پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۰۹۵۹
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
کیومرث کلانتری درباره کمبود‌های آب شرب برای تامین انسانی گفت: آب برای جمعیت انسانی با کمبود مواجه نیست، چون پنج درصد کل آب کشور در زمینه شرب تامین و مابقی در زمینه صنعت و کشاورزی صرف می‌شود. کم آبی برای کشور ما تازگی ندارد. ایران از لحاظ آب و جنگل فقیر است.
شعار سال: تنش آبی بحران جدی محیط زیستی کشور محسوب می‌شود. در این شرایط لازم است تا تصمیم‌گیران امر بیش از پیش نسبت به مدیریت منابع آبی و اعمال سیاست‌های در بخش کشاورزی، نیرو و ... توجه کرده و متناسب با شرایط و مطابق با علم روز موارد لازم را در دستور کار قرار دهند. این در حالی است که هر ساله در کشور با کاهش بارندگی‌ها نسبت به سال قبل‌تر و از دست رفتن منابع آبی مواجه هستیم.

ایران از لحاظ آب و جنگل فقیر است

کیومرث کلانتری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: کم آبی برای کشور ما تازگی ندارد. ایران از لحاظ آب و جنگل فقیر است. متوسط بارندگی ایران سالانه یک سوم دنیا است. این در حالی است که به دلیل تهدید‌های محیط زیستی ودمای بیابان‌های موجود سالانه بیش از ۴ متر تبخیر داریم.

او افزود: برای کشور ما کم آبی یک مقوله طبیعی است، اما مهار آن سخت است. میزان بارندگی‌ها در برخی از سال‌ها شدت و حدت پیدا می‌کند. وقتی میزان بارندگی کاهش پیدا می‌کند، برخی باور بر خشکسالی دارند در حالی که ایران کشوری کم آب است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور تاکید کرد: آب بزرگ‌ترین چالش محیط زیست کشور است. این مقوله در آینده هم شدت پیدا می‌کند، چون کشور ما در حال توسعه است و این مسئله نیازمند اشتغال و سرمایه‌گذاری در مصرف آب است. همچنین شاهد رشد جمعیت هستیم که اهمیت آب بیش از پیش نمودار می‌شود.

آبرسانی برای گونه‌های حیات وحش

کلانتری ادامه داد: آب یکی از مولفه‌های مهم محیط زیست است. آب در همه جا در دسترس نیست و بر اساس تجربیات، برای گونه‌های حیات وحش در مناطق تحت مدیریت به وسیله آبشخور‌ها و چشمه‌ها آبرسانی انجام می‌شود. سعی شده تا گونه‌های جانوری با تشنگی مزمن مواجه نشوند.

او افزود: گونه‌های حیات وحش در مناطق آزاد در معرض خطر و کم آبی جدی هستند و بسیاری از این‌ها به زیستگاه‌ها و پمپ‌های آب و مزارع کشاورزی هجوم می‌آورند.
 
پنج درصد آب در ایران برای شرب مصرف می‌شود
 
کلانتری ادامه داد: طی سال جاری برای آب تدابیر لازم اندیشیده شده است. علوفه در استان‌های مرکزی کشور به اندازه کافی تهیه شده و هم اکنون در برخی نقاط علوفه دستی پخش می‌کنیم.

علوفه برای گونه‌های جانوری تامین شده است

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار کرد: اقدامات مناسب برای تامین علوفه حیات وحش تامین شده است. هم اکنون در اصفهان، خراسان جنوبی، استان مرکزی و بخشی‌هایی که با کمبود علوفه مواجه بودند اعتبار اختصاص داده شده و بخش نامه شده تا علوفه از محل منابع استانی به اندازه کافی تامین شود؛ بنابراین انبار‌های علوفه به اندازه کافی تکمیل است و امیدواریم سازمان مدیریت بحران و سازمان برنامه و بودجه در تامین اعتبارات کمک کنند.

مشکلی در تامین آب شرب نداریم/ تنها ۵ درصد کل آب در زمینه شرب صرف می‌شود

او درباره کمبود‌های آب شرب برای تامین انسانی گفت: آب برای جمعیت انسانی با کمبود مواجه نیست، چون ۵ درصد کل آب کشور در زمینه شرب تامین و مابقی در زمینه صنعت و کشاورزی صرف می‌شود. امیدواریم بتوان در آینده مدیریت‌های مناسب در زمینه مصرف آب را اعمال کرد.

کلانتری با بیان اینکه آب را باید مدیریت کرد، افزود: منابع آب محدود و میزان مصرف هم مشخص است. مشکل آب شرب در کشور نداریم. امیدواریم جهاد کشاورزی، وزارت نیرو کشت‌های کم‌آب‌بر را ایجاد کنند. آبیاری‌های کم فشار و مکانیزه را تشویق و حمایت کنند. بازچرخانی آب را در اولویت اقدامات قرار بگیرد.

محصولات آب بر در کدام مناطق کشت نشوند

او با بیان اینکه آب بزرگترین چالش محیط زیست کشور است، تصریح کرد: آب باید بر اساس کنترل‌ها اندازه‌گیری و مشخص شود. شاید یک محصول کشاورزی آب‌بر وارداتش به صرفه‌تر باشد به عنوان مثال اصفهان، چهارمحال بختیاری و دیگر مناطق برای برنج کاری مناسب نیستند و چمن کاری هم در کشور ما توجیه اقتصادی ندارد.

گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر نیستند

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور درباره گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر به دلیل کم آبی گفت: آماری در این زمینه نداریم. هرچند در مناطق تحت پوشش سازمان حفاظت مدیریت زیست گونه‌های گیاهی و جانوری از لحاظ زیستگاهی وضعیت مناسبی دارند، اما بی‌شک شاهد کم آبی هستیم و تاکنون گزارشی در این زمینه دریافت نشده است.
 
پنج درصد آب در ایران برای شرب مصرف می‌شود
 
آب برای گونه‌های جانوری تامین شده است

کلانتری درباره نارسایی‌های تنش‌های آبی و تاثیر آن در گونه‌های جانوری گفت: سال‌هاست شیر و ببر مازندران از چرخه خارج شده‌اند. دیگر گونه‌های جانوری از وضعیت مناسب برخوردار هستند. یوزپلنگ در زیستگاه‌های کشور به شکل خانوادگی مشاهده می‌شود.

به گفته او چاه آب و آبشخور‌های فراوان برای حیوان در نظر گرفته شده است. در حال حاضر مشکلی در تامین آب و علوفه برای گونه‌های در معرض انقراض جانوری نداریم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: تمامی حیوانات در زیستگاه‌ها، کویر، توران و ... از وضعیت مناسب برخوردار هستند و امیدواریم بی‌بارشی‌ها کاهش پیدا کند.

کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها درکشور

او با بیان اینکه امسال ۴۰ درصد بارش‌ها نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است، تاکید کرد: این مقوله برای کشور ما طبیعی است، اما باید زیرساخت‌های مدیریت آب را اعمال کرد و در صورت نبود آب باید به سمت کشت محصولات کم آب‌بر حرکت کرد.

شعار سال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از برنا، تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۱۹۹۱۸۱، www.borna.news
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین