پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۶۰۶۱
تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۸
خبر می رسد که در نشست تخصصی اولین کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار در ایران، تفاهم برای تاسیس «انجمن بین‌المللی بانوان تاثیرگذار» با مرکزیت ایران مطرح شد. اما سوال اینجاست که ورای بحث توسعه دیپلماسی عمومی و پر رنگ کردن بحث زنان در شرایط حاضر کشور، این افراد چگونه و بر اساس چه شاخص هایی انتخاب شده اند؟ آیا صرف برپایی یک رویداد و جلب نظر افکار عمومی خارجی ها مدنظر بوده یا ضمانت اجرایی و ماموریت برای چنین نهادی تعریف شده است. بر اساس برخی شواهد بنظر می رسد که با یک پدیده و رویداد زودگذر روبرو باشیم؟ 

شعار سال: در نشست تخصصی اولین کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار در ایران، تفاهم برای تاسیس «انجمن بین‌المللی بانوان تاثیرگذار» با مرکزیت ایران مطرح شد.

یک ماه بعد از اقدام سیاسی کمیسیون مقام زنِ سازمان ملل در حذف عضویت، پایتخت جمهوری اسلامی ایران میزبان اجلاسی مهم در حوزه زنان و با حضور زنان تاثیرگذار از ۹۰ کشور است.

همزمان با برگزاری اولین کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار در ایران که روز‌های ۲۹ و ۳۰ دی در سالن اجلاس سران برگزار شد، پیشنهادی از سوی ایران برای تشکیل انجمن بین‌المللی بانوان تاثیرگذار مطرح و قرار شد، سند تفاهم‌نامه آن هم به امضای شرکت‌کنندگان برسد.


نقدی بر تفاهم برای تاسیس «انجمن بین‌المللی بانوان تاثیرگذار» با محوریت ایران

در این نشست تخصصی که به بررسی ابعاد این تفاهم‌نامه اختصاص داشت، همسران روسای جمهور و نخست‌وزیر ارمنستان، بورکینافاسو، قرقیزستان، صربستان، همسر رئیس‌جمهور اسبق گینه، همسر رئیس‌جمهور اسبق نیجر، فرستاده ویژه بانوی اول جمهوری فدرال نیجریه، بانوی اول سابق سریلانکا و همسر رئیس حزب حاکم، فرستاده ویژه رئیس جمهور سوریه و رئیس شورای مرکزی اتحادیه زنان ترکمنستان به اظهارنظر درباره نحوه اجرای تفاهم‌نامه تشکیل انجمن بین‌المللی بانوان تاثیرگذار در کشور‌های خود پرداختند. دقایق پایانی بخش اختتامیه کنگره بین‌المللی زنان تاثیرگذار در سالن اجلاس سران با مراسم اهدای جوایز همراه شد.

زینب نصرالله دختر سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان روز جمعه در کنگره بین‌المللی زنان تاثیرگذار حاضر شد و از زنان تاثیرگذار ایرانی و خارجی قدردانی کرد.

نقدی بر تفاهم برای تاسیس «انجمن بین‌المللی بانوان تاثیرگذار» با محوریت ایران
جزئیات تفاهم‌نامه زنان

در اعلامیه برای تاسیس انجمن بین المللی بانوان تاثیرگذار آمده است، شرکت‌کنندگان برای خلق جهانی که در آن ارزش ذاتی محبت زنانگی، شکوه تعهد، عشق همسری و قدرت آرزو‌های مادرانه با هدف ایجاد آینده روشن و سرشار از تعالی و عدالت برای فرزندان توافق کردند. همچنین در این یادداشت تفاهم تاکید شد که با در نظر داشتن بهبود توانمندسازی و ارتقای سطح زندگی زنان و کودکان در سراسر جهان، بدون تبعیض‌های جنسیتی، ملیتی و مذهبی برای مشارکت هم افزای بانوان و انتقال تجربه و حمایت بین فردی، الگوسازی و امید بخشی هدف گذاری شود.

ایجاد چرخه اثربخش پرورش از حمایت پذیری تا اثرگذاری با اعتقاد به نقش‌آفرینی فعال بانوان به عنوان محور شکوفایی خانواده از دیگر مفاد تفاهم نامه بود و شرکت کنندگان توافق کردند که برای تحقق اهداف چندگانه‌ای از طریق تعامل به تفاهم برسند که از جمله این اهداف معرفی زنان تاثیرگذار و الگو سازی از آن‌ها با برپایی جشنواره‌ها و جایزه سالانه، ایجاد بستر‌های افزایش روابط اقتصادی و توسعه کسب و کار‌های زنان کارآفرین، توسعه آموزش زنان و کودکان از طریق بهره مندی از ظرفیت‌ها و مزیت‌های متقابل، راه اندازی المپیاد‌ها و رویداد‌های علمی و فرهنگی هنری و بومی، ایجاد بستر‌های حقوقی و ضد تبعیض برای زنان و همچنین تولید برنامه‌های رسانه‌ای مشترک و تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از طرح‌ها و ایده‌های بانوان تاثیر گذار از دیگر محور‌های این تفاهم نامه بود.

همچنین شرکت کنندگان در این تفاهم بر جذب سرمایه‌های دولتی، خصوصی و عمومی جهت پیشبرد اهداف انجمن تاکید کردند و مقرر شد برای پیگیری و نهایی سازی و تحقق اهداف این تفاهم نامه و دیگر پیشنهادات موسسان دبیرخانه در تهران تاسیس شود تا با ارتباط گیری و تعامل اسناد پیشنهادات را به تایید و امضای نهایی اعضا برساند.

نقدی بر تفاهم برای تاسیس «انجمن بین‌المللی بانوان تاثیرگذار» با محوریت ایران
«گوهرشاد» ملکه پارسی

در این نشست خانم دکتر جمیله سادات علم‌الهدی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی هم برای نامگذاری این انجمن عنوان «گوهرشاد» را پیشنهاد داد و تاکید کرد: این شخصیت ایرانی یک ملکه پارسی بوده که حدود ۸۰۰ سال پیش تحولات مهم فرهنگی ایجاد و برای توسعه فرهنگ صلح تلاش بسیاری کرده و نهایتأ در همین مسیر هم به شهادت رسیده و اکنون مسجد گوهرشاد در مشهد یکی از پر رفت آمدترین مساجد ایران است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار:۳۰ دی ۱۴۰۱، کدخبر:۸۵۰۰۴۳۶۴، www.irna.ir

اخبار مرتبط
برچسب ها: نشست تخصصی اولین کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار در ایران ، تاسیس انجمن بین‌المللی بانوان تاثیرگذار با مرکزیت ایران ، تاسیس انجمن بین‌المللی بانوان تاثیرگذار ، انجمن بین‌المللی بانوان تاثیرگذار ، حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل ، اقدام سیاسی کمیسیون مقام زن سازمان ملل در حذف عضویت ایران ، برگزاری اولین کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار در ایران ، شرکت کنندگان در کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار در ایران ، جزئیات تفاهم‌نامه زنان در کنگره بین المللی بانوان تاثیرگذار ایران ، نقش‌آفرینی فعال بانوان به عنوان محور شکوفایی خانواده ، ارتقای سطح زندگی زنان و کودکان در سراسر جهان ، تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از طرح‌ها و ایده‌های بانوان تاثیر گذار ، گوهرشاد ملکه پارسی ، دکتر جمیله سادات علم‌الهدی ، نامگذاری انجمن بین المللی بانوان تاثیرگذار به نام گوهرشاد ، هدف از برگزاری کنگره بانوان تاثیرگذار چیست؟ ، کنگره بانوان تاثیرگذار یک شو است یا یک فعالیت دنباله دار ، شوآف با برگزاری کنگره بین المللی بانوان تاثیرگذار ، زینب نصرالله دختر سید حسن نصرالله ، حضور دختر سیدحسن نصرالله در کنگره بین المللی بانوان تاث ، زینب نصرالله در کنگره بین المللی بانوان تاثیرگذار ایران ، اختتامیه کنگره بین‌المللی زنان تاثیرگذار در سالن اجلاس ، برنامه های کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار ، مصوبات خنده دار کنگره بین المللی زنان تاثیرگذار ، ضعف زبان دیپلماتیک در مصوبات کنگره زنان تاثیرگذار ، ایرانیزه شدن مصوبات کنگره زنان تاثیرگذار ، گوهرشاد نام پیشنهادی برای انجمن بین‌المللی بانوان تاثیرگذار
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین