پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۲۱۸۰
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۹
همایون صالحی رییس هیات مدیره انجمن جایگاه داران سوخت ضمن ارایه توضیحاتی برای رد شائبه‌های ایجاد شده برای پول شویی در جایگاه‌های سوخت، بطور تلویحی امکان پولشویی در گذشته توسط جایگاه داران سوخت را قبول کرده است. همچنین برخی از توضیحات ارایه شده توسط نامبرده با موضوع اثرگذاری معنادار دریافتی‌های ناشی از ارایه خدمات بین راهی روی ورودی‌های مالی جایگاه داران، مورد انتقاد برخی از تحلیل گران واقع شده است. منتقدین به بحث حداقل فروش ۵۰۰-۶۰۰ هزار لیتر سوخت روزانه برای بصرفه شدن کار جایگاه داری نیز بشدت انتقاد وارد کرده اند. در پایان برای ما جای سوال است که، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی توضیحی در این خصوص ندارند؟
شعار سال: در ۲ سال گذشته به دنبال سهیمه بندی بنزین و پس از آن شیوع بیماری کرونا، میزان تقاضا برای سوخت کاهش یافت و درآمد جایگاه داران نیز افت پیدا کرده است. کاهش درآمد جایگاه داران در شرایطی است که هزینه‌های تامین و نگهداری تجهیزات در واحد‌ها جهش‌های چند برابری داشته است.

درآمد‌های حداقلی در کسب و کار‌ها یکی از زمینه‌های بروز تخلفات محسوب می‌شود و به همین علت و با توجه به سابقه تشکیل پرونده برای پنج هزار جایگاه سوخت با گردش ۲۰ میلیارد تومانی، پمپ بنزین‌ها به عنوان یکی از مراکز پولشویی شناخته می‌شوند. موضوعی که البته رییس هیات مدیره انجمن جایگاه داران رد می‌کند.

یک هزار و ۵۰۰ واحد جزو مجتمع‌های خدماتی رفاهی هستند

همایون صالحی رییس هیات مدیره انجمن جایگاه داران گفت: در حال حاضر در کشور حدود ۴ هزار واحد جایگاه بنزین و ۲ هزار و ۲۰۰ واحد عرضه سی ان جی وجود دارد. به عبارت دیگر ۶ هزار و ۲۰۰ واحد جایگاه عرضه سوخت مایع در کشور احداث شده است که روزانه این اعداد با توجه به افتتاح‌های جدید تغییر می‌کند.

او افزود: از این مجاری عرضه سوخت مایع یعنی جایگاه‌هایی که بنزین و نفت و گاز عرضه می‌کنند حدود یک هزار و ۵۰۰ واحد در قالب مجتمع‌های خدماتی رفاهی هستند. این مجتمع‌ها عموما بین راهی بوده و مراکز خدماتی تعمیرگاه، تعویض روغن، رستوران و.. نیز در خود داشته که درآمد‌هایی غیر از فروش سوخت دارند. اما باقی جایگاه‌های عرضه سوخت، تنها درآمدشان کارمزدی است که از محل فروش سوخت دریافت می‌کنند.

صالحی توضیح داد: کارمزد‌ها نرخی تکلیفی است که دولت تعیین کرده که برای هر لیتر بنزین ۱۵۷ تومان و برای هر لیتر نفت گاز ۱۰۳ تومان در نظر گرفته شده است.

رییس هیات مدیره انجمن جایگاه داران اذعان کرد: برخی واحد‌ها ممکن است سوپرمارکت یا کیوسکی برای فروش سایر اقلام داشته باشند. اما به جز این موارد محدود جایگاه‌های عرضه سوخت هیچ درآمد دیگری از هیچ محلی ندارند.

صالحی توضیح داد: با توجه به تورمی که در کشور وجود دارد تردید نداشته باشید جایگاه‌هایی که روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار لیتر فروش سوخت دارند با مشکلات مالی بسیار زیادی مواجه هستند و به سختی امورات خود را می‌گذرانند.

قیمت تجهیزات ۷ برابر شد

به گفته او در ۲ سال گذشته با افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی و بعد از آن انتشار ویروس کرونا، فروش سوخت به مقدار قابل توجهی کاهش یافته و شرایط برای جایگاه داران سخت‌تر نیز شده است. ما امروز از ۲ منظر با مشکل مواجه شده ایم. نخست کاهش فروش سوخت و دوم مواجه شدن با یک ابر تورم در هزینه ها. امروز ما در بخش تامین تجهیزات با تورمی بیش از ۷ برابر مواجه هستیم. یک شناور که ۴ میلیون تومان می‌خریدیم به فاصله مدت کوتاهی به ۴۰ میلیون تومان رسیده است. نازل‌های پمپ بنزین که بهترین نوع آن ۱۲۰ هزار تومان قیمت داشت امروز نوع با کیفیت متوسط آن را با قیمت ۸۰۰ هزار تومان باید خریداری کنیم.

صالحی اضافه کرد: با این تورم و با این میزان فروش میزان سودآوری جایگاه‌های عرضه سوخت به حداقل ممکن رسیده و گاه برخی جایگاه‌ها با زیان مواجه شده اند.

او اظهار کرد: در شمارش برخی از هزینه‌های جایگاه‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد. دستمزد و بیمه نیروی انسانی، بیمه مسئولیت مدنی اشخاص ثالث، بیمه آتش سوزی، بیمه اغتشاشات و اعتراضات، بیمه کرونا، بیمه شکست ماشین آلات، تعمیر و نگهداری عمومی، تعمیرات مخازن، تعمیر شناور و خرید کپسول شناور، شلنگ و نازل نفت گاز، کالیبراسیون شیر‌های اطمینان، کالیبراسیون گیج‌های فشار و دما، کالیبراسیون دیسپنسرها، استانداردسازی، هزینه Overhaul، هزینه روغن مصرفی، روشنایی، تبخیر/کسری بنزین و نفت و گاز، ابزارآلات، حسابداری، هزینه‌های دفتری، هزینه ضمانت نامه‌های بانکی، عوارض شهرداری، هزینه استهلاک دارایی‌های ثابت و مالیات بر ارزش افزوده.

پولشویی دیگر انجام نمی‌شود

رییس هیات مدیره انجمن جایگاه داران متذکر شد: اگرچه هزینه‌های بالا و درآمد پایین جایگاه ها، صرفه اقتصادی را در این حرفه کاهش داده است، اما عملیات پولشویی در جایگاه‌ها برای کسب درآمد بیشتر انجام نمی‌شود. در گذشته هزینه سوخت به صورت نقد دریافت می‌شد و این تبادلات نقدی ظن پولشویی را ایجاد می‌کرد، اما امروز همه جایگاه‌ها از سیستم‌های نوین بانکی استفاده می‌کنند و وجوه فروش سوخت به حساب‌های بانکی می‌رود که کاملا قابل ردیابی است؛ لذا در سال‌های گذشته ظن انجام پولشویی در پمپ بنزین‌ها برطرف شده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از گسترش، تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰، کد خبر: ۲۰۷۵۱۱، www.gostaresh.news
اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین