پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۸۷۵۴
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۸
صحبت‌های محمدباقر قالیباف در خصوص اصلاح ساختار بودجه گویی نوعی فاکتورسازی بود که با نظر قطعی و مخالف رهبر انقلاب اسلامی رو به رو شد. حال سوال اینجاست که آیا مجلس و در راس آن محمدباقر قالیباف بعنوان رئیس مجلس شورای اسلامی از عملکرد خود در خصوص لایحه بودجه آگاه نبود که در چنین تریبونی همچین ادعایی می‌کند و با مخالفت صریح رهبر معظم انقلاب رو به رو می‌شود؟
شعار سال: دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رهبر معظم انقلاب در حالی برگزار شد که رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق ابتدایی به ارائه گزارشی از اقدامات و عملکرد دوسال اخیر مجلس پرداخت.

یکی از مواردی که قالیباف در ارائه گزارش عملکرد مجلس در دیدار با رهبر انقلاب اسلامی بر آن تاکید داشت اصلاح ساختار بودجه توسط مجلس بود. وی در ماه‌های گذشته در رسانه‌های مختلف بر اصلاح ساختار بودجه تاکید داشت و معتقد بود مجلس بر این اعتقاد است که باید خنثی سازی تحریم‌ها، راهبرد اصلی برای اقتصاد کشور باشد، به همین دلیل همّت اصلی مجلس توجه به این امر مهم است.

قالیباف: اصلاح ساختار بودجه مهمترین دغدغه مجلس یازدهم

قالیباف با اشاره بر اینکه اصلاح ساختار بودجه مهمترین دغدغه مجلس یازدهم بوده است، اظهار داشت: برای نیل به این مهم، تلاش زیادی صورت گرفته و نتایجی نیز حاصل شده است که البته به دلیل ضرورت قانونی، نیاز به همکاری دولت‌ها دارد و امیدواریم با تجربه‌های به دست آمده در مجلس و استقرار دولت سیزدهم، سال آینده بتوان تحول در ساختار بودجه را شتاب بیشتری بخشید.
 
گلایه مقام معظم رهبری از عدم اصلاح بودجه و انتقاد از نمایندگان

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به تصویب احکام الزامات اصلاح ساختاری بودجه در مجلس یازدهم، ابراز داشت: دولت در آن ملزم به اقداماتی شده که نتیجه آن انضباط بخشی به فرایند بودجه‌ریزی، شفاف شدن پرداخت‌ها، پایداری منابع، پیشگیری از انحراف بودجه، کاهش گلوگاه‌های رانت خیز و نیز نظارت و کنترل بر مصارف را فراهم می‌کند؛ از جمله اینکه همه پرداخت‌های بودجه باید پس از ایجاد شناسه و صرفاً برای ذی نفع نهایی انجام شود و نیز هرگونه پرداخت وجه بابت انعقاد و اجرای معاملات بزرگ و متوسط دستگاه‌ها، باید در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت ثبت شود.

وی در ادامه با بیان اینکه سال اول، در مهمترین مساله اصلاح ساختار، یعنی کاهش کسری تراز بودجه، علیرغم نظر دولت وقت، اجازه افزایش لجام گسیخته کسری بودجه را ندادیم، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ نیز، با اینکه اجازه برداشت بیشتر از صندوق توسعه ملی داده نشد، تلاش کردیم ناترازی بودجه افزایش پیدا نکند.

رهبر انقلاب: بودجه انصافاً اصلاح نشده.

اما واکنش رهبر انقلاب اسلامی به سخنان قالیباف درخصوص اصلاح ساختار بودجه کاملا مخالف وی بود و اعتقاد داشتند که بودجه اصلاح نشده است.

مقام معظم رهبری در بخشی از سخنان خود در واکنش به سخنان رئیس مجلس افزودند: یک مسئله، مسئله‌ی بودجه است که حالا آقای قالیباف اشاره کردند. نه، بودجه انصافاً اصلاح نشده؛ یعنی مشکل ترکیب غلط بودجه اصلاح نشده، که یک مقداری از این مربوط به دولت است، یک مقداری مربوط به مجلس است. البتّه من این را بیشتر باید خطاب به دولتی‌ها بگویم و گفته‌ام و باز هم خواهم گفت ان‌شاءالله؛ امّا شما هم نقش دارید.
 
گلایه مقام معظم رهبری از عدم اصلاح بودجه و انتقاد از نمایندگان

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه بیان کردند: یکی از کار‌هایی که مجلس میتواند در مورد بودجه انجام بدهد، این است که به کسری بودجه اضافه نکند؛ یعنی هزینه‌هایی که تعیین میشود بدون اینکه درآمد معادلش محاسبه‌ی دقیق شده باشد و معلوم باشد که این درآمد و این منبع وجود دارد. گاهی این جوری است که منابع بودجه، منابع خیالی است، منابع واقعی نیست. خب، در قبال منابع خیالی، هزینه‌های واقعی است؛ این کسری بودجه را افزایش میدهد؛ کسری بودجه امّ‌الخبائث است؛ بسیاری از مشکلات بزرگ اقتصادی ما ناشی از کسری بودجه است. این هم یک مسئله.

رهبر انقلاب با فاکتورسازی قالیباف مخالفت کرد؟

صحبت‌های محمدباقر قالیباف در خصوص اصلاح ساختار بودجه گویی نوعی فاکتورسازی بود که با نظر قطعی و مخالف رهبر انقلاب اسلامی رو به رو شد. حال سوال اینجاست که آیا مجلس و در راس آن محمدباقر قالیباف بعنوان رئیس مجلس شورای اسلامی از عملکرد خود در خصوص لایحه بودجه آگاه نبود که در چنین تریبونی همچین ادعایی می‌کند و با مخالفت صریح رهبر معظم انقلاب رو به رو می‌شود؟

حال سوال اینجاست یعنی کسانی که در ماه‌های گذشته ادعا داشتند تصمیم مجلس برای اصلاح مبنایی ساختار بودجه دقیق بوده است و اگر دولت مطابق با مفاد بودجه حرکت کند مشکلی به وجود نمی‌آید و همیشه از اصلاح دقیق ساختار بودجه در رسانه‌ها و مجامع عمومی صحبت می‌کنند تاکنون با مردم صادق نبودند؟

قالیباف بر چه اساس و فاکتوری در حضور، ولی فقیه مسلمین از اصلاح بودجه صحبت می‌کند در حالی رهبر انقلاب اسلامی معتقدند ترکیب غلط بودجه هنوز اصلاح نشده و در مجلس نیز نباید با افزایش هزینه‌ها بدون تعیین درآمد‌های واقعی و قابل تحقق، به کسری بودجه که ام‌الخبائث مشکلات اقتصادی است، اضافه شود. گاهی منابع بودجه خیالی است و واقعی نیست، اما هزینه‌ها واقعی است که کسری بودجه را افزایش می‌دهد؟شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرنامه دانشجویان ایران، تاریخ انتشار:۵ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۴۳۳۵۴۰، iusnews.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین