پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۳۴۸۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۷
بحث در خصوص آب های بین حوزه ای و طرح بهانه گیری های سیاسی عراق در بحث آب های مرزی و حق آبه ها شاید امورات قابل تاکیدی باشند، اما وقتی در برابر بحث آب های مرزی و حق آبه ایران از افغانستان و ترکیه قرار می گیرند، بشدت از انحصار و تمرکز بر این مباحث کاسته شده و ضرورت و الزام ورود به حق آب ایران از افغانستان و ترکیه پر رنگ می شود. حساسیتی که در مباحث مدیرکل حقوقی دفتر شرکت منابع آب دیده نشده و در سخنان ایشان مسکوت گذاشته شده است.
شعار سال: حسین زمانی، مدیر کل حقوقی دفتر شرکت مدیریت منابع آب درباره مباحث حقوقی مربوط به انتقال بین حوضه‌ای آب اظهار داشت: موضوع انتقال آب از مرز استان‌ها تبعیت نمی‌کند، بلکه تابع مرز حوضه‌های آبریز است. اینکه یک مرز سیاسی را وارد کنیم و بگوییم آب از یک استان به استان دیگر منتقل نشود با اصول فنی، مهندسی و حقوقی سازگار نیست، بنابراین قرار شد تمام این موضوع در حوضه‌های آبریز ساماندهی شود.

وی افزود: انتقال آب بین حوضه‌ای چارچوب‌های سخت‌گیرانه‌ای دارد، در یک حوضه آبریز باید شرایط مبدا و مقصد دیده شود که همیشه در مطالعات لحاظ می‌شود که نیازهای مبدا و مقصد چقدر است و اینکه با انتقال آب آسیبی به مبدا وارد نشود.

مدیر کل حقوقی دفتر شرکت مدیریت منابع آب تصریح کرد: اینکه ما بخواهیم آب را محدود به مرزهای سیاسی کنیم به لحاظ فنی و عرفی سازگاری ندارد، چون امروز یک شهرستان زیرمجموعه یک استان و فردا ممکن است در تقسیمات کشوری تغییرات حاصل و مرز عوض شود بنابراین منطقی نیست. بعبارت دیگر وزارت نیرو قاعده، پروتکل و شیوه‌نامه سخت‌گیرانه‌ای در این خصوص دارد تا به مبدا و مقصد هیچ آسیبی وارد نشود.

وی درباره انتقاداتی که بعضا مقامات عراق درباره عدم رعایت حقابه از سوی ایران مطرح می‌کنند، گفت: ما با عراق پروتکل آب‌های مرزی داریم، در رابطه با اروند هم با عراق یک معاهده داریم که بخش‌هایی شرح داده شده، اما غیر از اروند در بقیه رودخانه‌ها معاهده‌ای نداریم. البته مشکل عراق بیشتر با ترکیه است و مباحثی که هر از چندگاهی مطرح می‌کنند بیشتر سیاسی است و پایه حقوقی ندارد، اگر موانع حقوقی داشته باشد حتما به ما اعلام می‌کنند. رابطه ما با عراق در خصوص آب‌های مرزی مثل رابطه ما با ترکیه در این خصوص است.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار:۲۶ شهریور ۱۴۰۱، کدخبر: ۱۲۷۸۳۹۱، www.ilna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸
0
0
طفلک جین جیر پیامبرا
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین