سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کارخانه قند کهریزک؛

نخستین کارخانه قند ایران از فهرست آثار ملی خارج شد!

نخستین کارخانه قند خاورمیانه در کهریزک با حکم دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی خارج شد، اما مشخص نیست همچنان مالک این عمارت تاریخی و ارزشمند قصد تخریب و ساختِ بنایی جدید را دارد یا خیر؟
منطقه نمونه گردشگری ؛

راه باز میراث‌فرهنگی برای ثبت «ارواح سنگی»

«وردیج» را شهر آدمک‌ها می‌نامند، روستایی با سنگ‌هایی شبیه به ارواح، که آن‌قدر بین مردم روستا و آن‌هایی که به این مناطق علاقه دارند، شناخته شده که امروز تنها نیازش ثبت ملی این محوطه به عنوان یک منطقه‌ی طبیعی است.
علیرضا انیسی؛

آتش‌سوزی در بناهای تاریخی ایران تبدیل به بحران شده است

دبیر علمی نشست تخصصی «میراث فرهنگی و مواجهه با بحران سیل » با اشاره به این که سیل اخیر خسارات زیادی به آثار تاریخی زد، گفت: وقوع آتش سوزی نیز در این بناها تبدیل به موضوعی بحرانی شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی البرز گفت:

مجوز بازسازی و مرمت خانه دکتر مصدق صادر شد

مدیرکل میراث فرهنگی البرز گفت: مجوز مرمت و بازسازی خانه مصدق صادر شده و با تخصیص اعتبار مناسب، تا پایان سال وارد فاز اجرایی می‌شود.‌حجت الاسلام فخرالدین صابری با اشاره به وضعیت خانه مصدق اظهار کرد: این خانه بافت قدیمی و تاریخی دارد و با توجه به قدمت آن به مرمت و بازسازی نیاز اساسی دارد.
مجسمه فرشته میکائیل ؛

«ساتبیز» مجسمه مسروقه را به خانه بازگرداند

حراجی «‌ساتبیز» مجسمه متعلق به سال ۱۴۵۰ را پس از آن که دریافت این مجسمه ربوده شده و نباید در سال ۱۹۹۸ فروخته می‌شد، به فرانسه بازگرداند.
گربه های مومیایی شده در مصر؛

چرا مصری‌های باستان گربه‌ها را مومیایی می‌کردند؟

بسیاری از ما درباره مومیایی های مصر می دانیم یا حداقل تصاویری از مومیایی ها را دیده ایم. وقتی صحبت از مومیایی ها می شود شما به یاد چه تصویری خواهید افتاد؟ احتمالا تصویری از یک فرعون مومیایی شده، اما در آن زمان حیوانات نیز مومیایی می شده اند.
رجبعلی لباف خانیکی مطرح کرد؛

راز نقوش ذره‌بینی، سنگ‌های افراشته روی گورها و صلیب‌های شکسته لاخ مزار/ خانه فردوسی کجاست؟

در گفتگو با رجبعلی لباف خانیکی (پیشکسوت باستان‌شناسی) از کهن‌ترین نقاشی روی سنگ تا صلیب شکسته و روح انسان سخن گفتیم و از راز سنگ افراشته‌ها و جاودانگی روح انسان پرده برداشتیم.
آثار تاریخی ترسناک ؛

ترسناک‌ترین جاذبه‌های توریستی +تصاویر

تفریح و دیدن مراکز فرهنگی و تاریخی کشورها دلایل خوبی برای ورود توریست‌ها به هر کشوری از دنیاست. اما در این میان ماجراجویان زیادی در دنیا هستند که برای ترسیدن هزینه می‌کنند و راهی کشور دیگری می‌شوند تا از آثار تاریخی ترسناک یا وقایع تلخ یا حتی آثاری که زاییده دست بشری است، دیدن کنند.
شهرتاریخی همدان؛

آغاز کاوش‌ باستان‌شناسی در تازه‌ترین شهر زیرزمینی کشف شده در ایران

کاوش‌ در سومین شهر زیرزمینی استان همدان آغاز شده است تا باستان‌شناس‌ها بتوانند با استناد به یافته‌های باستان‌شناسی به تاریخ قطعی احداث این شهر زیرزمینی در صالح‌آباد همدان و دلیل احداث این شهر تاریخی در دوره‌های گذشته دست یابند.شهر زیرزمینی صالح‌آباد در استان همدان سومین شهر زیرزمینی این استان است که مدتی پیش کشف شد اما کاوش‌های باستان‌شناسی در آن به‌تازگی آغاز شده است.
اماکن تاریخی در همدان؛

سومین شهر زیرزمینیِ همدان رو شد

بعد از گذشت سه سال از کشف شهر زیرزمینی صالح‌آباد در منطقه‌ی صالح‌آباد همدان، باستان‌شناسان به این منطقه‌ی تاریخی رفتند تا مطالعه و کاوش در این منطقه‌ی گسترده‌ی تاریخی که یافته‌های آن احتمالا به دوره‌ی ایلخانی یعنی حدود ۸۰۰ سال قبل می‌رسد را آغاز کنند.احمد ترابی - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی استان همدان -می‌گوید: حدود سه سال قبل، با اطلاع شورای شهر صالح‌آباد همدان، از وجود یک محوطه‌ی تاریخی در زیرِ زمین، از این منطقه تاریخی دیدن کرده و برخی بررسی‌های اولیه روی آن انجام شد، تا امسال که با تخصیص اعتبار مناسب برای مطالعه و کاوش در این محوطه‌ی تاریخی، از حدود ۲۰ روز قبل، باستان‌شناسان به شهر صالح‌آباد همدان رفتند.
معماری سنتی ایران ؛

درهای قدیمی آذربایجان؛ نماد هنری و عامل روابط اجتماعی

ورودی‌های عظیم و بی‌روح، درهای بزرگ و فولادی با قفل‌های کامپیوتری و بدون کوبه، گاه خوش رنگ و لعاب و گاه رنگ و وارفته و ... اینها همه آن چیزی است که درگذر از کوچه‌ها و خیابان‌های شهر روبه رو هستیم و مثلا نماد «خانه»های ماست.
مسیر حمایت صاحبان سرمایه از میراث فرهنگی هموار شد؛

مشوق مالیاتی برای حامیان آثار تاریخی

براساس قانون بودجه سال ۹۸، از این پس در صورتی که صاحبان سرمایه و کسب‌وکارها در حفظ، نگهداری و مرمت میراث فرهنگی کمک مالی کنند، این هزینه‌کرد آنها به‌عنوان اسناد مثبته نزد سازمان امور مالیاتی شناخته خواهد شد؛ موضوعی که پیش از این درخصوص ساخت مدرسه یا مسجد اعمال می‌شد. به این ترتیب، بسیاری از صنایع و کارخانه‌هایی که در اطراف بناهای تاریخی و آثار فرهنگی قرار دارند بخشی از سود سرمایه خود را به میراث تاریخی منطقه‌شان تزریق خواهند کرد؛ امری که می‌تواند گوشه‌ای از چالش کمبود بودجه در بخش میراث فرهنگی را پوشش دهد.
معاون سازمان میراث فرهنگی؛

هویت در معماری شهری ایران مفقوداست

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه سنت های فرهنگی با خلاقیت تاریخی گره خورده و روح تاریخ و فرهنگ در آن نهادینه شده، گفت: هویت حلقه مفقوده شهرسازی و معماری دهه های اخیر در ایران است.
یک کارشناس میراث فرهنگی خراسان رضوی ؛

مجسمه نادرشاه افشار در مشهد ترک برداشت

یک کارشناس میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: قسمت سر مجسمه برنزی نادرشاه دچار ترک خوردگی عمیقی شده و با توجه به وزن آن امکان تخریب آن وجود دارد.قرار است این مجسمه توسط یکی از اساتید هنر آبکاری مرمت شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

تردد خودروها ازداخل سایت هگمتانه پرونده ثبت جهانی آن را متوقف کرد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: آسفالت و تردد ماشین‌ها از داخل سایت هگمتانه پرونده ثبت جهانی هگمتانه را با مشکل روبه‌رو و پیشرفت آن را متوقف کرده است.
بازارها در زمره مراکز پرخطر ؛

توسعه خطرناک بازارها

آتش‌سوزی در بازار ایکی قاپی تبریز بار دیگر توجه افکار عمومی و مسئولان را به سمت ایمنی بازارهای سنتی معطوف کرد؛ بازارهایی که تغییر کاربری، افزایش ترددها، فرسودگی بناها و تاسیسات، بسیاری از آن‌ها را به نقاطی بحرانی بدل کرده است. یک کارشناس ایمنی و حریق به تشریح نکات ایمنی در بازارها پرداخته است.
معادن طلا در روم؛

چشم اندازی از کوه‌های تاریخی طلا

لاس مدولاس معدنی تاریخی در نزدیکی شهر اسپانیایی پومفرادا است که یکی از بزرگترین معادن طلا در امپراطوری روم محسوب می‌شده است. در ادامه تصاویری از بقایای این معدن را مشاهده می‌کنید.
بار دیگر آتش‌سوزی در بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان؛

درآتش‌سوزی بازار تاریخی تبریز چه گذشت؟/ جزییات خسارات

بزرگترین بازار سرپوشیده جهان، بازار کهن تبریز دیشب طعمه آتش شد. هر چند با تلاش کارکنان آتش نشانی تبریز و نیروهای امدادی، این حادثه پس از ۵ ساعت تلاش، مهار شد ولی دست کم ۲۹ تن در این سانحه آسیب دیدند و به مغازه های زیادی خسارت قابل توجهی وارد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان قم؛

مرمت خانه تاریخی ملاصدرا

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم از مرمت خانه تاریخی ملاصدرای شهر کهک خبر داد و گفت:برای انجام عملیات مرمتی خانه ملاصدرا هزینه ای بالغ بر 550 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی در نظر گرفته شده است.
خانه های تاریخی پایتخت؛

«حسام لشگر» را بی‌خانمان کردند

فاتحه‌ی خانه «حسام لشگر» را در بافت تاریخی بازار تهران «بازار پاچنار» خواندند و به زور تاریخ، فقط به باقی ماندن سر در این خانه‌ی تاریخی رضایت دادند تا جای خانه، مجتمع تجاری پنج طبقه خود را در کوچه پس کوچه‌های بازار بالا ببرند!
صفحه  از ۲۲
نظرات و گلایه ها