پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۹۷۶۲
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۸
رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه تاکید کرد: رویکرد مجموعه حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه «حریم‌سوزی» و «حرمت‌شکنی» نیست.
شعار سال: نشست قضات دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه و علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران در مجتمع قضایی غدیر برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی، رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه در این نشست با اشاره به فضلیت‌های ماه ذی‌القعده گفت: دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران هم اولین خاک‌ریز مخشص‌کننده حدود و ثغور جغرافیای قضایی کشور و هم اقیانوس نشان‌دهنده جایگاه حقوق و قضا در نظام اسلامی در جغرافیای خارج از مرز‌های جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه تاکید کرد: اگر تعالی بشر ملزم به شناخت صحیح نباشد، به‌معنای درجا زدن است و لازمه تعالی انسان این است که بفهمد از کجا و برای چه آمده و به کجا می‌رود.

وی با بیان اینکه یکی از علل مادی گرفتاری بشر این است که به راز شناخت توجه نمی‌کند، گفت: صیانتی که از دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران صورت می‌گیرد، از همه مجموعه‌های قوای کشور بالاتر است.

جلسات دادگاه حمید نوری فاقد محتوای حقوقی است

عبداللهی بر ضرورت رعایت شئون قضایی از سوی قضات به‌منظور پیشگیری از آسیب‌ها تاکید کرد و در عین حال به دادگاه نمایشی یک ایرانی به نام حمید نوری در سوئد اشاره کرد و گفت: دشمنان و جریان نفاق همه هم و غم خود را برای یک ایرانی به نام حمید نوری گذاشتند و در جلسات نمایشی دادگاهی که فاقد محتوای حقوقی است، نسبت به محاکمه او اقدام کردند؛ این در حالی است که نظام اسلامی از حیث قضا و حقوق از جایگاه ویژه و ممتازی برخوردار است.

رویکرد مجموعه حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه «حریم‌سوزی» و «حرمت‌شکنی» نیست

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه در ادامه با تاکید بر اینکه رویکرد مجموعه حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه «حریم‌سوزی» و «حرمت‌شکنی» نیست، گفت: در مجموعه مدیران حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه در سطح کشور هیچ فرد غیرقاضی وجود ندارد.

وی بر ضرورت تکریم مراجعان با رعایت چارچوب موازین قانونی و بر لزوم توسعه و ایجاد زیرساخت‌ها و بستر‌های رسیدگی‌های الکترونیک قضایی تاکید کرد.

عبداللهی بر لزوم اجرای قانون در عین حفظ حرمت شخصی افراد تاکید کرد و گفت: شهادت می‌دهم که ریاست محترم قوه قضاییه در دوره «تحول و تعالی» و در پیگیری نیازمندی‌های تشکیلات قوه قضاییه و کارکنان از هیچ اقدامی دریغ نکرده‌اند.

صلاحیت‌های قانونی خاص و انحصاری مجموعه قضایی تجدیدنظر استان تهران

علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در این نشست ضمن خیرمقدم‌گویی به ریاست مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه و همراهان، جایگاه ویژه، وظایف سنگین و ماموریت‌های مهم مجموعه دادگاه‌های تجدیدنظر و به‌طور خاص دادگاه تجدیدنظر استان تهران از نگاه قانون را مورد اشاره قرار داد و گفت: مجموعه قضایی تجدیدنظر استان تهران به‌عنوان عالی‌ترین مرجع قضایی در سطح استان تهران و کشور ماموریت‌ها و وظایف قابل توجه و خطیری دارد که این مجموعه قضایی را از دیگر مراجع قضایی در سراسر کشور متمایز می‌کند.

وی با اشاره به صلاحیت‌های قانونی خاص و انحصاری مجموعه قضایی تجدیدنظر استان تهران گفت: دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران از حیث قانونی مرجعی است که دارای صلاحیت‌های انحصاری، محلی و کشوری است و از جمله موضوعاتی که صرفا و منحصرا در این مجموعه قضایی به‌طور نهایی و قطعی رسیدگی آن ختم می‌شود، رسیدگی به اتهامات مقامات مسئول مشمول ماده ۳۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری در مقام تجدیدنظرخواهی است.

رئیس کل دادگستری استان تهران اهمیت مجموعه قضایی تجدیدنظر استان تهران را از حیث قطعیت آراء صادره در این واحد قضایی دانست و گفت: تصمیم‌گیری قضایی به‌طور نهایی و قطعی در بسیاری از موضوعات مهم و انحصاری در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران انجام می‌شود و به‌لحاظ ختم شدن رسیدگی‌های قضایی در این مرجع قضایی، از اهمیت ویژه و به‌سزایی برخوردار است.

نظارت بر رسیدگی‌های قضایی و احکام در دادگاه‌های تجدیدنظر انجام می‌شود

القاصی با تاکید بر اینکه قطعیت بخش عمده‌ای از پرونده‌های قضایی در مجموعه قضایی تجدیدنظر استان تهران رقم می‌خورد، اظهار کرد: با توجه به اینکه بسیاری از موضوعات، عناوین اتهامی و دعاوی قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور نیست، تجدیدنظرخواهی از آراء صادره در این‌دست از موضوعات و دعاوی در دادگاه‌های تجدیدنظر انجام می‌شود و یا به‌عبارت دیگر نظارت بر رسیدگی‌های قضایی و احکام در دادگاه‌های تجدیدنظر انجام می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه سخنان خود صلاحیت‌های علمی، عملی و ویژگی‌های خاص قضات دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران را مورد اشاره قرار داد و در عین حال اذعان کرد: قضات دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران به‌عبارتی عصاره دستگاه قضایی محسوب می‌شوند.

وی با تقدیر از زحمات و خدمات جهادگونه قضات دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران در ارائه خدمات به شهروندان گفت: دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران در مقایسه با سراسر کشور به‌لحاظ میزان، سرانه و میانگین وارده به هر شعبه و همچنین میانگین مختومه، بیشترین سهم و در عین حال بیشترین عملکرد را دارد.

القاصی «آسیب‌شناسی از دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران» به‌منظور ارتقاء سطح کیفی و کمی عملکرد‌ها را یک ضرورت دانست و در عین حال اظهار کرد: آسیب‌شناسی از مراجع و واحد‌های قضایی مختلف به‌منظور ارتقاء سطح عملکرد از حیث کیفی و کمی یکی از اولویت‌های مجموعه قضایی استان تهران در دوره «تحول و تعالی» است که با جدیت دنبال خواهد شد و در نتیجه آن رضایت عمومی و اعتماد جامعه و مشروعیت قضات و دستگاه قضایی در نزد مردم افزایش خواهد یافت.

رئیس کل دادگستری استان تهران «صیانت از کارکنان مجموعه قضایی» به‌عنوان متولیان امر قضاوت را یکی از ماموریت‌های اساسی و بنیادین مدیریت ذکر کرد و گفت: زمانی که مردم به عدلیه مراجعه می‌کنند، انتظار به حق آن‌ها از قضات این است که از حیث رفتار، عملکرد و پاسخ‌گویی به درخواست و مطالبه آن‌ها به‌نحو احسن عمل شود.

نقش «کوتاه کردن فرایند‌های رسیدگی قضایی» و «به‌حداقل رساندن زمان رسیدگی‌ها» در جهت جلوگیری از شکل‌گیری گلوگاه‌های فسادزا

وی در بخش دیگری از سخنان خود «عدم تاخیر در رسیدگی‌های قضایی» و «جلوگیری از اطاله دادرسی» را از جمله مواردی دانست که مهم‌ترین نقش را در صیانت از مجموعه قضایی و پیشگیری از بستر‌های فسادزا دارد و در همین راستا جلوگیری از شکل‌گیری گلوگاه‌های فسادزا در گروء «کوتاه کردن فرایند‌های رسیدگی قضایی» و «به‌حداقل رساندن زمان رسیدگی‌ها» عنوان کرد.

القاصی در همین زمینه خاطرنشان کرد: پرونده‌ای که وارد دستگاه قضایی می‌شود، انتظار، توقع و خواسته به‌حق مردم این است که رسیدگی به آن در زمان مناسب و متعارف انجام شود و پذیرفته نیست که رسیدگی به دعاوی مردم بیش از حد متعارف زمان ببرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر اینکه حل اساسی معضل اطاله دادرسی در گروء تلاش جهادی تمامی کارکنان عدلیه اعم از قاضی و کارمند است، گفت: در بازدید‌های انجام شده از واحد‌های قضایی مشخص شد که شعباتی که آمار موجودی آن‌ها به حداقل رسیده کم‌ترین نارضایتی از سوی مراجعان نسبت به آن شعب وجود دارد و یا به‌عبارت دیگر؛ بیشترین رضایت‌مندی مراجعان از شعبی است که رسیدگی در آن‌ها به‌روز انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بر اساس تحلیل‌های انجام شده نسبت به عملکرد‌ها بیشترین نارضایتی مردم از مساله «تاخیر در رسیدگی‌های قضایی» و «اطاله دادرسی» است، گفت: اگر با تلاش جهادگونه همکاران و به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌ها این موضوع به سرانجام رسد، از بروز بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری خواهد شد.

القاصی بهترین و شاخص‌ترین نوع نظارت را «خودمراقبتی» عنوان کرد و اظهار داشت: هر یک از عزیزان حاضر در این جلسه خود می‌توانند بهترین و بیشترین نقش را در زمینه صیانت و نظارت ایفا کنند؛ چرا که نظام خودمراقبتی تقدم بر هر نوع نظارتی دارد.

توجه مستمر به «حفظ شئونات قضایی» از دیگر توصیه‌های رئیس کل دادگستری استان تهران به قضات دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران بود. القاصی در همین زمینه گفت: یکی از مصادیق حفظ شئون قضایی، توجه به مراودات و رفت و آمد‌ها است که نباید از حالت متعارف و قانونی خارج شود.

رسیدگی به بیش از ۳۰۰ پرونده در ماه در برخی از شعب تجدیدنظر استان تهران

وی «حجم بالا و قابل توجه ورودی پرونده‌های قضایی» را از جمله چالش‌های جدی و اساسی دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران ذکر کرد و ضمن تقدیر از زحمات و خدمات شبانه‌روزی و خالصانه کارکنان قضایی و اداری این مجموعه قضایی گفت: قضات برخی از شعب قضایی در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران بیش از ۳۰۰ پرونده را در ماه مورد رسیدگی قرار می‌دهند و حتی اوقات فراغت و شخصی خود را نیز به امر رسیدگی اختصاص می‌دهند که جای تقدیر دارد.

القاصی با اشاره به اینکه میزان میانگین وارده و میانگین مختومه در شعب دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران از میانگین کشوری بیشتر است، گفت: تقویت شعب قضایی موجود در این واحد قضایی به‌عنوان یک اولویت در مجموعه قضایی استان تهران دنبال خواهد شد و در همین راستا؛ اقدامات لازم جهت تامین نیروی انسانی لازم در حال انجام است.

رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن تشریح میزان پرونده‌های با عمر بیشتر از شش ماه در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران خطاب به قضات حاضر در جلسه گفت: استدعا است که نسبت به این پرونده‌ها بیشتر توجه شود و این‌گونه پرونده‌ها در اولویت رسیدگی قرار گیرند.

وی در بخش پایانی سخنان خود بر اینکه انجام کار مردم در اولویت تمامی کار‌ها قرار دارد، تاکید کرد.

عباس ذاقلی سرپرست دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران نیز در این نشست با بیان اینکه مجموعه دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران گنجینه‌ای بی‌بدیل از قضات عادل، شایسته و خدوم است، گفت: صیانت از چنین مجموعه‌ای اهمیت و ارزشمندی بالایی دارد.

عباس ذاقلی، با بیان اینکه سرمایه اصلی دستگاه قضایی اعتماد مردم است، خاطرنشان کرد: قاضی برای اعمال عدالت و صدور رای شایسته باید از نظر بهداشت ذهنی، روح و روان او در آسایش باشد.

در پایان این نشست از قضاتی که اخیرا در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران به افتخار بازنشستگی نائل آمدند و همچنین قضاتی که از حیث شاخص‌های ارزیابی، عملکرد خوب و قابل توجهی داشتند، تقدیر به‌عمل آمد.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار:۲۵ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۱۲۴۳۴۴۰، www.ilna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین