پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۵۹۴۹
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۱
این تالاب می تواند به یک مرکز سیاحتی و تجاری تبدیل شود و شاید مهم ترین مکان شهر رشت برای درآمدزایی گردشگری! شرایط آن خیلی بیشتر از دو رودخانه رشت فراهم است و البته هنوز زیبایی های طبیعی خود را حفظ کرده است. ولی به نظر می رسد انگیزه چندانی برای ایجاد چنین فرصتی نیست!
شعار سال: تالاب عینک رشت به عنوان بزرگترین تالاب شهری ایران شناخته می‌شود. ولی می‌توان گفت زیباترین مکان ایران هم است که به عنوان یک منطقه گردشگری محسوب نمی‌شود!

در سال‌های اخیر اقدامات مختلفی در خصوص تالاب انجام شد که البته بیشتر آن حول «همایش‌های وعده‌های مختلف» بود. از ابتدای شورای پنجم بحث برخی دوستان شورا این بود که شرایط پیوستن به کنوانسیون رامسر برای این تالاب فراهم شود که البته چندان پیگیری نگردید. در این میان انجمن‌های فعال محیط زیست برای پاکسازی حاشیه تالاب تلاش‌هایی کردند و شهرداری و برخی اعضای شورا هم گهگاه کمک‌هایی کردند، اما بیشتر این اقدامات به صورت موقت و بدون دورنمای لازم بود که نتوانست شرایط را برای تبدیل تالاب به یک اکوتوریسم مطلوب ایجاد کند.
به نظر می‌رسد مشکلات قانونی مالکیت تالاب از مباحثی است که جلوی بسیاری از زمینه‌های سرمایه گذاری را در این محدوده گرفته است و متاسفانه از سوی نمایندگان مردم در مجلس و شورای شهر و همچنین مدیران استانی پیگیری مناسبی هم صورت نمی‌گیرد. این تالاب می‌تواند به یک مرکز سیاحتی و تجاری تبدیل شود و شاید مهم‌ترین مکان شهر رشت برای درآمدزایی گردشگری! شرایط آن خیلی بیشتر از دو رودخانه رشت فراهم است و البته هنوز زیبایی‌های خود را حفظ کرده است. ولی به نظر می‌رسد انگیزه چندانی برای ایجاد چنین فرصتی نیست!
در ماده ۶۱ طرح جامع مدیریت شهری که هنوز به تصویب نرسیده است، آمده است که «حراست و صیانت ازبستر رودخانه‌ها و انهار در محدوده و حریم شهر‌ها با رعایت ضوابط اعلامی وزارت نیرو به عهده شهرداری است.» تصویب چنین ماده‌ای کمک بزرگی برای جلوگیری از تداخل مدیریتی در حاشیه تالاب می‌کند و شرایط را برای پیوستن به کنوانسیون رامسر راحت‌تر خواهد نمود. یکی از وظایفی که اعضای شورای رشت دارند این است که در وهله اول با تشکیل کارگروهی زمینه‌ها را برای ورود تالاب به کنوانسیون رامسر و همچنین ارتباط با نمایندگان استان برای انتقال حراست از تالاب به شهرداری فراهم کنند. وگرنه مشخص است که شاهد وعده‌های بی سرانجامی برای جذب سرمایه گذار در تالاب خواهیم بود و تنها زحمت فعالان محیط زیست خواهد بود که برای پاکسازی حاشیه تالاب اقدام کنند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی گیل خبر تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۴۷۰۰۲۴، www.gilkhabar.com
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین