پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۷۷۶۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
روز‌ها اقتصادایران علاوه بر گرفتاری‌های عینی وویرانگری که ان را در خود فروبرده و شهروندان ایرانی را زیر فشار تنگنا‌ها مچاله کرده است بایک بدبختی دیگرهم دست وپنجه نرم می‌کند و آن داغ شدن مجادله میان سیاستمداران تازه به قدرت رسیده در مجلس با سیاستگذاران ترسوی دولت است.
شعار سال: سیاستمداران تازه به قدرت رسیده درنهاد قانونگزاری می‌خواهند با ضرب وزور کار اقتصادرا درست کنند و به نظر می‌رسد بدتر می‌کنند. اقتصادایران تاروزی که اصل دانش اقتصاد در ذهن و یاد و رفتار وگفتار سیاستمداران نهادینه نشود جان نمی‌گیرد که همین نیمه جانش از دست می‌رود. اگرچه مجادله میان اقتصاددانان سیاستگذارن و سیاستمداران همه جاهست.

اما این پدیده در ایران تفاوت‌های اساسی با جامعه‌های دیگر دارد و آن اختلاف بر سر اساس و اصول علم اقتصاد است که سیاستمداران و سیاستگذاران برخی اوقات آن را به دلایل سیاسی نادیده می‌گیرند. در جامعه‌ای مثل ژاپن، مثل انگلستان یا آمریکا یا دانمارک اصول اقتصاد پذیرفته شده است و اختلاف‌ها بر سر راهکار‌ها و کاربرد این اصول است. به طور مثال در همه جامعه‌ها این پذیرفته شده است که بانک مرکزی باید استقلال داشته باشد، این مساله که دولت نباید در کسب و کار مردم دخالت کند نیز پذیرفته شده است، اما در ایران چنین نیست. شاید برخی از سیاستمداران و سیاستگذاران ایرانی در جناح‌های مختلف سیاسی اصول علم اقتصاد را از یاد برده یا هرگز با آن آشنا نبوده و نیستند. برای اینکه بدانیم اصول علم اقتصاد چیست، به یکی از کتاب‌های مرجع مراجعه و آن را از کتاب پروفسور گریگوری نیکو به طور خلاصه نقل می‌کنیم.

اصل اول اقتصاد این است که هیچ چیز مجانی وجود ندارد. برای به دست آوردن چیزی که دوست داریم باید چیز دیگری را که دوست داریم از دست بدهیم. به طور مثال اگر می‌خواهیم مخارج دفاعی را افزایش بدهیم باید مخارج آموزشی را کاهش دهیم.

اصل دوم اقتصاد می‌گوید هزینه هر چیزی آن مقداری است که برای به دست آوردن آن از دست داده اید. اگر می‌خواهید جوانان یک کشور تحصیل کنند، باید هزینه آن را بپردازید.

این هزینه را ممکن است دولت بپردازد یا کسانی که تحصیل می‌کنند.

اصل سوم اقتصاد این است که مردم عاقل محاسبه‌های حاشیه‌ای انجام می‌دهند. معنایش این است که اشخاص و بنگاه‌ها با محاسبه هزینه نهایی یک اقدام و مطمئن شدن از اینکه کمتر از سود نهایی است، آن اقدام را انجام می‌دهند. به طور مثال فردی که می‌خواهد در یک دانشگاه غیردولتی تحصیلی کند حتما توجه کرده است منفعت نهایی آن از هزینه نهایی این کار بیشتر است.

اصل چهارم اقتصاد این است که مردم در مقابل انگیزه‌ها عکس العمل نشان می‌دهند. این اصل می‌گوید، اگر قیمت سیب افزایش یابد، انگیزه خوردن آن کمتر می‌شود.

اصل پنجم اقتصاد این است که مبادله وضعیت همه را بهتر می‌کند. مردم یک جامعه در رقابت مداوم با یکدیگرند، اما این رقابت موجب انزوا نمی‌شود و خانواده‌ها ضمن مبادله کالا و کار و سرمایه شان با یکدیگر است که منفعت خویش را افزایش می‌دهند.

اصل ششم اقتصاد این است که بازار (بازار به معنای اقتصاد آزاد و رقابتی) عموما راه خوبی برای سازماندهی فعالیت‌های اقتصادی است. در اقتصاد رقابتی است که آزادی خرید و فروش پول، کالا، خدمت، سرمایه و اندیشه به متعادل‌ترین قیمت وجود دارد.

اصل هفتم این است که احتمال دارد برخی بازار‌ها در مقاطع کوتاهی با نقص مواجه شود و نیاز به حضور دولت در عرصه سیاست گذاری و اجرای قانون وجود داشته باشد.

اصل هشتم اقتصاد این است که سطح زندگی مردم در یک اقتصاد بستگی به توان تولید کالا‌ها و خدمات دارد. اختلاف سطح درآمد در درون جامعه و در اندازه جهانی این است که بهره وری نیروی کار و سرمایه متعلق به افراد و جامعه‌ها اختلاف دارند.

اصل نهم اقتصاد این است که وقتی دولت تعداد زیادی پول چاپ می‌کند یا پول به جامعه تزریق می‌شود و در مقابل و در همان زمان عرضه و تولید کالا کمتر از رشد چاپ و تزریق پول است، تورم ایجاد می‌شود.

اصل دهم این است که احتمالا در کوتاه مدت ممکن است میان بیکاری و تورم حرکت غیرهمسو وجود داشته باشد.

اگر این ۱۰اصل اقتصادی خوب درک شده و به آن عمل شود، مجادله‌ها و مناظره سیاست مداران با اقتصاددانان در یک چارچوب منطقی که دیدگاه‌ها از یک جنس اند صورت می‌پذیرد. این ۱۰اصل اقتصادی را همه باید یاد بگیرند، در غیر این صورت تداوم مجادله‌های بی ثمر حتمی است و، چون زور و قدرت اقتصاددانان اندک است اصول علم اقتصاد قربانی می‌شود و آسیب آن به مردم می‌رسد.
 
شعار سال با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ساعت 24،تاریخ انتشار:3آبان1399،کدخبر:517855،www.saat24.news
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
0
0
به راحتی با الگو برداری از موفقیت های خارجی ها مخصوصا در اسیای شرقی میشه خیلی خیلی امید داشت به موفق شدن ایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین