پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ - 2024 April 15
کد خبر: ۳۵۵۹۷۰
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۴
براساس تازه‌ترین اطلاعات درج شده در گزارش شامخ (گزارش طرح شاخص مدیران خرید ساختمان) شامخ کل نسبت به ماه قبل کاهش قابل توجهی داشته است و پیش می‌شود رکود تورمی در انتظار این بخش باشد.
شعار سال: شاخص بخش ساختمان در تیرماه نشان می‌دهد از ۱۳ شاخص مورد بررسی ۹ شاخص نسبت به پایان بهار نتیجه ضعیف تری کسب کرده است و شتاب در فعالیت مربوط به این بخش با افت روبرو شده به طوریکه در تیرماه "میزان سفارشات جدید"، "سرعت انجام و تحویل سفارش"، "مواد اولیه خریداری شده"، " میزان استخدام" و "میزان فروش کالا" نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.

در بین شاخص‌هایی که نسبت به ماه قبل رشد داشته اند جز بخش صادرات، افزایش دو شاخص دیگر نمره منفی برای بخش ساختمان به حساب می‌آید. افزایش موجودی انبار علامت رکود است و انتظار برای افزایش قیمت مواد اولیه ناقوس تورم. جمع این دو می‌تواند احتمال رکود تورمی را مطرح کند.

بر اساس گزارش اتاق تعاون، شاخص قابل توجه این ماه "میزان قیمت مواد اولیه" است این شاخص در تیرماه عدد ۸۹.۶۳ را ثبت کرده که نشان از تورم ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه خریداری شده دارد. در گزارش ارائه شده از سوی اتاق تعاون پیش بینی شده تداوم غیر قابل پیش بینی بودن قیمت‌ها در مصالح پایه این صنعت را با رکود تورمی روبرو خواهد کرد. این در حالیست که شاخص "قیمت محصول تولید شده" نسبت به ماه قبل هنوز تغییری نیافته است.

شامخ بخش ساختمان چه می‌گوید؟

از میان شاخص‌های گوناگون اقتصادی که توسط کشور‌ها و سازمان‌های بین‌المللی انتشار می‌یابد شاخص شامخ از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی است. در حال حاضر شاخص شامخ برای حدود ۲۹ هزار بنگاه بخش خصوصی در بیش از ۴۰ کشور دنیا محاسبه و منتشر می‌شود.

در ایران نیز اجرای این طرح توسط اتاق بازرگانی در بخش صنعت از مهرماه ۹۷ آغاز شده، شاخص مدیران خرید که بر اساس پایش پرسشنامه‌ای به دست می‌آید بینش آنی و تصویر سریع از شرایط اقتصادی کلان به ویژه وضعیت رونق و رکود در بخش ساختمان صنعت و خدمات ارائه می‌دهد.

در طرح شامخ از پاسخ دهندگان خواسته می‌شود به ۱۲ پرسش مطرح شده در قالب سه معیار وضعیت نسبت به ماه پیش (بهتر شده، بدتر شده و یا تغییر نکرده است) پاسخ دهند، در صورت انتخاب گزینه بیشتر از ماه قبل عدد ۱، گزینه بدون تغییر عدد۰.۵ گزینه کمتر از ماه قبل عدد صفر برای آن پرسش ثبت می‌شود.

مجموعه حاصل ضرب درصد پاسخگویان به هر یک از گزینه‌ها در عدد به همان گزینه مبین عدد شامل در آن پرسش است در نهایت معیار سنجش این شاخص عددی بین صفر تا صد است که به ترتیب به معنی آن است که ۱۰۰ درصد پاسخگویان گزینه‌ای بدتر شده است و بهتر شده است را انتخاب نمودند عدد ۵۰ نشان دهنده عدم تغییر وضعیت نسبت به ماه قبل بالای ۵۰ نشانه بهبود به وضعیت نسبت به ماه قبل وزیر ۵۰ به معنای بدتر شدن وضعیت نسبت به ماه قبل است.

اتاق تعاون ایران مهر ۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام کرده که نتیجه آن به صورت ماهانه منتشر می‌شود. نتایج نظرسنجی از مدیران عامل یا نمایندگان آن‌ها در شرکت‌های فعال ساختمانی منتخب در تیرماه نشان از کاهش میزان فعالیت‌های کسب و کار ساختمانی در تیرماه نسبت به خرداد دارد.

عدد شامخ کل در ماه ابتدایی تابستان ۵۴.۸۷ است؛ این شاخص در ماه پایانی فصل بهار معادل ۱۰.۵۵ بوده که نشان دهنده کاهش میزان فعالیت‌های کسب و کار ساختمان در تیر ماه نسبت به خرداد است. سایر مولفه‌های اصلی شاخص شامل میزان سفارش جدید، سرعت انجام سفارشات، موجودی مواد اولیه خریداری شده و میزان بکارگیری نیروی انسانی نیز نسبت به ماه قبل کاهش قابل توجهی را تجربه کرده اند.

شاخص انتظارات تولید در ماه آینده با رقم۵۳.۶۵ نسبت به ماه قبل که ۶۰.۱۱ بوده کاهش داشته این شاخص انتظار کاهش فعالیت‌های ساختمانی در مرداد نسبت به تیرماه را نشان می‌دهد.

پیش بینی رکود تورمی در ساخت‌وساز مسکن
هر گاه عدد شاخص بالای ۵۰ باشد نشان دهنده رونق است در تیر ماه هر چند عدد شاخص کماکان در وضعیت رونق قرار دارد، اما نتایج مقایسه‌ای نشان دهنده‌ی کاهش قابل توجه در عدد شاخص فعالیت‌ها نسبت به خرداد است.

پیش بینی رکود تورمی در ساخت‌وساز مسکن

سایر مولفه‌های این شاخص نیز مانند میزان سفارشات جدید، سرعت انجام و تحویل سفارشات و مواد اولیه خریداری شده، میزان استخدام و میزان فروش کالا نیز نسبت به خرداد کاهش داشته، شاخص قابل توجه این ماه میزان قیمت مواد اولیه است که با ثبت عدد۸۹.۶۳ نشان از تورم ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه خریداری شده است و تداوم غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها در مصالح پایه در ماه‌های آینده این صنعت را با رکود تورمی روبرو می‌کند.

پیش بینی رکود تورمی در ساخت‌وساز مسکن
این در حالی است که شاخص قیمت محصول تولید شده نسبت به ماه قبل هنوز تغییری نداشته است. عدد شاخص انتظار بهبود فعالیت‌های کسب و کار در بین فعالان بخش ساختمان کاهش قابل توجهی نسبت به ماه قبل داشته است بنابراین پیش‌بینی کاهش شدت فعالیت در مرداد نسبت به ماه قبل دور از انتظار نخواهد بود.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از رادار اقتصاد، تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰، کد خبر: radareghtesad.ir/۱۹۱۰۵
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین