سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
فروش کافه نادری؛

شایعه ای که افکار عمومی را جریحه دار کرد

«کافه نادری»؛ بعید است اهل کافه گردی هم نباشید و این نام به گوشتان نخورده باشد. کافه‌ای که به واسطه فیلم‌ها و سریال های تاریخی و حتی برخی کتاب‌ها و ترانه‌ها، نامش از دیرباز با گوش ایرانیان آشناست اما کمتر کسی می‌دانست مالکش کیست. مالک اصلی این ملک سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید بوده که چند سال پیش ملکیت خود را به اشخاص حقیقی واگذار کرده است.
مدیریت آثار باستانی؛

مرمت ۷۰۰ اثر تاریخی با کمک بخش خصوصی

رئیس‌جمهور از رئیس سازمان میراث فرهنگی خواست به سرعت خلأ‌های قانونی حفاظت از میراث فرهنگی را شناسایی و آنها را برای رفع مشکلات به دولت تقدیم کند.
این بار به بهانه دادگاه!

گروگانگیری آمریکایی‌ها ادامه دارد

به رغم آنکه بهار سال گذشته خبر رسید بحث‌های حقوقی استرداد لوح های هخامنشی از آمریکا به کشورمان به پایان رسیده، هنوز خبری از عودت این گنجینه ارزشمند نیست؛ گنجینه‌ای بی همتا که چندین دهه است توسط آمریکایی ها به گروگان گرفته شده است.
مرگ تاریخ و انتظار نوش‌دارویی که نمی‌رسد؛

کاهش فضای سبز «فلک‌الافلاک» راهکاری موقت برای حفظ وضعیت موجود

فعال میراث فرهنگی استان لرستان گفت: مرمت قلعه نیاز به هزینه‌های بسیار زیادی دارد که علاوه بر تخصیص منابع مالی ملی، همکاری بخش خصوصی و کمک‌های خیران را نیز می‌طلبد.
میراث فرهنگی و تاریخی در همدان؛

کاوش‌های باستان‌شناسی در میدان امام همدان ادامه می‌یابد

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور در واکنش به فشارها برای توقف کاوش‌های باستان‌شناسی در میدان امام همدان اعلام کرد که کاوش‌های باستان‌شناسی تا رسیدن به نتیجه در همدان ادامه می‌یابد.
کتاب دروازه یادمانی پارسه منتشر می‌شود؛

ماجرای ”تل آجری“ تخت‌جمشید + تصویر

حفاری‌های علمی باستان‌شناسی عمل جراحی زمین است، براین اساس دروازه تل آجری می‌تواند با پوشش حفاظتی سقف برای سالیان متمادی از گزند باد و باران مصون بماند زیرا از آن دروازه باشکوه و بزرگ دوره هخامنشی امروز کمتر از یک متر باقی مانده است.
آثار تاریخی و ملی ایران؛

ثبت خانه حافظ الصحه (حافظی) درفهرست آثار ملی کشور

خانه حافظ‌ الصحه (حافظی) بروجرد، مربوطه به دوره قاجاریه ثبت ملی شد .
مدیر پایگاه ثبت جهانی میدان امام (ره)خبر داد؛

یک کشف در زیر گرد‌و‌غبار چندصدساله

مدیر پایگاه ثبت جهانی میدان امام از کشفی در عالی‌قاپو از زیر گردو‌غبار چندصدساله خبر داد.
یک هفته با میراث فرهنگی و گردشگری؛

زخم زلزله بر پیکر بناهای تاریخی/ خداحافظی تلگرامی یک مدیر

آسیب زلزله به آثار تاریخی کرمانشاه، خداحافظی معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث و بلیت رایگان ایرانیان خارج از کشور از جمله خبرهای حوزه میراث و گردشگری در این هفته بود.
بیستون سالم است؛

آسیب زلزله به برخی بناهای تاریخی غرب کشور

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از آسیب به بناهای تاریخی دژ منیژه، قلعه یزدگرد، عمارت خسرو، کاروانسرای شاه عباسی و چهارقاپی خبر داد.
حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران:

افکار عمومی را به حفاظت از اماکن تاریخی حساس کنیم

عضو شورای اسلامی شهر تهران در خصوص تخریب بنای خازن‌الملک گفت: تالار آینه این بنا یکی از فاخرترین تالارهای آینه تهران در حال نابودی است.
رهبر انقلاب در تخت جمشید؛

بازدید رهبر انقلاب از تخت جمشید + تصاویر

عکس قدیمی از حضور آیت الله خامنه ای در تخت جمشید.
مدیرکل موزه‌ھا و اموال منقول فرھنگی تاریخی کشور؛

قرار گفتن اشیای ایرانی در کنار آثار موزه ملی کیانجو کره امکان مقایسه تاریخی را فراهم می‌آورد

مدیرکل موزه ھا و اموال منقول فرھنگی تاریخی کشور گفت: «۱۴۴ شی تاریخی کره که از قرن ۴ تا ۹ میلادی را شامل می‌شود با قرار گرفتن در کنار اشیای تاریخی که تا دوره اشکانی است امکان مقایسه را فراهم می‌آورد.»
عکس‌های «خشک!» پیمان هوشمندزاده در Ag؛

حمام‌های فراموش شده/ خاطرات پشتِ بینه‌ها و دالان‌ها جا مانده‌اند

یگانگی و یک‌کاسه‌گی در صورتِ حمام‌ و حمامی‌ها به چشم می‌خورد. شاید این‌ رخوت و بی‌اعتناییِ چهره‌ها، نتیجه‌ی بی‌توجهیِ محیط پیرامونی به حمام‌ و حمامی‌ها است.
روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری اعلام کرد؛

پژوهش‌های مشترک ایران و آلمان در غار بوف

برنامه پژوهش‌های دوران سنگ ایران و توبینگن در قالب چهارمین فصل کاوش در غار بوف به منظور دست‌یابی به تصویری روشن از ساختار معیشتی و فرهنگی نخستین انسان‌های مدرن در درون فلات ایران در حال انجام است.
نمایش اسناد دربهار ۹۷؛

اسنادی تازه‌یاب از بلژیک درباره گمرک ایران

اخیرا مجموعه‌ای نفیس از اسناد و تصاویر دوره قاجاری نزد فردی بلژیکی یافت شده است که قرار است در بهار سال آینده، نمایشگاهی از این آثار در ایران برگزار خواهد شد.
شکسته‌‌شدن حریم بناهای تاریخی؛

تخلفی در حاشیه مجلس شورای اسلامی

ساختمان تاریخی مجلس که اکنون کاربری موزه دارد بنایی قدیمی و میراثی از دوره قاجار است که نخستین دوره مجلس شورای ملی نیز در آن برگزار شده و از همین منظر دارای ارزش تاریخی قابل توجهی است.
اماکن و بافت های تاریخی؛

کشف یک شهر تاریخی از دوران هخامنشی و ساسانی در تپه تاریخی ریوی خراسان شمالی

تصاویر کشف یک شهر تاریخی از دوران هخامنشی و ساسانی در تپه تاریخی«ریوی» خراسان شمالی را در زیر میبینیم.
در پی تخریب یک کاشی‌ماندگار مطرح شد:

«یک نشان بد از تناقض فرهنگی است»

طرح نصب کاشی‌ماندگار از دوره‌ی پیشین مدیریت سازمان میراث و گردشگری آغاز شده و برای ادامه‌ی این اقدام فرهنگی روند خوبی پیش بینی می‌شد اما شکستن نخستین «کاشی‌ماندگار» در مشهد، نشان داد که تجربه‌ی دزدیده شدن مجسمه‌های شهری می‌تواند برای این اقدام فرهنگی هم رخ بدهد.
گزارش وضعیت خانه ی پروین اعتصامی ؛

غصبِ خانه پروین اعتصامی/ کلنگ‌ها آماده‌ی تخریب

داستان از تماسِ بانویی که خود را یکی از وارثان خانه‌ مادری پروین اعتصامی معرفی می‌کند، آغاز شد؛ خبر می‌دهد چند نفر داخل یکی از خانه‌های منتسب به مادر پروین اعتصامی در حال حفاری هستند و نیروی انتظامی منطقه نیز صورت‌جلسه این شکایت را تنظیم کرده است.»
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها