پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۹۹۴۲
تاریخ انتشار : ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۲
زندگی مدرن امروزی سعی دارد تا همه چیز را در کوتاه‌ترین زمان آماده کند و این مسئله شامل آماده کردن وعده‌های غذایی نیز می‌شود اما چه خوراکی هایی را نباید در مایکروویو گرم کنیم؟

شعارسال: معمولاً برای گرم‌کردن غذا آن را در مایکروویو می‌گذاریم. اگرچه گرم کردن غذا با مایکروویو امری عادی‌است اما بعضی غذاها را هرگز نباید در مایکروویو گرم کنید، چون سلامتی افراد را باخطر مواجه می کنند.

متخصصان تغذیه معتقدند: «خوردن باقی‌مانده‌ی غذاها روشی سالم و اقتصادی است. اما گرم کردن بعضی غذاها خطرناک است. به ویژه اگر قبلاً در شرایط خوب (در ظرف دربسته و دمای مناسب) نگهداری نشده باشند

برای بسیاری از این غذاها مشکل فقط گرم کردن آن ها با مایکروویو نیست، بلکه تغییراتی است که در دمای غذا از زمانی‌که آن را مصرف نمی کنید تا وقتی که دوباره گرم می‌کنید به‌وجود می‌آید. به‌هرحال با این مطلب پنج شنبه های برنا همراه باشید تا بدانید چه خوراکی هایی را نباید در مایکروویو گرم کنید.

۱. سیب‌زمینی

گرم‌کردن سیب‌زمینی‌ که بعد از پخته‌شدن بار اول، در دمای اتاق سرد شده‌اند می‌تواند باعث مسمومیت غذایی شود. اگر بگذارید سیب‌زمینی‌ها در دمای اتاق سرد شوند ممکن است باکتری بوتولیسم در آن رشد کند، پس بهتر است اگر نمی‌خواهید سیب‌زمینی را بلافاصله بعد از پختن بخورید، آن را در یخچال قرار دهید. گرم‌کردن سیب‌زمینی بعد از سردشدن آن در یخچال، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

۲. مرغ

گرم‌کردن دوباره‌ی مرغ اشکالی ندارد، اما اگر آن را در مایکروویو می‌گذارید مطمئن شوید که تا عمق آن کاملاً داغ می‌شود. گاهی اوقات مایکروویو همه‌جای غذا را یک‌دست گرم نمیکند. اگر مرغ کاملا ًپخته نشود، ممکن است بعضی باکتری‌ها روی آن باقی بماند.

۳. برنج

اگر برنج در دمای اتاق سرد شده باشد، ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشد که می‌توانند تقسیم و باعث مسمومیت غذایی شوند. گذاشتن برنج در مایکروویو نمی‌تواند این باکتری‌ها را از بین ببرد، پس بهتر است برنج فوراً خورده یا در یخچال قرار داده شود. در این صورت می‌توانید آن را دوباره گرم کنید.

هرچند گرم کردن غذا با مایکروویو روش سریعتری است اما بهتر است در مورد برنج از اجاق خوراک‌پزی استفاده کنید.

۴. قارچ

قارچ‌ها دسته‌ی دیگری از سبزیجات هستند که هرگز نباید در مایکروویو گرم شوند. قارچ‌ها بعد از اینکه گرم می‌شوند به‌علت ریزمغذی‌هایی که دارند می‌توانند باعث اختلال در کار معده شوند. پس بهتر است قارچ را در یک وعده مصرف کنید و برای بعد نگه ندارید. درصورتی‌که قارچ را در دمای اتاق رها کنید، ممکن است باکتری هم روی آن رشد کند.

۵. غذاهای پر روغن

هر روغنی می‌تواند تا درجه‌ی خاصی از حرارت را تحمل کنند. اگر دمای روغن از این دما بالاتر برود، کف‌های سمی و مواد خطرناکی تولید می‌شوند که رادیکال‌های آزاد نام دارند و می‌‌توانند باعث بیماری‌هایی نظیر سرطان شوند. پس بهتر است از گرم‌کردن غذاهای چرب در مایکروویو خودداری کنید، چون ممکن است بیش‌ازحد داغ شوند و بسوزند.

گرم کردن غذا با مایکروویو زمانی ایده خوبی است که غذای شما خیلی چرب نباشد.

۶. شیر مادر

هرگز شیری را که می‌خواهید به نوزاد بدهید در مایکروویو گرم نکنید. به‌گزارش FDA تحقیقات نشان داده‌ است که مایکروویو شیر و غذای بچه را به‌صورت ناهمگون گرم می‌کند و باعث به‌وجود‌آمدن نقاط داغ می‌شود که می‌تواند دهان و گلوی کودک را بسوزاند. برای اطمینان بیشتر، هر نوع شیری را که می‌خواهید به کودک بدهید، با روش بن‌ماری (حرارت دادن غیرمستقیم با بخار آب) روی اجاق گاز گرم کنید.

به‌طورکلی، وقتی مشغول گرم کردن غذا با مایکروویو هستید، حتماً صبر کنید تا غذا به دمای بالا برسد. همچنین هیچ غذایی را که بیشتر از سه روز مانده نخورید تا مطمئن باشید غذایی که می‌خورید سالم است و میکروبی در آن رشد نکرده است.

خلاصه‌ای از نکات مهم در مورد استفاده از مایکروویو

به‌طور‌کلی، گرم‌کردن غذاهایی که در یخچال بوده‌اند اشکالی ندارد.

اگر غذایی در دمای اتاق سرد شود و بعد آن را گرم کنیم، امکان رشد بوتولینیم به‌وجود می‌آید.

گرم‌کردن شیر مادر در مایکروویو می‌تواند باعث به‌وجودآمدن نقاط داغ شود. شیشه‌ی حاوی شیر مادر را به‌روش بن‌ماری روی اجاق گاز گرم کنید.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار:7شهریور1398 ، کدخبر: 891046: www.borna.news


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین