انتقال آثار تاریخی ایران به خارج از کشور؛

خطر کردن بر روی میراث فرهنگی ملت

در حالی که کارشناسان میراث فرهنگی انتقال آثار تاریخی ایران به خارج از کشور را کاری خطرناک می‌دانند؛ مدیرکل موزه‌های کشور با تشبیه میراث چند هزار ساله کشور به تیم قوتبال عنوان می‌کند که اگر با این استدلال پیش برویم که باید بگوییم؛ تیم ملی فوتبال‌مان هم از کشور خارج نشود، چرا که خطرناک است!
تعطیلات آخر هفته کجا برویم؟

سرای سعدالسلطنه بزرگترین کاروانسرای شهری جهان/بازگشت به تاریخ

سرای سعدالسلطنه قزوین به عنوان بزرگترین کاروانسرای سر پوشیده درون شهری جهان مکانی زیبا برای بازدید گردشگران و بازگشت به اعماق تاریخ است.
آثار تاریخی استرداد شده ایران از ایتالیا؛

نمایش اشیای فرهنگی تاریخی استردادی ایران از ایتالیا+ تصاویر

آثار تاریخی استرداد شده ایران از ایتالیا صبح امروز برای بازدید علاقه مندان به نمایش گذاشته شد.
۶۵ اثر تاریخی آمل ثبت ملی شد؛

عزم روستاییان برای ثبت ملی آثار تاریخی کندلو

درحالی‌که میراث تاریخی در جای‌جای ایران حال‌وروز خوشی ندارد اما اهالی یک روستای آمل در تلاش هستند تا آثار تاریخی روستایشان را در فهرست آثار ملی به ثبت برسانند.
امکان جدید در توسعه گردشگری ایران؛

احیای قهوه‌خانه‌ها

پایگاه خبری یافته در مطلبی نوشت: یکی از موضوعات طرح شده طی سال‌های اخیر در گردشگری 'کافه گردی' است.
راین، خواهر کوچک ارگ بم؛

وضعیت مهمترین بنای خشتی جهان در کرمان

کرمانی‌ها در پرونده افتخارات میراثی خود بناهای خشتی مهمی به نام ارگ‌ راین و بم دارند که پس از زلزله، هنوز ارگ بم را اولین و راین را دومین بنای خشتی جهان می‌دانند.
گذری بر جاذبه‌های گردشگری سرزمین چهار فصل ایران

شهر تاریخی «بلقیس» اسفراین، آئینه‌ای جهانی از هنر خاک و گِل‌

شهر تاریخی «بلقیس» یکی از بزرگ‌تریم بناهای خشتی و گلی کشور است که در ۳ کیلومتری جنوب غرب شهر فعلی اسفراین واقع است و هرساله تعداد زیادی از گردشگران کشور و جهان برای بازدید از این ساخته دست بشر به این منطقه سفر می‌کنند.

پالمیرا؛ میراث بشری که دیگر نیست!

«پالمیرا» شهری در استان حمص سوریه است که در عربی «تدمر» نامیده می‌شود؛ شهری که قدمتش به هزاره دوم قبل از میلاد می رسد،‌ از آن زمان تا به حال بین حکومت‌های مختلف دست به دست شده،‌ هر کسی چیزی از شهر کم کرده،‌ یا چیزهایی به آن افزوده.
فرسایش مجموعه تاریخی شیخ صفی الدین؛

شاهکار تاریخی اردبیل قبل و بعد از مرمت‌

مجموعه تاریخی و ثبت جهانی شده‌ی «شیخ صفی‌الدین» در اردبیل با ویژگی‌های معماری متنوع و منحصربه‌فرد، مدت‌هاست که در حال مرمت و بازسازی است.
اختلافات برای تملک ملکی از دوره پهلوی؛

سرنوشت کاخ مروارید در هاله‌ای از ابهام/ واگذاری یا ساخت‌وساز

سرنوشت کاخ مروارید بنای تاریخی به‌جامانده از دوره پهلوی در حالی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد که در دست مالک مجوز ساخت‌وساز است و میراث فرهنگی می‌خواهد دَر این بنا به روی مردم باز شود.
عالی قاپو، قلب تپنده حکومت صفوی؛

سفر به دنیای حیرت‌انگیز مشهورترین بنای صفوی

وقتی به میدان امام (ره) اصفهان پا می‌گذاریم، ناخودآگاه بناهای تاریخی نظر همه گردشگران را به خود جلب می‌کند، در این میان، کاخ عالی قاپو که غرب میدان است، گویی داستان‌های زیادی برای گفتن دارد.
کوثری افزود:

مطالعات مرمت آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری آغاز شد

رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری نیشابور از اختصاص 40 میلیون تومان اعتبار از سرفصل اعتبارات دولتی جهت مطالعات مرمت آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری خبر داد.
تصاویر نیایشگاه های زرتشتیان:

آشنایی با آتشکده‌های ایران (+تصاویر)

آتشکده به گونه‌ای از نیایشگا‌ه زرتشتیان گفته می‌شود که آتش در جای خاصی از آن قرار دارد و مهم‌ترین نیایش‌های دینی در آن و در برابر آتش انجام می‌گیرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

لزوم حفظ میراث صنعتی اوایل قرن حاضر در کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه جریان مرمت و احیای بناهای تاریخی و تبدیل آن به فضایی برای گفتگو و تجمع اهل حرفه نباید دولت محور باشد گفت: قطعا دولت توان بیشتر از این را نداشته و باید بخش خصوصی به کمک آن بیاید. در حقیقت الگوسازی وظیفه دولت و ترویج آن برعهده بخش خصوصی خواهد بود.
پاسارگاد مثل آهن داغ است

مداخلات در آثار تاریخی به حداقل رسید

معاون میراث فرهنگی گفت:با همکاری ایران و ایتالیا مداخلات در پاسارگاد به حداقل رسیده و تمرکز بر حفاظت و مستندسازی و مرمت است.چون پاسارگاد مثل آهن داغ می ماند که نمی توان تغییرش داد.
از شایعه تا واقعیت؛

"گنج کوروش"، سناریویی دروغ در یک تونل تاریک!

«راه ورودی به شهر ۷۰۰۰ ساله فاروق که دیروز پیدا شد!!!»، «تمام راه مرودشت به فاروق را بسته‌اند» یا «بزرگترین گنج کوروش پیدا شد...» تیترهای مختلف برای یک سناریوی تاریخی است که کمتر از یک ماه پیش کار نشر آن در فضای مجازی کلید خورد.
کوروش محمدخانی خبر داد

ادامه کاوش ها در پاسارگاد با همکاری فرانسه

سرپرست هیات باستان شناسی ایران در مجموعه جهانی پاسارگاد گفت: فصل دوم کاوش های باستان شناسی هیات های مشترک ایران و فرانسه در پاسارگاد با بررسی ساختارهای مسکونی در این مجموعه در حال انجام است.
به همت صندوق احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی

شش بنای تاریخی مجوز واگذاری گرفت

با تصویب کارگروه ماده 27 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و به همت صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی، شش بنای تاریخی در استان های آذربایجان شرقی و لرستان مجوز واگذاری گرفت.
آثار تاریخی کشور

حریم ۱۶ اثر تاریخی کشور مصوب شد

در جلسه کمیته حرایم که با حضور صاحبنظران و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کشور برگزار شد، حریم ۱۶ اثر تاریخی مصوب شد.
مدیرکل ثبت آثار تاریخی و فرهنگی مطرح کرد؛

ثبت ملی رویشگاه‌های نرگس، زنبق و زعفران/آخرین وضعیت پرونده شب یلدا و جنگل‌های هیرکانی

مدیرکل ثبت آثار تاریخی و فرهنگی با اشاره به ثبت ملی رویشگاه‌های گل نرگس، زعفران و نوعی خاص از زنبق در فهرست میراث ملی طبیعی گفت: ثبت ذخیره‌گاه‌های ژنتیکی اهمیت ویژه‌ای دارد.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها