سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آلترناتیو دیجیتالی نیازهای مالی توریست‌ها؛

سرنوشت استفاده از ارز‌های دیجیتالی در گردشگری ایران

محدودیت گردشگران خارجی زمان حضور در ایران برای استفاده از کارت‌های اعتباری از جمله مهم‌ترین چالش‌هایی است که گردشگران ورودی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و ایران نیز به همین دلیل برای جذب گردشگر با مشکلات بسیاری روبه‌روست.
وحید روستایی مشاور بازارسازی و برندینگ؛

بازارسازیِ خدمات گردشگری در فضای مجازی

برنامه‌ریزی و ایجاد استراتژی فروش و بازاریابیِ خدمات جزو سخت‌ترین مقوله‌های کاری شرکت‌هایی است که در زمینه گردشگری فعالیت می‌کنند. گردشگری در واقع یک خدمت است و بزرگ‌ترین چالش در زمینه بازاریابی خدمات این است که به سختی قابل لمس، تجسم، فهم و مقایسه هستند. مزیت رقابتی را در این حالت به سختی می‌توان نشان داد و جذب مخاطب مشکل می‌شود؛ اما درمقابل پس از جذب، وفاداری مشتری سریع‌تر و بادوام‌تر خواهد بود.
رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا:

پرداخت عوارض خروج از کشور، الکترونیکی شد

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا از امکان پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور خبر داد و گفت: پرداخت عوارض به صورت دستی متوقف شده است.
کاهش نرخ خرید دلار؛

ارز مسافرتی ۱۵۰۰ تومان ارزان شد

شعب ارزی بانک‌ها در صورت تکمیل بودن مدارک مسافران، تا ۵۰۰ یورو برای سفر به کشور‌های همسایه و مشترک‌المنافع و تا سقف هزار یورو به سایر کشور‌ها ارائه می‌کنند که قیمت این ارز نیز در شعب ارزی بانک‌ها ۱۲ هزار و ۷۳۲ تومان و ۴ ریال بدون احتساب کارمزد است که با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک عامل قیمت فروش هر یوروی مسافرتی به حدود ۱۳ هزار تومان می‌رسد که این رقم نیز نسبت به هفته گذشته حدود ۱۵۰۰ تومان کاهش را نشان می‌دهد.
طبق پیش‌بینی سازمان جهانی گردشگری؛

صنعت گردشگری بهترین جایگزین طلای سیاه

طبق پیش‌بینی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) تجارت بین‌المللی دنیا تا سال 2020 در اختیار صنعت گردشگری قرار خواهد گرفت.
در نشست عمومی اعضای وابسته UNWTO در همدان صورت گرفت؛

نقشه راه جهانی برای توریسم ۲۰۱۹

روز گذشته در حالی نشست عمومی اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در همدان برگزار شد که حاضران در این نشست علاوه بر تبادل نظر برای اقدامات آتی، درخصوص چارچوب کلی فعالیت‌های اعضای این نهاد در سال ۲۰۱۹ به توافق رسیدند. خط مشی کلی تصویر شده در این نشست را می‌توان هم‌راستا با اهداف کلی درنظر گرفته شده در چارچوب اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد بر مبنای سند چشم‌انداز سال ۲۰۳۰ میلادی دانست؛ با این تفاوت که در نقشه راه پیش‌بینی شده برای سال ۲۰۱۹، حضور عنصر «گردشگری و تحول دیجیتال» که شعار روز جهانی گردشگری در سال جاری میلادی بود، بیش از هر زمانی مشهود است.
گفت وگو با رئیس سازمان میراث فرهنگی؛

گردشگری تحریم نمی‌پذیرد

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از رشد 51 درصدی گردشگر ورودی خبر داد. «علی اصغر مونسان» معاون رئیس جمهوری در بازدید از مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی «ایران» از اقبال مجدد گردشگران اروپایی برای سفر به ایران بعد از حادثه تروریستی اهواز سخن گفت. به گفته مونسان بعد از تحریم ایران، افزایش نوسانات ارزی و حادثه تروریستی اهواز، سفر گردشگران اروپایی به ایران 19 درصد کاهش یافته بود. او این واکنش را طبیعی دانست و گفت:«حادثه تروریستی اهواز، ایران را 24 ساعت روی آنتن‌های دنیا قرارداد از طرفی نوسانات ارزی هم باعث می‌شد تا پیام غیر واقعی به‌دنیا مخابره شود.» به‌گفته معاون رئیس‌جمهوری اما فعالیت‌های انجام گرفته تا حدودی اثرات منفی اخباری را که مخابره می‌شد کاهش داد و کاهش گردشگر ورودی از 19 درصد به 17 درصد رسیده است.
ابراهیم بای سلامی:

گردشگری پایدار و جهانی‌شدن

برگزاری اجلاس چهلم اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری(UNWOT)‎در روزهای 21 و 22 آبان در شهر همدان با حضور «زوراب پولولیکاسویل» دبیرکل و دیگر اعضای این سازمان ‎در روزگاری که ایران یکی از ‎دشوارترین مراحل تحریم‌های اقتصادی را سپری می‌کند و روزهایی که با اقدامات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، ارتباط بین‌بانکی (SWIFT‎) بانک مرکزی ایران قطع شده است، بیش‌ازپیش نشان می‌دهد که گردشگری و دیپلماسی عمومی راهکاری عمده برای توسعه تعامل بین‌المللی و راه مقابله با تحریم‌های ظالمانه‌ای است که بر ملت ایران وارد شده است.
سه سد در برابر توسعه گردشگری سلامت؛

چرا از فرصت توریسم درمانی برای ارزآوری استفاده نمی‌شود؟

چالش‌های سیاسی ایران در فضای بین‌الملل و هجمه‌های رسانه‌ای علیه آن موجب شده بخشی از درآمد گردشگری از دست برود. بر همین اساس نیز کارشناسان بر این عقیده‌اند که لازم است با توجه به این شرایط، با استفاده از مزیت رقابتی، محصولات خاصی برای بازار خاص ایجاد کرد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی:

گردشگران جهان به تحریم‌های آمریکا علیه ایران «نه» گفتند

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: گردشگران جهان و فعالان جهانی صنعت توریسم به تحریم‌های آمریکا علیه ایران نه گفتند.
نارضایتی هتلداران؛

قیمت هتل سه ستاره ایرانی اندازه یک همبرگر اروپایی !

«قیمت کرایه یک شب اتاق در هتل‌های ۳ستاره ایران اندازه پول یک همبرگر در قاره اروپا است.» هتلداران معتقدند اقامت در ایران برای خارجی‌ها «مفت» شده، از طرفی با اعمال قوانین سختگیرانه، به خارجی‌ها برای خوابیدن در هتل‌های ایران یارانه داده می‌شود.
پس از اعلام تحریم ها علیه ایران؛

سرمایه گذاران خارجی گردشگری از ایران نرفتند

معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی گفت: پس از اعلام تحریم‌ها هیچ سرمایه‌گذار خارجی گردشگری اعلام برگشت سرمایه نکرده است چون منفعتشان را در ادامه مسیر می‌بینند. حسین اربابی درباره سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در شرایط تحریم امریکا علیه ایران به خبرنگار مهر گفت: به این موضوع تکیه نکرده‌ایم که حتماً منتظر سرمایه‌گذار خارجی باشیم اما تلاش می‌کنیم که بسته‌های سرمایه مشترکی را داشته باشیم تا سرمایه‌گذار نیز راغب به انجام کار شود.
نقش «پارلمان بخش خصوصی» در «دیپلماسی اقتصادی»؛

پادزهر «دیپلماسی گردشگری» مقابل تحریم‌ها

به باور کارشناسان، بخش خصوصی و تشکل‌های فراگیر آن مانند اتاق‌های بازرگانی و حتی مدیران بنگاه‌های بزرگ و متوسط، همچنین گروه‌های صنعتی موفق به‌صورت منفرد، تجربه‌های ارزنده‌ای در مذاکرات تجاری و اقتصادی دارند که می‌تواند با دیپلماسی اقتصادی کشور تقویت و پشتیبانی شود.از سوی دیگر، دیپلماسی گردشگری حلقه مفقوده توسعه صنعت گردشگری کشور و مولفه قدرت نرم ایران با مشارکت بخش خصوصی بوده و در قانون برنامه ششم توسعه بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در امور صنعت گردشگری نیز تاکید شده است.
لزوم مدیریت صحیح در حوزه گردشگری؛

ارزی که گردشگری را تکان می دهد

گردشگری، از ظرفیت های مهم هرمزگان است، به گونه ای که مسوولان در هر نشست، سخنرانی و مصاحبه بارها از آن یاد کرده و به همان میزان بر لزوم توجه بیشتر به آن تاکید کرده اند.اگر گردشگری با صرف هزینه هشت دلار در کشور خود یا در یک کشور اروپایی می تواند خوراک مرغ را در یک رستوران عادی میل کند اکنون با نصف همین هزینه می تواند یکی از بهترین غذاهای رستوران درجه یک در بندرعباس استفاده کند.گردشگران خارجی با توجه به شرایط ارزی کنونی که هزینه هایشان را در ایران به شدت کاهش داده از چنین تورهایی استقبال خواهند کرد.
«المانیتور» بررسی کرد؛

سپر «توریستی» اقتصاد ایران مقابل تحریم

با رسیدن موعد تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران، رسانه‌های جهان بخشی از تمرکز خود را معطوف به نحوه واکنش و مقابله ایران با این فشار اقتصادی کرده‌اند. در این میان «المانیتور» با انتشار گزارشی، از صنعت گردشگری به‌عنوان چاره ایران برای مقابله با تحریم‌های آمریکا یاد کرد و افزود: ایران می‌تواند با جذب گردشگر و توسعه توریسم در خاک خود منابع ارزی خود را افزایش دهد و اشتغال ایجاد کند. در این گزارش، به اقدامات و توجه ویژه مقامات ایران به توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل و گردشگری دریایی در این کشور اشاره شده که از رهگذر آن ایران می‌تواند از کشورهای همسایه خود گردشگر جذب کند؛ به‌علاوه «المانیتور» با رسانه‌ای کردن سیاست‌های جدید ویزای ایران برای سفر گردشگران خارجی به کشور، از نگرانی‌های موجود در اذهان عمومی برای سفر به ایران کاسته و نسبت به آینده گردشگری در کشور خوش‌بین است.
اما و اگرهای یک پیشنهاد ؛

دوراهی دو‌نرخی‌شدن هتل‌ها

نوسانات نرخ ارز باعث شده هتلداران با مشکلات اقتصادی متعددی مواجه شوند. در این میان از جمله راه‌حل‌هایی که به نظر این بخش می‌رسد، دو نرخی کردن قیمت رزرو اتاق‌های هتل است. البته جزئیات اینکه قرار است به چه صورت سیاست دو‌نرخی‌شدن در هتل‌ها اعمال شود مشخص نیست؛ اما هتلداران در حال‌حاضر اصرار دارند در گام نخست، موضوع دو‌نرخی‌شدن قیمت اتاق هتل‌ها به رسمیت شناخته شود و سپس ساز‌و‌کار آن را مشخص کنند. در همین حال، تورگردانان و فعالان تورهای ورودی به‌شدت با این موضوع مخالف هستند؛ به‌طوری که چندی پیش رئیس جامعه تورگردانان ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس سازمان میراث‌‌فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری اعتراض خود را به‌عنوان نماینده‌ای از سوی آژانس‌دارها مکتوب اعلام کرد.
در گفت‌وگو با تورگردانان بررسی شد؛

ابهام در تخصیص بودجه نمایشگاه‌های گردشگری

در بودجه‌ سال ۹۷، ذیل برنامه جذب گردشگران ورودی، برای برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و رویدادهای تخصصی مرتبط گردشگری ۲۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. آن‌طور که در برنامه بودجه سال ۹۷ مشخص شده، هدف کمی برای این زیربرنامه حضور در ۳۰ رویداد است و به‌صورت میانگین برای هر رویداد بیش از ۸۸۳ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. در این میان، نمایشگاه‌های خارجی نیز می‌تواند یکی از انواع این رویدادها باشد.
با رونمایی از دو کاشی زرین‌فام ۷۰۰ ساله؛

سامانه سفالینه‌های الموت فعال شد

بعد از سال‌ها سامانه‌ی سفالینه‌های الموت در فضایی کوچک فعال شد تا یکی از مهمترین یافته‌های باستان‌شناسی‌اش را بررسی کند، اما این سایتِ حدود ۸۰۰ ساله هنوز نیازش برای ایجاد فضایی که بتواند یافته‌های باستان‌شناختی خود را در آن نمایش دهد، برآورده نشده است.
گرانفروشی بلیت هواپیما ارتباطی به دفاتر ندارد؛

معرفی ۱۴ دفتر را به‌عنوان نماینده فروش بلیت هواپیما سفر اربعین

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفت: ایرلاین‌ها از بین ۳۰۰۰ دفتر که متقاضی فروش بلیت هواپیما اربعین بودند. تنها ۱۴ دفتر را انتخاب کرده که از نظر ما نماینده دفاتر مسافرتی نیستند. به‌همین دلیل اگر بلیت‌ها گرانتر از نرخ‌های اعلام شده فروخته شود؛ این موضوع توسط ایرلاین‌ها صورت گرفته و ربطی به دفاتر مسافرتی ندارد.
معاون رئیس‌جمهوری پیش‌بینی کرد؛

افزایش توریست‌های اروپایی در شش ماه دوم

درحالی که برخی از تورگردانان کشور از افت محسوس ورود گردشگران اروپایی به ایران خبر می‌دهند، رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در تازه‌ترین اظهارنظرش گفته که شمار گردشگران اروپایی در شش ماه دوم سال رشد خواهد کرد.
صفحه  از ۳۶
نظرات و گلایه ها