پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۵۴۱۹
تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۸
آیت الله «علی نکونام» گلپایگانی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در صبح پنج شنبه ۲۱ تیرماه ۱۴۰۳، بدلیل بیماری دارفانی را وداع گفت.مراسم تشییع و تدفین آیت الله علی نکونام گلپایگانی، جمعه ۲۲ تیرماه، ساعت ۸ صبح از مسجد امام حسن عسگری به سمت حرم مطهر حضرت معصومه برگزار خواهد شد. مراسم ختم آن فقید سعید نیز، عصر همان روز از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹ در مسجد امام حسن عسگری  برگزار می گردد. لازم به توضیح است که جهت خوانندگانی که آشنایی کمتری با ایشان دارند،آیت الله علی نکونام گلپایگانی با حجت الاسلام محمدعلی نکونام گلپایگانی و همچنین آیت الله محمدرضا نکونام گلپایگانی ، شباهت اسمی نزدیک دارند.

شعار سال: آیت الله علی نکونام گلپایگانی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، صبح امروز(پنج شنبه ۲۱ تیرماه ۱۴۰۳) بدلیل یک دوره بیماری، دارفانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت. مراسم تشییع و تدفین آیت الله علی نکونام گلپایگانی، عضو فقید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جمعه ۲۲ تیرماه، ساعت ۸ صبح از مسجد امام حسن عسگری – علیه السلام – به سمت حرم مطهر حضرت معصومه – سلام الله علیها – برگزار خواهد شد. مراسم ختم آن فقید سعید نیز از سوی دفتر مقام معظم رهبری در قم، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و شورای عالی و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، عصر همان روز از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹ در مسجد امام حسن عسگری – علیه السلام – برگزار خواهد شد. 

درگذشت آیت الله «علی نکونام» عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم + زندگینامه

پیام تسلیت جامعه مدرسین در پی درگذشت آیت الله علی نکونام:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال عالم جلیل القدر حضرت آیت الله حاج شیخ علی نکونام گلپایگانی – رحمت الله علیه – موجب تألم و تأثر گردید. آن روحانی مردمی و پرهیزکار، سال‌ها در مسجد و مدرسه، عمر خود را صرف ترویج معارف اهل بیت – علیهم السلام – و تربیت طلاب علوم اسلامی کرد و با حضوری موثر در شهر‌ها و روستاها، در امر تبلیغ دین خدمات فرهنگی و اجتماعی ماندگاری داشت. تلاش‌های علمی و فقهی آن استاد فرزانه در حوزه و دانشگاه و سلوک اخلاقی، زاهدانه، انقلابی و ولایتمدارانه آن مرحوم توشه‌ای گران‌بها برای آن عالم خدمتگذار است.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رحلت آن فقیه پارسا را به حوزه‌های علمیه، مردم شریف گلپایگان و بیت شریف آن مرحوم تسلیت عرض می‌کند و از خداوند کریم برای آن روحانی متعهد و خدوم، علو درجات و برای بازماندگان صبر و أجر مسئلت دارد.

مروری بر زندگینامه آیت الله علی نکونام گلپایگانی:
آیت الله علی نکونام گلپایگانی در سال ۱۳۲۳ هجری شمسی در سعید آباد گلپایگان چشم به جهان گشود. پدرش کشاورز بود و انس بسیاری با قرآن و نماز شب داشت؛ بطوری که بر قرآن تسلّط بسیاری داشت و هر آیه‌ای که می‌خواندند، سوره آن را می‌دانست. مادرش اهل تهجد و عبادت و از خانواده‌ای روحانی بود.
استاد نکونام تحصیلات خود را از مکتب خانه آغاز کرد و پس از فراگیری روخوانی قرآن مجید به دبستان رفت. او دروس دوره دبستان را به پایان برد و سپس دروس دینی را آغاز کرد. ابتدا به حوزه علمیه اراک رفت و پس از سه سال یعنی در سال ۱۳۴۰ ـ به قم عزیمت کرد. هدف او از استقرار در قم بهره مندی بیشتر و بهتر از استادان و فرزانگان آن دیار عالم خیز بود. او به سرعت دروس مقدمات و دروس دوره سطح را به پایان برد و در درس خارج فقه و اصول استادان مشهور دوره خود حضور پیدا کرد. در طی این سال‌ها در درس اخلاق استادانی، چون آقا سید حسین فاطمیی و آقای حاج شیخ عباس تهرانی شرکت جدی داشت تا علم خود را با عمل توامان سازد.

استادان و دوستان‌ علی نکونام گلپایگانی:
استاد نکونام در طول دوران تحصیل به محضر استادان بسیاری شرفیاب شد. او که دروس ادبیات را در اراک در محضر استاد رفیعی و نیز منطق را در محضر استادان رفیعی و احمدی فرا گرفته بود. در قم در درس شرح لمعه استادان حضرات آیات و حجج اسلام صلواتی، حرم پناهی، سید ابوالفضل موسوی تبریزی و علم الهدی مشهدی حاضر شد و قوانین را نزد آیت الله اعتمادی و کفایه را نزد آیات عظام فاضل لنکرانی و نوری همدانی و نیز مکاسب را نزد آیت الله خزعلی آموخت. وی خارج فقه را عمدتاً از درس مرحوم آیت الله گلپایگانی، خارج اصول را عمدتاً از درس حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی استفاده نمود. در قسمت‌هایی از خارج فقه و اصول در درس‌های آیات عظام حاج شیخ جواد تبریزی و حاج هاشم آملی شرکت داشت. منظومه منطق را خدمت حضرت آیت الله گرامی و منظومه حکمت را خدمت مرحوم آیت الله انصاری شیرازی و قسمتی از اسفار را خدمت حضرت آیت الله جوادی آملی (حفظه الله) خواند.

در بخش دروس خارج نیز سال‌ها در درس فقه آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) و درس اصول آیت الله العظمی وحید خراسانی شرکت کرد. در بخش علوم عقلی نیز در درس شرح منظومه استاد انصاری شیرازی و درس اسفار آیت الله جوادی آملی حضور داشت. او در طی سالیان تحصیل با فضلای بسیاری دوست بود و دروس خود را مباحثه کرد که از جمله آنان می‌توان به آقایان محمدی گلپایگانی (مسؤول دفتر مقام معظم رهبری)، حسینی، رهبر و محمدی اشاره کرد.

فعالیت‌های علمی و فرهنگی آیت الله علی نکونام گلپایگانی:
آیت الله نکونام در عرصه علم و فرهنگ، خدمات بسیار دارد. او سال‌ها برای تبلیغ به شهر‌ها و روستا‌های مختلف کشور سفر کرده و بیش از سی و پنج سال به تدریس دوره سطح پرداخت و از این راه طلاب بسیاری را تربیت کرد که بسیاری از آن‌ها خود، از مدرسان حوزه علمیه قم به شمار می‌آیند. وی از سال ۱۳۶۷ تا سال‌های پایانی عمر خود در دانشگاه قم نیز به تدریس پرداخته است. همچنین سال‌ها استاد راهنمای مدارج علمی شورای عالی برای پایان نامه نویسی بوده و بیش از بیست سال به تدریس مکاسب و کفایه اشتغال داشته است. حدود ۱۱ سال به تدریس خارج فقه و از سال ۱۳۹۷ یک روز هفته را به تدریس تفسیر قرآن کریم اختصاص داده بود.
در سال ۱۳۸۳ عضو جامعه مدرسین شد و از سال ۱۳۸۸ عضویت هیئت ارشاد و تذکیر را پذیرفت. از سال ۱۳۹۱ به مدت چهار سال به عضویت شورای عالی حوزه‌های علمیه منصوب شد. وی از سال ۱۳۹۲ عضویت مجمع مشورتی فقهی شورای نگهبان را پذیرفت.

درگذشت آیت الله «علی نکونام» عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر اثر بیماری + زندگینامه

توضیحات تکمیلی برای بهره برداری بیشتر از خبر:

حجت الاسلام محمدعلی نکونام گلپایکانی نماینده ولی فقیه در استان چهار محال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد(پدر حجت الاسلام عباس نکونام گلپایگانی که گویا داماد آیت الله احمد خاتمی هستند. داماد دیگر آیت الله احمد خاتمی، سید حسین میرخلیلی رئیس حوزه نوبخت ، ریاست وقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی می باشد) ، همچنین آیت الله محمدرضا نکونام گلپایگانی(استاد عرفان اسلامی) ، با مرحوم آیت الله علی نکونام گلپایگانی ، شباهت اسمی زیادی داشته و نباید باعث اشتباه شود.

پایگاه تحلیلی خبری شعار سال،برگرفته از منابع گوناگون

اخبار مرتبط
برچسب ها: آیت الله علی نکونام ، درگذشت آیت الله علی نکونام ، علت درگذشت آیت الله علی نکونام گلپایگانی ، تفاوت آیت الله علی نکونام با حجت الاسلام محمدعلی نکونام با آیت الله محمدرضا نکونام ، سعید آباد گلپایگان ، زندگینامه علی نکونام گلپایگانی ، آثار و تالیفات علی نکونام گلپایگانی ، اساتید و شاگردان علی نکونام گلپایگانی ، فعالیت ها و مسئولیت های اجرایی علی نکونام گلپایگانی ، علل فوت آیت الله علی نکونام گلپایگانی ، آقا سید حسین فاطمیی و آقای حاج شیخ عباس تهرانی ، خارج فقه و اصول ، شورای عالی برای پایان نامه نویسی ، تدریس مکاسب و کفایه ، شورای عالی برای پایان نامه نویسی حوزه ، هیئت ارشاد و تذکیر ، مجمع مشورتی فقهی شورای نگهبان ، مراسم تشییع و تدفین آیت الله علی نکونام گلپایگانی ، شورای عالی و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه ، مراسم ختم آیت الله علی نکونام گلپایگانی ، پیام تسلیت جامعه مدرسین در پی درگذشت آیت الله علی نکونام ، محمدعلی نکونام گلپایکانی نماینده ولی فقیه در استان چهار محال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد ، آیت الله محمدرضا نکونام گلپایگانی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین