پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۲۰۲۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۳
تولید برق از انرژی هسته ای بر اساس گزارشات ذریافتی بین المللی در آفریقا، آسیا، اروپای شرقی، روسیه و آمریکای جنوبی طی سال گذشته افزایش یافته است، اما در آمریکای شمالی با توقف برخی از نیروگاه‌ها به ویژه در ایالات متحده کاهش یافته است.
شعار سال:
بر اساس گزارش انجمن انرژی هسته‌ای، تولید برق هسته‌ای جهانی در سال ۲۰۲۱ با ۱۰۰ تراوات ساعت افزایش به ۲۶۵۳ تراوات ساعت در سال گذشته رسید که سومین سطح تولید برق پس از سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۹ است. بر اساس این گزارش، تولید برق از انرژی در آفریقا، آسیا، اروپای شرقی، روسیه و آمریکای جنوبی طی سال گذشته افزایش یافته است، اما در آمریکای شمالی با توقف برخی از نیروگاه‌ها به ویژه در ایالات متحده کاهش یافته است. میانگین ضریب ظرفیت نیروگاه‌های هسته‌ای در جهان در سال ۲۰۲۱ برابر با ۸۲.۴ درصد بوده که این رقم در سال ۲۰۲۰ میلادی ۸۰.۳ درصد بوده است.

تا پایان سال ۲۰۲۱، تعداد راکتور‌های هسته‌ای عملیاتی به ۴۳۶ رسید که ۵ مورد کمتر از سال ۲۰۲۰ است. ایالات متحده آمریکا در پایان سال گذشته (۲۰۲۱) در فهرست ۱۰ کشور بزرگ از نظر ظرفیت نصب شده انرژی هسته‌ای در جهان است. ظرفیت رآکتور‌های هسته‌ای تولید کننده برق در سطح جهان حدود ۱ گیگاوات افزایش یافته و تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۳۷۰ گیگاوات رسیده که بالاترین سطح سالانه تاکنون بوده است.

رتبه بندی کشورها از نظر وضعیت انرژی هسته‌ای در جهان

ایالات متحده بیش از یک چهارم ظرفیت نصب شده انرژی هسته‌ای در سطح جهان را در اختیار دارد. این منبع ۲۰ درصد از ترکیب تولید برق کشور را تشکیل می‌دهد. ظرفیت نیروگاه هسته‌ای نصب شده در ایالات متحده تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۹۴۷۱۸ گیگاوات رسید و در رتبه اول جهان قرار گرفت.

فرانسه با ۵۶ راکتور فعال در رتبه دوم جهان قرار گرفت. ظرفیت نیروگاه‌های هسته‌ای در سال گذشته ۶۱ هزار و ۳۷۰ گیگاوات بوده که ۶۹ درصد از کل تولید برق کشور را تشکیل می‌دهد.

چین از نظر ظرفیت نیروگاه هسته‌ای نصب شده که در سال گذشته به ۵۲۱۵۰ گیگاوات رسید، با سهم ۵ درصدی در ترکیب برق در رتبه سوم جهان قرار گرفت.

ژاپن نیز در رتبه چهارم قرار گرفت، چون مجموع ظرفیت نیروگاه‌های هسته‌ای تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۳۱۶۷۹ گیگاوات رسید که سهم آن ۷.۲ درصد از تولید برق ژاپن است.

تا پایان سال گذشته، ظرفیت نصب شده برق هسته‌ای روسیه به ۲۷۷۲۷ گیگاوات رسید که ۲۰ درصد از تولید برق این کشور است و در رتبه پنجم جهان قرار گرفت.

در رتبه‌های ششم و هفتم به ترتیب کره جنوبی و کانادا با ظرفیت نیروگاه‌های هسته‌ای به ترتیب به ۲۴۴۳۱ و ۱۳۶۲۴ گیگاوات قرار گرفتند.

همچنین اوکراین، اسپانیا و هند به ترتیب با ظرفیت هسته‌ای نصب شده ۱۳۰۱۷، ۷۱۲۱ و ۶۸۸۵ گیگاوات در رتبه‌های هشتم تا دهم قرار گرفتند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی خبری عصر ایران، تاریخ انتشار:۱۵ مرداد ۱۴۰۱، کدخبر:۸۵۲۲۴۷، www.asriran.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
0
0
جایگاه کره جنوبی برام جالب بود
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین