سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
محمدحسن طالبیان اعلام کرد:

ساختمان جیپ در کنار ۳ اثر دیگر ثبت ملی شد

ساختمان جیپ واقع در خیابان اکباتان اثر وارطان هوانسیان و شعبه بانک ملی دانشگاه تهران اثر یورن اوتزان (طراح دانمارکی) در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
مدیر گروه باستان‌شناسی زیر آب ؛

آلمانی‌ها و اتریشی‌ها برای کاوش در آب‌های ایران وارد کشور می‌شوند

حسین توفیقیان (مدیر گروه باستان‌شناسی زیر آب پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی) از حضور باستان‌شناسان آلمانی و اتریشی برای کاوش در آب‌های جنوب ایران خبر داد و گفت :باتوجه به گرمای هوا درحال حاضر امکان انجام فصل جدید کاوش در جنوب کشور نیست اما از پاییز سال جاری کاوش‌ها در پیش گرفته خواهد شد.
محوطه باستانی جوبجی ؛

مسوولان زیر باد کولر؛ تابوتهای تاریخی در معرض گرمای 50 درجه

آثار کشف شده در کاوش نجات بخشی مسیر اجرای طرح آبرسانی دشت رامهرمز در محوطه جوبجی در حالی از آبانماه در معرض باد و باران و گرمای شرجی جنوب قرار گرفته‌اند، که سازمان میراث فرهنگی حد این محوطه عیلامی و گنجینه‌های مشهورش را به صدور یک مجوز کاوش آن هم در عرصه برای عبور کانال آب تقلیل داده است.
در محوطه طبیعی تاریخی قشلاق تنگ؛

فسیل های گیاهی چند میلیون ساله در مشگین شهر کشف شد

ایمانعلی ایمانی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشگین شهر از کشف فسیل‌های مختلف گیاهی چند میلیون ساله در این شهرستان خبر داد.
کاوش‌های باستانشناسی جیرفت:

روابط تجاری ایران با بین‌النهرین در پنج هزار سال قبل

سرپرست هیات باستان‌شناسان آلمانی که در منطقه کرمان مشغول کاوش است، می‌گوید: به وسیله بررسی اشیاء می‌توانیم بگوییم که چه ارتباط فرهنگی و بین‌المللی بین مناطق مختلف باستانی در هزاره سوم تا ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بین فرهنگ‌های مختلف وجود داشت. می‌توان گفت، این اشیاء باستانی از جیرفت به دیگر نقاط بین‌النهرین حتا سوریه هم رفته است.
رئیس پژوهشکده باستان شناسی:

یافته‌های جدید مربوط به دوره پارینه سنگی در غار «کلدر» به دست آمد

رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور گفت: یافته‌های جدیدی در خصوص سنت‌های ابزارسازی مربوط به دوره پارینه سنگی میانه و جدید در کاوش‌های غار «کلدر» به‌دست آمده است.
مدیر جدید پایگاه منظر تاریخی فرهنگی اورامانات معرفی شد؛

اورامانات اولویت نخست کشور برای ثبت جهانی است

مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی کشور، تکمیل پرونده ثبت جهانی منظر تاریخی فرهنگی اورامانات را اولویت نخست کاری این دفتر در سازمان میراث فرهنگی برای ثبت جهانی عنوان کرد.
در جریان تحقیقات و حفاری های منطقه شال شهرستان خلخال ؛

جام نقره ای سه هزار ساله در خلخال کشف شد

باستانشناسان در جریان تحقیقات و حفاری های خود در منطقه شال شهرستان خلخال موفق به کشف جام نقره ای با قدمت سه هزار سال شدند.
باستان‌شناس ایتالیایی مطرح کرد؛

تمدن بشر از جیرفت آغاز شده

انریکو آسکالونه (باستان‌شناس ایتالیایی و استاد دانشگاه ساپینزا در رم) با تاکید بر آنکه تمدن بشری از جیرفت آغاز شده است، از ایران، فلسطین و سوریه به عنوان جذاب‌ترین‌ کشورهایی نام برد که محوطه‌های باستانی بی‌نظیری دارند. در این میان اما موانع سیاسی، عامل اصلی عدم شناخته شدن تمدن ایران است.این باستان‌شناس اروپایی با اشاره به اهمیت تمدن ایران، بر تلاش‌های باستان‌شناسی برای شناخت تمدن و حوزه‌های مرتبط با تمدن بخصوص در ایران تاکید دارد: ایران در واقع کشور دوم من است. من تحقیقات زیادی در این حوزه انجام داده‌ام. این تحقیقات مباحثی از عصر برنز در خوزستان و سیستان و بلوچستان، جیرفت کرمان و... را دربرمی‌گیرد.
توجه به میراث فرهنگی ایران در سرزمین‌های پیرامونی؛

درخواست دوباره انجمن علمی باستان‌شناسی بعد از ۵ سال

«انجمن علمی باستان‌شناسی ایران که از آبان سال ۱۳۹۲ به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشنهاد داده بود تا مدیران میراث فرهنگی کشور به آثار فرهنگی و تمدنی باشکوه ایران در کشورهای پیرامونی - که زمانی بخش از قلمرو ایرانِ سرفراز بوده‌اند ـ توجه کنند، با اتفاق رخ داده برای "ایوان مدائن" بار دیگر این درخواست را تکرار کردند.»
هر سندی ارزش نگهداری دارد؛

نقش حافظه جهانی در حفظ میراث

حفظ و نگاهداشت اسناد تاریخی به جامانده از گذشتگان و همچنین آثار و مناظر طبیعی و بکر یک وظیفه ملی و حتی مسوولیت همگانی امروز ما در برابر نسل های آینده است.
افشین یزدانی گفت؛

از دزدانی که به تخت جمشید زدند تا کشف آثار هخامنشی در محل دستشویی‌ها

تخت جمشید و یافته‌هایی که به هخامنشیان ارتباط پیدا می‌کند همواره مورد توجه کارشناسان و عموم جامعه بوده و هست. در این راستا با یکی از باستان‌شناسانی که سال‌ها در تخت جمشید کاوش انجام داده به گفتگو نشستیم تا از زرافه‌های نقش شده در پلکان تخت جمشید و کشف بزرگترین مجموعه قمقمه‌های هخامنشیان و دیگر کشفیات این منطقه برایمان سخن بگوید.
مسئول امور موزه هاي میراث فرهنگی زنجان:

16 اثر استان زنجان در فهرست آثار منقول کشور به ثبت رسیده است

مسئول امور موزه هاي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان گفت: تا کنون 16 اثر تاریخی و فرهنگی استان زنجان در فهرست آثار منقول كشور به ثبت رسيده است .
کاوشِ باستان‌شناسی تهران؛

کشفی که می‌تواند اطلاعات باستان‌شناسی تهران را تغییر دهد

تیم کاوشِ باستان‌شناسی تهران در بازار حضرتی، حدس می‌زنند شاید نخستین ترانشه‌ها را از دوره تیموری شهر تهران در دل بازار تاریخی پایتخت باز کرده‌اند که می‌تواند نخستین نمونه از ساختار شهر تاریخی باشد که حتی «کلاویخو» از آن نام برده است.
عجایبی از دل تاریخ؛

شهر زیرزمینی نوش‌آباد معمایی در زیرِزمین

اگر گذرتان به کاشان افتاد و بومی‌های منطقه شمارا به دیدن شهر اویی دعوت کردند زیاد تعجب نکنید این همان شهر زیرزمینی نوش‌آباد است که هزاران سال قبل حفاری‌شده است.
کشتی باچوخه ؛

پیشنهادی برای ثبت جهانی آیین‌های کشتی با چوخه در یونسکو

پس از ثبت ملی آیین‌های «کشتی با چوخه» در استان‌های خراسان شمالی و رضوی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس، فدراسیون بین‌المللی کشتی باچوخه با بستن تفاهم‌نامه فرهنگی و اجرایی با بنیاد فردوسی، پیشنهاد ثبت جهانی آیین‌های کشتی باچوخه را به سازمان میراث فرهنگی ارایه کرد
خواندنی های جالب؛

عجيب‌ترين ركوردهای ثبت شده ايران در گينس

رکودهای جالبی از ایرانیان در کتاب گینس ،کتاب رکوردهای جهانی به عنوان برترین ها ثبت شده است. در این مطلب لیستی از رکوردهای عجیب ایران که در کتاب گینس ثبت شده را مشاهده نمایید.
کاوش در تل آجری تخت‌جمشید؛

کشف دروازه گمشده پارسه در حریم تخت‌جمشید

باستان‌شناس‌های ایرانی و ایتالیایی با کشف دروازه شهر پارسه در حریم تخت‌جمشید خلأ تاریخی بزرگ در این شهر و مجموعه تخت‌جمشید را پر کردند. آن ها به این نتیجه رسیدند که پارسه در دوره کورش و کمبوجیه بنا شده است.
یک باستان‌شناس مطرح کرد؛

شمال ایران می‌تواند یکی از کانون‌های نوسنگی در خاورمیانه باستان باشد

محوطه تاریخی قلعه بن مازندران ازجمله مناطقی است که احتمال استقرار عصر مفرغ و آهن در آن وجود دارد اما طی سال‌های گذشته با احداث جاده و این روزها با احداث پارک روی محوطه باستانی مورد تهدید و تخریب قرار گرفته است.
در گفت‌وگو با زوج باستان‌شناس مطرح شد؛

ژن افسردگی و اعتیاد را از انسان‌های نئاندرتال به ارث برده‌ایم

قطعا سوالات متعددی از چگونگی حضور انسان در کره زمین وجود دارد. اینکه اجداد انسان‌های امروزی چه کسانی هستند و ما چه ژن‌هایی را از انسان‌های نخستین به ارث برده‌ایم؟ حیدری گوران می‌گوید: اطلاعات ما درخصوص اینکه انسان نئاندرتال چه مراسم آیینی و چه تفکری داشت بسیار اندک است. حتا براساس حدس و گمان می‌گوییم که آنها قادر به صحبت کردن بودند.
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها