پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۱۸۵۳
تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳
بصیرت اساتید برای دیپلماسی علمی، موضوعی است که می‌تواند برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها استفاده شود.

شعارسال: ۱۳ مهر ۹۰در دیدار نخبگان و برگزیدگان علمی با مقام معظم رهبری، ایشان ضمن انتقاد از نبود اهتمام لازم به مسئله کرسی‌های آزاداندیشی با وجود تأکیدهای مکرر خاطرنشان کردند: جوانان باید با فکر کردن، نوشتن و انعکاس ایده‌های خود در کرسی‌های آزاداندیشی فضای گفتمانی به وجود آورند.

معظم‌له همچنین بیان کردند: این کرسى‌‌هاى آزاداندیشى که ما مطرح کردیم مستلزم بحث‌هاى آزاد دانشجویى در محیط دانشگاه‌‌هاست، بسیارى از مسائلى را که در اینجا دوستان مطرح کردند، می‌تواند تعیین تکلیف کند، روشن کند؛ جهات مثبت و منفى هر مطلبى را در بحث‌هاى دانشجویى باید بتوانند به دست بیاورند.

کارِ همراه با آگاهی و بصیرت در زمینه دیپلماسی علمی یکی از وظایف اساتید دانشگاه است

مقام معظم رهبری در مورد یکی از وظایف اساتید دانشگاه می‌فرمایند: «توجه داشته باشید که طرف مقابل [جبهه دشمن] روی این نکته به‌خصوص توجه دارد، روی این نکته برنامه‌ریزی می‌کنند. بر روی همین نقطه دیپلماسی علمی برنامه‌ریزی می‌کنند و اهداف خودشان را دنبال می‌کنند. اگر با توجه، با آگاهی، با بصیرت، کار انجام بگیرد، ما کاملاً موافق هستیم. از پیشرفت علمی ما هم راضی نیستند. بخشی از این کارهایی را که امروز در زمینه تحریم و امثال این‌ها مشاهده می‌کنید، مربوط به همین است که نمی‌خواهند جامعه ایرانی به این اقتدار درون‌زا دست پیدا کند؛ که اقتدار علمی، یک اقتدار درون‌زا است».

معطوف شدن تولید مقالات علمی به نیازهای کشور یکی دیگر از وظایف اساتید دانشگاه‌ها با هدف حل مسائل کشور است که مقام معظم رهبری بر آن تأکید دارند. گره زدن تحقیقات دانشگاهی با صنعت و تجارت سال‌هاست یکی از تأکیدات رهبر انقلاب بوده که به‌طور کامل محقق نشده است.

هدایت دانشجویان به‌ سوی فضای نوآوری علمی، توجه به کارگاه‌های آموزشی و اردوهای علمی، اهتمام جدی به شاگردپروری، جدی گرفتن مسئله تحقیق، شجاعت علمی داشتن و تلاش برای شکستن مرزهای دانش از دیگر وظایف اساتید دانشگاه‌ها در زمینه مسائل علمی از منظر امام خامنه‌ای است.

با توجه به مطالب بیان‌شده موضوع «بصیرت اساتید برای دیپلماسی علمی»، به دانشگاهیان ارائه می‌شود تا در فضای کرسی‌های آزاداندیشی به بحث پیرامون این موضوع بپردازند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری آنا، تاریخ انتشار: 13خرداد1398 ، کدخبر: 385794: www.ana.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین