سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روز ملی باستان‌شناسی؛

سهم ایران از روز جهانی باستان‌شناسی

«کار باستان‌شناسی، میدانی است و نیمی از باستان‌شناسان اکنون در حال کار هستند، اگر بخواهیم آن‌ها را با این مناسبت گرد هم بیاوریم مانند این است که بخواهیم همه آتش‌نشانان را در روز آتش‌نشان گردهم آوریم.»
در جزیره "بیرکا" سوئد کشف شد؛

کشف لباس‌های منقوش به نام «الله» و «علی» در مقبره وایکینگ‌ها

کشف لباس هایی ابریشمی از مقابر واکینگ ها که نام های "الله " و "علی" به خط کوفی بر روی آنها نوشته شده، می تواند نشان دهنده نفوذ اسلام در شمال اروپا باشد. این کشف جالب از یک مقبره مربوط به وایکینگ ها در جزیره "بیرکا" سوئد صورت گرفته است.

قلمرو ایران در گینس ثبت شد +عکس

یکی از رکوردهایی که در کتاب گینس ثبت شده است، قلمرو ایران است.
مطالعات باستانی؛

سه بیماری مهم دو هزار سال پیش در ایران

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری گفت: در مطالعات باستانی در مجموعه لیارسنگ‌بن برای نخستین‌بار، موفق به ثبت ویژگی‌های شاخص مردان و زنان اشکانی در گیلان شدیم.
مدیر میراث فرهنگی استان هرمزگان:

سنگ‌نگاره‌های «دهتل» آبان‌ماه ثبت ملی می‌شوند

به دنبال حساسیت‌های ایجادشده نسبت به تخریب سنگ‌نگاره‌های «دهتل» در استان هرمزگان، مدیر میراث فرهنگی استان از جدیدنبودن عکس‌های مربوط به تخریب سنگ‌نگاره‌ها و ثبت ملی این محوطه تاریخی خبرداد.
غاری با دری آهنی؛

گردش در غاری که ۱۳۵ میلیون سال سن دارد

غار تازه کشف شده ده شیخ به مکانی برای گردش و تفریح مردم منطقه پاتاوه در استان کهگیلویه و بویراحمد تبدیل شده اما ساخت و سازها در کنار آن موجب شده تا بکر بودن این غار از بین برود.
معاون سازمان میراث فرهنگی:

مریوان و سیرجان شهرهای جهانی شدند

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت سیرجان به‌ عنوان شهر جهانی گلیم، مریوان به ‌عنوان شهر جهانی کلاش و کلپورگان به‌عنوان دهکده جهانی سفال در شورای جهانی صنایع‌دستی خبر داد.
مدیرکل دفتر ثبت‌ آثار خبر داد:

ثبت جهانی 42 اثر از ایران

مدیرکل دفتر ثبت‌ آثار، حفظ و احیای میراث‌ معنوی و طبیعی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری گفت: 42 اثر از کشورمان در فهرست آثار جهانی ثبت شده و پرونده ثبت جهانی ماسوله نیز به مراحل نهایی رسیده است.
دیوار پنهان مجموعه پارسه؛

دیوار جنوبی تخت جمشید سر از خاک بیرون آورد

اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس اعلام کرد:‌ همزمان با کاوش آبراهه ها، دیوار پنهان بخش جنوبی مجموعه جهانی تخت جمشید آشکار و شناسایی شد.

کشف سه آرامگاه 2000 ساله در مصر

باستان شناسان سه آرامگاه جدید در شمال شرقی مصر پیدا کرده‌اند که بیش از 2000 سال قدمت دارند.
کشف میراث تمدنی ایران در قلب فرهنگی ترکیه + تصاویر؛

عمق راهبردی نفوذ فرهنگ ایرانی همگان را شگفت زده کرد

در پی کاوش‌های باستان‌شناسی در استان وان، آثاری با قدمت چند صدساله که بیانگر فرهنگ اصیل ایرانی بود، کشف شد.
معبد جنگلی؛

معبد شگفت‌انگیز، میراث جهانی شد

کمیته میراث جهانی یونسکو که چهل‌ویکمین نشست خود را از هفته گذشته به میزبانی شهر کراکوف لهستان برگزار کرد مجوطه باستان‌شناسی «سامبر پری کوک» و «معبد جنگلی» در کامبوج را به عنوان میراث جهانی معرفی کرد.
با ثبت تاريخي شش اثر نفتي ديگر؛

فهرست آثار ثبت شده در صنعت نفت به 109 مورد رسيد

آموزشگاه حرفه اي، خانه هاي تشريفاتي شماره سه، نيروگاه شماره يك و پمپ بنزين قديمي در آبادان و تاسيسات نفتي و كارخانه تقطير بي بيان در مسجد سليمان، از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در فهرست آثار ملي ايران، به ثبت رسيد.
دكتر اكبر نعمت الهي :

روستای نفت سفید، ثبت و دهکده توریستی می‌شود

روزنامه شهروند در شماره یک اسفند خود با درج مطلبي تحت عنوان "اینجا شعله‌ ای روشن است" به نقل از دكتر اكبر نعمت الهي، مدير موزه‌ها و مركز اسناد صنعت نفت ايران از ثبت روستای نفت سفید و تبديل آن به يك دهکده توریستی خبر داد.
مرتضی حصاری خبرداد؛

کشف قبور سنگی ۳ قلو + عکس

بررسی‌های اولیه باستان شناسی به کشف قبور سنگی دوقلو و ۳ قلوی به هم چسبیده ۵ هزار ساله در محوطه تاریخی دمب کوه سیستان و بلوچستان به وسعت ۴۳۰ هکتار و دارای ۵ هزار قبر سنگی منجر شد.
سپیده سیروس نیا اعلام کرد؛

خانه دکتر منصور فلامکی در تهران ثبت ملی شد

خانه دکتر «محمدمنصور فلامکی» استاد پیشکسوت مرمت و معماری واقع در منطقه هفت تهران به عنوان یک اثر ملی در فهرست میراث ملی کشور ثبت شد.
پس از طوفان؛

محوطه کشف شده در فهرج، تاریخی از آب درآمد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان می‌گوید: مطالعات اولیه در محوطه‌ی تاریخی تازه کشف شده در فهرج استان کرمان انجام شده و دستور بررسی‌های تکمیلی‌تر در این محوطه به پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فرستاده شده است.
کشف مجسمه یکی از بزرگترین فرمانروایان مصر؛

کشف مجسمه ۸ متری فرعون مصر از عمق خیابان های قاهره

باستان شناسان مصری و آلمانی از شناسایی و بیرون کشیدن یک مجسمه ۸ متری از زیر خیابان های منطقه المطریه در قاهره پایتخت مصر خبر داده اند.
مسئله طرح های عمرانی؛

چالش اکتشافات باستان شناسی

رییس پژوهشکده باستان شناسی با تأکید بر ضرورت پیش بینی مجازات برای متعرضین به میراث فرهنگی، حفاظت از میراث باستان شناسی در جریان طرح های عمرانی وتوسعه ای را چالش پژوهش های باستان شناسی دانست.
رئیس اداره میراث فرهنگی جیرفت ؛

کاوش های باستان شناسی محوطه حاجی آباد جیرفت آغاز شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان جیرفت گفت: نخستین فصل کاوش های باستان شناسی محوطه حاجی آباد ورامین در کناره غربی دشت جیرفت در استان کرمان آغاز شد.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها