پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
يکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲ - 2023 October 01
کد خبر: ۳۸۸۷۶۷
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۰:۴۶
فساد و تبعیض و ناکارامدی ،ناامیدی اجتماعی می اورد و سرمایه اجتماعی را نابود می کند. از طرفی ، هیچ مدیری و ماست فروشی نمی گوید ماستم ترش است. گیریم که این محاسبات درست هم باشد، با اصل ناکارامدی چه کنیم؟ ترسمان از روزی است که غریق ، ناجی را هم به زیر آب بکشد. دوستان ما در بانک آینده توجه دارند که نمی توان سرطان را با دمنوش شفابخش و معطر پونه کوهی مداوا نمود. ایا اصرار دارند که می شود؟ ما از معدود مجموعه هایی هستیم که در این هفت سال هشدار داده و خواهیم داد.

شعارسال: بانک آینده با انتشار گزارش افشای اطلاعات بااهمیت در سامانه کدال، ارزش روز بازار بزرگ ایران یا ایران‌مال را بیش از ۲۵۵هزار میلیارد تومان اعلام کرد. این بانک در نظر دارد سرمایه خود را از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش دهد. به نظر می‌رسد با این اقدام، زیان انباشته شرکت پوشش داده شود و منافع حاصل از به‌روزرسانی ارزش دارایی ها، نصیب سهامداران شود؛ در نتیجه با توجه به شفافیت‌های صورت‌گرفته و مجمع عمومی پیش‌رو، این نماد معاملاتی پس از ۲۰ماه بازگشایی شود. بانک آینده هشتمین بانک خصوصی فعال در اقتصاد کشور است که در سال ۱۳۸۸ با نام بانک تات تاسیس شد.

شعبده در بانک آینده با تجدید ارزیابی دارایی ها + درمان سرطان کشنده با دمنوش شفابخش پونه کوهی؟

این بانک به دلیل عدم‌بهره وری کامل و مناسب از سپرده‌های دریافتی و در مواردی در مصارف پولی، با زیان‌های هنگفتی مواجه شده است، به‌طوری که این بانک براساس آخرین صورت مالی منتشرشده در سامانه کدال که گزارش ۹ماه منتهی به ۳۰آذر ۱۴۰۱ است، زیان انباشته‌ای معادل ۱۰۰هزار میلیارد تومان را به ثبت رسانده است. ارزش دارایی‌های فعلی این بانک در پایان آذرماه، حدود ۳۰۰هزار میلیارد تومان و حقوق صاحبان سهام حدود منفی ۹۸هزار و ۳۰۰میلیارد تومان بوده است. ارزش‌گذاری سهام بانک‌های بورسی همواره یکی از دغدغه‌های فعالان بازار سرمایه به شمار می‌آید و معمولا روش‌های ارزش‌گذاری متفاوتی با توجه به دوره‌های زمانی مختلف به کار گرفته می‌شود. یکی از روش‌های اصلی ارزش‌گذاری بانک‌ها براساس میزان دارایی ها، تسهیلات اعطایی و بدهی آنهاست که با توجه به تورم‌های اخیر در کشور این روش ارزش‌گذاری ناجی سهام بانک‌های بورسی بوده و در بعضی مواقع، سهام بانک‌ها را با تقاضای زیادی مواجه کرده است.

بانک آینده طی اطلاعیه‌های اخیر خود در سامانه کدال گزارش‌هایی را از ارزشیابی شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مختلف خود منتشر کرده است که در صورت تجدید ارزیابی این دارایی‌ها منافع حاصل از آن در حقوق صاحبان سهام و صورت سود و زیان جامع به ثبت رسیده و سود حاصل از آن نصیب سهامداران می‌شود. بانک آینده در آخرین گزارش‌های خود، ارزش واقعی پروژه ایران‌مال را حدود ۲۵۵هزار میلیارد تومان ارزش‌گذاری کرده است. این در حالی است که ارزش بازار ثبت‌شده در آخرین معاملات سهام بانک آینده حدود ۱۶هزار میلیارد تومان بوده و نسبت قیمت به خالص ارزش روز دارایی‌ها را به شکل عجیبی متعادل کرده است و قیمت سهام بانک بسیار ارزنده به نظر می‌رسد. هرچند نماد معاملاتی بانک آینده یا «وآیند» نزدیک به دوسال است که به دلیل عدم‌شفافیت‌های لازم، تعلیق شده و مورد معامله قرار نمی‌گیرد، اما با تجدید ارزیابی دارایی‌ها و در نظر گرفتن ارزش روز این دارایی‌ها احتمالا به نظر سرمایه‌گذاران، قیمت سهام بانک آینده بسیار ارزان بوده و در صورت بازگشایی می‌تواند بازدهی زیادی را نصیب سهامداران خود کند. با توجه به رقمی که تحت عنوان حقوق صاحبان سهام به ثبت رسیده است، احتمالا پس از تجدید ارزیابی دارایی ها، زیان انباشته ۱۰۰هزار میلیارد تومانی این بانک نیز جبران خواهد شد و دارایی‌های بانک آینده به عنوان ناجی به داد اعداد و ارقام منفی ترازنامه‌ای خواهد رسید.

هرچند برای توقف زیان این بانک، توجه به رسالت بانکداری در اقتصاد، اهمیت زیادی دارد و در صورتی که این بانک بتواند تفاوت میان سود علی‌الحساب و قطعی خود را جبران کند، از فاز زیاندهی خارج شده و احتمالا این پتانسیل را دارد تا در مسیر بانکداری درست قرار گیرد. بانک آینده طی چند سال اخیر، به دلیل عدم‌مصرف مناسب منابع سپرده گذاران، بهره کافی از این منبع نبرده، به طوری که طی دوره ۹ماه منتهی به آذر ۱۴۰۱، خالص درآمد و سپرده گذاری، معادل منفی ۲۸هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود دوبرابر شده است. علاوه بر این، با توجه به اینکه بانک آینده در حال ارائه گزارش‌های حسابرسی‌شده از صورت‌های مالی سال‌های گذشته خود است، به نظر می‌رسد این بانک می‌تواند در مسیر شفافیت قرار گیرد و با توجه به نزدیکی به مجمع عمومی این بانک، احتمال بازگشایی نماد «وآیند» بسیار بالاست. با توجه به تغییر و تحولات صورت‌گرفته در عملکرد مالی این بانک و به‌روزرسانی ارزش دارایی‌ها احتمال رشد قیمتی سهام وجود دارد و سهامداران این بانک پس از مدت‌ها انتظار می‌توانند شاهد آغاز معاملات این نماد باشند.

سایت تحلیلی خبری شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 30اردیبهشت1402، کدخبر: 3969006، donya-e-eqtesad.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین