پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۳۰۱۴
تاریخ انتشار : ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷
قانونگذار یا هر مرجع تصویب آئین نامه‌ای باید بداند که حق مقدم بر قانون بوده، لذا هر ماده و بند تصویب شده‌ای بنام قانون، مشروعیت پذیر نخواهد بود. نکته دوم اینکه، قانونگذار یا مصوب کننده آئین نامه‌ای که به هر دلیل توان ساخت بانک و شناسنامه اقتصادی- اجتماعی ایرانیان را نداشته که بر اساس آن بتواند بر تعداد خودرو‌های خریداری شده، مالیات تصاعدی ببندد، بی جا می‌کند که فشار مالیاتی ناعادلانه ۳۰ درصدی بنام مالیات بر عایدی بر خرید و فروش خودرو در زیر یک سال می‌آورد. اگر کسی در شرایط تورمی حاضر یا وقوع یک حادثه قهریه، ناچار به این کار شود، چرا باید ۳۰ درصد مالیات بدهد؟ ضعف مشهود سیاستگذاری در این مصوبه، کاملا قابل مشاهده است.
شعار سال: براساس طرح مالیات بر عایدی سرمایه، خرید و فروش یک خودرو برای هر فرد بالای ۱۸ سال و همچنین فروش خودرو بیشتر از ۳ سال بعد از خرید آن، از پرداخت این پایه مالیاتی معاف هستند.
 
بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد بیشتر درآمد ثروتمندان ناشی از ثروت است و نه کار کردن. در واقع، با افزایش درآمد‌ها سهم درآمد حاصل از کار کردن از کل درآمد‌های افراد کاهش می‌یابد و در عوض سهم درآمد حاصل از عایدی سرمایه افزایش می‌یابد.

یکی از پایه‌های مالیاتی ضروری برای کاهش نابرابری و عدالت مالیاتی، مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) است. تجربه سایر کشور‌ها نشان می‌دهد که این پایه مالیاتی با کاهش فعالیت‌های سوداگرانه و سفته‌بازی باعث تنظیم‌گری و کنترل قیمت‌ها در بازار‌های اقتصادی می‌شود.

با توجه به تعلل غیرقابل توجیه دولت روحانی برای ایجاد این پایه مالیاتی ضروری، نمایندگان مجلس یازدهم دست به کار شدند و کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در جلسه علنی مورخ ۵ خردادماه به تصویب مجلس رسید. قرار است جزئیات این طرح در آینده نزدیک در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

علی رغم اینکه کارشناسان تاکید دارند با توجه به معافیت‌های درنظرگرفته شده در این طرح، ۹۵ درصد مردم از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند، ولی همچنان در فضای جامعه درباره این موضوع نگرانی‌هایی وجود دارد. با توجه به همین موضوع، قصد داریم در سلسله گزارش‌هایی به بررسی معافیت‌های درنظر گرفته شده در این طرح در زمینه معاملات مسکن، خودرو، طلا و ارز بپردازیم. در قسمت‌های قبلی توضیحات درباره موضوعات املاک و ارز و طلا دادیم و در این قسمت به موضوع خودرو می‌پردازیم:

براساس این طرح، خرید و فروش خودرو کمتر از یک سال، مشمول ۳۰ درصد و بیشتر از ۳ سال معاف از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه خواهند بود. براساس طرح مذکور، معافیت‌ها در زمینه خودرو عبارتند از:
 
پرت گویی یا قانون مالیات بر عایدی خرید و فروش خودرو؟

الف- وسایل نقلیه خریداری شده قبل از اجرای قانون در صورت فروش به مدت یک سال

ب- یک وسیله نقلیه برای هر فرد بالای ۱۸ سال


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار:۹مرداد ۱۴۰۰، کد خبر:۱۴۰۰۰۵۰۸۰۰۰۴۲۷، farsnews.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین