سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بررسی یک جسد مومیایی با 3/6 متر قد و دو سر؛

غول دو سر؛ واقعیت یا تخیل؟

نام غول‌ها را همیشه در داستان‌ها شنیده‌ایم اما جالب است بدانید که نمونه مومیایی‌شده یک غول دو سر در جهان وجود دارد که «کاپ داوا» نام دارد.
مدیر اداره‌کل موزه‌ها اعلام کرد؛

استفاده از مونوپاد در موزه‌ها ممنوع نیست

«گرفتن سلفی با مونوپاد در موزه‌ها در صورتی که آسیبی به آثار تاریخی وارد نکند، تبلیغ و معرفی بناهای تاریخی را به دنبال دارد، بنابراین استفاده از این وسیله در همه موزه‌ها و بناهای تاریخی مجاز است.»
برخورد با درختکاری غیرمجاز؛

آسیب درختان به آثار باقی مانده پارسه

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی گفت: درختکاری در حریم تخت جمشید موجب آسیب ریشه‌ها به بقایای باقی مانده از شهر پارسه می‌شود و با این اقدامات برخورد می‌کنیم.
کهن دیار پارس؛

۲۲ گوهر ایرانی در فهرست یونسکو

"شهر تاریخی یزد" در حالی روز یکشنبه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید که پیش از این ۲۱ اثر فرهنگی و طبیعی از ایران در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده بودند.
رمزگشایی از نیمه پنهان معماری هخامنشیان؛

کشف قطعات سنگی نقوش برجسته در مسیر آبراهه‌ها تخت جمشید

زمستان سال پیش بود که عکسی تخت جمشید در فضای مجازی دست به دست میشد. عکسی از آبراهه های تاریخی تخت جمشید که توانسته بود این بنای باستانی را از سیلاب در امان بدارد. سیلابی که حتی کانالهای فاضلاب شهری سدی برای آن نبودند.
یک هفته با میراث فرهنگی و گردشگری؛

احتمال عدم ثبت جهانی شهر یزد/ مزایده دردسرساز یک خانه تاریخی

مزایده عمارت ناصرالدین میرزا، احتمال عدم ثبت جهانی یزد در اجلاس لهستان و حواشی فیلتر سایت‌های گردشگری از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
ثبت آثار تاریخی ؛

سی اثر تاریخی و فرهنگی هرمزگان در انتظار ثبت آثار ملی

معاون میراث فرهنگی هرمزگان از تهیه و تدوین ثبت سی پرونده در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
در گفت‌وگو با یک استاد دانشگاه؛

شرط اثربخشی مشارکت خصوصی‌ها در احیای بناهای تاریخی

یک استاد دانشگاه گفت: «مشارکت بخش خصوصی در احیای بناهای تاریخی اقدامی اثربخش است که اثربخشی آن تابع نظارت جامع توسط نهادهای متولی و رعایت دقیق ضوابط و مقررات خواهد بود.»
در پاسخ به ادعای احمد توکلی:

انتقال آثار موزه هنرهای معاصر به آلمان صحت ندارد

معاون وزیر ارشاد تصریح کرد: انتقال آثار موزه هنرهای معاصر به آلمان صحت ندارد.
مدیرکل دفتر حقوقی وزارت ارشاد:

شرایط خروج آثار هنری از کشور

لادن حیدری تاکید کرد: ما به‌عنوان واحد حقوقی تمام جوانب امر را قبل از این‌که اثری هنری از کشور خارج شود و اتفاقی بیفتد، رصد و اعلام می‌کنیم و در انعقاد قراردادها نظارت کافی را در رعایت صلاح دولت و حفظ اموال دولتی به خرج می‌دهیم.
گزارش از آخرین وضعیت کاخ ورسای ؛

ویرانی «قصرسنگی» در انتظار تصمیم دولتی‌ها

کپی شده قصر «لو پتی تریانون» در جردن در بلاتکلیفی است. مالکش می‌خواهد در آنجا مرکز تجاری بسازد. ۴ سال پیش دادگاه حکم به صدور پروانه داد. دولتی‌ها سال‌ها سکوت کردند و در نهایت اسفند ۹۵ در آستانه انتخابات نامه‌ای نوشتند و در خصوص این بنا اظهار نظر کردند.
محمد حسین طالبیان :

درخواست شناسایی خانه های تاریخی قبل از سال ۵۵ عنوان شد

معاون میراث فرهنگی کشور با ارایه پیشنهاد ایجاد محاکم ویژه میراث فرهنگی در کشور گفت: دو کاخ مهم سعدآباد و نیاوران متعلق به خاندان پهلوی نیست، بنابراین چون این اموال عمومی و برای بیت المال است، بنیاد مستضعفان نمی تواند آنها را تصرف کند.
معاون میراث فرهنگی ؛

مالک «ثابت پاسال» با میراث فرهنگی به تفاهم رسید

«براساس توافق انجام شده میان میراث فرهنگی استان تهران و مالک عمارت ثابت پاسال، این خانه تاریخی پابرجا می‌ماند و در کنار آن یک مرکز اقامتی ایجاد می‌شود.»
مهدی چمران:

مباحث مطرح شده در خصوص «عمارت ثابت پاسال» نوعی انتقام‌گیری است

رئیس شورای شهر تهران گفت: ثابت پاسال موضوعی برای انتقام گیری برخی از افرادی است که در انتخابات شورای شهر رای نیاورده‌اند.
فرهاد زارعی کشکولی خبر داد:

یک هزار اثر باستانی عصر پارینه سنگی در پاسارگاد شناسایی شد

سرپرست هیات بررسی های باستان شناسی شهرستان پاسارگاد گفت: یک هزار اثر باستانی متعلق به عصر پارینه سنگی و دیگر دوره های تاریخی در این شهرستان شناسایی شد
با حضور اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه ؛

شهر مرزی نودشه به عنوان 'شهر گیوه بافی ایران' معرفی شد

جشن بزرگ ثبت ملی شهر نودشه به عنوان شهر گیوه بافی ایران روز دوشنبه با حضور اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه و جمعی از مسئولان برگزار شد.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز؛

سه تپه تاریخی در البرز تعیین حریم شد

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرزاعلام کرد: سه تپه تاریخی در این استان تعیین حریم شد.
مرتضی حصاری خبرداد؛

کشف قبور سنگی دوقلو و ۳ قلوی ۵هزار ساله در سیستان و بلوچستان

بررسی‌های اولیه باستان‌شناسی به کشف قبور سنگی دوقلو و ۳ قلوی به هم چسبیده ۵هزار ساله در محوطه تاریخی دمب کوه سیستان و بلوچستان به وسعت ۴۳۰ هکتار و دارای ۵ هزار قبر سنگی منجر شد.
فرهاد زارعی کردشولی خبرداد؛

شناسایی آثار باستانی عصر پارینه سنگی در پاسارگاد

سرپرست هیات بررسی شهرستان پاسارگاد و بخش مشهد مرغاب از شناسایی نزدیک به هزار اثر باستانی متعلق به عصر پارینه سنگی تا عصر حاضر در ادامه بررسی های باستان شناسی شهرستان پاسارگاد خبر داد.
ادعاهای بنیاد مستضعفان:

خیز بنیاد‌ برای فتح ٢ کاخ

بنیاد مستضعفان خیز بلندی برای تصاحب دو کاخ‌موزه مهم تهران یعنی سعدآباد و نیاوران که هم‌اکنون مدیریت آن در اختیار سازمان میراث فرهنگی است، برداشته. این بنیاد در این راستا به دادگاه شکایت برده و دادگاه بدوی هم به نفع بنیاد مستضعفان و مالکیت آن بر این دو کاخ رأی داده است.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها