پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۲۳۵۹
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۳
رییس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد با بیان اینکه ۵۰۰ تن ماده اولیه تولید شیرخشک نوزاد در گمرک مانده و ترخیص نشده است، گفت: وزارت بهداشت معتقد است شیرخشک نوزاد دارو است و باید ارز دولتی دریافت کند، ولی وزارت صمت می‌گوید شیرخشک نوزاد غذاست و باید با ارز نیمایی ترخیص شود. این اختلاف نظر دو وزارتخانه و تعلل منجر به این شده که بخشی از این مواد فاسد و از چرخه مصرف خارج شوند.
شعار سال: هانی تحویل زاده در پاسخ به این سوال که آیا ۵۰۰ تن ماده اولیه تولید شیرخشک از گمرک ترخیص شده است یا خیر، گفت: همچنان اختلاف دو وزارتخانه بهداشت و صنعت پابرجاست. وزارت بهداشت معتقد است شیرخشک دارو است و باید ارز دولتی به آن تعلق گیرد، ولی وزارت صنعت می‌گوید شیرخشک غذا بوده و نباید به آن ارز دولتی تخصیص داد.

وی ادامه داد: وزارت صنعت معتقد است براساس مصوبه سال ۱۳۹۹ نباید به غذا ارز دولتی داد و بایذ ماده اولیه شیرخشک نوزاد با ارز نیمایی ترخیص شوند. اگر وزارت بهداشت این موضوع را قبول کند قیمت شیرخشک دو برابر خواهد شد. ولی این وزارتخانه برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها حاضر شده که ۵۰۰ تن ماده اولیه شیرخشک خراب شود، ولی قیمت تغییری نکند.

رییس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد اضافه کرد: به همین دلیل ۵۰۰ تن ماده اولیه شیرخشک همچنان در گمرک مانده و بلاتکلیف هستیم. در حقیقت این موضوع تبدیل به یک کلاف سردرگم شده است و این دو وزارتخانه نمی‌توانند برای یک ماده تعیین و تکلیف کنند که آیا شامل ارز دولتی می‌شود یا خیر؟
 
۵۰۰ تن ماده اولیه شیرخشک نوزاد در معرض فاسد شدن

وی تصریح کرد: متاسفانه دولت جدید هم برای اینکه قیمت‌ها بالا نرود روال قیمت گذاری دستوری را پیش گرفته است.

بنابر گفته این فعال بخش خصوصی بخشی از این مواد اولیه شیرخشک فاسد شده و قابل استفاده نیست.

تحویل زاده با بیان اینکه قیمت ماده اولیه شیرخشک تولید داخل ۵ برابر ارز دولتی است و استفاده از آن صرفه اقتصادی ندارد، گفت:اگر ارز دولتی به مواد اولیه شیرخشک نوزاد تعلق نگیرد، قیمت آن دو برابر خواهد شد. البته پیشنهاد‌های بسیاری در این زمینه ارائه کردیم مثلا اینکه دولت می‌تواند به جای تخصیص ارز دولتی به واردات ماده اولیه به خانواده‌ها در قالب کارت‌های الکترونیکی خرید کالا، یارانه دهد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت جام جم آنلاین، تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۳۴۱۵۷۸، jamejamonline.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین