پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 14
کد خبر: ۲۰۹۸۲
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹
عصر سلطه مسکن بر رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در تاریخ ایران به پایان رسیده است و دیگر هیچ زمینه ای درباره اینکه با تحریک بخش مسکن می‌توان به 120 میلیون تا 130 میلیون مترمربع ساختمان سازی در سال رسید، وجود نخواهد داشت.

شعارسال: یک تحلیلگر مسایل اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد ایران باید روند سرمایه گذاری را در بخش تولید و صنعت احیا کند، گفت: باید راه رفته را برگردیم؛ معجزه ای که بتواند کدو تنبل را تبدیل به کالسکه طلایی کند، وجود ندارد.

سعید لیلاز افزود: در حالی که دو سوم تشکیل سرمایه کشور تا اواخر سال 1384 ماشین آلات بود، اکنون این میزان به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: باید نسبت تشکیل سرمایه به «GDP»(تولید ناخالص داخلی) که اکنون به 25 درصد رسیده است، به میزان اوج پیشین خود یعنی 40 درصد برگردد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: رشد سالیانه بهره وری اقتصادی که در 10 سال گذشته صفر یا منفی بود، دستکم باید به سه تا پنج درصد برسد؛ یعنی بتوانیم حداقل یک سوم تا 40 درصد رشد اقتصادی را از محل ارتقای بهره وری تامین کنیم.

وی یادآوری کرد: در 60 سال گذشته، بخش مسکن موتور محرک رشد اقتصادی ایران نامیده می شد اما پیش بینی می شود از این پس دیگر شاهد رشد اقتصادی به سبب انفجار در تقاضای مسکن نباشیم.

وی ادامه داد: به طور عادی هیچگاه تقاضای موثر مسکن در ایران از نزدیک به 80 میلیون مترمربع در سال فراتر نخواهد رفت، بویژه اینکه اکنون رشد جمعیت و میزان ازدواج در حال کاهش است و 100 میلیون تا 120 میلیون مترمربع مسکن خالی و مازاد وجود دارد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: اگر منظور از رونق مسکن، بازگشت به دوران ساخت 120میلیون تا 130 میلیون مترمربع در سال های 1390 و 1391 باشد، معتقدم بازار مسکن ایران به رونق گذشته باز نخواهد گشت؛ یعنی اگر اقتصاد به شرایط عادی و رونق خود برگردد، تا 80 میلیون مترمربع در سال باید مسکن شهری ساخته شود.

وی افزود: تولید 130 میلیون مربع مسکن در سال در صورتی تکرار می شود که بار دیگر به سیاست انبساط پولی با رشد 45 درصدی نقدینگی روی بیاوریم و در عین حال بتوانیم سالی 200 میلیارد دلار درآمد ارزی داشته باشیم. بنابراین دولت باید از این پس، انرژی خود را از بخش مسکن به تقاضاهای واقعی معطوف کند.

لیلاز افزود: اگر بخواهیم به مطالبه اقتصادی رهبر معظم انقلاب که انعکاسی از نیاز ملی است، جامه عمل بپوشانیم، باید به سراغ بخش تولید و صنعت برویم؛ زیرا در 10 سال گذشته سهم ماشین آلات در سرمایه گذاری و تشکیل سرمایه در ایران به شدت کاهش پیدا کرد.

چند سالی است که مسکن د‌‌ر رکود‌‌ شدیدی به سر می برد‌‌.

برخی کارشناسان معتقدند رونق مسکن افزون بر تاثیر و تحرک بخشی به صنایع مرتبط می تواند‌‌ بخش قابل ملاحظه ای از مشکل بیکاری را حل کند‌‌. از سوی دیگر برخی دست اندرکاران مانند «مسعود نیلی» مشاور اقتصاد‌‌ی رییس جمهوری، می گویند بخش مسکن نمی تواند ‌‌بزود‌‌ی از رکود‌‌ خارج شود.

«علی چگینی» مد‌‌یر برنامه ریزی و اقتصاد‌‌ مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز کاهش صد‌‌ور پروانه‌های ساختمانی را موجب بی تعاد‌‌لی د‌‌ر بخش عرضه و تقاضا و بحرانی شد‌‌ن بازار مسکن اعلام کرده است.

به گفته چگینی، اقتصاد‌‌ مسکن از کمبود‌‌ و نبود‌‌ تقاضای واقعی در این زمینه رنج می برد‌‌ و ورود‌‌ تسهیلات کمک شایانی به این بخش می کند؛ به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی د‌‌ر تلاش است با تشویق سازند‌‌گان به تولید‌‌ مسکن، به رکود این بخش پایان بخشد‌‌.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری آنا ، تاریخ انتشار خبر 9 تیر 1395، کدمطلب: 118421 ،www.ana.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین