پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲ - 2023 September 30
کد خبر: ۳۶۵۳۴۶
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۲
اکبر شاهرخی رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران، علل گرانی گل در تهران را به چند عامل حضور زیاد دلال‌ها در بازار (دو هزار دلال در برابر هزار واحد صنفی)، گران شدن نهاده‌های تولید و کاهش تمایل گلکاران به کشت گل‌های شاخه‌ای از زمان شیوع کرونا (بدلیل کاهش تقاضا در بازار) مرتبط می‌داند.
شعار سال: اکبر شاهرخی، رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران گفت: با توجه به اینکه بیشتر مراسم‌ها در این مدت تعطیلشده بود و دیگر در بازار نسبت به گل‌های شاخه‌ای اقبالی نبود بیشتر گل کاران از کاشت گل‌های شاخ‌های دست برداشتند و مشغول به کشت گیاهان ریش‌های شدند.

وی گفت: بعد از پاندمی کرونا بیشتر مراسم‌ها تعطیل شد و آن قدر حال روحی مردم نامناسب بود که حتی برای منازل خودشان هم خرید گل نداشتند؛ اما فقط بازار داخلی نبود که از کرونا آسیب دید، بلکه درگذشته به کشور‌های آذربایجان و ارمنستان هم صادرات گل داشتیم، اما اکنون این صادرات متوقف شده است. خریدار اصلی گیاهان زینتی در حال حاضر کشور عراق است.

او افزود: تعطیلی بازار‌ها و کسب وکار‌ها و رکود عجیبی که در بازار گل و گیاه ایجاد شد باعث شد که بسیاری گلکار‌ها به جای کاشتن گل‌های زینتی به کاشتن گیاهان و سبزیجات ریش‌های و خوراکی و ... روی بیاورند.

شاهرخی تصریح کرد: البته خوشبختانه در تابستان ۹۹ و بعد از چند ماه که مردم در خانه‌های خودشان بودند به خاطر علاقه‌ای که به گل و گیاه آپارتمانی وجود دارد خرید محصولات ریشه‌ای افزایش قابل توجهی پیدا کرد، همین موضوع باعث شد گل کارانی که دیگر از تولید گل‌های شاخه‌ای خسته شده بودند به کاشت گل‌های ریش‌های بپردازند.

شاهرخی در خصوص هزینه‌های تولید گل در شرایط کرونا گفت: هزینه‌های تولید گل و گیاه تزئینی در پاندمی کرونا مانند دیگر محصولات کشاورزی بالا رفت حتی می‌توان گفت به خاطر نوع مراقبت‌هایی که این محصولات دارند هزینه‌های تولید و نگهداری آن‌ها بیشتر از سایر انواع محصولات کشاورزی رشد داشت؛ اما در حال حاضر قیمت گل در بازار مخصوصاً گل شاخه‎‌ای واقعی نیست و قیمت‌ها با توجه به این حجم تولید باید ارزان‌تر از چیزی باشد که در بازار است.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران در پایان گفت: در حال حاضر تعداد دلال‌هایی که در حال فعالیت هستند دو هزار نفر است در صورتیکه تعداد واحد‌های صنفی که در تهران بزرگ دارای مجوزند قریب هزار واحد است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت اتاق اصناف، تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۴۰۰، کد خبر: ۹۳۲۷۳، www.otaghasnaftehran.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین