پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - 2022 May 28
کد خبر: ۳۷۷۵۳۲
تاریخ انتشار : ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۳
از جمله اقدامات مهم اتحادیه تعاونی‌های صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی کشور در بخش ساماندهی مشاغل فصلی و غیررسمی که دستفروشان یکی از شاخه‌های کاری مرتبط با شاغلین فصلی و غیررسمی می‌باشد، انعقاد تفاهم نامه با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر بمنظور بهره مندی دستفروشان از مزایای بیمه اجتماعی و بسته بیمه فراگیر شامل بیمه تکمیلی و سایر خدمات بیمه‌ای می‌باشد. همچنین صدور گواهی فعالیت صنفی به عنوان شناسنامه شغلی برای یکایک دستفروشان از طریق سایت اتحادیه می‌باشد.
شعار سال: در پی انتشار گزارشی تحت عنوان'ساماندهی دستفروشان تهران چه زمانی به نتیجه می‌رسد؟ ' جمشید دیو سالار مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های تامین نیاز استادکاران وکارگران ساختمانی و فصلی کشور در یادداشتی ارسالی توضیحاتی را در این باره ارائه کرد.

متن کامل توضیحات مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های تامین نیاز استادکاران و کارگران ساختمانی و فصلی کشور به شرح زیر است:

چندی پیش خبرگزاری فارس به نقل از شهرداری تهران مطلبی درخصوص ساماندهی دستفروشان شهر تهران و صدور کارت شناسائی برای دستفروشان منتشر کرد که اتفاقا توازی خاصی با اهداف اتحادیه تعاونی صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی و غیررسمی دارد.

متعاقب آن سایت خبری تحلیلی عصرخبر به موضوع ساماندهی دستفروشان تهران و نقش اتحادیه تعاونی صنفی پرداخته، با مخاطب قراردادن مدیران اتحادیه تعاونی صنفی، طرح و برنامه و موضع اتحادیه را در این زمینه جویا شده است.

بر همین اساس لازم شد با ارائه توضیحات بیشتر، گام دیگری در جهت تنویر نگاه مخاطبان عزیز برداشته و آنان را در جریان چالش‌های موجود و اقدامات صورت گرفته در این راستا قرار دهم.
 
تصویب ساماندهی دستفروشان به کمک اتحادیه تعاونی صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی

ابتدا لازم میدانم به بررسی جایگاه قانونی شغل دستفروشی بپردازم؛ بطور کلی مجموعه متنوعی از قوانین در ارتباط با پدیده دستفروشی توسط موافقان و مخالفان این پدیده مورد استفاده قرار می‌گیرند، بطور مثال بند ۱ از ماده ۵۵ قانون شهرداری سد معابر عمومی و اشغال پیاده رو‌ها و استفاده غیرمجاز از آن‌ها را ممنوع کرده، شهرداری مکلف است نسبت به رفع موانع موجود و آزاد نمودن معبر اقدام نماید، همچنین بند ۲۰ همین ماده تاکید می‌کند که شهرداری‌ها موظفند با مشاغل مزاحم یا تاسیس اماکنی که بنحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد برخورد کند، این موارد ازجمله موارد مورد تاکید مخالفان وجود پدیده دستفروشی به عنوان مهمترین مصداق اقتصاد غیررسمی شهری به حساب می‌آید.

اما موافقان وجود پدیده دستفروشی علاوه بر استناد به حق انتخاب شغل توسط افراد در قانون اساسی کشور، به بند ۳ و ۸۵ قانون نظام صنفی کشور که به ترتیب ایجاد واحد‌های صنفی سیار و برگزاری روزبازار‌ها را به رسمیت می‌شناسند، اشاره می‌کند و معتقدند می‌بایست تلاش‌ها معطوف برسمیت شناختن حوزه اشتغال غیررسمی به عنوان واقعیتی انکارناپذیر باشد.

قانون دیگری که در جهت حمایت از شغل دستفروشی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب ۱۳۹۰/۱۱/۱۶ مجلس شورای اسلامی است که در ماده ۱ این قانون به تشکیل اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن، کشاورزی و تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاکید گردیده و در ماده ۵ این قانون، اتاق‌ها مکلف شده اند زمینه لازم را برای ساماندهی، ایجاد و ثبت تشکل‌های اقتصادی فعال برای آندسته از فعالیت‌های اقتصادی که فاقد تشکل فعال هستند که از جمله آن‌ها دستفروشی است ایجاد نمایند.

مطابق با ماده ۵ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار اتحادیه تعاونی‌های صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی و غیررسمی تشکیل شده است.
 
تصویب ساماندهی دستفروشان به کمک اتحادیه تعاونی صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی

اتحادیه تعاونی‌های صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی کشور که ماحصل تلاش در حوزه ساماندهی کارگران ساختمانی از سال ۸۷ می‌باشد در بخش صنعت ساختمان که از جمله شاخه‌های مشاغل غیررسمی است، موفق به انجام فعالیت‌های درخشانی گردیده که دستاورد آن بستر سازی اجرای طرح نظام استادکاری می‌باشد.

از جمله اقدامات مهم اتحادیه تعاونی‌های صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی کشور در بخش ساماندهی مشاغل فصلی و غیررسمی که دستفروشان یکی از شاخه‌های کاری مرتبط با شاغلین فصلی و غیررسمی می‌باشد، انعقاد تفاهم نامه با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر بمنظور بهره مندی دستفروشان از مزایای بیمه اجتماعی و بسته بیمه فراگیر شامل بیمه تکمیلی و سایر خدمات بیمه‌ای می‌باشد.

همچنین صدور گواهی فعالیت صنفی به عنوان شناسنامه شغلی برای یکایک دستفروشان از طریق سایت اتحادیه می‌باشد.

اتحادیه تعاونی‌های صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی کشور درنظر دارد طی تفاهمنامه‌ای که با سازمان آموزش فنی حرفه‌ای منعقد نموده است برای آن دسته از دستفروشانی که از طریق سایت اتحادیه اقدام به اخذ گواهی فعالیت صنفی نموده اند کلاس‌های مهارت فروش و یا کلاس‌های مرتبط با نوع مهارت مورد نیاز برگزار نماید.

همچنین اتحادیه تعاونی صنفی درنظر دارد نسبت به تامین مواد اولیه و محصول قابل فروش برای دستفروشان و درج آن در سامانه نیما اقدام نماید.

با توضیحات ارائه شده در خصوص اقدام شهرداری جهت ساماندهی دستفروشان تهران به نظر می‌رسد اهداف این اتحادیه با شهرداری تهران همسوئی خاصی دارد و همانطور که سایت خبری تحلیلی عصر خبر به آن اشاره داشته بدون حضور اتحادیه تعاونی‌های صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی کشورنتیجه بخش نمی‌باشد، به همین منظور مکاتباتی از سوی اتحادیه تعاونی صنفی با معاونت خدمات شهری و شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران صورت گرفته و پیش بینی می‌شود پس از عید سعید فطر جلسات تخصصی تا حصول نتیجه لازم و عملیاتی شدن طرح برگزار شود.

ممکن است صدور کارت شناسائی که از سوی شهرداری مطرح شده است در کوتاه مدت ره گشا باشد، اما تجربه اقدامات مشابه صورت گرفته در سایر شهر‌های کشور گویای عدم توفیق اینگونه اقدامات بوده است به طوری که در درازمدت شاهد بروز معضلات جدیدی خواهد بود.

بی شک همکاری شهرداری تهران با اتحادیه تعاونی‌های صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی کشور موجود بعنوان تنها متولی ساماندهی مشاغل فصلی و غیررسمی مثمرثمر خواهد بود. با عنایت به اوضاع نابهنجار اقتصادی، ساماندهی و حمایت از دستفروشان به نوعی حمایت از دهک‌های پائین جامعه و کمک به معیشت قشر عظیم فروشندگان سیار خواهد بود.

باید در نظر داشت دستفروش اگر در گوشه خیابان دستفروشی نکند نمی‌تواند خرج زندگیش را تامین نماید. دستفروشان افرادی هستند که با نیستی و از دست دادن همه چیز خود یک قدم فاصله دارند و آن همین بساط ساده آنهاست، دستفروشان به هر دلیل نتوانسته اند شغل مناسبی برای خود پیدا کنند، شغلی که فضا و مکان مشخصی داشته باشد. همین امر باعث شده است به گوشه خیابان پناه ببرند و قطعا اگر همین را هم از آن‌ها بگیرند زندگی آن‌ها دچار بحرانی اساسی می‌شود. بسیاری از این افراد بدلیل جبر اقتصادی و مشکلات زندگی مجبور به دستفروشی شده اند، طوریکه اگر دستفروشی نکند نان شب نخواهد داشت.

متاسفانه تا کنون نگاه جامعه به مشاغل غیررسمی و دستفروشان در کشورمان با وجود اهمیت بسیار و تاثیر این بخش در رونق اقتصادی به ویژه در بازار، نگاه حمایتی نبوده است. دستفروشان قشری از جامعه هستند که محتاج هستند، اما گدائی نمی‌کنند، دزدی نمی‌کنند، کار می‌کنند.
دستفروشی و روند رو به پیشرفت آن سال‌ها مجمع امورصنفی را درگیر کرده است که اگر پیشتر از این دارای متولی می‌شده و ساماندهی می‌گردید بسیاری از مشکلات اصناف برطرف می‌شد.

اکنون که اتحادیه تعاونی صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی کشور بعنوان متولی ساماندهی دستفروشان ورود کرده است، به نظر می‌رسد ضرورت بازنگری در تفکرات، ایده‌ها و نگرش‌های مسئولان، مدیران و کارشناسان عرصه اقتصادی مدیریت شهری به ویژه شاغلان دست اندکار مشاغل غیررسمی و دستفروشان کلید گشایش معضل ساماندهی دستفروشان باشد؛ بنابراین بدون سازماندهی اصولی، علمی و منطقی و برنامه ریزی شده نمیتوان به اهداف از پیش تعیین شده در خصوص تنظیم بازار و ایجاد توازن در عرضه و تقاضا و ارتقا معیشتی دستفروشان و ارتقا کیفیت فضا و مبلمان شهری دست یافت.

اتحادیه تعاونی صنفی کارگران ساختمانی و مشاغل فصلی و غیررسمی سعی کرده تا ضمن شناخت دقیق ساختار‌های حاکم بر نحوه فعالیت دستفروشان، به راهکار‌های منطقی در سازماندهی و ساماندهی آنان دست یابد و از طریق تشریک مساعی و همکاری سازمان‌هایی مثل شهرداری، شورای اسلامی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیروی انتظامی و سایر ادارات ذیربط، زمینه مناسب برای کاهش مشکلات و تنگنا‌های ایجاد شده توسط دستفروشان در فضا‌های شهری و استفاده از قابلیت‌ها و توانمندی‌های این قشر قدم‌های موثری بردارد تا بدین ترتیب شاهد کاهش تنش بین دستفروشان و ماموران شهرداری که گه گاهی همین تنش برای رسانه‌های معاند خوراک رسانه‌ای خوبی برای سیاه نمائی وضع اجتماعی، معیشتی و فرهنگی جامعه می‌گردد، باشیم.شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از سایت تحلیلی خبری عصر خبر، تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، کد خبر: ۲۰۸۷۱۲، www.asrkhabar.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین