پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۱۱۴۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: درباره این که کمیسیون تلفیق، مجوزی به هیات رئیسه یا هر فردی دیگری داده باشد که اعداد داخل جداول که به تصویب کمیسیون تلفیق رسیده است را تغییر دهند، به هیچ وجه چنین مجوزی داده نشده است.
شعار سال: سریال حواشی بی‌پایان لایحه بودجه ۱۴۰۰ کماکان ادامه دارد. از ابتدای امر که مجلس به جای کلیات لایحه بودجه، گزارش کمیسیون تلفیق را رد کرد تا حالا که موضوع دست‌کاری در اعداد و جداول بودجه ادامه دارد. در ابتدای امر، علی خضریان، نماینده جبهه پایداری تهران، در توئیتی محمدباقر قالیباف، رئیس‌مجلس و الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس را متهم کرد که ارقام و اعداد بودجه را پس از تصویب در مجلس، تغییر داده‌اند. سیدکاظم دلخوش اباتری، عضو دیگر کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ نیز در این باره گفته است تیمی پس از تصویب، بودجه را تنظیم کرده و احکام را مورد دست‌کاری قرار داده که چنین دست‌کاری در بودجه سابقه نداشته است. در پی انتشار این اخبار بیش از ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به قالیباف خواستار پاسخگویی وی درباره تغییر در تنظیم جداول بودجه ۱۴۰۰ شدند. با این وجود برخی از اعضا کمیسیون تلفیق می‌گویند که در این باره از کمیسیون رای‌گیری کرده‌اند و تغییرات در جداول بودجه با مجوز کمیسیون تلفیق بوده است.

محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰، درباره این موضوع گفت: اعضای کمیسیون تلفیق در یک رای‌گیری این مجوز را به اعضا هیات رئیسه- و نه هیچ کس دیگری- دادند با توجه به طولانی شدن زمان بررسی بودجه، ردیف‌ها را مشخص و دوباره به نمایندگان اعلام کنند و رای نمایندگان و مجوز آن برای تغییر اولیه و مشخص شدن جداول بود، اما درباره این که کمیسیون تلفیق مجوزی به هیات رئیسه یا هر فردی دیگری داده باشد که اعداد داخل جداول که به تصویب کمیسیون تلفیق رسیده است را تغییر دهند، به هیچ وجه چنین مجوزی داده نشده است.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مجلس یازدهم تاکید کرد که هنوز مشخص نیست که این تغییرات انجام شده یا نه، اما در صورت تغییر، تخلف رخ داده است.

وی ادامه داد: بودجه در مجلس ابتدا در کمیسیون تلفیق تصویب می‌شود و بعد از آن مصوبات کمیسیون تلفیق باید به تایید صحن علنی برسد و آنچه در صحن علنی تصویب و به شورای نگهبان ارسال و شورای نگهبان تایید کرده است، فصل‌الخطاب در موضوع بودجه بوده و هرگونه دست‌کاری در بودجه بعد از طی این مراحل خلاف است. حتی اگر در ادوار پیشین نیز چنین کاری صورت می‌گرفته تخلف بوده و نمی‌توان با استناد به تخلف ادوار گذشته دوباره تخلف کرد.

آصفری خاطرنشان کرد: من از تغییر اطلاع ندارم. اگر تغییرات در فصول باشد مساله دیگری است، اما اگر در خارج از فصل‌ها باشد یعنی اعتباری از داخل فصلی به داخل فصلی دیگر رفته باشد، تخلف صورت گرفته است. اما جابه‌جایی در درون فصول روال است و تخلف نیست.
 
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ با بیان این که «باید درباره شائبه دستکاری بودجه بررسی دقیقه شده و نتیجه اعلام شود»، تاکید کرد: تصمیمات مجلس بر مبنای رای نمایندگان است و در صورت تغییر اعداد و تخلف، بایستی مصوبه اولیه که به تصویب رسیده، به عنوان اصل لازم‌الاجرا قلمداد شود.

چکیده گفتگو با محمدحسن آصفری

-اعضا کمیسیون تلفیق در یک رای‌گیری این مجوز را به هیات رئیسه دادند که با توجه به طولانی شدن زمان بررسی بودجه، ردیف‌ها را مشخص و دوباره به نمایندگان اعلام کنند

-کمیسیون تلفیق مجوزی به هیات رئیسه یا هر فردی دیگری برای تغییر اعداد داخل جداول نداده است

-من از تغییر اطلاع ندارم؛ اگر تغییرات در فصول باشد مساله دیگری است، اما اگر در خارج از فصل‌ها باشد، یعنی اعتباری از داخل فصلی به داخل فصلی دیگر رفته است، تخلف صورت گرفته است

-تصمیمات مجلس بر مبنای رای نمایندگان است و در صورت تغییر اعداد و تخلف، بایستی مصوبه اولیه که به تصویب رسیده، به عنوان اصل لازم‌الاجرا قلمداد شود.

شعار سال: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از اعتماد آنلاین، تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: ۴۸۲۸۴۳، www.etemadonline.com
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
هیوا
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
0
0
ای بابا اینم از مراجع قانون گذارمون بقول معروف هرچه بگندد نمکش میزنند وای بروزی که بگندد نمک
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
0
0
بودجه 1400 در ایران انقد ماجرا پشتش خوابیده که رو نشده ماشالله نمیشه بیانش کرد اصلا
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین