پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۰۶۹۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰
اهمیت آموزش کشاورزی در افزایش توانمندی نیروی انسانی و ارتقا بهره وری تولید و استفاده کارآمد از منابع تولید، اصلی پذیرفته شده در بخش کشاورزی است. مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) نیز با بیش از ۶۰ سال فعالیت آموزشی یکی از با سابقه‌ترین مراکز آموزش کشاورزی ایران محسوب گردیده که تمرکز مأموریتی آن بیشتر بر محور توسعه کارآفرینی و آموزش کسب و کار‌های نوپا، نوآور و دانش بنیان قرار گرفته است. "طرح آموزش مهارتی کسب و کار‌های نوپای کشاورزی "از طرح های جدید مرکز بوده و فرصتی است که دانش آموختگان رشته‌های کشاورزی با حضور در فضای عملیاتی کسب و کار‌ها ، مهارت‌های واقعی برای اشتغال و کارآفرینی و حضور موثر در بخش را فرا گیرند. برای آشنایی بیشتر با مرکز آموزش عالی امام خمینی و طرح مورد اشاره، گزارش زیر را مطالعه نمایید.
شعار سال: کشاورزی نقش کلیدی در توسعه ملی ایفا نموده و ارتقا بهره وری این بخش نیازمند حضور منابع انسانی توانمند و ماهر است. مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) با بیش از 60 سال فعالیت آموزشی یکی از با سابقه ترین مراکز آموزش کشاورزی ایران محسوب شده که به دنبال ایجاد اشتغال مولد و همچنین مهارت آموزی روستازادگان و کشاورزان آینده، جوانان علاقمند و فارغ التحصیلان کشاورزی و بهره برداران پیشرو است. این مرکز دوره های آموزشی متعددی در حوزه های زراعت، باغبانی، گیاه پزشکی، ماشین های کشاورزی، پرورش دام و طیور و آبزیان برگزار می نماید. دوره های تخصصی نوین کشاورزی همچون: کاربرد پهپادها در مزرعه، کشاورزی دقیق، گلخانه هوشمند، پیوند سبزیجات، کشت بافت گیاهی و کشت های گلخانه ای از جمله خدمات آموزشی است که توسط این مرکز در سطح ملی، منطقه ای و استانی برگزار می شود.
 
مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) ، به منظور تحقق ماموریت های علمی و آموزشی و همچنین افزایش بهره وری برنامه های آموزشی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، راهبردهای خود را بازتعریف می‌کند. این مرکز دارای دو بخش مرکزی و پردیس به وسعت 167 هکتار است که حدود 120 هکتار در بخش مرکزی واقع در کیلومتر 5 جاده محمدشهر و 47 هکتار در بخش پردیس، واقع در کیلومتر 10 جاده قدیم کرج قرار دارد. از این میزان در مجموع 54 هکتار مزارع، باغات و گلخانه در بخش مرکزی و 30 هکتار نیز واحد زراعی، باغی و دام و طیور در بخش پردیس قرار دارد.
تعداد بازدید : 6

برخی از مهمترین ماموریت‌های تعریف شده برای مرکز عبارتند از :

- تقویت کشاورزی دانش بنیان
- توانمندی سازی منابع انسانی
- ارتقای سطح دانش و مهارتهای کشاورزی
- تدوین و اجرای برنامه های آموزشی و مهارتی
- ایجاد مرکز رشد، مراکز کارآفرینی و استارتاپ های تخصصی
- تلاش جهت توسعه کسب و کارهای نوپا بخش کشاورزی با ایجاد مرکز نوآوری و کارآفرینی

بخش مهمی از ظرفیت مرکز به توانمندسازی تولیدکنندگان بخش کشاورزی و آموزش بهره برداران پیشرو با اجرای تورهای آموزشی، ترویجی و پژوهشی اختصاص دارد. رویکرد اصلی مرکز، آموزش گروهی کشاورزانی است که در عین پیشرو بودن، از قابلیت‌های لازم برای آگاهی رسانی و آموزش سایر کشاورزان و توسعه برنامه های ترویجی برخوردارن

مهارت آموزی کسب و کارهای نوپای کشاورزی
 
شرکت های دانش بنیان، فناور و کارآفرین مستقر در زیست بوم کارآفرینی و نوآوری کسب و کارهای نوپای کشاورزی مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) :
- مرکز نوآوری و خلاقیت فناوری نوین وستا
- توسعه گران الکترونیک رخش
- طرح های صنعتی فلورد
- نواندیشان صنعت الکترونیک داتیس
- آریل فناوران کرج
- آرمید(گریفین)
- طراحان هوشمندساز آرو
- درنیکا صدف کوشا
- باران آفرین کشتزار
- پژوهان طب
- سایاسپند جهان نما
- سپنا
واحدهای کارآفرینی :
- تولید و تکثیر گیاهان زینتی
- - تولید و تکثیر کاکتوس و ساکولنت
- پرورش انواع کاکتوس پیوندی
- تولید و تکثیر گیاهان آپارتمانی
- بسته بندی گیاهان دارویی و تولید نمک درمانی
- تولید اسانس و عرقیات گیاهان دارویی
- تولید تجاری زنبور تریکوگراما و زنبور انکارسیا
- تولید و پرورش گل ارکیده
- تولید گل بگونیا
- تولید و تکثیر انواع شمعدانی
- تولید و تکثیر انواع فرشته ماهیان
- گلخانه طبقاتی و مسطح هیدروپونیک سیکل بسته (شرکت مزرعه سبز سعیدی)
- پرورش صیفی جات و کاهو به روش NFT و DWC
- پرورش گوجی بری به روش ریزازدیادی
- پرورش دام و فرآورده های آن (کارن دامیار ایرانیان)
- شرکت آموزشی و پژوهشی و تولیدکننده بذور اصلاح شده سبزی و صیفی (شرکت دانش بنیان آرین خوشه پارس)
- تولید و بسته بندی میوه جات و کاهو
- شرکت آموزشی و پژوهشی و تولیدکننده بذور اصلاح شده سبزی و صیفی (شرکت فلات ایران)
- پرورش نهال مددی
- شرکت آموزشی و پژوهشی و تولیدکننده بذور اصلاح شده سبزی و صیفی (دلتا پارس نهاده)
- شرکت آموزشی و پژوهشی و تولیدکننده بذور اصلاح شده سبزی و صیفی (گل سم گرکان - میرجلیلی)
- تولید تجاری نشاء سبزی و صیفی
- آموزش، پژوهش و تولید دانه های روغنی و سبزی و صیفی (شرکت آوای گل افشان امروز)
- تولید انواع نهال درختان مثمر (نهالستان شکوفه امید البرز)
 
 طرح جدید مرکز آموزش عالی امام خمینی "مهارت آموزی کسب و کارهای نوپای کشاورزی"
یکی از راه های رسیدن به توسعه اقتصادی در کشور، بالا بردن توانایی و مهارت علاقمندان و دانش آموختگان در بخش کشاورزی است.در این زمینه مرکز آموزش عالی امام خمینی، وزارت جهاد کشاورزی با همکاری کارآفرینان و صاحبان کسب و کارهای نوآور کشاورزی فضایی را به وجود آورده که هدف آن آَشنا کردن این افراد با بازار کشاورزی و تشویق آن ها برای فعالیت های نوآور است.در این طرح دانش آموختگان کشاورزی می توانند از نزدیک با فعالیت های شرکت های دانش بنیان و فناور فعال بخش کشاورزی آشنا شده و به صورت عملی مهارت های کاربردی برای کسب و کار را به دست بیاورند.
 
تعداد بازدید : 5
 مرکز آموزش عالی امام خمینی، با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان البرز،سازمان جهاد کشاورزی استان البرز و شرکت های دانش بنیان و فناور،طرح مهارت آموزی کسب و کارهای نوپای کشاورزی را برگزار می نماید. اطلاعات مربوط به این طرح را می توانید در اینجا بخوانید:
 
مهارت آموزی کسب و کارهای نوپای کشاورزی
طرح مهارت آموزی کسب و کار‌های نوپای کشاورزی چیست؟
این طرح فرصتی است که دانش آموختگان رشته‌های کشاورزی با حضور در فضای عملیاتی کسب و کار‌ها مهارت‌های واقعی برای اشتغال و کارآفرینی را فرا می گیرند. در این طرح علاوه بر مهارت‌های تخصصی، مجموعه‌ای از مهارت‌های خلاقیت، بازاریابی، مدیریت کسب و کار، مسائل حقوقی و ... در قالب دوره‌های تکمیلی ارائه می‌شود. در حقیقت این طرح به دنبال توانمندسازی دانش آموختگان کشاورزی از طریق مهارت آموزی کسب و کار‌های کشاورزی نوآور، نوآفرین و دانش بنیان است و از طریق فراهم آوردن امکان تربیت نیرو‌های ماهر و توانمند مورد نیاز باعث توسعه کسب و کار‌های نوپای کشاورزی می‌شود.

اهداف این طرح چیست؟
- بهبود توان اشتغال پذیری دانش آموختگان کشاورزی و افزایش اشتغال مولد و کارآفرینانه در بخش کشاورزی

شرایط ثبت نام در طرح مهارت آموزی چیست و در کجا و چه زمانی شروع می‌شود؟
شرایط ثبت نامه شامل: داشتن مدرک تحصیلی کشاورزی، برخورداری از توان جسمی لازم متناسب با مهارت مورد نظر و ارائه درخواست کتبی و تعهدنامه است. همچنین محل اجرای طرح در شرکت‌های خصوصی و کسب وکار‌های مستقر در مرکز آموزش عالی امام خمینی) ره (می‌باشد. مدت برگزاری نیز با توجه به نوع کسب و کار از شش ماه تا یک سال است.

وظایف مهارت آموز در طول برگزاری دوره چیست؟

حضور در محل مطابق با برنامه زمانی و مکانی ارائه شده
رعایت کلیه مقررات انضباطی، ایمنی و آموزشی
تلاش حداکثری برای حفظ سلامت، اموال، تجهیزات و مواد مصرفی محل کسب و کار
رعایت شئونات اخلاقی و اجتماعی

مرکز آموزش عالی امام خمینی) ره بیشتر چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟
ارزیابی پایان دوره و صدور گواهی شرکت در دوره مهارت آموزی
نظارت بر حسن اجرای دوره‌ها و هماهنگی با شرکت‌های مستقر برای اجرای برنامه

شرایط ثبت نام در طرح مهارت آموزی چیست:
داشتن مدرک تحصیلی کشاورزی
برخورداری از توان جسمی لازم متناسب با مهارت مورد نظر
ثبت نام در سایت https://evand.com/events/ihec ۹۹
 
در اولین مرحله اجرای این طرح برای چه کسب و کار‌هایی جذب عنوان مهارت آموز صورت می‌پذیرد؟
تکنولوژی کشت بافت گیاهی، تکنولوژی تولید حشرات مفید، تکنولوژی کشت هیدروپونیک گلخانه‌ای سبزیجات، تکنولوژی تولید بذر، تکنولوژی تولید نشاء صنعتی، تکنولوژی تولید اسانس و عرقیات گیاهان دارویی، تکنولوژی تولید و پرورش گل و گیاهان زینتی، تکنولوژی پرورش ماهیان زینتی، تکنولوژی تولید تجهیزات هوشمند آبیاری و سیستم‌های کنترل دیجیتالی
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
0
0
این مرکز مگر در بعد از انقلاب تاسیس نشده است؟ چرا می گویید که 60 سال قدمت دارد؟ اگر 60 ساله است، اسم قبلی ان را لطفا بیان کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
این مجموعه ابتدا با نام مرکز آموزش کشاورزی کرج در سال 1338 ایجاد شده و بعد از تغییر و تحولات ساختاری فراوان در سال 1372 به آموزشکده کشاورزی کرج وابسته به وزارت کشاورزی سابق تبدیل شده است. پس از تشکیل وزارت جهادکشاورزی در سال 1380، این مجموعه با مرکز آموزش وزارت جهادسازندگی سابق ادغام و به نام فعلی تغییر یافته است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین