سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معاون سازمان میراث فرهنگی:

مریوان و سیرجان شهرهای جهانی شدند

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت سیرجان به‌ عنوان شهر جهانی گلیم، مریوان به ‌عنوان شهر جهانی کلاش و کلپورگان به‌عنوان دهکده جهانی سفال در شورای جهانی صنایع‌دستی خبر داد.
مدیرکل دفتر ثبت‌ آثار خبر داد:

ثبت جهانی 42 اثر از ایران

مدیرکل دفتر ثبت‌ آثار، حفظ و احیای میراث‌ معنوی و طبیعی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری گفت: 42 اثر از کشورمان در فهرست آثار جهانی ثبت شده و پرونده ثبت جهانی ماسوله نیز به مراحل نهایی رسیده است.
دیوار پنهان مجموعه پارسه؛

دیوار جنوبی تخت جمشید سر از خاک بیرون آورد

اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس اعلام کرد:‌ همزمان با کاوش آبراهه ها، دیوار پنهان بخش جنوبی مجموعه جهانی تخت جمشید آشکار و شناسایی شد.

کشف سه آرامگاه 2000 ساله در مصر

باستان شناسان سه آرامگاه جدید در شمال شرقی مصر پیدا کرده‌اند که بیش از 2000 سال قدمت دارند.
کشف میراث تمدنی ایران در قلب فرهنگی ترکیه + تصاویر؛

عمق راهبردی نفوذ فرهنگ ایرانی همگان را شگفت زده کرد

در پی کاوش‌های باستان‌شناسی در استان وان، آثاری با قدمت چند صدساله که بیانگر فرهنگ اصیل ایرانی بود، کشف شد.
معبد جنگلی؛

معبد شگفت‌انگیز، میراث جهانی شد

کمیته میراث جهانی یونسکو که چهل‌ویکمین نشست خود را از هفته گذشته به میزبانی شهر کراکوف لهستان برگزار کرد مجوطه باستان‌شناسی «سامبر پری کوک» و «معبد جنگلی» در کامبوج را به عنوان میراث جهانی معرفی کرد.
با ثبت تاريخي شش اثر نفتي ديگر؛

فهرست آثار ثبت شده در صنعت نفت به 109 مورد رسيد

آموزشگاه حرفه اي، خانه هاي تشريفاتي شماره سه، نيروگاه شماره يك و پمپ بنزين قديمي در آبادان و تاسيسات نفتي و كارخانه تقطير بي بيان در مسجد سليمان، از سوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در فهرست آثار ملي ايران، به ثبت رسيد.
دكتر اكبر نعمت الهي :

روستای نفت سفید، ثبت و دهکده توریستی می‌شود

روزنامه شهروند در شماره یک اسفند خود با درج مطلبي تحت عنوان "اینجا شعله‌ ای روشن است" به نقل از دكتر اكبر نعمت الهي، مدير موزه‌ها و مركز اسناد صنعت نفت ايران از ثبت روستای نفت سفید و تبديل آن به يك دهکده توریستی خبر داد.
مرتضی حصاری خبرداد؛

کشف قبور سنگی ۳ قلو + عکس

بررسی‌های اولیه باستان شناسی به کشف قبور سنگی دوقلو و ۳ قلوی به هم چسبیده ۵ هزار ساله در محوطه تاریخی دمب کوه سیستان و بلوچستان به وسعت ۴۳۰ هکتار و دارای ۵ هزار قبر سنگی منجر شد.
سپیده سیروس نیا اعلام کرد؛

خانه دکتر منصور فلامکی در تهران ثبت ملی شد

خانه دکتر «محمدمنصور فلامکی» استاد پیشکسوت مرمت و معماری واقع در منطقه هفت تهران به عنوان یک اثر ملی در فهرست میراث ملی کشور ثبت شد.
پس از طوفان؛

محوطه کشف شده در فهرج، تاریخی از آب درآمد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان می‌گوید: مطالعات اولیه در محوطه‌ی تاریخی تازه کشف شده در فهرج استان کرمان انجام شده و دستور بررسی‌های تکمیلی‌تر در این محوطه به پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فرستاده شده است.
کشف مجسمه یکی از بزرگترین فرمانروایان مصر؛

کشف مجسمه ۸ متری فرعون مصر از عمق خیابان های قاهره

باستان شناسان مصری و آلمانی از شناسایی و بیرون کشیدن یک مجسمه ۸ متری از زیر خیابان های منطقه المطریه در قاهره پایتخت مصر خبر داده اند.
مسئله طرح های عمرانی؛

چالش اکتشافات باستان شناسی

رییس پژوهشکده باستان شناسی با تأکید بر ضرورت پیش بینی مجازات برای متعرضین به میراث فرهنگی، حفاظت از میراث باستان شناسی در جریان طرح های عمرانی وتوسعه ای را چالش پژوهش های باستان شناسی دانست.
رئیس اداره میراث فرهنگی جیرفت ؛

کاوش های باستان شناسی محوطه حاجی آباد جیرفت آغاز شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان جیرفت گفت: نخستین فصل کاوش های باستان شناسی محوطه حاجی آباد ورامین در کناره غربی دشت جیرفت در استان کرمان آغاز شد.
هم‌زمان با هفته درخت‌کاری؛

لوح ثبت باغ گیاه‌شناسی ملی ایران رونمایی شد

هم‌زمان با هفته درخت‌کاری، مراسم رونمایی از لوح ثبتی باغ گیاه‌شناسی ملی ایران در فهرست میراث طبیعی و ملی کشور با حضور معاون میراث‌فرهنگی کشور برگزار شد.
مدیرکل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی خبر داد:

اولین اختراع ایرانیان در سدسازی در انتظار ثبت‌ جهانی

مدیرکل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی از معرفی پرونده نخستین اختراع ایرانیان در سدسازی برای ثبت جهانی خبر داد.
وقتی باستان‌شناس بیکار است:

دو استان ایران اصلاً باستان شناسی نشده است

رئیس پژوهشکده باستان شناسی با پرداختن به چالش‌های باستان شناسی نسبت به رواج گنج یابی و بیکاری هزاران فارغ التحصیل باستان‌شناس هشدار داد و گفت: لرستان بیشترین پژوهش‌های باستانشناسی داشته است.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان:

١٦ اثر تاریخی بوشهر در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری بوشهر، ناصر امیرزاده سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این استان، با اعلام این خبر افزود: «این آثار شامل ١٣ پرونده تپه و محوطه تاریخی و ٣ بنای تاریخی است.»
خشایار شیبانی خبرداد؛

"سیل" قبرستان ۸۰۰ ساله را از زیر خاک بیرون آورد + تصویر

یک مسئول میراث فرهنگی از کشف قبرستانی مربوط به قرن ۷ قمری در پی وقوع سیل خبر داد.
در زیرزمین تپه‌ای؛

خانه ای ۷۰۰ ساله کشف شد + تصاویر

در فصل نخست کاوش دستکندهای زیرزمینی تپه قلعه در روستای رباط آغاج شهرستان خمین مشخص شد این مجموعه مربوط به قرون میانی اسلامی (قرن ۶ و ۷ ه.ق) بوده و کاربردی پناهگاهی و مسکونی داشته است.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها