آثار دوره آهن در محوطه و گورستان میرزاجان ایلام کشف شد

مهناز شریفی آثار این محوطه را شامل آثار عصر آهن، دوره ساسانی و اوایل اسلام دانست و گفت: «کشف آثار عصر آهن در این سایت بسیار حائز اهمیت است؛ چون این عصر، در این منطقه و در مجموع زاگرس مرکزی، متفاوت و ناشناخته‌تر از دوره‌های هم‌زمان در سایر نقاط است.»
به‌دست باستان‌شناسان ایرانی و ایتالیایی انجام می‌شود؛

بازسازی اقلیم شهر سوخته در هزاره سوم پیش‌ازمیلاد

مطالعه بقایای جانوری و گیاهی به‌منظور بازسازی طبیعت و اقلیم شهر سوخته در هزاره سوم پیش‌ازمیلاد در قالب پروژه مشترک گروه ایرانی و ایتالیایی درحالِ انجام است.
سرپرست کاوش محوطه چیاسبز خبر داد؛

تالار دوره ساسانیان از زیر خاک بیرون آمد

سرپرست هیات کاوش باستان‌شناسی محوطه چیاسبز از کشف تالاری باستانی مربوط به دوره ساسانیان در این‌ منطقه خبر داد.
معاون میراث فرهنگی همدان:

12000 سکه تاریخی در همدان مرمت شد

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنايع دستي و گردشگري همدان از مرمت و بازسازی 12 هزار سکه تاریخی مربوط به دوره صفویه در همدان خبر داد.
سرپرست هیأت بررسی و شناسایی باستان شناختی خبر داد:

کشف دیوار 20 کیلومتری هخامنشی در مشهد مرغاب

کاوش در مشهد مرغاب به کشف دیوار هخامنشی به طول بیش از 20 کیلومتر، شناسایی 300 گور دوران تاریخی، شناسایی و مطالعه ساختارهای آبی دوران هخامنشی، شناسایی آثاری از دوران میان سنگی، نوسنگی و محوطه های استقراری، کشف معادن تاریخی سنگ و... انجامید.
سرپرست اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دزفول؛

آغاز مرمت پل 1700 ساله دزفول با سه میلیارد ریال اعتبار

سرپرست اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دزفول از آغازمرمت پل 1700 ساله با جذب اعتبار سه میلیارد ریالی خبرداد.
اخبار کوتاه مازندران؛

کشف بقایای معماری در شهر باستانی ناتل مازندران

سومین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی محوطه باستانی ناتل شهرستان نور به کشف بقایای معماری متفاوت از بنای قلعه، سفال‌های شاخص قرن سوم و چهارم، مهر شیشه‌ای کتیبه‌دار به خط کوفی انجامید.
زخمه کلنگ منجر به کشف گنج شد؛

کشف یک تونل در مسجد امام اصفهان

بهسازی بخشی از مسجد امام منجر به کشف مهم تاریخی در اصفهان شد و یک تونل طاق چشمه‌ای باستانی در زیر مسجد پدید آمد که پنجره ای جدید از تاریخ را به روی اصفهان گشود.
معاون میراث فرهنگی:

کلیساهای ارامنه در ایران مرمت می‌شوند

معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به مرمت مسجد کبود و کلیساهای ارامنه در ایران از انجام پروژه‌های مشترک در حوزه میراث ناملموس بین ایران و ارمنستان خبر داد.
برای حفاظت از میراث فرهنگی

تانزانیا خواستار همکاری ایران در مرمت آثار تاریخی زنگبار شد

علی جمعه وزیر فرهنگ تانزانیا، خواستار همکاری ایران برای مرمت و حفاظت از میراث فرهنگی این کشور به ویژه بناهای ساخته شده توسط ایرانیان مهاجر شد.

مفقود شدن هزار ساعت شعر اقوام ایرانی/ برخی اسناد هنوز وجود دارد

رئیس پژوهشکده مردم شناسی گفت: بیش از هزار ساعت شعر اقوام ایرانی که در سال های ۸۴ و ۸۵ ضبط شده بود در جریان انتقال پژوهشگاه میراث فرهنگی به شیراز مفقود شده است.
یک باستان شناس اعلام کرد؛

کشف سکونت انسانهای نئاندرتال ۴۰ هزار سال پیش در قلعه ماکو

وجود نشانه‌هایی از ابزارهای انسان عصر حجر مربوط به ۴۰ هزار سال پیش در دوران پارینه سنگی میانه در محوطه باستانی قلعه ماکو حاکی از سکونت انسان نئاندرتال در این محوطه است.
شناسایی و کاوش در استان دهوک عراق؛

کشف نشانه‌هایی از دوران هخامنشی و ساسانی در کردستان عراق

گزارش باستان‌شناسان اعزامی به همراه هیأت چهارمین فصل بررسی، شناسایی و کاوش در استان دهوک کردستان عراق خبر از وجود حجم وسیعی از آثار معرف فرهنگ دوران هخامنشی و ساسانی در منطقه دارد.
لوح چوبی باستانی؛

یک ایرانی‌ معلم ژاپنی‌ها بوده است

بررسی مجدد یک لوح چوبی باستانی در کشور ژاپن نتایج جالب توجهی را درباره رابطه میان ایرانیان باستان و ژاپنی‌ها در پی داشته است.
مدیرعامل صندوق احیا:

19 بنای تاریخی برای مرمت به بخش خصوصی واگذار می شود

مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: 19 بنای تاریخی در فهرست جدید دولت برای مرمت، احیا و واگذاری به بخش خصوصی به صندوق احیا معرفی شدند.
در حاشیه شرقی قره تپه سگز آباد دشت قزوین؛

جزئیات جدیدترین کشف یک گورستان "عصر آهن" در ایران

کشف شواهدی از یک تدفین و یا گورستان عصر آهن ۱ یا ۲ در حاشیه شرقی قره تپه سگز آباد دشت قزوین به فاصله ۸۰ متری از عرصه آن از بزرگترین یافته‌های پروژه تعیین عرصه و حریم این تپه به شمار می‌رود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل:

گور دسته‌جمعی زنان موزه می‌شود/ مرمت آرامگاه شیخ‌صفی توسط ژاپنی‌ها

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اشاره به اینکه گور دخمه کشف شده در کلور سایت موزه می‌شود، گفت: به زودی متخصصان ژاپنی برای کارشناسی مرمت بخش‌های چوبی آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی به ایران می‌آیند.

پروژه‌های باستان‌شناسی متوقف مانده، احیا می‌شود

رئیس پژوهشکده باستان شناسی از احیای بیش از ۱۲ پروژه باستان شناسی متوقف شده خبر داد و گفت: هر یک از این پروژه ها یک طرح ۵ ساله خواهند داشت.
ساخت مجسمه زن مکشوفه در شهر سوخته؛

مجسمه زن صاحب چشم مصنوعی شهر سوخته ساخته می شود

مجسمه زن صاحب چشم مصنوعی مکشوفه از شهر سوخته با بهره گیری از مطالعات انسان شناسی و بکارگیری هنر و کاملا بر اساس آناتومی ساخته شده است .
فریدون اله یاری:

مرمت و استحکام بخشی آخرین فاز ایوان عالی قاپو آغاز شد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: عملیات مرمت و استحکام بخشی آخرین فاز ایوان عالی قاپو در ضلع جنوب شرقی آغاز شد.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها