پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۱۷۹۲
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از تخصیص اعتبار لازم برای تربیت مترجم ناشنوایان به منظور اعزام به مراکز عمومی مورد نیاز در سطح کشور بر اساس سهمیه استان‌ها در سراسر کشور خبر داد.
شعار سال: محمد نفریه معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اعلام این خبر گفت: افراد ناشنوا و کم شنوا به علت عدم برخورداری از مهارت‌های اجتماعی لازم، با مشکلات عدیده‌ای در زندگی روزمره مواجه می‌شوند و در بسیاری از مواقع شاهد آن هستیم که این افراد به دلیل فریب خوردگی و عدم آشنایی با هنجار‌های اجتماعی و .. به محاکم قضایی احضار شده و به خاطر عدم امکان برقراری ارتباط و دفاع از خود و نداشتن فرد مترجم، قادر به دفاع و صیانت از حقوق خود نیستند.

وی افزود: همچنین استفاده مطلوب این افراد از خدمات عمومی مانند امکانات آموزشی، مطالعاتی و مراجعه به بسیاری از اماکن عمومی، به دلیل عدم حضور مترجم با مشکلات زیادی صورت می‌گیرد.

نفریه به لزوم استفاده از مترجم ناشنوایان در مراکز عمومی اشاره کرد و گفت: با توجه به لزوم استفاده از مترجم ناشنوایان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، ادارات دولتی، مراجع دادرسی و مراکز درمانی جهت تسهیل در ارتباطات اجتماعی، آموزش، اشتغال و به طور کلی خدمت رسانی به ناشنوایان متقاضی در اقصی نقاط کشور، سازمان بهزیستی کشور اقدام به فراهم آوردن بستر مناسب برای آموزش و اعزام نیرو‌های متخصص زبان اشاره (مترجم زبان اشاره) کرده است.
 
تربیت مترجم ناشنوایان برای اعزام به مراکز مورد نیاز در استان‌ها

وی افزود: به همین منظور اعتباری تخصیص یافته است که براساس سهمیه هر یک از استان‌ها در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت و این اقدام، مسیر تلفیق اجتماعی افراد ناشنوا و کم شنوا و تغییر نگرش جامعه نسبت به این افراد را هموارتر خواهد ساخت.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور این اقدام سازمان بهزیستی در راستای آموزش نیرو‌های متخصص در زمینه زبان اشاره (مترجم) را گامی در مسیر اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت دانست و گفت: در مصوبات این قوانین بر ضرورت دسترسی هرچه بهتر ناشنوایان به خدمات اجتماعی، آموزشی و بهداشتی تاکید شده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۱۴۰۲۸۳، www.ilna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین