارای مدرک می‌دهد. حساسیت بیهوده ایجاد نکنید.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 26تیر1395، کدخبر: 13950426000271: www.farsnews.com


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین