سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ادعاهای بنیاد مستضعفان:

خیز بنیاد‌ برای فتح ٢ کاخ

بنیاد مستضعفان خیز بلندی برای تصاحب دو کاخ‌موزه مهم تهران یعنی سعدآباد و نیاوران که هم‌اکنون مدیریت آن در اختیار سازمان میراث فرهنگی است، برداشته. این بنیاد در این راستا به دادگاه شکایت برده و دادگاه بدوی هم به نفع بنیاد مستضعفان و مالکیت آن بر این دو کاخ رأی داده است.
پایگاه تاریخی هگمتانه ؛

آزادسازی عرصه تپه هگمتانه

مدیر پایگاه تاریخی هگمتانه از تملک و آزادسازی عرصه هگمتانه در قسمت جنوب غربی خبر داد.
ساعت شمس العماره؛

ساعت شمس العماره دوباره از خواب ۹۰ ساله بیدار شد

نگهداری از ساعت شمس العماره ساعت اهدایی ملکه ویکتوریا به ناصر الدین شاه چندان کم دردسر نبوده است. زمانی که این ساعت در بلندترین ساختمان تهران نصب شد انقدر صدای زیادی داشته که موجب آزار و اذیت مردم و درباریان می شده تا اینکه درخواست […]
نقش خانه درسبک‌زندگی ایرانی‌اسلامی؛

معماری بام ایران دستخوش تغییرات/ تولیدکنندگانی که مصرف‌کننده شدند

معماری خانه‌های بام ایران در طول سال‌های اخیر دستخوش تحولات زیادی شده و این امر نقش مهمی در تغییر سبک زندگی مردم داشته؛ تغییراتی که منجر به تبدیل تولید کنندگان به مصرف‌کننده شده است.
واگذاری کاخ مروارید کرج؛

سپاه کاخ مروارید کرج را واگذار می‌کند؟

ظرفیت تاریخی منحصربه‌فرد مجموعه کاخ مروارید در البرز برکسی پوشیده نیست. هرچند دستگاه‌های مختلف داعیه مادری برای این مجموعه به‌جامانده از دوره پهلوی را دارند اما البرزی‌ها از داشتن یک مجموعه تاریخی درخور، محروم هستند.
آغاز فصل سوم کشف و مستندسازی راه شاهی شوش به تخت‌جمشید؛

راه شاهی نخستین شاهراه ایران و نخستین شاهراه بین‌المللی جهان است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از آغاز فصل سوم کشف و مستندسازی پیرامون راه شاهی در مسیر شوش به تخت‌جمشید خبر داد.
تجارب ساخت مترو در بافت تاریخی:

اگر امروز می‌‌خواستند در لندن و پاریس مترو بسازند، با آثار تاریخی چه می‌کردند؟

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان در نشست بررسی تجارب ساخت مترو در بافت تاریخی شهرهای اصفهان و لندن، که امروز یکشنبه 8 اسفند در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد، گفت: «میراث فرهنگی مهم‌ترین سرمایه توسعه این استان است.»
تاج شاهانه بید زد؛

جزئیات جنس تاج فتحعلی‌شاه

یک کارشناس اشیاء عتیقه و احجار کریمه و دارای درجه یک هنری به جزئیات جنس تاج فتحعلی‌شاه و روش درمان تاج بیدزده این شاه قاجار پرداخت.
مزایده خانه قجری در تهران؛

توضیحات کمیته امداد درباره «خانه سپهبد امیراحمدی»

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر فروش خانه تاریخی سپهبد امیراحمدی از سوی کمیته امداد، روابط عمومی این کمیته، توضیحاتی را در این خصوص ارائه داد.

خروج سیلاب از کانال‌های زیرزمینی تخت جمشید/ هنر ایرانیان باستان را ببینید!/ عکس

مشاهدات و تصاویر ثبت شده نشان می دهد که سیلاب در حال خروج از کانال های زیرزمینی تخت جمشید است. هنر ایرانیان باستان باعث تخلیه سیلاب از این میراث جهانی در یک ساعت شد.
پنج استرداد مهم و بی‌سابقه؛

بازگشت تکه‌های گمشده ایران از چهار کشور

روی یک ظرف گلی گنجشکی سفالی نشسته، جایی دیگر گِل مهرهای ساسانی کنار هم ردیف شده‌اند و در ویترینی خنجرها و سرنیزه‌هایی پیش هم چیده شده‌اند که سال‌هاست تیز نیستند. ظرف‌های قدیمی لب پر نشده، خنجرهای کُند، انگشترها و النگو‌ها، اشیای مفرغی، کوزه‌های منقوش، پرنده‌ها و قوچ‌های سفالی و همه ۶۶۱ شیء تاریخی گمشده که زمانی دور از ایران جدا افتاده بودند.
اشیاء تاریخی ایران:

بازگشت اشیای سرگردان ایرانی به زادگاهشان

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دفاع و استرداد عناصر هویت ساز کشور را مانند دفاع از خاک کشور دانست و گفت: اشیای سرگردان ایرانی باید به زادگاهشان برگردند.
انتقال آثار تاریخی ایران به خارج از کشور؛

خطر کردن بر روی میراث فرهنگی ملت

در حالی که کارشناسان میراث فرهنگی انتقال آثار تاریخی ایران به خارج از کشور را کاری خطرناک می‌دانند؛ مدیرکل موزه‌های کشور با تشبیه میراث چند هزار ساله کشور به تیم قوتبال عنوان می‌کند که اگر با این استدلال پیش برویم که باید بگوییم؛ تیم ملی فوتبال‌مان هم از کشور خارج نشود، چرا که خطرناک است!
راین، خواهر کوچک ارگ بم؛

وضعیت مهمترین بنای خشتی جهان در کرمان

کرمانی‌ها در پرونده افتخارات میراثی خود بناهای خشتی مهمی به نام ارگ‌ راین و بم دارند که پس از زلزله، هنوز ارگ بم را اولین و راین را دومین بنای خشتی جهان می‌دانند.
گذری بر جاذبه‌های گردشگری سرزمین چهار فصل ایران

شهر تاریخی «بلقیس» اسفراین، آئینه‌ای جهانی از هنر خاک و گِل‌

شهر تاریخی «بلقیس» یکی از بزرگ‌تریم بناهای خشتی و گلی کشور است که در ۳ کیلومتری جنوب غرب شهر فعلی اسفراین واقع است و هرساله تعداد زیادی از گردشگران کشور و جهان برای بازدید از این ساخته دست بشر به این منطقه سفر می‌کنند.

پالمیرا؛ میراث بشری که دیگر نیست!

«پالمیرا» شهری در استان حمص سوریه است که در عربی «تدمر» نامیده می‌شود؛ شهری که قدمتش به هزاره دوم قبل از میلاد می رسد،‌ از آن زمان تا به حال بین حکومت‌های مختلف دست به دست شده،‌ هر کسی چیزی از شهر کم کرده،‌ یا چیزهایی به آن افزوده.
فرسایش مجموعه تاریخی شیخ صفی الدین؛

شاهکار تاریخی اردبیل قبل و بعد از مرمت‌

مجموعه تاریخی و ثبت جهانی شده‌ی «شیخ صفی‌الدین» در اردبیل با ویژگی‌های معماری متنوع و منحصربه‌فرد، مدت‌هاست که در حال مرمت و بازسازی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

لزوم حفظ میراث صنعتی اوایل قرن حاضر در کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه جریان مرمت و احیای بناهای تاریخی و تبدیل آن به فضایی برای گفتگو و تجمع اهل حرفه نباید دولت محور باشد گفت: قطعا دولت توان بیشتر از این را نداشته و باید بخش خصوصی به کمک آن بیاید. در حقیقت الگوسازی وظیفه دولت و ترویج آن برعهده بخش خصوصی خواهد بود.
پاسارگاد مثل آهن داغ است

مداخلات در آثار تاریخی به حداقل رسید

معاون میراث فرهنگی گفت:با همکاری ایران و ایتالیا مداخلات در پاسارگاد به حداقل رسیده و تمرکز بر حفاظت و مستندسازی و مرمت است.چون پاسارگاد مثل آهن داغ می ماند که نمی توان تغییرش داد.
به همت صندوق احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی

شش بنای تاریخی مجوز واگذاری گرفت

با تصویب کارگروه ماده 27 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و به همت صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی، شش بنای تاریخی در استان های آذربایجان شرقی و لرستان مجوز واگذاری گرفت.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها