پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۲۸۳۷۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا از شماره‌گذاری خودرو‌ها با پلاک‌های قدیمی فک‌شده خبر داد.

  شعار سال:سرهنگ علی محمدی رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا به روند جدید تعویض پلاک و شماره‌گذاری با استفاده از پلاک‌های فک شده و قدیمی اشاره کرد و گفت: مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور بیش از ۶۲ میلیون ظرفیت پلاک دارد که با احتساب حدود ۲۳ میلیون پلاک نصب شده و ۳۲ میلیون پلاک فک شده می‌توان گفت که ۵۵ میلیون پلاک‌ها تاکنون تخصیص داده شده است.
 
وی به پیگیری پلیس و مصوبه هیات دولت مبنی بر استفاده مجدد از پلاک‌های فک شده اشاره کرد و افزود: برابر مصوبه هیات دولت مقرر شد پلاک‌هایی که بیش از یک سال از فک شدن آنها و نگهداری در انبارهای مراکز شماره‌گذاری گذشته است با حفظ سوابق به شخص و خودروی دیگری واگذار شوند.
 
رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا با بیان اینکه حدود ۲۰ میلیون پلاک وجود دارند که بیش از یک سال از فک آنها گذشته است توضیح داد: این کدپلاک‌ها دوباره به چرخه واگذاری برگردانده شده و به مرور زمان و به صورت سیستمی بین مراجعان به مراکز شماره‌گذاری تخصیص پیدا می‌کند به طور مثال در هفته جاری مراجعان در مراکز شماره‌گذاری تهران به پلاک‌های ایران ۵۵ و در هفته‌های آتی به سایر کد پلاک‌ها شماره‌گذاری می‌شوند.
 
سرهنگ محمدی افزود: از این به بعد کد پلاک‌های قدیمی فک شده به صورت سیستمی به مراجعه‌کنندگان واگذار شده و هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد.
 
رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا در پاسخ به دیگر پرسش فارس در این خصوص که وضعیت تخلفات و سوابق پلاک‌های فک شده در صورت واگذاری به دیگران چه می‌شود، گفت: پلاک‌ها با حفظ سوابق واگذار می‌شود؛ یعنی اگر به سابقه پلاکی عوارض شهرداری یا بزرگراهی، جریمه یا تخلفی تعلق گرفته باشد این موارد در VIN خودرو و کد ملی مالک قبلی ثبت شده و به طور کامل مشخص است که پلاک چه زمان و چه ثانیه‌ای به مالک قبلی تعلق داشته، چه مدت در انبار پلیس بوده و در چه روز و ثانیه‌ای هم به خودروی جدید تعلق گرفته است.
 
سرهنگ محمدی با بیان این مطلب که ۶۵ درصد پلاک‌ها در زمره فک شده‌ها قرار می‌گیرند، گفت: با این روند همیشه تعداد زیادی پلاک در مراکز شماره‌گذاری وجود دارد.
 
رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا در پاسخ به این سوال که قبلاً پلاک‌ها با توجه به محل سکونت افراد تعلق می‌گرفت و مثلاً ایران ۱۱ به ساکنین شمال تهران و ایران ۳۳ به ساکنین جنوب تهران تعلق می‌گرفت و آیا هم اینک نیز محل سکونت در تخصیص کد پلاک‌های فک شده لحاظ می‌شود یا نه گفت: هم اکنون بارگذاری پلاک‌های فک شده با توجه به محل سکونت در شمال یا جنوب شهر منتفی شده و حتی یک فردی که تازه ۱۸ سالش شده و گواهینامه گرفته، ممکن است پلاکی بگیرد که ایران ۳۳ باشد و پلاک جدید ایران ۴۰ نباشد چراکه چرخه تخصیص پلاک دائماً در گردش بوده و پلاک های جدید و قدیمی به فواصل بین متقاضیان تقسیم می‌شود.
 
رئیس مرکز شماره‌گذاری راهور ناجا در خصوص کلاهبرداری های احتمالی درباره تخصیص کد پلاک‌های قدیمی ادامه داد: متقاضیان توجه داشته باشند که سیستم به صورت رندومی شماره پلاک ها را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و دخالت انسان به هیچ عنوان در این زمینه وجود ندارد پس دقت داشته باشند که به بهانه «گرفتن کد پلاک قدیمی و آشنا داشتن در مراکز شماره‌گذاری» در کمین کلاهبرداران نیفتاده و پولی نپردازند چراکه برای شماره‌گذاری خودرو ابتدا باید از طریق «نوبت‌دهی اینترنتی» اقدام کرده و سپس در بازه زمانی رزرو شده به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند تا سیستم کد پلاک درنظر گرفته را به آنها تخصیص دهد.
 
وی گفت: مراکز تعویض پلاک طبق برنامه‌ریزی به صورت سیستمی پلاک‌ها را به متقاضیان ارائه می‌دهند اعم از ایران ۱۱، ایران ۵۵ و هر کدپلاکی در هر شهرستان و هیچ تفاوتی بین متقاضیان در خصوص سن و سال، محل سکونت و سال اخذ گواهینامه وجود ندارد.
 

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری  ، تاریخ انتشار: 29 بهمن 1399  ، کدخبر:585708 ،www.hamshahrionline.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
0
0
من فکر نمیکردم این همه گرفتن این پلاک سخت باشه امیدوارم بتونم بگیرم خیلی خاصه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: