پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۷۷۲۷
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۲
رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر راهبرد مشخصی در حوزه دیپلماسی علمی در کشور وجود ندارد، بر دستیابی به یک الگوی مناسب در این زمینه تاکید کرد.
شعار سال: رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر راهبرد مشخصی در حوزه دیپلماسی علمی در کشور وجود ندارد، بر دستیابی به یک الگوی مناسب در این زمینه تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، دکتر محمدصادق خیاطیان در نشست بحث و بررسی پیرامون دیپلماسی علمی کشور که با حضور کارشناسان و اساتید دانشگاه‌های مختلف کشور در این مرکز برگزار شد، از فعال شدن کارگروه دیپلماسی علمی در مرکز بررسی‌های استراتژیک خبر داد و گفت این کارگروه دستیابی به یک الگوی مناسب در زمینه دیپلماسی علمی را با جدیت دنبال خواهد کرد.

خیاطیان با اشاره به ضرورت اجرای سند جامع روابط علمی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: در تلاشیم با همکاری وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری، وزارت بهداشت و سایر نهاد‌های مرتبط و ذی‌نفع در موضوع دیپلماسی علمی، مسائل حوزه دیپلماسی علمی شناسایی و با راهکار‌های عملیاتی، زمینه توسعه تعاملات علمی و فناوری با دنیا بخصوص کشور‌های همسایه را فراهم آوریم.
وی همچنین به وظایف دستگاه سیاست خارجی کشور در زمینه دیپلماسی علمی اشاره کرد و اذعان داشت: در این زمینه با وزیر و مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور گفتگو‌هایی داشتیم تا موضوع با جدیت در وزارت خارجه دنبال شود. دکتر امیرعبداللهیان، وزیر خارجه نیز از این مسئله استقبال کرده‌اند و امیدواریم با همکاری وزارت خارجه به پیشبرد بهتر مسئله دیپلماسی علمی در کشور کمک کنیم.

خیاطیان با یادآوری این مسئله که مبدا همه تغییرات و تحولات امروز در جهان، حوزه علم و فناوری است، گفت: اگر این حوزه را رها کرده و اسباب تعاملات سازنده با کشور‌ها را در حوزه دیپلماسی علمی فراهم نکنیم، سایر حوزه‌های دیپلماسی نوین نیز در کشور لطمه خواهد خورد یا دست‌کم با سرعت بسیار کمتری ادامه خواهد یافت.

در این نشست همچنین اساتید حاضر در جلسه به بحث درباره وضعیت علمی ایران در نظام جهانی، مسائل پیش‌روی دیپلماسی علمی، توجه به ظرفیت ایرانیان خارج از کشور، استفاده از ظرفیت نهاد‌های علمی بین‌المللی، راهکار‌های توسعه رایزنی‌ها با دانشگاه‌های جهان و جذب و اعزام استاد و دانشجو، به و از سایر نقاط جهان پرداختند.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۴۰۰، کد خبر: css.ir۱۳۶۰۶۹
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین