سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در حال پیگیری هستیم؛

موضع دولت درباره مومیایی منتسب به رضاشاه

بیش از ۱۰ روز پیش به دنبال اجرایی کردن طرح توسعه شبستان غربی حرم عبدالعظیم (ع) شهرری، لودر در حال کار به جنازه‌ای برخورد می‌کند که برخی افراد آن را مومیایی اعلام می‌کنند و به دلیل پیدا شدنش در مکان سابق مقبره بنیانگذار پهلوی آن را به این شخصیت نسبت می‌دهند. اما از سوی دیگر، متولیان حرم، آن را یک جسد معمولی می‌دانند که حتی چهره‌اش قابل تشخیص نبوده، بنابراین آن را در نقطه‌ای دیگر از شبستان دفن می کنند.
پیشنهادات و دو تجربه بین‌المللی کشف مومیایی؛

واکنش انجمن علمی باستان‌شناسی ایران درباره مومیایی ری

انجمن علمی باستان‌شناسی ایران طی بیانیه ای به زوایای مختلف کشف جسد مومیایی در ضلع غربی حرم حضرت عبدالعظیم (ع) پرداخت، همچنین این انجمن؛ تجربه و چگونگی برخورد با دو مورد کشف مومیایی در دیگر کشورهای دنیا را نیز تشریح کرد.
اهمیت حفظ میراث تاریخی؛

با پیکر رضاشاه چه کنیم؟

«من با آن‌ که مطمئن هستم برای انتشار این نوشته ناسزاهای بسیاری خواهم شنید اما بنابر وظیفه روشنفکری و برای مصالح جمهوری اسلامی و آینده این سرزمین، این نوشته را منتشر می‌کنم. امید که آنان که با محتوای آن موافقند یک بار دیگر در آن به دیده نقد بنگرند و آنان که با آن مخالفند،‌ یک بار دیگر منصفانه آن را بخوانند. والعاقبه للمتقین.»
رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر عنوان کرد:

اصلا معلوم نیست جسد کشف شده درحرم عبدالعظیم مومیایی باشد/ اجازه بررسی روی جسد تاکنون داده نشده است

حسن خلیل آبادی گفت: «اگر جسد کشف شده مومیایی باشد، باید روی آن بررسی کارشناسانه انجام شود اما اگر جسد عادی بوده، باید هر چه سریع‌تر دفن شود.»
دفن مجدد مومیایی؛

مومیایی منسوب به رضاشاه حین حفاری آسیب دیده است

دو روز پیش کارگران در حین حفاری در حرم شاه‌عبدالعظیم به سطحی بتنی می‌رسند و برای عبور از آن به پیکور مکانیکی متوسل می‌شوند و در نهایت موفق می‌شوند سطح بتنی را بشکنند.
رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران خبر داد؛

کشف یک جسد مومیایی در حرم عبدالعظیم حسنی(ع)

رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در حین حفاری برای توسعه بخش غربی حرم، جسدی که به نظر می‌رسد مومیایی شده است را کشف کردند.
مجموعه آموزشی دوران قاجار؛

مدرسه‌ای که سیدجمال الدین اسد آبادی را پرورش داد

مدرسه صالحیه استان قزوین که به عنوان بزرگترین مدرسه دوره قاجار شناخته می‌شود از دیرباز محل تربیت و تدریس بزرگان تاریخ و نخبگان دینی چون سید جمال‌الدین اسدآبادی، سید اشرف الدین حسینی (شاعر، نویسنده و مدیر روزنامه نسیم شمال) و میرزای شیرازی بوده است.
حسن گیاهی:

اتمام فصل اول کاوش محوطه تاریخی سنگ‌بست فریمان

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان فریمان گفت: «فصل اول کاوش و گمانه‌زنی محوطه تاریخی سنگ‌بست این شهرستان که منجر به پیدایش آثار نفیس معماری از بقایای مسجد دوره غزنویان شد،پایان یافت.»
حنجره ارغوانی ثبت ملی شد؛

مرشد سیدمصطفی سعیدی به عنوان گنجینه زنده بشری معرفی شد

مرشد سیدمصطفی سعیدی به عنوان گنجینه زنده بشری در فهرست حاملان میراث فرهنگی ناملموس(نادره کاران) ثبت ملی شد.
مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی؛

صد و دوازده اثر در فهرست آثار ملی منقول کشور ثبت شد

کمیته ثبت ملی آثار منقول که با حضور کارشناسان و صاحب نظران میراث فرهنگی برگزار شد. در این جلسه ۱۱۲ شیء تاریخی منقول در فهرست آثار منقول ملی کشور ثبت شد.
سوترین نوعی یخچال باستانی؛

کشف یخچالی باستانی متعلق به عصر آهن

دانشمندان یک یخچال 2000 ساله متعلق به عصر آهن پیدا کرده‌اند که گوشت و لبنیات را تازه نگه می‌داشته است.
فرضیه اتاقی مخفی در مقبره فرعون؛

کشفی هیجان انگیز از عصرباستان در اعماق یک مقبره قدیمی

کارشناسان باستان شناسی با استفاده از سیستم رادار و اسکن درجست و جوی اتاقی مخفی متعلق به ملکه مصری نفری تیتی در مقبره فرعون توت عنخ آمون هستند.
شهر زیرزمینی «اویی»؛

کشف دومین شهر زیرزمینی در شمال استان اصفهان

دومین دستکند پناهگاه زیرزمینی زیربافت شهری در کاوش‌های باستان‌شناسی در شمال اصفهان کشف شد.
رکوردهای ایرانیان در کتاب گینس؛

ركوردهاى عجیبی که مردم ایران در دنیا ثبت کرده اند +فیلم

رکودهای جالبی از ایرانیان در کتاب گینس به عنوان برترین ها ثبت شده است.
روز ملی باستان‌شناسی؛

سهم ایران از روز جهانی باستان‌شناسی

«کار باستان‌شناسی، میدانی است و نیمی از باستان‌شناسان اکنون در حال کار هستند، اگر بخواهیم آن‌ها را با این مناسبت گرد هم بیاوریم مانند این است که بخواهیم همه آتش‌نشانان را در روز آتش‌نشان گردهم آوریم.»
در جزیره "بیرکا" سوئد کشف شد؛

کشف لباس‌های منقوش به نام «الله» و «علی» در مقبره وایکینگ‌ها

کشف لباس هایی ابریشمی از مقابر واکینگ ها که نام های "الله " و "علی" به خط کوفی بر روی آنها نوشته شده، می تواند نشان دهنده نفوذ اسلام در شمال اروپا باشد. این کشف جالب از یک مقبره مربوط به وایکینگ ها در جزیره "بیرکا" سوئد صورت گرفته است.

قلمرو ایران در گینس ثبت شد +عکس

یکی از رکوردهایی که در کتاب گینس ثبت شده است، قلمرو ایران است.
مطالعات باستانی؛

سه بیماری مهم دو هزار سال پیش در ایران

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری گفت: در مطالعات باستانی در مجموعه لیارسنگ‌بن برای نخستین‌بار، موفق به ثبت ویژگی‌های شاخص مردان و زنان اشکانی در گیلان شدیم.
مدیر میراث فرهنگی استان هرمزگان:

سنگ‌نگاره‌های «دهتل» آبان‌ماه ثبت ملی می‌شوند

به دنبال حساسیت‌های ایجادشده نسبت به تخریب سنگ‌نگاره‌های «دهتل» در استان هرمزگان، مدیر میراث فرهنگی استان از جدیدنبودن عکس‌های مربوط به تخریب سنگ‌نگاره‌ها و ثبت ملی این محوطه تاریخی خبرداد.
غاری با دری آهنی؛

گردش در غاری که ۱۳۵ میلیون سال سن دارد

غار تازه کشف شده ده شیخ به مکانی برای گردش و تفریح مردم منطقه پاتاوه در استان کهگیلویه و بویراحمد تبدیل شده اما ساخت و سازها در کنار آن موجب شده تا بکر بودن این غار از بین برود.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها