پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۳۳۷۱
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۲
وزارت راه و شهرسازی از آغاز طرح نهضت ملی مسکن تاکنون برای ساخت بیش از یک‌میلیون و ۶۶۶هزار واحد مسکونی زمین تأمین کرده و همچنان کمبود زمین یک مشکل بزرگ در این طرح است، اما در استان تهران اوضاع کاملا متفاوت است و حتی ۶۰درصد بیش از تعداد متقاضیان واجد شرایط، زمین تأمین شده است. در تهران فقط 10 درصد ثبت نامی ها واجد شرایط بوده و این واقعیت، تحلیل گران را روی این موضوع متمرکز نموده که آیا با رانت جویی و دلال بازی در مسکن ملی استان تهران مواجه هستیم؟

شعار سال :آمارها نشان می دهند که کل تقاضای ثبت شده برای نهضت ملی مسکن در کل کشور ، ۵.۴میلیون نفر بوده که براساس آمار‌های راه و شهرسازی تهران، ۱۸.۱درصد از کل تقاضاها مربوط به پایتخت می باشد. آمار‌ها حاکی از آن است که در استان تهران تنها وضعیت ۱۰.۵درصد از متقاضیان اولیه مسکن دولتی در پالایش نهایی اطلاعات تأیید صلاحیت شده و ۸۹.۵درصد متقاضیان باقیمانده ،حائز دریافت مسکن دولتی نبوده اند. با توجه به شرایط خاص پایتخت، به میزان ۱۶۲درصد متقاضیان واجد شرایط، تأمین زمین صورت پذیرفته است .آمار‌های ارائه شده توسط خلیل محبت خواه، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در نشست شورای مسکن پایتخت نشان می‌دهد که علی رغم اینکه در استان تهران ۹۸۰هزار متقاضی برای نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند ، پس از پالایش نهایی، فقط شرایط ۱۰۳هزار نفر از این افراد معادل ۱۰.۵درصد احراز شده و ۸۷۷هزار نفر باقیمانده به دلایلی نظیر فرم جیم قرمز، سابقه مالکیت و ... حائز دریافت مسکن دولتی تشخیص داده نشده اند. 

رانت جویی و حاشیه های ثبت نام تهرانی ها در طرح مسکن ملی !؟

اوضاع عجیب متقاضیان تهرانی
بر اساس خروجی های بدست آمده از تحلیلی های آماری ، سؤال‌های بی جوابی در این مورد مطرح می‌شود ؛ اینکه چرا باوجود مشخص بودن شرایط اصلی ثبت نام برای مسکن دولتی، این حجم از تقاضا در تهران ثبت شده است؟ آیا این میزان متقاضی مسکن، از نظر اقتصادی خود را نیازمند حمایت‌های مسکنی دولت می‌دانند یا بخش قابل توجهی از افراد برای بهره مندی از رانت مسکن دولتی و با امید به اینکه سختگیری نشود وارد میدان شده اند و احتمالاً همچنان امیدوار هستند با استقبال نکردن طبقات فرودست از مسکن مشارکتی، موفق به دریافت این واحد‌های مسکونی شوند؟ به خصوص که اختلاف قیمت مسکن مهر با مسکن عادی در زمان تحویل واحدها، صرفه اقتصادی سرمایه گذاری در مسکن دولتی را تأیید می‌کند.

خانه سازی تهران روی دور آهسته
طبق آمارهای ارائه شده از اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، وضعیت تأمین زمین در شهرهای استان تهران و شهرهای جدید پرند، هشتگرد، ایوانکی و شهرهای زیرمجموعه بنیاد مسکن در مقایسه با تعداد متقاضیان واجد شرایط استان تهران مساعد است. محبت خواه با بیان اینکه پیامک افتتاح حساب برای متقاضیان تأیید شده از طرف بانک مسکن ارسال شده و در تعدادی از شهرها نیز به سرعت در حال ارسال است، می افزاید: تاکنون ۲۰هزار نفر از متقاضیان استان تهران در بانک افتتاح حساب کرده اند و بیش از ۱۲هزار نفر متقاضی به ۱۴۳پروژه تعریف شده نهضت ملی مسکن متصل شده اند.

عامل خطرساز در نهضت خانه سازی
یکی از مزیت های نهضت ملی مسکن این است که واحدها در این طرح به صورت مشارکتی و براساس هزینه واقعی در زمین رایگان (اجاره ۹۹ساله) دولتی احداث می شوند. این مسئله از بروز مشکلاتی که در برخی پروژه های مسکن مهر تجربه شد، جلوگیری می کند و عملاً شرایطی را فراهم می آورد که متقاضیان خوش حساب با هزینه ای کمتر و در زمان کوتاه تر خانه دار شوند. البته این مزیت درصورت قصور یا کوتاهی متولیان امر در آغاز عملیات اجرایی پروژه ها می تواند کاملاً به زیان متقاضیان تمام شود و هزینه نهایی آنها در این مسکن مشارکتی را به شدت افزایش دهد؛ چراکه ذات اقتصاد ایران تورمی است و با این وضعیت تطبیق پیدا کرده به گونه ای که در طول ۴دهه اخیر به طور میانگین تورم سالانه نزدیک به ۲۰درصد بوده است.
 
رانت جویی و حاشیه های ثبت نام تهرانی ها در طرح مسکن ملی !؟

در این شرایط، طرحی که براساس قیمت واقعی اجرا می شود با هرگونه تأخیر باید آماده تخلیه تورم باشد و این یعنی متقاضی باید آورده بسیار بالاتری نسبت به برآورد اولیه تزریق کند. این اتفاق، همین حالا نیز در پروژه های اقدام ملی مسکن که در سال ۱۳۹۸و با نرخ ۲.۳تا ۲.۷میلیون تومان برای هر مترمربع آغاز و درنهایت در نهضت ملی مسکن ادغام شد، رخ داده و متقاضیان این واحدها باید ضمن پذیرش بازپرداخت تسهیلات بانکی کلان تر، آورده نقدی بیشتری را نیز به حساب واریز کنند. بعنوان نمونه، در پروژه ۴۹۶واحدی اقدام ملی مسکن در شهر جدید پرند که برای فرهنگیان احداث شده، متقاضیان تاکنون ۲۳۰میلیون تومان آورده نقدی خود را واریز کرده اند و به گفته مجری طرح، آورده آنها برای یک واحد ۱۰۰متری، با احتساب هزینه آسانسور و پکیج به ۳۵۰میلیون تومان خواهد رسید.

لازم به توضیح است که  بانک مسکن نیز ۴۵۰میلیون تومان تسهیلات به این واحدها اختصاص می دهد و عملاً هزینه تمام شده هر مترمربع زیربنا در این واحدها به ۸ میلیون تومان می رسد.
 
شعار سال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از برخط نیوز . تاریخ انتشار 22 شهریور 1401 . کد خبر : 166305564274 . https://www.barkhat .
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین