سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نمایش اسناد دربهار ۹۷؛

اسنادی تازه‌یاب از بلژیک درباره گمرک ایران

اخیرا مجموعه‌ای نفیس از اسناد و تصاویر دوره قاجاری نزد فردی بلژیکی یافت شده است که قرار است در بهار سال آینده، نمایشگاهی از این آثار در ایران برگزار خواهد شد.
شکسته‌‌شدن حریم بناهای تاریخی؛

تخلفی در حاشیه مجلس شورای اسلامی

ساختمان تاریخی مجلس که اکنون کاربری موزه دارد بنایی قدیمی و میراثی از دوره قاجار است که نخستین دوره مجلس شورای ملی نیز در آن برگزار شده و از همین منظر دارای ارزش تاریخی قابل توجهی است.
اماکن و بافت های تاریخی؛

کشف یک شهر تاریخی از دوران هخامنشی و ساسانی در تپه تاریخی ریوی خراسان شمالی

تصاویر کشف یک شهر تاریخی از دوران هخامنشی و ساسانی در تپه تاریخی«ریوی» خراسان شمالی را در زیر میبینیم.
در پی تخریب یک کاشی‌ماندگار مطرح شد:

«یک نشان بد از تناقض فرهنگی است»

طرح نصب کاشی‌ماندگار از دوره‌ی پیشین مدیریت سازمان میراث و گردشگری آغاز شده و برای ادامه‌ی این اقدام فرهنگی روند خوبی پیش بینی می‌شد اما شکستن نخستین «کاشی‌ماندگار» در مشهد، نشان داد که تجربه‌ی دزدیده شدن مجسمه‌های شهری می‌تواند برای این اقدام فرهنگی هم رخ بدهد.
گزارش وضعیت خانه ی پروین اعتصامی ؛

غصبِ خانه پروین اعتصامی/ کلنگ‌ها آماده‌ی تخریب

داستان از تماسِ بانویی که خود را یکی از وارثان خانه‌ مادری پروین اعتصامی معرفی می‌کند، آغاز شد؛ خبر می‌دهد چند نفر داخل یکی از خانه‌های منتسب به مادر پروین اعتصامی در حال حفاری هستند و نیروی انتظامی منطقه نیز صورت‌جلسه این شکایت را تنظیم کرده است.»
کهن‌ترین غار ایران کجاست؟؛

چرا تاریخ ساکنان اولیه ایران ۱۰هزار سال نیست +تصاویر

به‌خلاف تصور عمومی که تاریخ ساکنان اولیه ایران را حدود هفت یا حداکثر ۱۰هزار سال می‌دانند، تاریخ نخستین ساکنان ایران به صدها هزار سال پیش و به عصر سنگ بازمی‌گردد و این به‌معنای آن است که قدمت تمدن و یکجانشینی و قدمت وجود انسان در ایران متفاوت هستند.
پروژه باستان‌شناسی؛

کشفیات یک محوطه تاریخی در محاصره مسکن مهر!

حتما اگر باستان‌شناسان نبودند، یک محوطه باستانی متعلق به دوره آغاز عیلامی با قدمت نزدیک به سه هزار سال قبل از میلاد، در میان مجتمع‌های مسکن مهر، به فضای سبز تبدیل شده بود!
تعیین تکلیف بافت تاریخی شهر تهران؛

فرصت‌های یک انتصاب برای میراث فرهنگی

با حضور مهدی حجت در معاونت شهرداری تهران، فرصتی برای تعیین تکلیف بافت تاریخی شهر تهران فراهم شده، چراکه او علاوه‌بر تخصصِ مرتبط با این حوزه، سال‌ها رئیس سازمان میراث فرهنگی بوده است.
پوریا سوری:

پاسخ به وارونه‌نمایی یک طرح فرهنگی

"پوریا سوری" مسئول سابق روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی با ارایه توضیحی، به برخی اتهام ها درباره نصب کاشی ماندگار بر سردر خانه پدرش در شهر اراک پاسخ گفته است.
خواندنیهای گردشگری؛

معمای مجهول ساخت اهرام مصر حل شد+تصاویر

ساخت اهرام مصر همیشه جزو نکات اسرار آمیز بوده است، اما به تازگی کشفی جدید حقیقت ساخت این بنا‌ها را فاش کرده است.
قبرستان دولاب؛

تاریخی در دل تهران

قبرستان دولاب در یکی از محلات قدیمی تهران قرار دارد. این قبرستان مدفن خارجیان نامدار و مشهوری است که روزگاری در ایران زندگی می کردند.

شناسایی ۱۲ اثر تاریخی در بررسی مسیر انتقال آب خلیج فارس

بررسی مسیر انتقال آب خلیج فارس در حوزه استان کرمان در دو شهرستان سیرجان و رفسنجان و بخشی از شهرستان شهربابک، به شناسایی۱۲ اثر تاریخی از جمله سایت های فلزکاری باستانی منجر شد.
مدیر کل موزه ملی ایران اعلام کرد:

۴۴۶ شیء تاریخی به ایران بازگشتند

مدیر کل موزه ملی ایران اعلام کرد: ۴۴۶ شیء تاریخی بعد از حضوری چهارماهه در شهر بُن آلمان برای حضور در نمایشگاه «ایران، فرهنگ کهن بین آب و بیابان» ۱۵ شهریور به موزه‌ی ملی ایران بازگردانده شدند.
کشف مقبره؛

تصاویر مومیایی‌های تازه کشف شده مصر

باستان شناسان مقبره ای متعلق به یک زرگر درباری را که به دوره پادشاهی جدید مربوط می‌شود در مصر کشف کرده‌اند.
احاطه خانه قاجاری با برج های مسکونی؛

سایه سنگین برج‌سازی روی خانه قاجاری "رهنما" + تصاویر

مالک خانه قاجاری «رهنما» از میراث فرهنگی درخواست کرده سنگ یادبود ثبت ملی این خانه از سردر خانه‌ی تاریخی‌اش برداشته شود، این خانه‌ تاریخی زیرسایه‌ برج‌های آسمان‌خراش محو شده است.
نمایندگان مجلس؛

تصویب طرح حمایت از مرمت بناهای تاریخی

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی، یک فوریت طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی- فرهنگی را با 123 رای موافق، 24 رای مخالف و 4 رای ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر تصویب کردند.
جایگاه گرمابه ها در تاریخ اجتماعی ایران؛

حمام ها، موزه هنر، سیاست و اخلاق شهروندی

شست‌و‌شو، پاکی و غسل از گذشته‌های دور در بین ایرانیان اهمیت زیادی داشته است، بر اساس شواهد پرداختن به نظافت و طهارت در ایران به زمان پیش از زرتشت بازمی‌گردد.
بررسی یک جسد مومیایی با 3/6 متر قد و دو سر؛

غول دو سر؛ واقعیت یا تخیل؟

نام غول‌ها را همیشه در داستان‌ها شنیده‌ایم اما جالب است بدانید که نمونه مومیایی‌شده یک غول دو سر در جهان وجود دارد که «کاپ داوا» نام دارد.
مدیر اداره‌کل موزه‌ها اعلام کرد؛

استفاده از مونوپاد در موزه‌ها ممنوع نیست

«گرفتن سلفی با مونوپاد در موزه‌ها در صورتی که آسیبی به آثار تاریخی وارد نکند، تبلیغ و معرفی بناهای تاریخی را به دنبال دارد، بنابراین استفاده از این وسیله در همه موزه‌ها و بناهای تاریخی مجاز است.»
برخورد با درختکاری غیرمجاز؛

آسیب درختان به آثار باقی مانده پارسه

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی گفت: درختکاری در حریم تخت جمشید موجب آسیب ریشه‌ها به بقایای باقی مانده از شهر پارسه می‌شود و با این اقدامات برخورد می‌کنیم.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها