سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تهدیدات درختکاری در حریم تخت‌جمشید؛

درختکاری تخت جمشید را تهدید می کند

رئیس پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: با محیط زیست و کاشت درخت مخالف نیستیم اما هنوز آثاری از بقایای شهر پارسه باقی مانده که کاوش نشده و ممکن است کاشت درخت به آن‌ها آسیب بزند.
مدیرعامل صندوق احیا خبر داد؛

افزایش سرمایه گذاری داخلی برای احیاء بناهای تاریخی

مدیرعامل صندوق احیا در دیدار با رییس شرکت فرانسوی «رینک»، گفت: بعد از برجام حضور گردشگران خارجی برای بازدید از بناهای تاریخی ایران و درخواست برای سرمایه گذاری در ابنیه تاریخی رشد داشت.
رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد:

دو کجاوه تاریخی بروجرد مرمت می‎شوند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد از آغاز مرمت دو کجاوه تاریخی مربوط به خانواده طباطبایی در شهرستان خبر داد.
ابتهاج در رشت صاحب موزه می‌شود؟

خطر تخریب بیخ گوش خانه «سایه»

برخی فعالان رسانه‌ای نسبت به خطر تخریب خانه پدری هوشنگ ابتهاج (سایه) در محله تاریخی استادسرای شهر رشت هشدار داده‌اند؛ خانه‌ای که نخستین شعر ه.الف.سایه در آنجا سروده شده است. یلدا ابتهاج، دختر هوشنگ ابتهاج در واکنش به این اتفاق در فضای مجازی نوشته: «همیشه غافلیم و تأخیر داریم.» این موضوع البته نگرانی فعالان میراث فرهنگی و همشهریان ابتهاج را هم برانگیخته است؛ تا جایی که علیرضا پنجه‌ای، شاعر و فعال فرهنگی رشت پیشنهاد داده: «برای حفظ این خانه دو راهکار داریم؛ یکی اینکه با توجه به اینکه خانه مربوط به ابتهاج به عنوان یک شخصیت ملی و فرهنگی است دولت یا شهرداری از منابع عمومی هزینه خرید این خانه را متقبل شوند تا در آن‌جا موزه ابتهاج دایر شود.» به گفته وی، خود ابتهاج نیز با این موضوع که این مکان به موزه تبدیل شود، موافق است؛ اما در حال حاضر بحث تامین منابع مالی برای خرید خانه مطرح است.
راهسازی روی میراث ملی؛

تخریب بخشی ازسایت فسیل‌های ۷ میلیون ساله شهرستان دلفان

محل کشف فسیل‌های هفت میلیون ساله در شهرستان دلفان در حالی با اجرای پروژه راه‌سازی تهدید می‌شود که به‌تازگی با رونمایی از این فسیل ها جزئیات کاوش‌های این محل و اهمیت آن اعلام‌شده است.
پایان مرمت، پایان سال؛

کاخ چهلستون بعد از ۵۰ سال مرمت می‌شود

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از مرمت کاخ چهلستون و ایوان ستون دار آن پس از 50 سال انجام خبر داد و گفت: مرمت این دو اثر تاریخی شروع شده و امیدواریم با تلاش همگان تا پایان سال به اتمام برسد.

لیست «آثار در خطر» تهیه می‌شود

اعضای کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) در حاشیه اجلاس سالانه کمیته مشورتی ایکوم بین‌الملل، نسبت به تهیه لیست قرمز ایران تاکید کردند و زمان اجرایی شدن آن را به تصویب رساندند.
مرمت نیمه‌تمام قلعه پوراشرف؛

دیوارهای سست یک همسایه تاریخی

مرمت قلعه پوراشرف ایلام ناتمام مانده چراکه اعتباری که به آن داده‌اند کافی نبوده است و حالا دیوارهای سست این قلعه روبه‌روی خانه‌های مردم روستا واقع شده است.
پس از 15 ماه؛

مطالعات علمی و حفاظت مجسمه نادرشاه پایان یافت

مطالعات علمی ساختاری مجسمه فلزی نادرشاه واقع در مجموعه باغ نادری مشهد از پروژه‌های در دست اجرای پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به پایان رسید.
در یک نشست تخصصی عنوان شد؛

پیشنهاد ارائه مشوق به مالکان بناهای ثبتی

برخی از کارشناسان میراث فرهنگی در پژوهشگاه میراث فرهنگی دور هم جمع شدند تا درباره قوانین میراث فرهنگی صحبت کنند برخی پیشنهاد کردند که باید مشوق هایی به مالکان بناهای ثبتی داده شود.
میراث فرهنگی تهران:

کاخ ثابت پاسال مسجد نمی‌شود

به گفته، مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان تهران کاخ ثابت پاسال تخریب نمی‌شود و با حفظ بنا در ۲۰ درصد از زمین ضلع غربی این بنا مجموعه‌ای مکمل با عنوان هتل و مرکز فرهنگیی ساخته می‌شود.
مرمت کاروانسرا با سرامیک؛

تجربه یک اقامت پرستاره در «قصر بهرام»

گردشگرانی که به «قصر بهرام» می‌روند می‌توانند همزمان با لذت بردن از شب‌های پرستاره کویر گرمسار، یک شب در قصری که توسط بهرام گور ساخته شده اقامت داشته باشند.
وضع بحرانی یک میراث؛

ترک‌هایی که خواب آسیاب‌های شوشتر را برهم زد

ترک‌های عمیق بناهای تاریخی و مسکونی واقع شده روی گسلی در دیواره غربی مشرف به آسیاب‌های آبی شوشتر نگرانی‌هایی را در میان فعالان میراث فرهنگی این شهر بوجود آورده است.
پرونده‌ای که هنوز باز است؛

ضرورت پیگیری کتاب‌های به غارت رفته بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

کتاب‌های نفیس به غارت رفته بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی در حالی در روسیه به سر می‌برد که هنوز هیچ کپی با کیفیت و یا نسخه‌ای در ایران از آن‌ها وجود ندارد.
تخریب آثار؛

یادگاری نویسی، بلای جان آثار تاریخی

گزارش تصویری از مخدوش کردن آثار تاریخی
نگرانی غارت اشیای تاریخی افزایش یافت؛

احتمال تکرار یک تراژدی در شرق کرمان/حفاری غیرمجاز محوطه تاریخی

سیلاب کرمان یک محوطه تاریخی را در شرق استان از زیر خاک بیرون آورده و حلقه ای دیگر از تمدن شرق را در معرض دید قرار داده اما هم اکنون نگرانی ها در خصوص غارت این محوطه افزایش یافته است.
احیای کنسولگری انگلیس تا اوایل تیرماه سال آینده؛

بازسازی عمارت کنسولگری انگلیس به کجا رسید؟

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از بهره برداری عمارت کنسولگری انگلیس تا اوایل تیرماه سال آینده خبر داد.
مدیر مجموعه نیاوران:

بازدید از صاحبقرانیه در نوروز برای گردشگران امکانپذیر نیست

مدیر مجموعه نیاوران با بیان اینکه بازدید از صاحبقرانیه در نوروز برای گردشگران امکانپذیر نیست، گفت: امیدواریم از آخر تابستان سال آینده بتوانیم با محدودیت‌هایی بازدیدکنندگان را در این کاخ بپذیریم.

قلعه رشیدالدوله تکاب در اولویت مرمت قرار گرفته است

قلعه رشیدالدوله تکاب به همراه چند بنای تاریخی دیگر واقع شده در استان آذربایجان غربی در اولویت مرمت این استان قرار گرفته است.
حلقه‌ای جدیدفرونشست زمین؛

قنات‌های۵۰۰ساله شهر دهاقان را تهدید می‌کند

محققان از قنات‌ها به عنوان تاریخ پنهان یاد می‌کنند و امروز این تاریخ پنهان با حداقل قدمت ۵۰۰ ساله در شهر دهاقان، بناها و مردمان این شهر را تهدید می‌کند.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها