پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۰۸۱۹
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۷
در حالی که مردم تفاوت واقعی چندانی برای گوسفند و بز، نر و ماده بودن حیوان، چاق یا لاغر بودن آن‌ها و مواردی همانند قائل نیستند، اما در عالم واقع بدلیل میزان ترد و لذیذ بودگی گوشت شان، درصد چربی، حجم وزنی استخوان به کل لاشه و شاخص‌هایی شبیه آنها، قیمت‌ها متفاوت است. قیمت‌ها از پایه ۳۰ تا ۳۵ تومان برای پیر میش لاغر تا ۷۰ و ۷۵ تومان برای بز نر چاق، در نوسان است. بر این قاعده باید مراقب بود که برخی از افراد سودجو، اقدام به بدل اندازی ناشی از کم اطلاعی شهروندان نکنند.
شعار سال: هر ساله در آستانه عید قربان با افزایش تقاضا بازار دام زنده داغ می‌شود و دامداران و عشایر فرصت را غنیمت شمرده و اقدام به عرضه دام‌های خود برای بهره‌مندی از این بازار می‌کنند.

اما، امسال بازار دام عید قربان متفاوت‌تر از سال‌های گذشته است، به گفته کارشناسان؛ به نظر می‌رسد بازار عید قربان امسال انتظار دامداران و عشایر را برای بهره مندی از یک بازار پر رونق و داغ برآورده نکند.

منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور، دلیل عدم رونق بازار دام عید قربان امسال را در ابتدا، افزایش عرضه دام توسط دامداران و عشایر و بعد از آن، شرایط نامساعد اقتصادی مردم عنوان کرد.

وی گفت: گرما، منابع آبی محدود و گرانی خوراک دام موجب شده است دامداران و عشایر برای عید قربان امسال، دام بیشتری به میادین برای عرضه بیاورند.

به گفته پوریان؛ در این شرایط افزایش قیمت دام که معمولا در بازار عید قربان شاهد آن بودیم، امسال اتفاق نخواهد افتاد.

وی تصریح کرد: دامداران در این بازار تنها می‌توانند بخشی از دام‌های مازادشان که توان نگهداری آن را ندارند به فروش برسانند.

پوریان قیمت حال حاضر هر کیلوگرم بره نر چاق کشتاری در میادین را ۷۲ تومان اعلام کرد و گفت: قیمت هر کیلوگرم نر بز چاق ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان، هر کیلوگرم نر بز لاغر ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان، هر کیلوگرم قوچ جوان چاق ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان و هر کیلوگرم قوچ جوان لاغر ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان است.

وی ادامه داد: همچنین هر کیلوگرم پیر میش چاق با قیمت ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان، هر کیلوگرم پیر میش لاغر ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان، هر کیلوگرم میش جوان چاق ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان و هر کیلوگرم میش جوان لاغر ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

پوریان قیمت هر کیلوگرم بزغاله ماده چاق را ۶۰ تا ۶۵، هر کیلوگرم بزغاله ماده لاغر را ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان، بزغاله نر چاق را ۷۰ تا ۷۵ تومان و بزغاله نر لاغر را ۶۰ تا ۶۵ تومان عنوان کرد.

وی اضافه کرد: بز ماده چاق نیز هر کیلوگرم ۶۰ تا ۶۸ هزار تومان، بز ماده لاغر ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان است.

رئیس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم بره نر لاغر ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان است، اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم گوساله نر پرواری در میادین به طور متوسط ۷۶ هزار تومان است.

اعلام رسمی تفاوت قیمت در انواع دام زنده برای عید قربان، کلاه سرتان نرود
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از جماران، تاریخ انتشار:۱۶ تیر ۱۴۰۱، کد خبر: ۱۵۵۸۸۰۹، www.jamaran.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین