پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۸۸۶۰
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۷
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به حذف تصاویر بمب جدید سنگرشکن آمریکا در صفحه فیس‌بوک یک پایگاه متعلق به نیروی هوایی آمریکا، نوشت که این تصاویر احتمالا جزئیاتی حساس درباره این بمب افشا می‌کرد. تصاویر بمب سنگرشکن ۱۲ تنی آمریکا موسوم به «جی‌بی‌یو-۵۷» یا «بمب نفوذگر مهمات انبوه» روز ۱۲ اردیبهشت در صفحه فیس‌بوک پایگاه هوایی «وایتمن» منتشر شد، ولی کمتر از یک روز بعد حذف شد. به نوشته آسوشیتدپرس، مقامات آمریکایی احتمال رها کردن دو بمب متوالی از این نوع برای اطمینان از انهدام سایت‌های زیرزمینی هسته‌ای ایران را مطرح کرده‌اند.

شعار سال: خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به حذف تصاویر بمب جدید سنگرشکن آمریکا در صفحه فیس‌بوک یک پایگاه متعلق به نیروی هوایی آمریکا، نوشت که این تصاویر احتمالا جزئیاتی حساس درباره این بمب افشا می‌کرد.

تصاویر بمب سنگرشکن ۱۲ تنی آمریکا موسوم به «جی‌بی‌یو-۵۷» یا «بمب نفوذگر مهمات انبوه» روز ۱۲ اردیبهشت در صفحه فیس‌بوک پایگاه هوایی «وایتمن» منتشر شد، ولی کمتر از یک روز بعد حذف شد.

حذف سریع تصویر بمب سنگرشکن جدید آمریکا که در حمله احتمالی به ایران استفاده می‌شود
به گزارش روز دوشنبه اول خرداد آسوشیتدپرس، انتشار این تصاویر همزمان با «تشدید تنش دریایی بین ایران و آمریکا» و در شرایط پیشرفت تهران در زمینه ساخت تأسیسات هسته‌ای، صورت گرفته بود.

پایگاه «وایتمن»، واقع در ایالت میسوری، محلی است که هواپیما‌های رادارگریز «بی-۲» آمریکا از آن‌جا به پرواز در می‌آیند.

پایگاه «وایتمن» پیشتر نوشته بود بمب‌هایی بسیار قوی تحویل گرفته است که قصد دارد آن‌ها را آزمایش کند. این پایگاه از بمب‌های یادشده با عنوان تسلیحاتی که از توان بالایی برای نفوذ به اعماق زمین برخوردارند، یاد کرده بود، اما در خصوص این که بمب‌ها چگونه و کجا مورد آزمایش قرار خواهند گرفت، توضیحی نداده بود.

نیروی هوایی آمریکا به پرسش‌ها درباره انتشار و حذف سریع تصاویر بمب‌ها پاسخ نداده است.

راهول اودُشی، تحلیلگر امور تسلیحاتی وابسته به مؤسسه «جینس‌دیفنس»، به آسوشیتدپرس گفت: بمب‌ها ترکیبی از یک ماده انفجاری استاندارد با یک ماده نسبتا جدید است که وقتی به سوی هدف رها می‌شود، در جعبه قوی فولادی خود ابتدا به عمق زمین راه یافته و سپس منفجر خواهد شد. اما کارآیی آن هنوز باید آزمایش شود.

در پستی که بعدا حذف شد، وزن هر یک از بمب‌ها ۱۲ تُن و ۳۰۰ کیلوگرم اعلام شده بود.

به نوشته آسوشیتدپرس، مقامات آمریکایی احتمال رها کردن دو بمب متوالی از این نوع برای اطمینان از انهدام سایت‌های زیرزمینی هسته‌ای ایران را مطرح کرده‌اند.

به گفته این کارشناس، تصاویر بمب‌ها ممکن بود اطلاعات زیادی را در مورد آن افشا کند و همین‌که سریعا پاک شدند، بیانگر این است که قصدی برای علنی کردن بمب وجود نداشته است.

مشخص نیست استفاده از بمب‌هایی که به زمین نفوذ می‌کند، در صورتی که برنامه اتمی را از بین ببرد، باعث ایجاد تشعشعات هسته‌ای در اطراف محل بمباران‌شده خواهد شد یا نه.

مقامات اسرائیلی که پیاپی از «آمادگی» نیروی هوایی خود برای حمله به سایت‌های اتمی ایران سخن می‌گویند، به این امر اشاره نکرده‌اند که احتمال تشعشعات رادیواکتیو پس از انفجار را برای ایران و منطقه لحاظ کرده‌اند یا خیر.

رسانه‌های اسرائیلی چند ماه پیش خبر داده بودند که این کشور از آمریکا درخواست کرده است تا بمب‌های فوق‌سنگین جدید ساخت ایالات متحد را در اختیار این کشور قرار دهد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۴۰۲، کدخبر: ۷۲۷۲۹۹، www.entekhab.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین