پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۰۰۹۸
تاریخ انتشار : ۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۳
آمار غیر رسمی مدعی است که حدود ۶۰ درصد ورودی‌های رشته‌های خاص از طریق سهمیه است؟ افرادی با سطح توانمندی پائین که قرار است در رقابتی نابرابر و با هزار اسم و دلیل و بهانه وارد شوند و مثلا عهده دار راهبری راهبردی کشور شوند. آیا جمهوری اسلامی ایران و نظام مقدس اسلامی، هنوز هم باید هزینه این تفکر سرتا به پا اشتباه را بپردازد؟ تا کی باید بهانه جویی‌ها و منت گذاری‌ها و غنیمت طلبی‌های منجر به تضعیف توان توسعه نیروی انسانی را شاهد باشیم. شهید و جانباز و اسیر و ...، این جامعه به روی سر ما جای دارند، اما ارتقا و امتیاز هم باید تابع معقولیت باشد، نه تعارض منافع. افرادی حاشیه‌ای با سو استفاده از جایگاه فرهیختگان مورد اشاره و به اسم انها، کام خودشان را شیرین می‌کنند. آقایان شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس محترم جمهور، مستقیما به شما در خصوص فساد‌های ایجاد شده از عدم ساماندهی سهمیه در جمهوری اسلامی ایران هشدار می‌دهیم. سهمیه نه تنها کمک و لطف به جبران زحمات نیست، عاملی برای اجاد انحراف و فساد است. لطفا با قید فوریت چاره اندیشی کنید.
شعار سال: محمدحسین ساعی گفت: هم اکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی به سرعت در حال باز طراحی بحث سهمیه‌های کنکور است.

به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ۲۶ سهمیه برای ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها وجود دارند که هنوز منظم نشده اند.

او گفت: تمام این موارد در ۴۰ سال گذشته بنا به اقتضایی تصویب شده اند و در یک فرآیندی به صورت یکپارچه در خواهند آمد که بخش مهمی از آن مربوط به طبقات جامعه است.

او گفت: این ایده وجود دارد که سهمیه کنکور را به خود فرد اختصاص دهیم؛ یعنی با توجه به این که بحث سه گانه مناطق وجود دارد، دانش آموزان را بر این اساس متناسب با دهک‌های جامعه در دانشگاه‌ها پذیرش کنیم.

ساعی گفت: یک ایده دیگر این است که مناطق یا سهمیه ۳سه گانه که برای دانشگاه‌ها وجود دارند را به جای یک شهر به مدارس معطوف کنیم؛ یعنی تمام مدارس شهر تهران شامل منطقه یک نمی‌شوند، بلکه برخی منطقه یک، بعضی منطقه دو و مابقی منطقه سه هستند.

او گفت: بهترین حالت سهمیه کنکور این است که آن را به خود فرد اختصاص دهیم. یعنی افراد عضو ۴ دهک بالای جامعه منطقه ۳، سه دهک بعدی منطقه ۲ و سه دهک پولدارتر جامعه منطقه یک حساب می‌شوند. اگر این اتفاق بیفتد مصوبه می‌تواند تا حد زیادی عدالت آموزشی را ایجاد کند.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار:۲ تیر ۱۴۰۱، کد خبر: ۸۱۶۷۵۵۱، www.yjc.news
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین