پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شنبه ۰۵ فروردين ۱۴۰۲ - 2023 March 25
کد خبر: ۳۸۶۷۹۴
تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۳
وضع ایجاد شده امروز کشور نه عمدی است و نه دولت به عنوان قوه مجریه و مجلس توان مهار ان را دارند. این تب بالای اقتصادی نتیجه سال‌ها عفونت سیاسی برامده از سیاست‌ها و تصمیم‌های نادرست سیاسی است. چند نمونه را به قول اهل منطق برای تکافوی ادله ذکر می‌کنم. مشتی نمونه خروار.

شعار سال: دبیری مهر مدرس و پژوهشگر علوم سیاسی گفت: این تب بالای اقتصادی در کشور نتیجه عفونت سیاسی است.

 امیر دبیری مهر مدرس و پژوهشگر علوم سیاسی و سردبیر وب سایت اندیشکده خرد طی یادداشتی با عنوان «این تب بالای اقتصادی در کشور نتیجه عفونت سیاسی است» به شرح زیر آورده است:

وضع نگران کننده امروز مردم ایران اظهر من الشمس است. دلار ۶۰ هزار تومانی دماسنج راستگویی از وضع اقتصادی و اجتماعی است. تکرار می‌کنم از وضع مردم ایران سخن می‌گویم مردمی که در خانه‌های استیجاری زیر ۱۰۰ متر زندگی می‌کنند و درد معیشت روزمره دارند و تورم ۵۰ درصدی و گوشت پانصد هزار تومانی تا مغز استخوان ان‌ها را می‌سوزاند.

نگران آینده خود و خانواده شان هستند. روی سخنم با کاخ نشینان و بنزسواران و برج نشینان و سرمایه داران و ملاکان حکومتی و غیر حکومتی نیست که ایشان بحمدالله تعالی هیچ غمی ندارند جز ضرر از سود. دلار ۲۰۰ هزار تومان هم شود باکی ندارند، زیرا مابه التفاوت ان را از جیب کوچک مردم مستضعف و تهی دست بیرون کشیده و جبران مافات می‌کنند.

پس این جماعت خم به ابرو نیاورند و پاسخ ندهند که دلار در صرافی سر کوچه ما ۴۰ هزار تومان است و ما پنیر لیقوان را با واحد ریال می‌خریم و از این دست لاطائلات و شطحیات. شما عزیزان آسوده در بنز‌ها و لکسوس‌های ضد گلوله بنشینید و از دریچه بولتن‌ها و کارتابل‌ها و از پنجره‌های کاخ‌ها و عمارات سر به فلک کشیده اوضاع کشور را رصد فرمایید.

باری بروم سر اصل مطلب و این که وضع ایجاد شده امروز کشور نه عمدی است و نه دولت به عنوان قوه مجریه و مجلس توان مهار ان را دارند. این تب بالای اقتصادی نتیجه سال‌ها عفونت سیاسی برامده از سیاست‌ها و تصمیم‌های نادرست سیاسی است. چند نمونه را به قول اهل منطق برای تکافوی ادله ذکر می‌کنم. مشتی نمونه خروار.

زمانی که گفتیم و فریاد زدیم سلیقه‌ها و عقاید و دیدگاه‌های متفاوت اندیش را از حوزه‌های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی حذف نکنید و حق مشارکت ان‌ها را در حکمرانی و تصمیم گیری سلب نکنید این روز‌ها را می‌دیدیم، اما متهم شدیم به روشنفکرنمابی و دگراندیشی و لیبرال مابی البته برای ایران و مردم باکی نداشتیم زمانی که گفتیم ایجاد مجلس و دولت یکدست نه تنها هنر نیست بلکه مثل استخوان در گلوی نظام می‌ماند. این روز‌ها را می‌دیدم و متهم شدیم به اصلاح طلبی.

وقتی گفتیم سیاست خارجی باید در خدمت اقتصاد و رفاه باشد و نه بالعکس این روز‌ها را می‌دیدم و متهم شدیم به غرب گرایی و غرب زدگی. وقتی گفتیم عقل سیاسی اجازه نمی‌دهد در صحنه بین الملل با چند جبهه قدرتمند جنگید و بهتر است بجای ستیز و منازعه و رجز خوانی با جهان روش دوشیدن جهان را بیاموزیم این روز‌ها را می‌دیدیم متهم شدیم به تئوری زدگی و زیاد کتاب خوندن و نظریه پردازی‌های خیالی و حضورمان در همان دانشگاه هم محدود شد تا مبادا بیشتر در کتاب‌ها غرق شویم.

وقتی گفتیم نقد منتقدین را روی چمشتان بگذارید و نه تنها آن‌ها را طرد نکنید بلکه قدردان خدمت بی منت آن‌ها باشید این روز‌ها را می‌دیدیم، اما متهم شدیم به سیاه نمایی و منفی بازی.

وقتی گفتیم و نوشتیم روش مواجهه با معترضین و حتی مخالفین قانون مدار و مسالمت جو تنها و تنها گفتگو است نه باتوم و یگان ویژه و چماق و بگیر و ببند این روز‌ها را می‌دیدیم، اما متهم شدیم به سکوت در برابر اغتشاش گران.

وقتی یک به یک مدیران لایق و توانا و جوان و شایسته کشور از دایره تصمیم گیری‌ها کنار گذاشته شدند و جماعتی بی تجربه و ناپخته‌ی بله قربان گو بر مصادر گذاشته شدند این روز‌ها را می‌دیدیم، اما متهم شدیم به سهم خواهی و کینه توزی منفعت طلبانه …

باری همه هشدار‌ها از سر صدق و دلسوزی و برای جلوگیری از بحران صد‌ها و هزاران بار گفته شد بلکه فریاد زده شد، اما توجهی نشد که نشد و این شد که شد دلار ۶۰ هزار تومانی که میزان الحراره وضع عمومی کشور است. نشان می‌دهد پیکره کشور داغ و تب دار است دیگر انتی بیوتیک و ارام بخش کارگر نیست به جراحی نیاز دارد البته اگر این پیکر جانی برای جان کندن داشته باشد.

حالا بفرمایید ما بی بصیرت بودیم یا شما حامیان و ایجادکنندگان وضع موجود که ژست انقلابی گری هم گرفتید، اما بیشترین لطمه به انقلاب و نظام را شما زدید. جالب است هنوز هم سخن از این می‌گویید که یک گردنه بیشتر تا رسیدن به قله پیشرفت و فتح جهان باقی نمانده است، اما من نگرانم این گردنه‌ها انقدر زیاد و پیچ در پیچ باشد که وصال فتح قله را ندهد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری صدای جویا، تاریخ انتشار:۹ اسفند ۱۴۰۱، کدخبر: ۲۶۲۱۳، sedayejoya.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین