پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۱۳۰۳
تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
محمدرضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی درباره آخرین وضعیت صادرات شیرخشک اظهار کرد: باتوجه به کاهش قدرت خرید خانوار، طی سال گذشته یک میلیون تن شیر مازاد به شیرخشک تبدیل شد، اما با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده‌های دامی، برای صادرات شیرخشک عوارض وضع شده است تا یارانه از سفره خانوار ایرانی به جیب خارجی‌ها نرود.

  شعار سال:سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: با کاهش قدرت خرید خانوار، یک میلیون تن شیرخام مازاد به شیرخشک تبدیل شد.
 
 محمدرضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی درباره آخرین وضعیت صادرات شیرخشک اظهار کرد: باتوجه به کاهش قدرت خرید خانوار، طی سال گذشته یک میلیون تن شیر مازاد به شیرخشک‌ تبدیل شد اما با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده های دامی، برای صادرات شیرخشک عوارض وضع شده است تا یارانه از سفره خانوار ایرانی به جیب خارجی ها نرود.
 
بنی طبا در واکنش به اعتراض دامداران مبنی بر دریافت عوارض شیرخشک بیان کرد: قیمت شیرخشک در دنیا حدود ۲.۳ دلار است و حال اینکه با قیمت بالای یک دلار بدنبال صادرات هستند، یارانه آن نباید از جیب مصرف کنندگان داخلی خارج شود چرا که دامداران در ابتدای زنجیره یارانه می گیرند و همواره با عدم پرداخت عوارض بدنبال خروج یارانه هستند، درحالیکه با فروش شیرخشک به نرخ جهانی می توانند سود کنند.
 
سخنگوی انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه ضریب تبدیل شیرخام به شیرخشک حدود ۱۲ کیلو به یک کیلو است، گفت: با توجه به پرداخت یارانه در ابتدای زنجیره، عوارضی برای صادرات شیرخشک در نظر گرفته شده، هر چند از نظر ما میزان عوارض زیاد نیست‌.
 
این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت محصولات لبنی جوابگوی هزینه های تولید نیست، بیان کرد: علی رغم افزایش ۴۰ درصدی حقوق و دستمزد، ۲۰ تا ۲۵ درصدی محصولات پتروشیمی و خرید شیرخام بالاتر از نرخ مصوب، قیمت محصولات لبنی مشمول قیمت گذاری از آذر تغییری نداشته است که نتیجه این امر منجر به کاهش عرضه کالاهای مشمول قیمت گذاری می شود.
 
سخنگوی انجمن صنایع لبنی در پایان تصریح کرد: طی سال های اخیر مسئولان به خاطر شرایط جنگ‌اقتصادی مجبور به پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به ابتدای زنجیره بودند که با چشم انداز خوبی که از مذاکرات وجود دارد، انتظار می رود که ارز ترجیحی حذف شود، کمااینکه مسئولان دولتی اذعان کردند که تنها در ۶ ماهه نخست سال ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده خواهد شد.
 

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازپایگاه خبری تحلیلی آگروفودنیوز  ، تاریخ انتشار: 15اردیبهشت 1400، کدخبر: ،agrofoodnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین