پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 05
کد خبر: ۳۹۳۷۵۶
تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۷
بپذیریم یا نپذیریم، اقتصاد کشور اقتصادی دولتی ناکارامد و رانت جو بوده و بدلیل ضعف حوزه نظارت و بازرسی، فضا را برای فساد مهیا نموده است. کسری بودجه به دلیل حقوق کارکنان (در مقابل طرح دولت الکترونیک و کاهش کارکنان دولت به یک سوم) و ناکارامدی شرکت‌های دولتی در حال ازدیاد بوده و اقتصاد ناتوان دولتی منابع طبیعی پایه، بجای تسهیل در امور و حمایت از دانش بنیان‌ها و تولید کنندگان کوچک و متوسط، با انواع سنگ اندازی‌های بیمه، مالیاتی، مجوز، کم توجهی به تامین ارز و عدم اجازه ورود ماشین آلات، کار این بحش سازنده را عملا سخت‌تر نموده و نتیجه اش، کوچک‌تر شدن سفره اقتصادی، وابستگی بیشتر به اقتصاد ناکارامد دولتی و افزایش فساد است. در اقتصاد دارای وابستگی بالا به دلار، هرگونه تغییر در قیمت دلار، کل اقتصاد را متاثر می‌کند و هر سال هم دولت‌ها کم و زیاد به این کار مبادرت می‌کنند. مدیران اجرایی هم سعی می‌نمایند که اوضاع ارزی را آرام نشان دهند. اما واقعیت چیز دیگری است. فرزین هم گفته با چشم انداز مثبت ارزی مواجه هستیم در حالی که دلار به بالای ۵۵ تومان رسیده است. علی اصغر سمیعی (رئیس سابق کانون صرافان) هم پرسیده، آقای فرزین، چشم‌انداز مثبت ارزی به چه معناست؟

شعارسال: گفتند: در زمان‌های قدیم مردی بود که از اول صبح تا آخر شب دائم به همه مقدسات قسم می‌خورد، که "من آدم خوبی هستم و پاکدستم، و به مال مردم چشم ندارم"، و خلاصه سعی داشت اعتماد مردم را نسبت به خود جلب کند، ولی متاسفانه هرگاه چیزی در آن محل گم می‌شد، باز صاحب مال به سراغ آن مرد می‌رفت، و اتفاقا در جستجو مالش را نزد او پیدا می‌کرد. خب روز بعد آن بنده خدا بسیار غلیظ‌تر و شدیدتر سوگند یاد می‌کرد و بر پاکی و خوبی خودش اصرار می‌ورزید، ولی نمی‌دانم چرا باز هم مردم به او اعتماد نمی‌کردند و او را درستکار و پاکدامن نمی‌دانستند.
ظاهرا شاید به این دلیل بوده که عمل آن مرد را با سخنش در تضاد می‌دیده اند.

آقای فرزین، چشم‌انداز مثبت ارزی به چه معناست؟ + افزایش قیمت ارز برای کسری بودجه مصداق جنایت نسلی و خیانت بینانسلی

البته این را هم بگویم که هر کسی که فکر کند داستان فوق کوچک‌ترین ربطی با بیانات اخیر رییس کل محترم بانک مرکزی دارد، مدیون خواهد بود.

فقط حالا که اسم رییس کل آمد،‌ای کاش یکی از خبرنگاران خبرگزاری‌های عدیده، کثرالله امثالهم به خودش زحمت می‌داد و از رییس کل محترم سوال می‌کرد "چشم‌انداز ارزی مثبت" به چه معنی است؟ یعنی با نرخ تورم فعلی باز هم قیمت ارز کنترل می‌شود؟ یا در نظر است که نرخ تورم کنترل شود؟ در این صورت کسری بودجه‌ای که در برنامه اخیر تقدیمی به مجلس مشاهده می‌شود، از کدام محل تامین می‌شود؟

اگر باز هم قرار است با خلق پول کسری بودجه را تامین کرد چگونه تورم قابل مهار خواهد بود؟ و اگر با وجود تورم بنا داریم به ضرب ارزپاشی قیمت ارز را کنترل کنیم، جدا از مفاسدی که ایجاد می‌شود و زیان‌هایی که به اقتصاد کشور وارد می‌کند، مگر اصولا این کار برای درازمدت یا حتی میان‌مدت شدنی است؟ تا حالا ظرف این ۴۵ سال مگر شدنی بوده که باز هم شدنی باشد؟

و اگر منظورتان از این حرف‌ها، جلب اعتماد مردم است، پس بفرمایید هرچه می‌خواهید بگویید حتی به نظرم چند سوگند هم چاشنی کار بفرمایید، هرچند حقیر در این‌که مردم سخن شما را باور کنند تردید دارم که البته گناه شما نیست، مردم تقصیر دارند که دیر باور هستند.

آقای فرزین، چشم‌انداز مثبت ارزی به چه معناست؟ + افزایش قیمت ارز برای کسری بودجه مصداق جنایت نسلی و خیانت بینانسلی

شاید هم به همین خاطر است که روزنامه محترم اطلاعات در صفحه ۳ روز شنبه ۷ بهمن‌ماه، در همون صفحه‌ای که از قول شما تیتر زده که: "چشم انداز ارزی کشور در سال آینده مثبت است" دو تیتر دیگر هم دارد یکی: " تداوم صعود قیمت ارز و سکه در بازار" و دیگری: " نرخ تورم ماه دی ۴۳.۶ شد".

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین، تاریخ انتشار: 9بهمن1402، کدخبر: 1866519، www.khabaronline.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین