پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۲۸۳۳
تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۷
موشک‌های کروز بومی یکی از مولفه‌های قدرت ایران اسلامی هستند.
شعار سال : توان موشکی ایران یکی از دستاورد‌های بزرگ جمهوری اسلامی ایران است که باعث شده تا بازدارندگی بزرگی برای ایران ایجاد شود. ایجاد این قدرت و توان را باید مدیون تجارب ایران در دفاع مقدس دانست. طی این دوران ایران اسلامی تحت شدیدترین موشک‌باران‌ها قرار داشت، اما موشکی برای دفاع از خود نداشت. سردار شهید حسن طهرانی مقدم پدر موشکی ایران اسلامی است که از دوران جنگ تحمیلی با ورود به این عرصه فعالیت‌های مهمی را در حوزه طراحی و ساخت انواع مختلفی از موشک‌ها داشت.

دانش و قدرت موشکی ایران امروزه به قدری گسترش داشته و توسعه پیداکرده است که با رونمایی از هر موشک جدید پیشرفت ایران در این حوزه نمود بیشتری پیدا می‌کند. بررسی تکنولوژی موشک‌های ایران نشان می‌دهد که برد این موشک‌ها به دورترین نقاط اروپا و بیش از ۷۰ درصد آسیا می‌رسد و این توان دفاعی باعث نا امیدی دشمنان در حمله نظامی به خاک و تاسیسات حیاتی کشورمان شده است.

موشک‌های کروز بومی یکی از مولفه‌های قدرت

چرا موشک کروز؟!

موشک‌های کروز یک نوع از موشک‌ها هستند که مسیر آن تا رسیدن به هدف قابل تغییر و هدایت است. در اغلب سامانه‌های کروز از نوعی موتور جت استفاده می‌شود، در حالی که موشک‌های دیگر از موتور راکتی استفاده می‌کنند. این موشک‌ها معمولاً تمام مسیر خود را در ارتفاع بسیار پائین برای جلوگیری از تشخیص توسط رادار‌های دشمن و با سرعت تقریباً ثابت با سرعت مافوق صوت یا نزدیک به صوت طی می‌کنند. تفاوت موشک کروز با پهپاد این است که کروز‌ها فقط به عنوان یک سلاح استفاده می‌شوند و کلاهک جنگی بخشی از بدنه آن‌هاست.

موشک‌های کروز بومی یکی از مولفه‌های قدرت

حوزه کروز‌های زمینی، عرصه‌ای بسیار حساس و مهم هستند و بسیاری از کشور‌های قدرتمند دنیا، بیشتر توان تهاجمی خود را بر پایه استفاده از این موشک‌ها قرار داده‌اند؛ چرایی ینکه کشور‌های قدرتمند توان خود را در حوزه تهاجمی «بهره‌گیری از قدرت موشکی در حوزه کروز» گذاشته‌اند می‌توان از چند جهت و با چند دلیل به‌راحتی فهمید. موشک‌های کروز به‌دلیل هزینه کم‌تری که در فرآیند تولیدشان به‌نسبت تولید موشک‌های بالستیک دارند و از سوی دیگر، مؤلفه‌هایی که در فرآیند حرکت موشک به‌سوی هدف مانند پروفایل پروازی و فرآیند شلیک و هدایت دارند، سال‌هاست که توسط کشور‌های قدرتمند دنیا مورد توجه قراردارند.

کدام موشک‌های ایرانی دست بلند ایران هستند؟

موشک‌های کروز بومی یکی از مولفه‌های قدرت

موشک کروز هویزه

موشک کروز هویزه یکی از موشک‌های کروز ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است که ۱۳ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ و در جریان نمایشگاه دستاورد‌های دفاعی و سازندگی توسط امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و با حضور سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد.

برد موشک: ۱ هزار و ۳۵۰ کیلومتر.

نوع هدایت: سیستم هدایت چندگانه (ترکام - TERCOM)، گلوناس و INS.

مزیت‌ها: استفاده از برخی سیستم‌های پیشرفته مانند از جمله Gps و Dsmac.

موشک‌های کروز بومی یکی از مولفه‌های قدرت

موشک کروز سومار

موشک سومار یکی از انواع موشک‌های کروز ساخت ایران است که اواخر اسفندماه ۹۳ با حضور سردار دهقان وزیر دفاع و سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد.

برد: ۷۰۰ کیلومتر.

ابعاد: ۶ متر طول و هزار و ۲۱۰ کیلوگرم جرم.

ویژگی‌ها: تاکتیک‌پذیری بالا، ماندگاری طولانی در صحنه نبرد، رادارگریزی، اندازه نسبتا کوچک، قابلیت حرکت در ارتفاع پایین و استفاده از پرتابگر‌های کوچک.

موشک‌های کروز بومی یکی از مولفه‌های قدرت

موشک کروز یا علی (ع)

موشک کروز یاعلی (ع) اوایل سال ۹۳ با حضور فرمانده معظم کل قوا در بازدید ایشان از نمایشگاه دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه پاسداران رونمایی شد. این موشک در این نمایشگاه با رنگ قرمز به نمایش درآمده بود.

برد عملیاتی: ۷۰۰ کیلومتر.

وزن کلاهک موشک: ۲۰۰ کیلوگرم.

نوع موتور: توربوجت.

ویژگی‌ها: قابلیت شلیک از پرتابگر‌های زمینی و شلیک از روی جنگنده سوخو ۲۲ سپاه.

موشک‌های کروز بومی یکی از مولفه‌های قدرت

موشک کروز نور

موشک کروز دریاپایه نور یکی از انواع موشک‌های کروز ساخت صنایع دفاعی کشورمان است که دهه ۷۰ به ناوگان نیرو‌های نظامی دریایی کشور الحاق شد.

ابعاد: ۶/۳۸ متر طول کلی که ۱/۲۴ متر مربوط به موتور اولیه و ۳۶ سانتی‌متر قطر.

برد عملیاتی: ۱۲۰ کیلومتر.

جرم کلی: ۷۱۵ کیلوگرم.

نوع موتور: توربوجت با سوخت مایع.

نوع کلاهک: نفوذگر شدیدالانفجار و نیمه زرهی دارای فیوز تاخیری با وزن ۱۶۵ کیلوگرم.

سرعت: ۱ ماخ.

سیستم هدایت: رادار داخلی و رادار فعال، هدایت با توانایی ضد اغتشاش‌پذیری قوی، رادار زمینی بومی ۲۰۳۱.

مزایای عملیاتی: توان جستجو در منطقه دریا و کشف شناور‌های دشمن تا فاصله ۲۱۰ کیلومتری، نمایش وضعیت تاکتیکی سامانه، وضعیت موشک، انتقال اطلاعات و کنترل آتش همزمان ۴ سکوی پرتاب موشک و قابلیت پرواز در ارتفاع پایین.

کاربران: ناوچه‌های رده «تندر» و «سینا»، ناو‌های رده «بایندر» و ناوشکن (ناو محافظ) رده «الوند» و «جماران»، هواناو‌های BH-۷، بالگرد‌های میل-۱۷ و هواپیما‌های جنگنده مانند اف ۴ فانتوم ازجمله تجهیزات نیرو‌های دریایی سپاه و ارتش و همچنین نیروی هوایی ارتش هستند که از این موشک استفاده می‌کنند.

موشک‌های کروز بومی یکی از مولفه‌های قدرت

موشک کروز قادر

موشک کروز قادر برای نخستین بار در رژه ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۰ رونمایی شد.

ابعاد: ۷۴۰ سانتی‌متر طول، ۳۶ سانتی‌متر قطر و سرعت ۰.۹ ماخ.

کلاهک: شدید الانفجار (High explosives) با قابلیت نفوذ در زره کشتی‌ها با فیوز تأخیری.

موتور: همان موتور موشک نور با موتور قوی‌تر.

ویژگی‌ها: خلبان خودکار دیجیتال (DAP- digital auto pilot)، قابلیت گریز از سیگنال‌های پارازیت، سامانه‌های جنگ الکترونیک، امکان نصب بر روی هواگرد‌هایی همچون میل۱۷ و جنگنده‌های اف ۴ و دقت و سرعت بیشتر در انهدام اهداف.
 
موشک‌های کروز بومی یکی از مولفه‌های قدرت

موشک کروز نصر

موشک کروز نصر یکی از موشک‌های کروز ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است که در دو نوع دریاپایه و هواپایه ساخته شد که برای نخستین بار در رزمایش وحدت ۸۷ در آب‌های خلیج فارس آزمایش شد.

ابعاد: ۳/۵ متر طول و ۰/۲۸ متر قطر.

وزن: ۳۵۰ کیلوگرم در مجموع که ۱۵۰ کیلوگرم از آن به کلاهک جنگی اختصاص دارد.

برد عملیاتی: ۳۵ کیلومتر.

سرعت: ۰/۹ - ۰/۸ ماخ (معادل ۲۷۰ تا ۳۰۰ متر بر ثانیه).

کلاهک: شدید الانفجار با توان نفوذ در بدنه شناور‌هایی با زره نیمه سنگین.

هدایت: هدایت تلویزیونی و راداری و حسگر‌های سختی‌سنجی.

توان ویژه: توان نابودی شناور‌های سه هزار تنی دشمن و قابلیت شلیک از ساحل و انواع شناور‌ها و بالگردها.

مناسب برای: این موشک دفاع ساحلی توانایی عمل به عنوان مکمل پدافند ساحلی در کنار سامانه‌های توپخانه‌ای را دارد که این ویژگی قدرت منهدم کردن شناور‌های نفوذکننده به آب‌های ساحلی کشورمان را برای سیستم دفاعی کشورمان ایجاد می‌کند.

موشک‌‎های کروز قدیر و نصیر نیز ویژگی‌های مشابهی با موشک‌های بالا دارند که فقط در برخی نمونه‌ها برد بیشتری دارند.شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از همشهری آنلاین، تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: ۶۰۱۵۳۲، www.hamshahrionline.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین