سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
هر سندی ارزش نگهداری دارد؛

نقش حافظه جهانی در حفظ میراث

حفظ و نگاهداشت اسناد تاریخی به جامانده از گذشتگان و همچنین آثار و مناظر طبیعی و بکر یک وظیفه ملی و حتی مسوولیت همگانی امروز ما در برابر نسل های آینده است.
افشین یزدانی گفت؛

از دزدانی که به تخت جمشید زدند تا کشف آثار هخامنشی در محل دستشویی‌ها

تخت جمشید و یافته‌هایی که به هخامنشیان ارتباط پیدا می‌کند همواره مورد توجه کارشناسان و عموم جامعه بوده و هست. در این راستا با یکی از باستان‌شناسانی که سال‌ها در تخت جمشید کاوش انجام داده به گفتگو نشستیم تا از زرافه‌های نقش شده در پلکان تخت جمشید و کشف بزرگترین مجموعه قمقمه‌های هخامنشیان و دیگر کشفیات این منطقه برایمان سخن بگوید.
مسئول امور موزه هاي میراث فرهنگی زنجان:

16 اثر استان زنجان در فهرست آثار منقول کشور به ثبت رسیده است

مسئول امور موزه هاي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان گفت: تا کنون 16 اثر تاریخی و فرهنگی استان زنجان در فهرست آثار منقول كشور به ثبت رسيده است .
کاوشِ باستان‌شناسی تهران؛

کشفی که می‌تواند اطلاعات باستان‌شناسی تهران را تغییر دهد

تیم کاوشِ باستان‌شناسی تهران در بازار حضرتی، حدس می‌زنند شاید نخستین ترانشه‌ها را از دوره تیموری شهر تهران در دل بازار تاریخی پایتخت باز کرده‌اند که می‌تواند نخستین نمونه از ساختار شهر تاریخی باشد که حتی «کلاویخو» از آن نام برده است.
عجایبی از دل تاریخ؛

شهر زیرزمینی نوش‌آباد معمایی در زیرِزمین

اگر گذرتان به کاشان افتاد و بومی‌های منطقه شمارا به دیدن شهر اویی دعوت کردند زیاد تعجب نکنید این همان شهر زیرزمینی نوش‌آباد است که هزاران سال قبل حفاری‌شده است.
کشتی باچوخه ؛

پیشنهادی برای ثبت جهانی آیین‌های کشتی با چوخه در یونسکو

پس از ثبت ملی آیین‌های «کشتی با چوخه» در استان‌های خراسان شمالی و رضوی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس، فدراسیون بین‌المللی کشتی باچوخه با بستن تفاهم‌نامه فرهنگی و اجرایی با بنیاد فردوسی، پیشنهاد ثبت جهانی آیین‌های کشتی باچوخه را به سازمان میراث فرهنگی ارایه کرد
خواندنی های جالب؛

عجيب‌ترين ركوردهای ثبت شده ايران در گينس

رکودهای جالبی از ایرانیان در کتاب گینس ،کتاب رکوردهای جهانی به عنوان برترین ها ثبت شده است. در این مطلب لیستی از رکوردهای عجیب ایران که در کتاب گینس ثبت شده را مشاهده نمایید.
کاوش در تل آجری تخت‌جمشید؛

کشف دروازه گمشده پارسه در حریم تخت‌جمشید

باستان‌شناس‌های ایرانی و ایتالیایی با کشف دروازه شهر پارسه در حریم تخت‌جمشید خلأ تاریخی بزرگ در این شهر و مجموعه تخت‌جمشید را پر کردند. آن ها به این نتیجه رسیدند که پارسه در دوره کورش و کمبوجیه بنا شده است.
یک باستان‌شناس مطرح کرد؛

شمال ایران می‌تواند یکی از کانون‌های نوسنگی در خاورمیانه باستان باشد

محوطه تاریخی قلعه بن مازندران ازجمله مناطقی است که احتمال استقرار عصر مفرغ و آهن در آن وجود دارد اما طی سال‌های گذشته با احداث جاده و این روزها با احداث پارک روی محوطه باستانی مورد تهدید و تخریب قرار گرفته است.
در گفت‌وگو با زوج باستان‌شناس مطرح شد؛

ژن افسردگی و اعتیاد را از انسان‌های نئاندرتال به ارث برده‌ایم

قطعا سوالات متعددی از چگونگی حضور انسان در کره زمین وجود دارد. اینکه اجداد انسان‌های امروزی چه کسانی هستند و ما چه ژن‌هایی را از انسان‌های نخستین به ارث برده‌ایم؟ حیدری گوران می‌گوید: اطلاعات ما درخصوص اینکه انسان نئاندرتال چه مراسم آیینی و چه تفکری داشت بسیار اندک است. حتا براساس حدس و گمان می‌گوییم که آنها قادر به صحبت کردن بودند.
کنگره باستان‌شناسی زیر آب در ترکیه ؛

چینی‌ها برای بررسی بندر نجیرم به ایران می‌آیند

آذرماه برای باستان‌شناسی زیر آب پر بار خواهد بود چنانکه از یکسو باستان‌شناسان ایران در کنگره باستان‌شناسی زیر آب در ترکیه حضور خواهند داشت و از دیگر سو باستان‌شناسان چینی برای بررسی بندر نجیرم به ایران خواهند آمد.
دنیای عجایب؛

مشهورترین کشفیات باستانی دنیا+ تصاویر

دنیای باستان شناسان بسیار عجیب و پیچیده است؛ حرفه ای که در آن شاید هر لحظه با کشفی عجیب مواجه شوید که نگاه تمام مردم جهان را به خود جلب کند. باستان شناسان به خاکی که ما روی آن قدم برمی داریم همانند ما نگاه نمی کنند، زیرا این احتمال وجود دارد که در دل همین خاک یک گنج تاریخی، یک مومیایی یا هرچیز غیرمنتظره و ارزشمند دیگری نهفته باشد که هزاران رمز و راز در آن محبوس شده است معماهایی که تنها یک باستان شناس توانایی رمز گشایی از آن را خواهد داشت.
سیمین لک‌پور مطرح کرد؛

از کله اسکلت‌ها روی دیوار ساختمان‌های تازه‌ساز تا نخستین گچ‌بری که خواب از چشمانم برد

لک پور ازجمله نخستین خانم‌های باستان‌شناسی است که سال‌ها کاوش در مناطق مختلف اعم از دره شهر، زیویه،‌ الموت، هرمز و ابرکوه را در کارنامه خود ثبت کرده است. او از کاوش‌ها،‌ تجربیات و نخستین گچ‌بری سخن گفت و از ابرکوه به عنوان منطقه‌ای عجیب در عرصه باستان‌شناسی یاد کرد.
باستان‌شناسی ایران در اغماء؛

حال ناخوش باستان شناسی ایران

روز جهانی باستان‌شناسی در ایران در غیبت باستان‌شناسان مشهوری همچون عباس علیزاده و یوسف مجیدزاده که تخت‌جمشید و شوش و جیرفت و هفت‌تپه و چغازنبیل را به خوبی می‌شناختند و برای همیشه ایران را ترک کرده‌اند، تنها به چند پیام تبریک در فضای مجازی خلاصه شد. دیگر نه از میرعابدین کابلی باستان‌شناس شناخته‌شده خبری بود و نه از مهدی رهبر به پاس چند دهه‌ تلاش در باستان‌شناسی ایران تقدیر شد.
اینفوگرافی /

کدام کشورها بیشترین آثار ثبت‌شده در یونسکو را دارند؟

هر ساله آثاری از کشورهای مختلف، در میراث جهانی یونسکو ثبت می‌شوند. در بین کشورهای جهان، ایتالیا با ۵۴ اثر بالاترین جایگاه را از این نظر در یونسکو دارد و بعد از آن چین و اسپانیا با ۵۳ و ۴۷ اثر قرار دارند. ایران نیز با ۲۳ اثر ثبت‌شده در یونسکو در رتبه یازدهم این رتبه‌بندی قرار گرفته است. اطلاعات این اینفوگرافی از سایت یونسکو استخراج شده است.
علی‌اکبر وحدتی، باستان‌شناسی؛

افسانه ملکه سبا و جنیان حضرت سلیمان در شهر بلقیس

با علی‌اکبر وحدتی که شرق کشور را کاوش کرده، از افسانه گنج ملکه سبا و شهر بلقیس سخن گفتیم و به ماجرای دفن کله‌پاچه‌ با ایرانیان باستان رسیدیم. او گفت در این منطقه برای اولین‌بار قبرهایی یافتیم که روس‌ها به آن قبر یادمانی می‌گویند. داخل این قبرها از جسد خبری نیست بلکه فقط انبوهی از ظرف و ظروف غذا و هدایای تدفینی به چشم می‌خورد.
ناگفته‌های مرتضی حصاری؛

از کشف گردنبند ماورائی تا گرایش DNA پیشینیان ما به پاکستان

مرتضی حصاری ازجمله باستان‌شناسان دوره نوسنگی است که طی سال‌های گذشته در مناطقی مانند دره سیمره، دشت ورامین و چابهار کاوش انجام داده داشت. او از ماجرای کشف گردنبندی ماورایی و گرایش DNA باستانی ما به پاکستان سخن گفت. همچنین به کشف اسرار تدفین‌های ایران باستان اشاره کرد و از کم و کیف هیات‌های باستان‌شناسان خارجی که به ایران سفر می‌کنند، سخن به میان آورد.
برای نخستین بار؛

پنج اثر منقول ایلام در فهرست آثار ملی ثبت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: برای نخستین بار پنج اثر تاریخی نفیس و کم نظیر این استان در فهرست آثار ملی منقول کشور ثبت شد
مهدی رهبر:

سایت‌های باستانی به خاطر بی‌پولی مدفون می‌شوند

مهدی رهبر (باستان‌شناس پیشکسوت) معتقد است: تحریم‌ها صد در صد در حوزه باستان شناسی تاثیر گذاشته است. البته همواره به میراث فرهنگی توجه نمی‌شده و بودجه این بخش نسبت به سایر ارگان‌ها کمتر بوده است تا جایی که برخی از محوطه‌ها بعد از پایان فصل کاوش، با خاک پر می‌شوند که اگر در فصول بعد مورد بررسی قرار نگیرند،‌ تخریب می‌شوند.
پرونده ثبت جهانی کندوان ؛

خیز ناتمام کندوان برای جهانی شدن

روستای صخره ای کندوان در 60 کیلومتری جنوب تبریز که تنها 2 نمونه مشابه در داکوتای آمریکا و کاپادوکیای ترکیه دارد، از حدود هفت سال قبل در انتظار ثبت در میراث جهانی یونسکو قرار دارد
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها