پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۰۰۵۰
تاریخ انتشار : ۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
بعضی از صنایع متاسفانه بنوعی شیره‌ای شده و جان و مال مردم هم شده شیرکش خانه آنها. قصد تطبیق نداریم، اما اوضاع ایرلاین‌ها بی شباهت نیست، بلیت به قیمتی نزدیک به بازار جهانی به دست مردم می‌رسد و سطح خدمات در حد اوگاندای شمالی؟! از دولت درخواست داریم با قید فوریت یارانه سوخت ایرلاین‌ها را قطع کند و سوخت جت به قیمت جهانی به ایرلاین‌ها ارایه شود. ساعت _ صندلی پرواز که از ۳۰ دلار نمی‌تواند بالاتر برود، می‌شود ۹۰۰ هزار تومان. الان شهروندان برای یک بلیت پرواز معمولی مبالغی بالاتر از این می‌پردازند. بعد از آزاد کردن سوخت جت و فروش الزامی به قیمت فوب خلیج فارس، بببنید چند نفر از مدیران ایرلاین سکته می‌زنند. آقای رئیس جمهور آیا باور ندارید که ایرلاین‌های ایرانی، شهروندان را به گروگان گرفته اند؟ سبد معیشت مردم را شور کردند، زندگی شان را شور کنید لطفا. البته با قید فوریت
شعار سال: در حالی که یکی از پربحث‌ترین موضوعات این روز‌های صنعت نفت، شایعات مربوط به افزایش قیمت بنزین است، اما به نظر می‌رسد که اعتراضات مربوط به پرداخت یارانه بنزین هواپیما که از سوی اقشار مختلف مردم، رسانه‌ها و شخصیت‌های گوناگون مطرح شده است، مورد توجه قرار نگرفته است.

حالا در حالی که قیمت بنزین هواپیما برای صادرات لیتری ۱۳۴۰۰ تومان است، دولت آن را با قیمت ۶۰۰ تومان به ایرلاین‌ها می‌دهد. به عبارت ساده‌تر، به ازای هر لیتر بنزین هواپیما، دولت ۱۲۸۰۰ تومان یارانه می‌دهد.
از طرفی بر اساس گفته‌های مسئولان، میزان مصرف بنزین هواپیما در کشور روزانه ۴.۵ میلیون لیتر است. اگر این عدد را در ۳۶۵ ضربکنیم، مشخص می‌شود که سالانه ۱.۶۵ میلیارد لیتر بنزین هواپیما مصرف می‌شود.

اما نکته‌ای که در این میان مطرح می‌شود این است که مشخص نیست چرا هر چند ماه یکبار صحبت از حذف یارانه بنزین خودرو می‌شود، اما کسی صحبت از حذف یارانه سوخت هواپیما که مستقیما به جیب ثروتمندان می‌رود نمی‌کند؛ و این درحالی است که یارانه سوخت هواپیما اختصاصی به جیب ثروتمندان می‌رود و طبقات محروم‌تر از خودرو محروم هستند. ولی طبق آمار تقریبا نصف ایرانیان دارای خودرو هستند و از یارانه بنزین بهره‌مند می‌شوند و بر اساس آمار تنها حدود ۲.۵ درصد مردم ایران از هواپیما استفاده می‌کنند. برای مثال حدود ۴۰ میلیون نفر از یارانه بنزین خودرو استفاده می‌کنند در حالی که فقط ۲ میلیون نفر از یارانه بنزین هواپیما بهره‌مند می‌شوند.

باید دید در شرایطی که دولت همه یارانه‌های کالا‌های اساسی را خذف کرده و طبقات فرودست زیر فشار سنگینی قرار گرفته اند، طبعا انتظاراین است که وزارت نفت از حذف یارانه عجیب و غریب و هنگفتی که به جیب بخش ثروتمندتر جامعه می‌رود حمایت کند؛ اما این اتفاق تاکنون رخ نداده است.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی نفتی ها، تاریخ انتشار:۳۰ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۸۳۵۲۷، www.naftiha.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین