پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۷۸۸۸
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۹
واردات گندم و متوسط قیمت جهانی آن تابعی از شرایط بازار‌های جهانی و آب و هوا و سطح امنیت و میزان ابتلا کشور به خشکسالی و آفت بوده است. بدلیل در پیش گیری سیاست‌های نادرست، اکثرا شاهد کم توجهی به خودکفایی در تولید داخل، برهم خوردن توازن تولید گندم با سایر محصولات زراعی (با تاکید بر جو)، تمایل بالا به دلالی و واسطه گری وارداتی و مواردی همانند هستیم. برای درک وضعیت، در ادامه به بیان ‍ جزییات روند واردات گندم در ۳۰ سال گذشته پرداخته شده است.
شعار سال: سخنگوی گمرک گفت: طی ۳۰ سال گذشته بیش از ۹۶.۴ میلیون تن گندم به ارزش ۲۲.۸ میلیارد دلار وارد کشور شده که بیشترین میزان واردات با هفت میلیون و ۴۲۹ هزار تن مربوط به سال ۹۳ و کمترین میزان مربوط به سال ۹۷ با کمتر از ۳۶۰ تن بوده است.

سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک در خصوص واردات گندم از سال ۱۳۷۱ تا ۱۴۰۰ توضیح داد: در ۳۰ سال گذشته ۹۶ میلیون و ۴۸۴ هزار و ۸۷۹ تن انواع گندم به ارزش ۲۲ میلیارد و ۸۴۵ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۱۴۰ دلار وارد کشور شده است.

وی افزود: بیشترین میزان واردات گندم به ترتیب در سال ۹۳ با هفت میلیون و ۴۲۹ هزار تن، در سال ۱۴۰۰ با هفت میلیون و ۷۵ هزار تن، در سال ۱۳۸۰ با ۶ میلیون و ۷۷۱ هزار تن و در سال ۱۳۹۱ با همین میزان، در سال ۷۸ با ۶ میلیون و ۱۵۶ هزار تن، سال ۷۶ با پنج میلیون و ۹۴۲ هزار تن، سال ۸۷ با پنج میلیون و ۹۰۷ هزار تن، در سال ۷۹ با پنج میلیون و ۷۶۶ هزار تن و در سال ۸۸ با پنج میلیون و ۶۱ هزار تن بوده است.

لطیفی در خصوص کمترین میزان واردات گندم گفت: در سال ۹۷ با واردات کمتر از ۳۶۰ تن گندم، کمترین میزان واردات در طول یکسال را در سه دهه اخیر شاهد بودیم و پس از آن در سال ۹۶ با ۷۴ هزار تن، در سال ۸۴ با ۱۰۵ هزار تن، در سال ۸۶ با ۱۸۹ هزار تن و در سال ۹۰ با ۲۸۲ هزار تن کمترین میزان واردات در بین سال‌های ۷۱ تا ۱۴۰۰ رخ داده است.

سخنگوی گمرک در ادامه در خصوص متوسط ارزش خرید گندم در سه دهه اخیر توضیح داد: قیمت هر کیلوگرم گندم در سال ۹۷ حدود هفتاد سنت بوده که در مقیاس هر کیلوگرم گران‌ترین و بعد از آن در سال ۹۱ با ۳۸ ونیم سنت، در سال ۹۲ با ۳۷ سنت و در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۸۷ با ۳۵ سنت در ازای یک کیلوگرم گندم بالاترین میزان را برای خرید گندم را نشان می‌دهد.

وی افزود: در سال ۷۳ کمترین میزان ارزش برای یک کیلوگرم گندم، کمتر از ۱۰ سنت بوده و پس از آن در سال ۸۳ با ۱۲.۹ سنت، سال‌های ۸۴ و ۷۸ با ۱۳ سنت، سال ۷۹ با ۱۳.۲ سنت و سال ۸۱ با ۱۳.۴ سنت در ازای واردات یک کیلوگرم گندم محاسبه شده است.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار:۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱، کد خبر: ۱۲۲۷۳۰۴، www.ilna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین