سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
عدالت در اضطرار
یادداشت عبدالله عبداللهی؛

عدالت در اضطرار

در برخی خبرها و تحلیل‌ها آمده که ضریب جینی یا همان شاخص نابرابری در ایران به حوالی ۴۳صدم رسیده. باید تشدید نابرابری در جامعه ایران را جدی گرفت و در زمینه عدالت‌خواهی کار جدی کرد.
لزوم بروزرسانی جرایم نقدی متناسب با تورم
افت ارزش پول ملی مجازات‌های نقدی را بی‌اثر کرده است

لزوم بروزرسانی جرایم نقدی متناسب با تورم

یک پژوهشگر حقوقی گفت: تورم روزافزون و کاهش ارزش پول ملی باعث شده تا میزان جریمه و جزای نقدی که برای برخی جرم‌ها در نظر گرفته می‌شود در تناسب با بزه مربوطه و در قواره ارزش پول ملی بسیار کم به نظر بیاید و اثر بازدارندگی خود را از دست بدهد.
سرنوشت خدمه سانچی به کجا رسید؟
وکیل خانواده‌های شهدای نفتکش سانچی؛

سرنوشت خدمه سانچی به کجا رسید؟

پرونده شهدای خدمه نفتکش سانچی با ادعای جدید وکیل خانواده آنان وارد مرحله جدیدی شده است.
تشویق به سقط جنین، مصداق بارز جرم
وکیل پایه یک دادگستری تشریح کرد؛

تشویق به سقط جنین، مصداق بارز جرم

علی نجفی توانا گفت :سقط‌ درمانی همان حکم سقط جنین قانونی است که در صورت وجود شرایط خاص در جنین و مادر و با مجوز قانونی صورت می‌گیرد اما سقط جنین به‌طور مطلق، امری غیرقانونی است که در مراکز غیرقانونی انجام می‌شود.
سازمان‎های مردم ‎نهاد همراه مدعی العموم در مطالبه حقوق عامه باشند
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی:

سازمان‎های مردم ‎نهاد همراه مدعی العموم در مطالبه حقوق عامه باشند

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به نقش ارزشمند گروه‌های جهادی و سازمان‌های مردم‌نهاد در دوره تحوّل در دستگاه قضایی به دستورالعمل «نحوه مشارکت و تعامل نهاد‌های مردمی با قوه قضاییه» که بهمن ماه سال گذشته ابلاغ شد، اشاره کرد و افزود: این دستورالعمل مبتنی و مستند بر قانون بوده و نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌های جهادی را در اعلام فساد، پیشگیری از وقوع جرم و کشف جرم مشخص و تبیین کرده است.
تصویب «شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متضمن حق و تکلیف عمومی»
شفافیت و آزادی اطلاعات؛

تصویب «شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متضمن حق و تکلیف عمومی»

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب 1387 به لزوم انتشار و دسترسی بدون تبعیض به اطلاعات متضمن حق و تکلیف برای مردم تصریح کرده و بویژه طبقه بندی این اطلاعات را ممنوع کرده است. احکامی بسیار مترقی که البته، اجرای آنها در مقام عمل، چندان آسان نیست.
تهیه آئین‌نامه برای کانون وکلا اقدام فراقانونی است
اختیار با وزیر دادگستری است نه رئیس قوه قضائیه؛

تهیه آئین‌نامه برای کانون وکلا اقدام فراقانونی است

سیدمحمود علیزاده طباطبایی وکیل دادگستری می‌گوید: آئین‌نامه قوه قضائیه، کانون را نه تنها اصلاح نمی‌کند بلکه اخراب می‌کند و اولین نتیجه آن عکس‌العمل مراجع بین‌المللی است که کانون عضو آنهاست.
راهکار رفع ابرچالش‌های قوه قضاییه
خلاصی از اطاله دادرسی؛

راهکار رفع ابرچالش‌های قوه قضاییه

تحول در شورای حل اختلاف از طریق تمرکز توان شورا‌های حل اختلاف بر صلح و سازش و افزایش مشارکت‌های مردمی درکنار فرهنگ سازی عمومی و اقناع مردم می‌تواند منجر به کاهش دو ابرچالش قوه‌قضاییه یعنی اطاله دادرسی و جمعیت کیفری شود.
جزئیات جدید از پرونده تخلفات سکه ثامن
وزارت صمت پاسخ می دهد!

جزئیات جدید از پرونده تخلفات سکه ثامن

سال ۹۵ شرکت بازرگانی شرکت بازرگانی آریو پرگاس آیلین با نام تجاری سکه ثامن با مدیریت فرهاد زاهدی فر در زمینه خرید و فروش سکه و طلای آب شده شروع به کار کرد.۲۴ شهریور ۹۷ یکباره فعالیت سایت سکه ثامن متوقف شد و خریداران طلا از این سایت را نگران اموال خود کرد و همین موضوع باعث شکایت خریداران از مدیر سایت آغاز شد. حدود چهار هزار نفر از سایت سکه ثامن شکایت کردند.
باید دادگاه‌ها دقت کنندکه شهود، شهادت درست بدهند
یک حقوقدان:

باید دادگاه‌ها دقت کنندکه شهود، شهادت درست بدهند

«نعمت احمدی»، حقوقدان و وکیل دادگستری، درباره بخشنامه جلوگیری از تبانی شهود گفت: من از صدور چنین بخشنامه‌ای تعجب می‌کنم. مشخص نیست چه چیزی و چه مواردی را به اطلاع رئیس قوه قضائیه رسانده‌اند که چنین بخشنامه‌ای را صادر کرده‌اند.
تعارض منافع از موانع برقراری عدالت در نظام سلامت
رئیس قوه قضاییه:

تعارض منافع از موانع برقراری عدالت در نظام سلامت

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه تعارض منافع از موانع برقراری عدالت در نظام سلامت است که باید رفع شود به سازمان بازرسی کل کشور درخصوص بررسی علل عدم اجرای برخی قوانین دستور ویژه‌ای داد.
به‌جای افشاگری، شاکی باشید!
برویکرد جدید قوه قضائیه؛

به‌جای افشاگری، شاکی باشید!

اواخر سال گذشته، حجت‌الاسلام رئیسی، ریاست قوه قضائیه، در نشستی با فعالان نهادهای مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن)، به نکته‌ای اشاره کردند که می‌تواند نشان‌دهنده رویکردی جدید در قوه قضائیه در نحوه برخورد با پرونده‌ها باشد.
وکالت بدون استقلال مزدوری اغنیاست ؛

سخنان دکتر غلامرضا طیرانیان درباره استقلال وكلا

همان‌گونه که قاضی به‌عنوان یکی از بال‌های فرشته عدالت ممکن است در فرایند رسیدگی دچار فساد و انحراف شود، وکیل نیز به عنوان بال دیگر این فرشته از فساد و انحراف مصون نیست و چه بسا در برخی موارد وکیل، عامل اصلی به فساد کشیده شدن فرایند دادرسی باشد.
موانع فراگیر احقاق حقوق عامه رفع شود
دستور رئیس قوه قضاییه به دادستان‌ها؛

موانع فراگیر احقاق حقوق عامه رفع شود

اولین جلسه شورای روسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌ها در سال جدید، به صورت ویدئو کنفرانس، به ریاست حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس دستگاه قضا و با حضور اعضای شورای عالی قوه قضاییه امروز چهارشنبه (۲۰ فروردین) برگزار شد.
دسترسی غیرمجاز به اطلاعات هویتی ایرانیان
سخنگوی سازمان ثبت احوال توضیح داد؛

دسترسی غیرمجاز به اطلاعات هویتی ایرانیان

سیف اله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال توضیحاتی را درباره دسترسی غیرمجاز یا هک سامانه سلامت وزارت بهداشت و افشای اطلاعات اولیه هویتی شهروندان ایرانی ارائه کرد.
واکنش به برخی ادعاهای منتشر شده در خصوص‌ نوآوری‌های آیین نامه؛

وکلای باید انتخاب کنند حل مشکلات نهاد وکالت برایشان مهم‌تر است یا شعارزدگی

دکتر ادیب زاده نماینده مرکز در کارگروه بررسی آیین‌نامه تعرفه حق‌الوکاله در واکنش به برخی ادعاهای منتشر شده در خصوص‌ نوآوری‌های آیین نامه: این رویه قبلا هم از سوی کانون وکلای مرکز مشاهده شده و اولین مرتبه نیست که دستاوردهای مرکز را به نام‌ خود کند. در ماجرای نصب گیت‌های تردد، پیگیری حل مشکلات نصب کارتخوان، پیگیری اخذ مصوبه دیوان عدالت اداری در خصوص موسسات حقوقی و بسیاری دیگر.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین