سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تخریب آثار باستانی ؛

روایت تلخ ویرانی در تخت‌جمشید+تصاویر

یونانی‌ها تخت‌جمشید را «پرسپولیس» به معنای شهر پارسه می‌نامیدند، اما نام اصلی تخت‌جمشید «پارسه کرته» است، درگل‌نوشته‌ها و کتیبه درگاه سنگی تالار ورودی تخت‌جمشید، نام‌اش را «پارسه» ثبت کرده‌اند.
روش نوین گلسنگ زدایی ؛

روش‌های نوین مهار گلسنگ در تخت جمشید

تخت جمشید عظیم ترین بنای سنگی جهان است. این بنای عظیم که به عنوان یکی از شاهکارهای معماری کشور نیز محسوب می شود در طول دوران های مختلف با خطرات و تهدیدات طبیعی مواجه بوده است.
تهدید نامرئی بناهای تاریخی؛

غایب تیم مرمت‌ سازه‌های میراثی کیست؟

قرار گرفتن آثار باستانی شاخص در مناطقی با خطر زلزله متوسط و بالاتر نشانگر آن است که زلزله نه‌تنها برای جان و مال انسان‌ها بلکه برای سرمایه فرهنگی این کشور نیز تهدیدی بالقوه محسوب می‌شود.
"همه ما مقصریم"؛

روایت تلخ ویرانی در پایتخت هخامنشی‌ها

بعد از ثبت جهانی تخت جمشید، کشف‌هایی که توسط گروه‌های باستان‌شناسی در این محوطه تاریخی انجام می‌شود از یک سو و از سوی دیگر، بی‌توجهی به کتیبه‌ها و سنگ‌ها و اصلا آن‌چه که امروز تخت‌جمشید، را تخت‌جمشید کرده، از وندالیسم‌ها (تخریب اشیاء و آثار فرهنگی) تا آسیب‌هایی که به مروربه سنگ‌های قرار گرفته در این فضای تاریخی وارد می‌شود، هشدارها را برای این شهر تاریخی فرا می‌خواند.
تخریب آثار ثبت ملی جرم محسوب می‌شود !!

تخریب بی‌سروصدا تپه ۸ هزار ساله ثبت ملی تهران

بخش‌هایی از تپه هشت هزار ساله و ثبت ملی «پوئینک» واقع در شهرستان قرچک استان تهران به‌صورت مخفیانه و بی‌سروصدا طی چند روز اخیر تخریب شده است. این در حالی است که تخریب آثار ثبت ملی جرم محسوب می‌شود و تاکنون نیز اعلام نشده که این تپه باستانی از ثبت ملی خارج شده است.
خطر تخریب کوه دماوند؛

برخی پناهگاه‌های دماوند به رستوران مجلل تبدیل شده است!

رئیس اسبق انجمن کوهنوردان معتقد است که دماوند در حال تخریب است و پناهگاه‌های زیادی به رستوران‌های مجلل تبدیل شده است.
وصیت‌نامه دکتر مصدق سوخت؛

در آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد، کدام اسناد مربوط به دکتر مصدق و آیت‌الله کاشانی، خاکستر شد؟

در بررسی‌ها از آتش‌‌سوزی مبهم ضلع شمال غربی میدان حسن‌آباد که اکنون مشخص شده اسناد مهمی از تاریخ معاصر را هم سوزانده است؛ از جمله اسناد دکتر مصدق و آیت‌الله کاشانی.
با حکم دیوان عدالت اداری؛

آغار تخریب، عمارت تاریخی تابان

عمارت تاریخی تابان با عنایت به دستور و مکاتبات سال ۱۳۹۴ تخریبش آغاز شده و این عمارت و جداره ارزشمند تاریخی گذر خیابان ولیعصر برای همیشه از بین خواهد رفت.
معاون میراث فرهنگی کشور مطرح کرد:

مرمت حدود ۶ هزار اثر تاریخی و فرهنگی در کشور

محمدحسن طالبیان در نشست «شب‌ یزد که با موضوع ثبت جهانی این شهر، فرصت‌ها و چالش‌ها» در خانه فرهنگ شهید صدوقی (ره) برگزار شد، افزود: واگذاری طرح‌های فرهنگی و تاریخی برای مرمت و بازسازی در اجرای طرح‌های مشارکتی و جذب بخش خصوصی از برنامه‌های مهم سازمان است.
با انتشار در روزنامه رسمی انجام شد؛

ابلاغ قانون حمایت از مرمت و احیا بافت‌های تاریخی-فرهنگی

در اجرا اصل یکصدوبیست‌وسوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به پیوست «قانون حمایت از مرمت و احیا بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی» که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ دوم تیرماه یکهزاروسیصدونودوهشت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۹۸/۴/۱۲ به تائید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره ۳۱۴/۳۱۱۸۲ مورخ ۱۳۹۸/۴/۱۸ مجلس شورای اسلامی واصل گردیده، جهت اجرا ابلاغ می‌گردد
جاودان‌سازی نام در بناهای تاریخی؛

اختصاص مکان‌های ویژه در محوطه‌های تاریخی برای یادگارنویسی

یادگارنویسی و جاودان‎سازی نام در تمامی دوره‌های تاریخی مورد توجه بشریت بوده و البته در زمان‌های قدیم بسیاری از این یادگارنویسی‌ها تبدیل به مرجع تاریخی برای دوران معاصر شده است اما متاسفانه در این دوران یادگارنویسی چهره بسیار بدی از خود باقی گذاشته و در حقیقت آسیب‌های زیادی به چهره بناهای تاریخی وارد کرده است.
مرمت غیراصولی ارگ بم ؛

لودرها در ارگ بم و مدیران در خواب/ اختیار پیمانکاران ارگ بم با کیست؟

ارگ ثبت جهانی بم در حالی شاهد حضور خیل تخلیه آوار از این محوطه ثبت جهانی است که کارشناسان صحبت از مبلغ چند میلیارد تومانی می‌کنند که نیکزادی نماینده مجلس بم آن را از ستاد بحران برای مرمت ارگ بم درخواست کرده و اینک این مبلغ در اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان باقی مانده این در حالی است که چهار روز است در نیمه شرقی و غربی ارگ بم پیمانکارانی حضور یافته‌اند که دیواره‌ها را به بهانه مرمت تخریب می‌کنند تا دوباره بسازند.
گفت‌وگو با معاون میراث‌فرهنگی؛

چه خبر از آثار تاریخی آسیب‌دیده از سیل؟

معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری می‌گوید: هنوز برای آغاز مرمت‌های اضطراری بناهای تاریخی که از باران‌های سیل‌آسا آسیب‌دیده‌اند اعتباری دریافت نکرده‌ایم، اما با وجود همه تنگناها، تا جایی که در توان‌مان است، کارهایی را انجام می‌دهیم.
تخریب تدریجی صدها نقش تدفینی در دزفول؛

تاریخی قلعه شاداب نیازمند ثبت ملی و حفاظت اضطراری است

صدها نقش تدفینی و زیبا تاریخی در منطقه پاقلعه یا همان قلعه شاداب دزفول در معرض تخریب جدی قرار دارند.
محمدحسن طالبیان:

ابزار قانونی برای ایجاد الزام مشارکت و مرمت آثار تاریخی توسط ارگان‌ها و نهادها را نداریم

معاون میراث‌فرهنگی کشور می‌گوید: ما ابزار قانونی برای ایجاد الزام مشارکت و مرمت آثار تاریخی توسط سایر ارگان‌ها و نهادها در اختیار نداریم و نمی‌توانیم اگر به طور مثال ناودان یک بنای تاریخی مرمت نشده باشد از صاحب ملکی که نگهداری صحیح نمی‌کند شکایت کنیم؛ ولی به لحاظ نظارتی در مشارکت بین دستگاهی نکات لازم را اطلاع می‌دهیم. شاید اینجا نیاز باشد تا قوانین محکم‌تری برای حفظ میراث در نظر گرفته شود.
نخستین شهر خشتی جهان؛

احداث مهمان‌شهر، مرهمی بر زخم بافت تاریخی

نخستین شهرخشتی جهان که حالا دیگر شهرت جهانی یافته، این روزها زخمی از ساکنان بیگانه و در رویای سکونت فرزندان خویش است، رویایی که به نظر می‌رسد دیگر قرار نیست رنگ واقعیت به خود بگیرد.
معاون میراث سازمان میراث فرهنگی؛

انتشار فهرست بهای مرمت بناهای تاریخی ایران

معاون میراث سازمان میراث فرهنگی، گفت: پس از ۷ سال کار کارشناسی با همکاری سازمان برنامه و بودجه فهرست بهای واحد پایه رشته مرمت بناهای تاریخی در خرداد ماه ۹۸ به عنوان ۱۹ فهرست بها منتشر می شود.
بشیر محمدی خبر داد؛

بزرگترین برج قلعه تاریخی غزنی فرو ریخت

بزرگترین برج قلعه(ارگ) تاریخی شهر غزنی که زمانی مرکز فرمانرویان سلسله غزنویان بود، فرو ریخت.
بلای جان آثار تاریخی نباشیم؛

یادگاری‌نویسی دیپلمات‌های انگلیسی روی دیوار تخت جمشید

یادگاری‌نویسی روی بناهای تاریخی مختص ایرانی‌ها نیست اما لزوم آموزش در زمینه حفظ و نگهداری آثار تاریخی بسیار اهمیت دارد، چرا که فضای آموزشی ما در ارتباط با آثار فرهنگی و باستانی بسیار نامناسب و ناکافی است و چاره این کار فرهنگ‌سازی است.
جنگ و تخریب آثار باستانی؛

جنگ در این ۲۳ نقطه از ایران «جنایت جنگی» حساب می‌شود

تخریب عمدی میراث یک جرم جنگی است.این کار دیگر به یک تاکتیک جنگی برای نابودی فرهنگی مناطق تبدیل شده. به همین دلیل حفاظت از میراث فرهنگی بیش از یک اقدامی فرهنگی است. این یک اقدام امنیتی جدایی ناپذیر از زندگی انسان است.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها