پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۳۶۱۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۸
 دکتر محسن رهامی فعال سیاسی در خصوص وقایع اخیر معتقد است که شیوه پیگیری مطالبات مدنی نوعی هنر بوده و وقتی اعتراض به اغتشاش تبدیل شود، پیگیری مطالبات هم از دست مردم و دلسوزان کشور خارج می‌شود. اگر شیوه پیگیری مطالبات صحیح نباشد، جریان‌های ناخالص وارد این اعتراضات شده و جریان آن را تغییر می‌دهند تا در نهایت به ضرر مردم شود. من معتقدم اشتباه بوده است که پلیس را وارد مساله حجاب کرده اند تا در مقابل مردم قرار گیرد و اقتدارش آسیب ببیند. مسائل فرهنگی نباید به پلیس واگذار شود. مردم باید با دیدن پلیس احساس امنیت کنند نه اینکه نگران شوند.

شعار سال: دکتر محسن رهامی فعال سیاسی با بیان اینکه شیوه پیگیری مطالبات مدنی یک هنر است، گفت وقتی اعتراض به اغتشاش تبدیل شود، پیگیری مطالبات هم از دست مردم و دلسوزان کشور خارج می‌شود.
محسن رهامی بیان داشت که اگر شیوه پیگیری مطالبات صحیح نباشد، جریان‌های ناخالص وارد این اعتراضات شده و جریان آن را تغییر می‌دهند تا در نهایت به ضرر مردم شود. وقتی اعتراض به اغتشاش تبدیل شود، پیگیری مطالبات هم از دست مردم و دلسوزان خارج می‌شود و مردم خود را از صحنه اعتراض خارج می‌کنند و آن مطالبه دیگر دنبال نمی‌شود و به نتیجه نمی‌رسد.

وقتی اعتراض به اغتشاش تبدیل شود، پیگیری مطالبات به نتیجه نمی‌رسد

دستگاه‌های انتظامی و اطلاعاتی باید نسبت به مردمی که اعتراض دارند با مدارا و حوصله برخورد کنند. نباید تصور شود که هرکسی که اعتراض دارد، ضدنظام است. اعتراض در چارچوب قانون، حق مردم است و قانون اساسی به آن تاکید دارد. پیامبر (ص) و امام علی (ع) در زمان حکومت خود حق اعتراض را به رسمیت می‌شناختند. مثلا به پیامبر (ص) درباره نحوه تقسیم غنایم اعتراض می‌شد و پیامبر (ص) با معترضان برخوردی نمی‌کرد. بعد جنگ صفین، عده‌ای در مسجد کوفه جمع شده و به امام علی (ع) اعتراض کردند. آن‌ها بعدتر خوارج را تشکیل دادند، ولی امام علی (ع) به آن‌ها گفت تا زمانی که دست به شمشیر نبرده اند، کسی با آن‌ها کاری ندارد.

رهامی خاطرنشان کرد قانون اساسی تصریح می‌کند که برگزاری تجمعات به دو شرط مسلح نبودن و مخل مبانی اسلام نبودن، آزاد است. اگر این دو شرط وجود داشته باشد، دیگر لازم نیست حتی اجازه گرفته شود بلکه فقط نیاز است اطلاع داده شود تا پلیس امنیت تجمع را تامین کند. تاکنون چارچوبی برای اجرای اصل برگزاری آزادانه تجمعات وجود نداشته است. در دولت قبل اقداماتی انجام شد و ما پیشنهاداتی دادیم، اما آن اقدامات به نتیجه نرسید.

من معتقدم اشتباه بوده است که پلیس را وارد مساله حجاب کرده اند تا در مقابل مردم قرار گیرد و اقتدارش آسیب ببیند. مسائل فرهنگی نباید به پلیس واگذار شود. مردم باید با دیدن پلیس احساس امنیت کنند نه اینکه نگران شوند.

وقتی اعتراض به اغتشاش تبدیل شود، پیگیری مطالبات به نتیجه نمی‌رسد

این فعال سیاسی هم‌چنین با اشاره به این‌که «مسئولان باید تحمل شنیدن اعتراض مردم را داشته باشند»، گفت: مردم ممکن است به برخی قوانین اعتراض داشته باشند و حق دارند که اعتراض خود را بیان کنند، اما اعتراض کردن هم به معنای آتش زدن اموال عمومی نیست. دشمن در کمین کشور است. تجربه خوبی از دخالت بیگانگان در اعتراضات مردمی در کشور‌های منطقه وجود ندارد. ممکن است عده‌ای در اعتراضات نفوذ کرده و آن را به سمت اغتشاش بکشانند. مردم خودشان باید این افراد را شناسایی و کنترل کنند، زیرا اگر اعتراض به اغتشاش تبدیل شود، دیگر خواسته‌های به حق مردم پیگیری نمی‌شود.

 
اختصاصی پایگاه تحلیلی خبری شعار سال ،برگرفته از منابع گوناگون
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
0
0
جالبه بدونید که کار بعضی ها همینه آقای رهامی .از قصد اعتراض را تبدیل به اغتشاش می کنند
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین