پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۵۲۷۲۰
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱
معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به راه‌اندازی سامانه صدف برای جلوگیری از انحرافات سوخت گازوئیل از ابطال ۵۰۰ هزار کارت سوخت خبر داد.

شعارسال: عبدالله هندیانی درباره قاچاق سوخت و تأثیر افزایش نرخ بنزین بر این پدیده، اظهار داشت:

اقدامات خوبی در حوزه مربوط به پیشگیری از قاچاق سوخت صورت گرفته است که در کنار این مسائل، بحث سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت نیز می‌تواند در جلوگیری از قاچاق بنزین اثرگذار باشد.

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود:در برخی از مرزهای ما همچون استان‌های شرقی با توجه به وضعیت کشورهای همسایه که تقاضای زیادی برای سوخت دارند ظرفیت قاچاق بسیار بالا است؛ قبلاً کارت‌های سوخت را در این استان‌ها کدینگ کرده بودیم الان نیز با سیاست جدید جلوی انتقال کارت‌های سوخت به آن استان‌ها گرفته می‌شود که خود این موضوع می‌تواند به پیشگیری از قاچاق کمک کند.

وی با بیان اینکه سهمیه‌بندی حتماً در کاهش قاچاق بنزین تأثیر دارد، ادامه داد:

در این مدت بیش از ۵۰۰ هزار کارت سوخت در سطح استان‌ها باطل شده است؛ این موضوع به این معنا است که قبل از اجرای طرح سهمیه‌بندی، ۵۰۰ هزار کارت سوختی که ۳۰۰ لیتر ذخیره داشت به جای دیگری منتقل می‌شد و مورد استفاده قرار می‌گرفت.

*** راه‌اندازی سامانه صدف

هندیانی افزود: سهمیه‌بندی از انتقال کارت‌های دیگر به استان‌های مرزی برای خروج سهمیه جلوگیری می‌کند چرا که سهمیه هر کسی محدود است و نمی‌تواند سهم خود را به صورت آزاد بفروشد.

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد:حجم قابل توجهی از قاچاق سوخت مربوط به گازوئیل است اما این مساله به معنای این نیست که قاچاق بنزین نداریم.

وی با اشاره به قاچاق گازوئیل، گفت: در حوزه گازوئیل اقدامات پیشگیرانه‌ای صورت گرفته است که از جمله آنها می‌توان به سامانه پیمایش برای کامیون‌ها اشاره کرد که البته این سامانه از قبل فعال بود اما در حال حاضر در حال گسترش لینک‌های ارتباطی سامانه مذکور هستیم تا از این طریق جلوی انحرافات را بگیریم.

هندیانی افزود: قبلاً در حوزه چاه‌های آب کشاورزی امکان شناسایی نداشتیم اما از سال ۹۷ فقط چاه‌هایی سوخت می‌گیرند که دارای پروانه باشند و شرکت آب و فاضلاب به صورت رسمی این پروانه را تأیید کرده باشد.

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  ادامه داد: سامانه صدف نیز فعال شده است که موجب شده صرفه‌جویی خوبی را در جلوگیری از انحرافات سوخت گازوئیل داشته باشیم.

*** انحرافات سوخت

وی در مورد انحرافات سوخت، بیان کرد: سوختی که از مبدا به مقصد می‌رود در بین راه ممکن است دچار انحراف شود؛ به عنوان مثال سوختی که از پالایشگاه به چاه‌های کشاورزی می‌رود، اگر چاه کشاورزی وجود خارجی نداشته باشند اما متقاضی وجود داشته باشد و ما کنترلی روی آن نداشته باشیم در اینجا انحراف صورت گرفته است.

هندیانی افزود: همچنین می‌توان به بخش ماشین‌آلات کشاورزی نیز اشاره کرد که در بحث ساماندهی، متوجه شدیم تعداد قابل توجهی ماشین‌آلات داریم که وجود خارجی ندارند اما با توجه به اینکه کارت و اسناد مالکیت داشتند سوخت را می‌گرفتند.

متوجه شدیم تعداد قابل توجهی ماشین‌آلات داریم که وجود خارجی ندارند اما با توجه به اینکه کارت و اسناد مالکیت داشتند سوخت را می‌گرفتند

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز یادآور شد: این موارد را در سامانه صدف شناسایی کردیم که البته وزارت نفت نیز همکاری خوبی با ستاد در این زمینه می‌کند.

وی گفت: امیدوار هستیم با طرح‌هایی که پیش روی داریم جهت نصب جی پی اس برای بحث‌های ترانزیتی در حوزه حمل و نقل و شناورهای کوچک و بزرگ در حوزه سوخت، قاچاق را در این بخش به حداقل برسانیم.

*** اقدامات مربوط به برقراری لینک میان سامانه‌ها

هندیانی تاکید کرد: نکته حائر اهمیت این است که سوخت ما نسبت به کشورهای همسایه اختلاف قیمتی زیادی دارد که این اختلاف قیمتی به صورت خودکار به افزایش قاچاق دامن می‌زند امیدوار هستیم با راه‌اندازی سامانه‌ها و لینک آنها همچون بارنامه برخط و غیره طی سال جاری بتوانیم قاچاق سوخت را کاهش دهیم.

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۶۰ درصد از اقدامات مربوط به برقراری لینک میان سامانه‌ها انجام شده که با تکمیل این برنامه، کنترل‌ها به صورتی انجام خواهد شد که امکان انحراف را تشخیص بدهیم.

شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری صنایع، تاریخ انتشار: 7دی1398 ، کدخبر: 153344: sanayepress.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین