سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مرمت تخت جمشید توسط ایتالیایی ها؛

همکاری ایتالیایی‌ها برای مرمت تخت جمشید

براساسا هماهنگی های بعمل آمده مرمتگران بدون مرز ایتالیا از هفتم اردیبهشت ماه تا 17 خرداد ماه امسال برای مرمت تخت جمشید، در فارس حضور خواهند داشت.
سازه‌های شوشترغوطه ور در آب ؛

گزارش خسارت‌های وارد شده به سازه‌های آبی شوشتر برای جذب کمک جهانی به یونسکو می‌رود

سازه‌های آبی شوشتر که در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است به‌دلیل شدت سیلاب آسیب دیده است. پیگیری‌ از کارشناسان میراث فرهنگی در خوزستان مشخص کرد که سازه‌های ایستاده در مقابل جریان سیلاب به‌احتمال قوی آسیب دیده‌اند و بند میزان که کار تقسیم آب در سازه‌های‌ شوشتر را انجام می‌دهد به‌دلیل فشار سیلاب دچار ترک خوردگی شده است. منابع در خوزستان با اعلام اینکه ترک ایجاد شده در دیواره بند میزان با تزریق ضربتی بتن مهار شده است، گفته‌اند، هنوز نمی‌توان ارزیابی خسارات وارد شده به سازه‌های آبی شوشتر را اعلام کرد.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:

730 اثر تاریخی کشور از سیل آسیب دیدند

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تخریب و آسیب دیدن 730 اثر تاریخی در جریان سیلاب‌های اخیر خبر داد. آثاری که برای مرمت و بازسازی به اعتباری بالغ بر 300 میلیارد تومان نیاز دارند. تأمین این اعتبار به ستادهای بحران هر استان واگذار شده تا پس از پایان وضعیت هشدار و بحرانی، به هر استان به‌طور مجزا اختصاص یابد.
در مواجهه آثار تاریخی با سیلاب؛

گام اروپا برای حفظ «میراث» از سیل

سیل اخیر در ایران، علاوه بر آنکه خسارت‌های بسیاری به جان و اموال شخصی مردم وارد آورد، حدود ۳۰۰میلیارد تومان نیز به آثار تاریخی کشور، به‌عنوان سرمایه‌های ملی، خسارت زده است. این درحالی است که اگر در این زمینه پیش‌بینی و استحکام‌بخشی صورت می‌گرفت، شاید رقم این خسارت‌ها کمتر بود.
معاون میراث فرهنگی خبر داد:

کارشناسان یونسکو در راه خوزستان

معاون میراث فرهنگی کشور از استان‌‌های لرستان، خوزستان و گلستان به عنوان استان‌هایی نام برد که درصدر تخریب میراث فرهنگی بر اثر سیل و بارندگی جای دارند. در این میان گفته می‌شود بلایای طبیعی، میراث را از فهرست جهانی خارج نمی‌کند.
آیا سیل طاق بستان را تخریب خواهد کرد؟

میراث فرهنگی: تخریب طاق بستان صحیح نیست اما کار خاصی هم نمی‌توانیم انجام دهیم

معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه گفت: اقدامات پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از ریزش و تخریب آثار باستانی از جمله تکیه معاون الملک را انجام گرفته اما برای طاقبستان اقدامات پیشگیرانه‌ی خاصی نمی‌توانیم اتخاذ کنیم.
معاون میراث فرهنگی کشور خبر داد:

کانال دفع سیلاب، تخت جمشید را از تخریب نجات داد

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از پایش کامل آثار تاریخی و فرهنگی در استان های سیل‌زده خبر داد و گفت: کانال دفع سیلاب تخت جمشید را از تخریب نجات داد.
لطمه‌ به بافت تاریخی؛

ساخت‌وساز خلاف در بافت تاریخی گرگان

در حالی که سازمان میراث فرهنگی و فعالان این حوزه در حفظ میراث فرهنگی و جذب سرمایه‌گذار در بافت‌های تاریخی هستند برخی از مالکان خصوصی با ساخت‌وسازهای غیرمجاز به بدنه بافت تاریخی لطمه‌های جدی وارد کرده‌اند.
تپه باستانی دامغانی محلِ خوابِ معتادان و کارتن‌خواب‌ها شده؛

سرنوشتِ محوطه‌های باستانیِ داخل شهرها تخریب است/ طرح موزه‌ باز شکست خورد

سرپرست کاوش‌های باستانی محوطه دامغانی‌ها گفت: تپه باستانی دامغانی سبزوار با وجود آنکه قرار بود تبدیل به سایت موزه فضای باز شود اما به دلایل مختلف تاکنون این مهم محقق نشده و این روزها تبدیل به مکانی برای حضور معتادان و کارتن‌‌خواب‌ها شده.
در پی تخریب بخشی از این اثر تاریخی؛

دستور رسیدگی به وضعیت طاق کسرا صادر شد

در پی انتشار اخباری مبنی بر تخریب بخشی از طاق کسرا یا ایوان مدائن، وزیر فرهنگ و گردشگری عراق ضمن بازدید از این منطقه تاریخی دستور رسیدگی به وضعیت آن را صادر کرد.
محوطه باستانی شوش؛

شرایط نامناسب نگهداری از میراث جهانی شوش+عکس

درحالی‌که محوطه باستانی شوش از جمله میراث جهانی ما به حساب می‌آید اما وضعیت نگهداری اشیا در آن مناسب نیست و برخی آثار تاریخی زیر پای گردشگران یا در معرض آفتاب و باران و نیز فضله پرندگان هستند.
۲۰۰محوطه هنوز ثبت نشده‌اند؛

فقط نیمی از محوطه‌های ثبتی پاسارگاد تابلوی راهنما دارند

محدوده حریم چشم‌انداز فرهنگی پاسارگاد، ازجمله محوطه‌های مهم کشور به حساب می‌آید که با وجود ثبت ۱۵۰ محوطه تاریخی آن، هنوز صدها محوطه تاریخی شناسایی شده‌ دارند که جایی در فهرست میراث ملی ندارند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی:

2هزار پروژه تاریخی در دست مرمت است

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه بخش گردشگری امسال رونق یافته است، گفت: اکنون 2 هزار پروژه تاریخی فرهنگی در دست مرمت و بازسازی داریم و در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته و دولت حمایت‌های ویژه انجام داده است.
فعال میراث فرهنگی قزوین خبر داد:

خانه «میرمیران» در قزوین تخریب شد

فعال میراث فرهنگی قزوین از تخریب خانه‌ قدیمی «میرمیران» در بافت تاریخی مرکزی این شهر خبر داد.
تاریخی که با خاک یکسان می‌شود؛

نابودی بافت تاریخی شیراز در مجاورت شاه‌چراغ

شیراز 360 هکتار بافت تاریخی دارد که 57 هکتار از آن تحت عنوان توسعه حرم شاه‌چراغ در دست تخریب قرار گرفته، در این 57 هکتار بافت تاریخی 462 پلاک وجود دارد که امکان ثبت حداقل 150 پلاک وجود داشت؛ اما به‌دلیل خواب زمستانی مسئولان ذی‌ربط متأسفانه تنها 13 پلاک آن ثبت ملی شده است‌.
به بهانه تجاوز به حریم محوطه جهانی شوش؛

ریشه‌های اقتصادی تخریب میراث ملموس فرهنگی

«زیرگذر حاشیه‌ساز در شوش»؛ این تیتر خبری است که از بهمن‌ماه سال گذشته تا امروز همچنان خبرساز بوده و انتقادهای بسیاری را از سوی فعالان حوزه میراث‌فرهنگی به همراه داشته است؛ چراکه نه‌تنها مسوولان شهری، بلکه اکثر مردم نیز خواستار آن هستند که چنین زیرگذری برای رفع نیازهای روزمره‌شان ساخته شود؛ بدون آنکه عرقی به شهر باستانی خود که ثبت جهانی شده است، داشته باشند. بسیاری از کارشناسان میراث فرهنگی بر این باورند به این دلیل اکثریت مردم موافق ساخت چنین سازه‌ای در حریم محوطه باستانی شوش‌ هستند که مسوولان و مدیران نتوانسته‌اند از این فرصت جهانی، بهره اقتصادی ببرند؛ بهره‌ای که مردم محلی نیز در آن دخیل باشند و بر چرخه اقتصادی‌شان تاثیر بگذارد.
نامه مهم مدیرکل میراث فرهنگی گیلان:

خانه هوشنگ ابتهاج سال ها پیش تخریب شده است

شهرود امیرانتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان طی نامه ای به علی بهارمست سرپرست شهرداری رشت اعلام کرد خانه منتسب به هوشنگ ابتهاج سال ها پیش تخریب شده است و بنای فعلی سازمان پسماند شهرداری رشت بعد از این تخریب صورت گرفته است. همچنین در این نامه اعلام شده است بنای فعلی که ادعا می شود متعلق به خانواده هوشنگ ابتهاج است در دهه ۴۰ ساخته شده است و در اختیار فرد دیگری است.
آثار باستانی؛

کاروانسراهای گم شده

تنها۱۲کاروانسرای معروف برای نسل حاضر به یادگار باقی مانده است که در سایه ی غفلت عمیق مسولان حفاظت از میراث تاریخی و فرهنگی،به صورت روزانه شاهد فرسایش و نابودی آنها زیر هجوم عوامل طبیعی،تخریب های سهوی بازدیدکنندگان و تخریبهای عمدی سوداگران طماع آثار باستانی هستیم.
محوطه‌های تاریخی ثبت شده ؛

عزم جدی شهرداری‌ها برای از بین بردن تاریخ جهانی ایران!

کم نبوده‌اند خبرهایی که در طول یک ماه گذشته از وضعیت آثار جهانی کشور منتشر شدند و هر کدام به جای کاشتن امید برای حفاظت و جذب گردشگر، بیشتر ترس و هشدار را به دل‌ها راه دادند؛ تا از احتمال قرار گرفتن این آثار جهانی شده در فهرست میراث در خطر یونسکو.
به کجا رحم می کنید؟

چنگال لودرها بر تن شهر باستانی شوش

لودرها به شهر باستانی شوش هم رحم نمی کنند.
صفحه  از ۱۲
نظرات و گلایه ها