سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       

آلمانی‌ها در چهارسوق بازار بزرگ تهران چه می‌کنند؟

چهار سوق بزرگ بازار تهران با همکاری پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی - تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه آخن آلمان مرمت می‌شود.
تجربه سرزمین لرزه‌ها؛

راهکارهای جهانی ضد لرزه برای حفظ آثار تاریخی

روز یکشنبه زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۳/ ۷ ریشتر که مرکز آن در نزدیکی مرز ایران و عراق بود، موجب به لرزه درآمدن استان‌های غربی کشور شد و آسیب‌هایی نیز به بناهای تاریخی کشور وارد کرد.
تغییرات پس از سقوط یک دختر بچه؛

نصب آزمایشی نرده چوبی روی سی‌ و سه‌ پل

حفظ کالبد، سیما و منظر پل‌های تاریخی زاینده‌رود دغدغه اساسی میراث فرهنگی است.
تهدیدی برای پایتخت طبیعت؛

پایتخت طبیعت در محاصره آرامستان های طایفه ای

شهر یاسوج یا همان (پایتخت طبیعت) امروز برای توسعه گردشگری خود به غیر از توسعه زیرساخت ها با مشکلی دیگر روبه رو است که این مشکل بودن زیاد از حد آرماستان های طایفه در مناطق توریستی و تفریحی آن است.
سرنوشت نامعلوم فرش جهیزیه اعتصامی؛

ناپدید شدن فرش جهیزیه پروین اعتصامی ! + عکس

فرش جهیزیه پروین اعتصامی دچار سرنوشت نامعلومی شده است.
بلاتکلیفی میراث دوران صفویه؛

باغی تاریخی که تغییر کاربری داده شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران قسمت میراث فرهنگی باغ عباس‌آباد در گذشته تغییر کاربری داده شده است، گفت: درباره واگذاری این مجموعه تاریخی به میراث فرهنگی مقرر شده، بعد از بررسی شرایط حقوقی و سنجیدن توانایی این سازمان برای خرید این مکان تصمیم قطعی گرفته شود.
گوردخمه سان رستم؛

یادگاری نویسی روی سنگ رستم در کرمانشاه!

یادگاری نویسی برخی افراد روی سنگ رستم مربوط به دوره مادها در بخش فیروزآباد کرمانشاه
یک موزه ادبی در معرض تهدید؛

توفان ایرما خانه همینگوی را تخریب می‌کند؟

کارکنان خانه ارنست همینگوی در فلوریدا هم‌پیمان شده‌اند تا در برابر توفان ایرما که در امتداد سواحل فلوریدا به زودی جریان می‌یابد، از خانه این نویسنده مشهور مراقبت کنند.
رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه؛

گزارشهای ضد و نقیض از انفجار در معبد باستانی شمی در ایذه

درحالی که رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه از تخریب و انفجار در محوطه معبد باستانی شمی خبر می دهد رییس میراث فرهنگی این شهر این انفجار را رد و اعلام می کند که دراین منطقه که تاریخی هم نیست تنها حفاری غیرمجاز توسط حفاران صورت گرفته است.
در ادامه تخریب بناهای تاریخی؛

خانه تاریخی شبان تخریب شد

خانه تاریخی شبان که واجد ارزش حفظ شناخته شده بود، تخریب شد.
تهدیدات درختکاری در حریم تخت‌جمشید؛

درختکاری تخت جمشید را تهدید می کند

رئیس پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: با محیط زیست و کاشت درخت مخالف نیستیم اما هنوز آثاری از بقایای شهر پارسه باقی مانده که کاوش نشده و ممکن است کاشت درخت به آن‌ها آسیب بزند.
مدیرعامل صندوق احیا خبر داد؛

افزایش سرمایه گذاری داخلی برای احیاء بناهای تاریخی

مدیرعامل صندوق احیا در دیدار با رییس شرکت فرانسوی «رینک»، گفت: بعد از برجام حضور گردشگران خارجی برای بازدید از بناهای تاریخی ایران و درخواست برای سرمایه گذاری در ابنیه تاریخی رشد داشت.
رئیس اداره میراث فرهنگی بروجرد:

دو کجاوه تاریخی بروجرد مرمت می‎شوند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد از آغاز مرمت دو کجاوه تاریخی مربوط به خانواده طباطبایی در شهرستان خبر داد.
ابتهاج در رشت صاحب موزه می‌شود؟

خطر تخریب بیخ گوش خانه «سایه»

برخی فعالان رسانه‌ای نسبت به خطر تخریب خانه پدری هوشنگ ابتهاج (سایه) در محله تاریخی استادسرای شهر رشت هشدار داده‌اند؛ خانه‌ای که نخستین شعر ه.الف.سایه در آنجا سروده شده است. یلدا ابتهاج، دختر هوشنگ ابتهاج در واکنش به این اتفاق در فضای مجازی نوشته: «همیشه غافلیم و تأخیر داریم.» این موضوع البته نگرانی فعالان میراث فرهنگی و همشهریان ابتهاج را هم برانگیخته است؛ تا جایی که علیرضا پنجه‌ای، شاعر و فعال فرهنگی رشت پیشنهاد داده: «برای حفظ این خانه دو راهکار داریم؛ یکی اینکه با توجه به اینکه خانه مربوط به ابتهاج به عنوان یک شخصیت ملی و فرهنگی است دولت یا شهرداری از منابع عمومی هزینه خرید این خانه را متقبل شوند تا در آن‌جا موزه ابتهاج دایر شود.» به گفته وی، خود ابتهاج نیز با این موضوع که این مکان به موزه تبدیل شود، موافق است؛ اما در حال حاضر بحث تامین منابع مالی برای خرید خانه مطرح است.
راهسازی روی میراث ملی؛

تخریب بخشی ازسایت فسیل‌های ۷ میلیون ساله شهرستان دلفان

محل کشف فسیل‌های هفت میلیون ساله در شهرستان دلفان در حالی با اجرای پروژه راه‌سازی تهدید می‌شود که به‌تازگی با رونمایی از این فسیل ها جزئیات کاوش‌های این محل و اهمیت آن اعلام‌شده است.
پایان مرمت، پایان سال؛

کاخ چهلستون بعد از ۵۰ سال مرمت می‌شود

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از مرمت کاخ چهلستون و ایوان ستون دار آن پس از 50 سال انجام خبر داد و گفت: مرمت این دو اثر تاریخی شروع شده و امیدواریم با تلاش همگان تا پایان سال به اتمام برسد.

لیست «آثار در خطر» تهیه می‌شود

اعضای کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) در حاشیه اجلاس سالانه کمیته مشورتی ایکوم بین‌الملل، نسبت به تهیه لیست قرمز ایران تاکید کردند و زمان اجرایی شدن آن را به تصویب رساندند.
مرمت نیمه‌تمام قلعه پوراشرف؛

دیوارهای سست یک همسایه تاریخی

مرمت قلعه پوراشرف ایلام ناتمام مانده چراکه اعتباری که به آن داده‌اند کافی نبوده است و حالا دیوارهای سست این قلعه روبه‌روی خانه‌های مردم روستا واقع شده است.
پس از 15 ماه؛

مطالعات علمی و حفاظت مجسمه نادرشاه پایان یافت

مطالعات علمی ساختاری مجسمه فلزی نادرشاه واقع در مجموعه باغ نادری مشهد از پروژه‌های در دست اجرای پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به پایان رسید.
در یک نشست تخصصی عنوان شد؛

پیشنهاد ارائه مشوق به مالکان بناهای ثبتی

برخی از کارشناسان میراث فرهنگی در پژوهشگاه میراث فرهنگی دور هم جمع شدند تا درباره قوانین میراث فرهنگی صحبت کنند برخی پیشنهاد کردند که باید مشوق هایی به مالکان بناهای ثبتی داده شود.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها