پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲ - 2023 September 30
کد خبر: ۳۸۸۶۰۲
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۹
مسائل ناترازی بانک‌ها یکی از مشکلات بزرگ امروز نظام بانکی و اقتصادی ایران است و از سویی اصلاح این معضل در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.عباس معمارنژاد عضو هیئت علمی دانشگاه در این نشست گفت: ناترازی اساسا از نابرابری دو کفه مورد نظر به وجود می‌آید. سیستم بانکی ما دچار ۳ دسته چالش است. دسته اول چالش‌های مالی است که خود ۳ دسته می‌شود، یکی ناترازی دارایی بدهی، دوم ناترازی درامد هزینه است، سومی ناترازی ورود و خروج وجه است.

شعار سال: نخستین نشست از سلسه نشست‌های رویداد تراکنش ایران، با عنوان بررسی "ناترازی بانک‌ها؛ عوامل و راهکارها"، با حضور جمعی از مدیران و صاحب نظران این حوزه یکشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه در سالن اجتماعات مرکز فابا در حال برگزاری است.

چالشی به اسم ناترازی بانکی / چرا بانک‌ها دچار کسری نقدینگی می‌شوند؟
مسائل ناترازی بانک‌ها یکی از مشکلات بزرگ امروز نظام بانکی و اقتصادی ایران است و از سویی اصلاح این معضل در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.

مرکز فابا سلسله نشست‌های رویداد تراکنش ایران را از اردیبهشت ماه آغاز کرده است ودر خردادماه نیز نشست "جایگاه دلار در آینده مناسبات بین المللی" را با سخنرانی جمعی از صاحب نظران برگزار می‌کند.

ناترازی بانکی چه شاخص‌هایی دارد؟

عباس معمارنژاد عضو هیئت علمی دانشگاه در این نشست گفت: ناترازی اساسا از نابرابری دو کفه مورد نظر به وجود می‌آید. سیستم بانکی ما دچار ۳ دسته چالش است. دسته اول چالش‌های مالی است که خود ۳ دسته می‌شود، یکی ناترازی دارایی بدهی، دوم ناترازی درامد هزینه است، سومی ناترازی ورود و خروج وجه است.

وی افزود: ناترازی دارایی بدهی به این معنی است که دارایی‌های بانک کافی نبوده اند. ناترازی درآمد هزینه هم مربوط که کمبود درآمد در مقایسه با هزینه است و در نهایت ناترازی ورود و خروج وجه در خصوص سپرده‌ها است. در سال ۹۲ حدودا ۶۲ درصد سپرده‌های مدت دار بوده است و مابقی سپرده‌های جاری است. در زمان حال سپرده‌های جاری ۷۰ درصد است و مدت دار به ۳۰ درصد رسیده است؛ بنابراین سپرده گذاری‌ها بسیار کوتاه مدت است، اما زمان تسهیلات بلند مدت است که این فاصله مسبب ایجاد ناترازی می‌شود.

معمارنژاد خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از نظام بانکی ما با ناترازی روبرو است. به عنوان مثال بانک ملی، سپه یا ملت به عنوان بزرگ‌ترین بانک‌های دولتی هم دچار زیان هستند و مشخص است که ناترازی موثر بوده است. حتی بانک‌هایی وحود دارند که دارایی دارند، اما این دارایی قابل فروش نیستند و در کاهش ناترازی‌ها کمکی نمی‌کنند.

بانک ناسالم چه ویژگی‌هایی دارد؟

فرهاد حنیفی معاون سابق نظارت بانک مرکزی در ادمه گفت: بحث ناترازی بانکی یک تجربه جهان شمول است. در دنیا به این شرایط بانکی اصطلاح بد بانک گفته می‌شد. دنیا به سمت شاخص سازی رفته است. در بانک مرکزی هم خواسته شد که از تجربه‌های مشترک در کشور‌های دیگر استفاده شود. ۳ شاخص اصلی در ناترازی بانک‌ها شناسایی شد. اولی زیان انباشته است یعنی بانکی که در چند سال متوالی زیان ده است در این دسته قرار می‌گیرد. شاخص دوم کفایت سرمایه است و در هر بحرانی که مواجه بودیم، توسط این شاخص سنجیده شده است. ولی این شاخص نتوانسته است موج‌هایی که در اثر بحران به وجود می‌آید را مدیریت کند به این دلیل که عوامل زیادی در این امر موثر هستند.

معاون سابق بانک مرکزی خاطرنشان کرد: شاخص سوم کسری نقدینگی است و بسیار اهمیت دارد تا مشخص شود بانکی سالم نیست. در پی این اتفاق اضافه برداشت به وجود می‌آید و این اتفاق تداوم پیدا می‌کند. عامل دیگر هم سپرده گذار بین بانکی است که با این ابزار کسری نقدینگی بین بانک‌ها برطرف می‌شود، ولی زمانی که بانکی همیشه سپرده پذیر است، مشخص می‌شود که دچار اضافه برداشت بوده و کسری نقدینگی دارد.

وی افزود: بانک مرکزی ۳۴ درصد بانک‌هایی که دچار اضافه برداشت هستند را جریمه می‌کند، اما این تصمیم به تنهایی برای حل این مشکل موثر نیست. خیلی از بانک‌ها دارایی‌هایی دارند که اگر مجدد ارزیابی شود می‌تواند بانک‌ها را از ناترازی دور کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت گسترش نیوز، تاریخ انتشار:۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲، کدخبر: ۲۹۴۴۴۹، www.gostaresh.news

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین