فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی :

عملیات عمرانی در حریم کاخ گلستان متوقف شد

فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی گفت: «ادامه عملیات عمرانی در حریم کاخ گلستان متوقف شده است و نیروهای یگان به‌صورت شبانه‌روزی در این محل مستقر هستند.»
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛

کشف 381 سکه‌ تقلبی از قاچاقچیان در ایلام

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از دستگیری اعضای باند قاچاق اشیای تاریخی و کشف 381 قطعه سکه تقلبی دوره ساسانی از این افراد خبر داد.
معدنکاران بی‌توجه به اثر طبیعی؛

غار جهنم طبس در مظلومیت ثبت تاریخی

غار جهنم طبس از طرف مسؤولان به عنوان اثر تاریخی ثبت نشده است و معدنکاران به آن توجهی ندارند.
ابیانه؛

بزرگ‌ترین خانه‌سالمندان جهان، با آهن پوست می‌اندازد

هر که سفر می‌کند به ابیانه، از زنان و مردان پیری یاد می‌کند که لواشک و چارقد و... می‌فروشند
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران خبرداد؛

آسیب‌دیدگی کاخ احمدشاهی؛ برای مرمت اضطراری 4 میلیارد تومان نیاز است

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران از آسیب‌دیدگی کاخ احمدشاهی خبر داد.
علت تغییر حالت پوست قرآن‌های کوفی؛

گرما آب کلاژن‌ها را از بین برد

کارشناس ارشد مرمت گفت: کلاژن‌های چرب پوست آهو نیاز به رطوبت دارند وقتی به آنها گرما داده شود آب درون مولکولی از بین رفته و باعث می‌شود حالت طبیعی پوست از بین برود.
معاون میراث فرهنگی کشور مطرح کرد:

ورود شورای عالی شهرسازی و معماری به گودبرداری در نزدیکی ارگ‌ علیشاه

معاون میراث فرهنگی کشور از بررسی وضعیت گودبرداری یک پارکینگ در نزدیکی ارگ علیشاه تبریز در شورای عالی شهرسازی و معماری خبر داد.
محمدرضا پوینده:

واگذاری ۵ بنای تاریخی به بخش خصوصی/ کسی به فکر کاربری فرهنگی نیست

مدیرعامل صندوق احیاء آثار تاریخی در پاسخ به‌ این‌که چرا بیشتر بناها به سفره‌خانه سنتی تبدیل می‌شوند گفت: بخش خصوصی درپی بازگشت سرمایه است و چندان به کاربری فرهنگی فکر نمی‌کند.
میراث درمان می‌کند نه پیشگیری؛

ترک برداشتن سی و سه پل عادی است

اصفهان - مدیر امور بین‌الملل اداره کل میراث فرهنگی اصفهان با اشاره به عادی بودن ترک برداشتن پل‌های تاریخی با توجه به نوسانات آب گفت: میراث می‌تواند در حوزه درمان و نه پیشگیری فعالیت کند.
نگراني براي «کوچری» در منطقه‌ تاریخی گلپایگان در استان اصفهان؛

پژوهشکده باستان‌شناسی نگران است

هنوز تراز آب در منطقه‌ی «کوچری» به بالادست نرسیده، اما پائیز و زمستان و بارش باران در راه است و این اتفاق پژوهشکده باستان‌شناسی را نگران کرده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد:

تخریب برخی خانه‌های تاریخی بروجرد صحت ندارد

رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد گفت: بیشتر خانه‌های واجد ارزش تاریخی شهرستان بروجرد تاکنون شناسایی‌شده و اقدامات مرمتی لازم بر اساس اعتبارات اندک این سازمان در این خانه‌ها انجام‌شده و ادعای تخریب این ابنیه صحت ندارد.
عمارت تاریخی فخرالدوله

پایه های لرزان عمارت تاریخی فخرالدوله در مدرسه راهنمایی!

تصورش سخت است که در حیاط یک مدرسه راهنمایی دخترانه در تهران یک عمارت تاریخی متعلق به دختر مظفرالدین‌شاه قاجار باشد که در وضعیت نامناسب قرار دارد که رفته‌رفته تبدیل به بنای مخروبه شده بگونه ای که این روزها به دلیل حجم بالای فرسودگی اش به جای اینکه فرصتی باشد به تهدیدی برای جان دانش آموزان مدرسه بدل شده است.
تشدید آسیب‌های کاخ صاحبقرانیه

احوال صاحبقرانیه خوش نیست

در اتاق اسناد، مظفرالدین شاه بعد از امضای فرمان مشروطه انگار خیره شده به ترک بزرگی که به گفته کارشناس مجموعه ترک خطرناکی است. احوال صاحبقرانیه خوش نیست. درهای آهنی منتهی به بنا بسته‌اند و بازدیدکنندگان فقط تا چند قدمی کاخ می‌رسند و بعد از نگاهی گذرا با خواندن متن که در نزدیکی بنا نصب شده است و به آنها می‌گوید: «صاحبقرانیه جهت انجام مطالعات آسیب‌شناسی و مقاوم‌سازی تعطیل است.» به سراغ سایر بناهای مجموعه می‌روند و هیچکس از خودش نمی‌پرسد چه کسانی این مقاوم‌سازی و آسیب‌شناسی را انجام می‌دهند؟ چرا بنایی که نیاز به مرمت دارد این قدر در سکوت فرو رفته و گویی منتظر اتفاق ناگواری است؟
بي توجهي به مقوله گردشگري در كشور؛

حال و روز اماکن گردشگری!

وضع اسفبار برخی اماکن گردشگری، دستمایه کارتون زیر اثر کیوان زرگری قرار گرفته است.
محسن زینی وند خبرداد؛

تخریب اثر تاریخی 5 هزار ساله برای ساخت ویلا

بخش زیادی از تپه تاریخی لشگرآباد ساوجبلاغ با قدمتی 5هزار ساله به دلیل ساخت باغچه ویلا،ایجاد باغ، جاده ، تاسیسات شهری و ...تخریب و دارای وضعیت نامناسب حفاظتی است.
فرونشست‌هایی که مسؤولان را از خواب بیدار نمی‌کند؛

حفر چاه‌های عمیق جدید در حریم تخت جمشید

حفر چاه‌های عمیق جدید در حریم تخت جمشید درحالی‌که بحران نشست‌های زمین‌های اطراف این مجموعه جهانی هر روز شدیدتر می‌شود باعث نگرانی دوستداران میراث فرهنگی کشور و تهدیدی برای این اثر جهانی شده است.
سردار امیر رحمت الهی

کشف مجسمه بودا و محموله‌ای از سکه‌های تاریخی

فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کشور از کشف و ضبط محموله اشیاء عتیقه و مقادیر ارزشمندی سکه مربوط به ادوار مختلف تاریخی در دو عملیات جداگانه خبرداد.
دشمني با هويت تاريخي

ویلای پناهی ساخته دوبرول معمار فرانسوی در آستانه تخریب

قرار است یک نهاد، ویلای پناهی ساخته شده توسط رولان مارسل دوبرل معمار فرانسوی را در خیابان انقلاب را تخریب و جای آن مجتمع تجاری احداث کند.
گزارش از سرقت های سریالی؛

دزدی کاشی‌های تاریخی در آشفته‌بازار میراث‌فرهنگی

از قدیم گفته‌اند «دزد، بازار آشفته می‌خواهد» و این روزها در این آشفتگی‌ها دزدها طعمه‌هایی یافته‌اند به نام «کاشی‌های قدیمی بناهای تاریخی کشور»، طعمه‌هایی که اگر به چنگ آورند، در بازار سیاه، پول چرک گزافی نصیب آنان می‌کند.

میراث فراموش شده

بخشی از خانه های دوره قاجاریه شهر ساری که معماری بسیار زیبایی دارد و حدود ۳۰۰۰مترمساحت دارد متاسفانه بعلت شرایط آب وهوایی منطقه و همچنین دست درازی قاچاقچیان عتیقه در حال تخریب طبیعی است.
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها