سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در گفت‌وگو با یک استاد دانشگاه؛

شرط اثربخشی مشارکت خصوصی‌ها در احیای بناهای تاریخی

یک استاد دانشگاه گفت: «مشارکت بخش خصوصی در احیای بناهای تاریخی اقدامی اثربخش است که اثربخشی آن تابع نظارت جامع توسط نهادهای متولی و رعایت دقیق ضوابط و مقررات خواهد بود.»
در پاسخ به ادعای احمد توکلی:

انتقال آثار موزه هنرهای معاصر به آلمان صحت ندارد

معاون وزیر ارشاد تصریح کرد: انتقال آثار موزه هنرهای معاصر به آلمان صحت ندارد.
مدیرکل دفتر حقوقی وزارت ارشاد:

شرایط خروج آثار هنری از کشور

لادن حیدری تاکید کرد: ما به‌عنوان واحد حقوقی تمام جوانب امر را قبل از این‌که اثری هنری از کشور خارج شود و اتفاقی بیفتد، رصد و اعلام می‌کنیم و در انعقاد قراردادها نظارت کافی را در رعایت صلاح دولت و حفظ اموال دولتی به خرج می‌دهیم.
گزارش از آخرین وضعیت کاخ ورسای ؛

ویرانی «قصرسنگی» در انتظار تصمیم دولتی‌ها

کپی شده قصر «لو پتی تریانون» در جردن در بلاتکلیفی است. مالکش می‌خواهد در آنجا مرکز تجاری بسازد. ۴ سال پیش دادگاه حکم به صدور پروانه داد. دولتی‌ها سال‌ها سکوت کردند و در نهایت اسفند ۹۵ در آستانه انتخابات نامه‌ای نوشتند و در خصوص این بنا اظهار نظر کردند.
محمد حسین طالبیان :

درخواست شناسایی خانه های تاریخی قبل از سال ۵۵ عنوان شد

معاون میراث فرهنگی کشور با ارایه پیشنهاد ایجاد محاکم ویژه میراث فرهنگی در کشور گفت: دو کاخ مهم سعدآباد و نیاوران متعلق به خاندان پهلوی نیست، بنابراین چون این اموال عمومی و برای بیت المال است، بنیاد مستضعفان نمی تواند آنها را تصرف کند.
معاون میراث فرهنگی ؛

مالک «ثابت پاسال» با میراث فرهنگی به تفاهم رسید

«براساس توافق انجام شده میان میراث فرهنگی استان تهران و مالک عمارت ثابت پاسال، این خانه تاریخی پابرجا می‌ماند و در کنار آن یک مرکز اقامتی ایجاد می‌شود.»
مهدی چمران:

مباحث مطرح شده در خصوص «عمارت ثابت پاسال» نوعی انتقام‌گیری است

رئیس شورای شهر تهران گفت: ثابت پاسال موضوعی برای انتقام گیری برخی از افرادی است که در انتخابات شورای شهر رای نیاورده‌اند.
فرهاد زارعی کشکولی خبر داد:

یک هزار اثر باستانی عصر پارینه سنگی در پاسارگاد شناسایی شد

سرپرست هیات بررسی های باستان شناسی شهرستان پاسارگاد گفت: یک هزار اثر باستانی متعلق به عصر پارینه سنگی و دیگر دوره های تاریخی در این شهرستان شناسایی شد
با حضور اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه ؛

شهر مرزی نودشه به عنوان 'شهر گیوه بافی ایران' معرفی شد

جشن بزرگ ثبت ملی شهر نودشه به عنوان شهر گیوه بافی ایران روز دوشنبه با حضور اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه و جمعی از مسئولان برگزار شد.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز؛

سه تپه تاریخی در البرز تعیین حریم شد

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرزاعلام کرد: سه تپه تاریخی در این استان تعیین حریم شد.
مرتضی حصاری خبرداد؛

کشف قبور سنگی دوقلو و ۳ قلوی ۵هزار ساله در سیستان و بلوچستان

بررسی‌های اولیه باستان‌شناسی به کشف قبور سنگی دوقلو و ۳ قلوی به هم چسبیده ۵هزار ساله در محوطه تاریخی دمب کوه سیستان و بلوچستان به وسعت ۴۳۰ هکتار و دارای ۵ هزار قبر سنگی منجر شد.
فرهاد زارعی کردشولی خبرداد؛

شناسایی آثار باستانی عصر پارینه سنگی در پاسارگاد

سرپرست هیات بررسی شهرستان پاسارگاد و بخش مشهد مرغاب از شناسایی نزدیک به هزار اثر باستانی متعلق به عصر پارینه سنگی تا عصر حاضر در ادامه بررسی های باستان شناسی شهرستان پاسارگاد خبر داد.
ادعاهای بنیاد مستضعفان:

خیز بنیاد‌ برای فتح ٢ کاخ

بنیاد مستضعفان خیز بلندی برای تصاحب دو کاخ‌موزه مهم تهران یعنی سعدآباد و نیاوران که هم‌اکنون مدیریت آن در اختیار سازمان میراث فرهنگی است، برداشته. این بنیاد در این راستا به دادگاه شکایت برده و دادگاه بدوی هم به نفع بنیاد مستضعفان و مالکیت آن بر این دو کاخ رأی داده است.
پایگاه تاریخی هگمتانه ؛

آزادسازی عرصه تپه هگمتانه

مدیر پایگاه تاریخی هگمتانه از تملک و آزادسازی عرصه هگمتانه در قسمت جنوب غربی خبر داد.
ساعت شمس العماره؛

ساعت شمس العماره دوباره از خواب ۹۰ ساله بیدار شد

نگهداری از ساعت شمس العماره ساعت اهدایی ملکه ویکتوریا به ناصر الدین شاه چندان کم دردسر نبوده است. زمانی که این ساعت در بلندترین ساختمان تهران نصب شد انقدر صدای زیادی داشته که موجب آزار و اذیت مردم و درباریان می شده تا اینکه درخواست […]
خانه و سبک‌زندگی ایرانی‌؛

معماری بام ایران دستخوش تغییرات/ تولیدکنندگانی که مصرف‌کننده شدند

معماری خانه‌های بام ایران در طول سال‌های اخیر دستخوش تحولات زیادی شده و این امر نقش مهمی در تغییر سبک زندگی مردم داشته؛ تغییراتی که منجر به تبدیل تولید کنندگان به مصرف‌کننده شده است.
واگذاری کاخ مروارید کرج؛

سپاه کاخ مروارید کرج را واگذار می‌کند؟

ظرفیت تاریخی منحصربه‌فرد مجموعه کاخ مروارید در البرز برکسی پوشیده نیست. هرچند دستگاه‌های مختلف داعیه مادری برای این مجموعه به‌جامانده از دوره پهلوی را دارند اما البرزی‌ها از داشتن یک مجموعه تاریخی درخور، محروم هستند.
آغاز فصل سوم کشف و مستندسازی راه شاهی شوش به تخت‌جمشید؛

راه شاهی نخستین شاهراه ایران و نخستین شاهراه بین‌المللی جهان است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از آغاز فصل سوم کشف و مستندسازی پیرامون راه شاهی در مسیر شوش به تخت‌جمشید خبر داد.
تجارب ساخت مترو در بافت تاریخی:

اگر امروز می‌‌خواستند در لندن و پاریس مترو بسازند، با آثار تاریخی چه می‌کردند؟

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان در نشست بررسی تجارب ساخت مترو در بافت تاریخی شهرهای اصفهان و لندن، که امروز یکشنبه 8 اسفند در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد، گفت: «میراث فرهنگی مهم‌ترین سرمایه توسعه این استان است.»
تاج شاهانه بید زد؛

جزئیات جنس تاج فتحعلی‌شاه

یک کارشناس اشیاء عتیقه و احجار کریمه و دارای درجه یک هنری به جزئیات جنس تاج فتحعلی‌شاه و روش درمان تاج بیدزده این شاه قاجار پرداخت.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها