سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معاون میراث سازمان میراث فرهنگی؛

انتشار فهرست بهای مرمت بناهای تاریخی ایران

معاون میراث سازمان میراث فرهنگی، گفت: پس از ۷ سال کار کارشناسی با همکاری سازمان برنامه و بودجه فهرست بهای واحد پایه رشته مرمت بناهای تاریخی در خرداد ماه ۹۸ به عنوان ۱۹ فهرست بها منتشر می شود.
بشیر محمدی خبر داد؛

بزرگترین برج قلعه تاریخی غزنی فرو ریخت

بزرگترین برج قلعه(ارگ) تاریخی شهر غزنی که زمانی مرکز فرمانرویان سلسله غزنویان بود، فرو ریخت.
بلای جان آثار تاریخی نباشیم؛

یادگاری‌نویسی دیپلمات‌های انگلیسی روی دیوار تخت جمشید

یادگاری‌نویسی روی بناهای تاریخی مختص ایرانی‌ها نیست اما لزوم آموزش در زمینه حفظ و نگهداری آثار تاریخی بسیار اهمیت دارد، چرا که فضای آموزشی ما در ارتباط با آثار فرهنگی و باستانی بسیار نامناسب و ناکافی است و چاره این کار فرهنگ‌سازی است.
جنگ و تخریب آثار باستانی؛

جنگ در این ۲۳ نقطه از ایران «جنایت جنگی» حساب می‌شود

تخریب عمدی میراث یک جرم جنگی است.این کار دیگر به یک تاکتیک جنگی برای نابودی فرهنگی مناطق تبدیل شده. به همین دلیل حفاظت از میراث فرهنگی بیش از یک اقدامی فرهنگی است. این یک اقدام امنیتی جدایی ناپذیر از زندگی انسان است.
سازمان برنامه و بودجه زخم سیل را ترمیم می‌کند؟

خسارت سیل به 730 اثر میراث فرهنگی

سیل بیشتر از آنچه مسئولان میراث فرهنگی در عمارت آزادی نشان می‌دهند به آثار فرهنگی خسارت وارد کرده است! مسئولان سازمان میراث فرهنگی تعداد آثار تخریب شده را به «رسانه ها» اعلام می‌کند اما کمتر علاقه‌ای دارند به جزئیات وارد شوند. به گفته «محمد حسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور 730 اثر در 25استان کشور از سیل بهاری کشور خسارت دیده است.
معاون میراث‌فرهنگی کشور:

احتمال دریافت کمک‌های جهانی برای مرمت آثار ایران

بعد از پایان سیل و تخمین خسارات وارده به میراث فرهنگی، نهایتا مبلغ ۳۸۰ میلیارد تومان به عنوان برآورد هزینه‌های لازم برای مرمت اعلام شد. در این میان نجات سازه‌ها‌ی آبی شوشتر منوط به آزادسازی بخش بالادستی آن و اجرای بند (ز) برای میراث فرهنگی است.
سقف تیمچه بازار قم ؛

مرمت بزرگترین سقف ضربی جهان

خبر تخریب بخشی از تیمچه بازار قم در روزهای اخیر علاقه‌مندان به میراث فرهنگی و این اثر ارزشمند را نگران کرده است. تیمچه بازار قم، که از آن به عنوان بزرگ‌ترین سقف ضربی جهان هم یاد می‌کنند‏‏، بنایی فوق‌العاده زیباست که در قلب بازار دوره صفوی قم به دست استاد حسن بنا ساخته شده. این بنا یکی از آثار تاریخی مورد علاقه گردشگران در قم است که هر سال رتبه خوبی در میان آمار بازدید از آثار تاریخی به دست می‌آورد. حالا تصاویر می‌گویند بخشی از سقف تیمچه در اثر بارندگی‌های بهار امسال فروریخته و این موضوع موجب نگرانی علاقه‌مندان میراث فرهنگی در قم شده است. از آنجا که سقف تیمچه مجموعه‌ای نفیس از مقرنس‌ها و گچبری‌های فوق‌العاده زیباست‏‏، آسیب به پوسته بیرونی سقف هم بسیار نگران‌کننده است، زیرا بسیاری از متخصصان معتقدند اگر این سقف دچار آسیب جدی شود‏‏، امکان مرمتش به سادگی وجود ندارد.
لزوم حفاظت از آثار تاریخی؛

رأی قاطع مجلس به احیای بافت‌های تاریخی کشور

مجلس در جلسه علنی دیروز خود فوریت طرحی را به تصویب رساند تا از این پس بافت‌های تاریخی کشور نه‌تنها از دست‌اندازی سازمان‌ها و نهادهای دیگر در امان بمانند که سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری را مکلف کرده است در همکاری با دیگر وزارتخانه‌های کشور، کیفیت زیست شهروندان ساکن در بافت‌های تاریخی کشور را نیز افزایش دهد.این طرح علاوه بر تأکید به حفاظت از بافت‌های تاریخی کشور و مرمت و احیای این بافت‌ها، بر توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران از بناهای تاریخی نیز اصرار دارد. خانه ملت دیروز خبر داد که ۱۳۸نماینده مجلس به فوریت این طرح در صحن علنی رأی داده‌اند و تنها ۳۶ نماینده مخالف طرح فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی کشور بودند.
با موافقت نمایندگان؛

کلیات طرح یک فوریتی حمایت از مرمت بافت‌های تاریخی تصویب شد

نمایندگان مجلس کلیات طرح یک فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی – فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی - فرهنگی را تصویب کردند.حسن نوروزی نماینده رباط کریم در مجلس به عنوان نخستین مخالف این طرح گفت: مواد گوناگون در این طرح ذکر شده که از جهت تأمین منابع مالی دستگاه‌های اجرایی مغایر با اصل (75) است؛ همچنین باید از ارائه طرح‌هایی که منجر به قانون‌نویسی اضافه می‌شود جلوگیری کرد.
سکونت‌گاه‌ قدیمی فلات مرکزی ایران؛

تخریب ساخت‌وسازهای غیرقانونی در حریم تپه سیلک

با حکم قضایی ساخت‌وساز غیر مجاز در عرصه وحریم محوطه باستانی سیلک تخریب شد. تپه باستانی سیلک سال‌هاست با مشکل تعرض به حریم روبرو است.
هشدار کارشناسان به مکرون:

برای بازسازی نوتردام عجله نکنید

بیش از یک‌هزار معمار، حافظ محیط زیست و چهره‌های دانشگاهی از سراسر جهان از «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه خواستند در بازسازی کلیسای نوتردام پاریس عجله نکند.
این بلاها را با کدام مجوز بر سر سیراف آورده‌اید؟

دفن بناهای تاریخی دوره ساسانی و اسلامی زیر سنگفرش ها و درختان

«"سیراف" پایگاه میراث فرهنگی دارد اما مشخص نیست با کدام مجوز و براساس کدام طرح مصوب لوله‌های چند اینچی انتقال آب برای آبیاری درختانی که غیرقانونی روی «دره لیر» و گورهای تاریخی‌اش کاشته شده‌اند، نصب می‌شوند.»
مرمت تخت جمشید توسط ایتالیایی ها؛

همکاری ایتالیایی‌ها برای مرمت تخت جمشید

براساسا هماهنگی های بعمل آمده مرمتگران بدون مرز ایتالیا از هفتم اردیبهشت ماه تا 17 خرداد ماه امسال برای مرمت تخت جمشید، در فارس حضور خواهند داشت.
سازه‌های شوشترغوطه ور در آب ؛

گزارش خسارت‌های وارد شده به سازه‌های آبی شوشتر برای جذب کمک جهانی به یونسکو می‌رود

سازه‌های آبی شوشتر که در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است به‌دلیل شدت سیلاب آسیب دیده است. پیگیری‌ از کارشناسان میراث فرهنگی در خوزستان مشخص کرد که سازه‌های ایستاده در مقابل جریان سیلاب به‌احتمال قوی آسیب دیده‌اند و بند میزان که کار تقسیم آب در سازه‌های‌ شوشتر را انجام می‌دهد به‌دلیل فشار سیلاب دچار ترک خوردگی شده است. منابع در خوزستان با اعلام اینکه ترک ایجاد شده در دیواره بند میزان با تزریق ضربتی بتن مهار شده است، گفته‌اند، هنوز نمی‌توان ارزیابی خسارات وارد شده به سازه‌های آبی شوشتر را اعلام کرد.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:

730 اثر تاریخی کشور از سیل آسیب دیدند

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تخریب و آسیب دیدن 730 اثر تاریخی در جریان سیلاب‌های اخیر خبر داد. آثاری که برای مرمت و بازسازی به اعتباری بالغ بر 300 میلیارد تومان نیاز دارند. تأمین این اعتبار به ستادهای بحران هر استان واگذار شده تا پس از پایان وضعیت هشدار و بحرانی، به هر استان به‌طور مجزا اختصاص یابد.
در مواجهه آثار تاریخی با سیلاب؛

گام اروپا برای حفظ «میراث» از سیل

سیل اخیر در ایران، علاوه بر آنکه خسارت‌های بسیاری به جان و اموال شخصی مردم وارد آورد، حدود ۳۰۰میلیارد تومان نیز به آثار تاریخی کشور، به‌عنوان سرمایه‌های ملی، خسارت زده است. این درحالی است که اگر در این زمینه پیش‌بینی و استحکام‌بخشی صورت می‌گرفت، شاید رقم این خسارت‌ها کمتر بود.
معاون میراث فرهنگی خبر داد:

کارشناسان یونسکو در راه خوزستان

معاون میراث فرهنگی کشور از استان‌‌های لرستان، خوزستان و گلستان به عنوان استان‌هایی نام برد که درصدر تخریب میراث فرهنگی بر اثر سیل و بارندگی جای دارند. در این میان گفته می‌شود بلایای طبیعی، میراث را از فهرست جهانی خارج نمی‌کند.
آیا سیل طاق بستان را تخریب خواهد کرد؟

میراث فرهنگی: تخریب طاق بستان صحیح نیست اما کار خاصی هم نمی‌توانیم انجام دهیم

معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه گفت: اقدامات پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از ریزش و تخریب آثار باستانی از جمله تکیه معاون الملک را انجام گرفته اما برای طاقبستان اقدامات پیشگیرانه‌ی خاصی نمی‌توانیم اتخاذ کنیم.
معاون میراث فرهنگی کشور خبر داد:

کانال دفع سیلاب، تخت جمشید را از تخریب نجات داد

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از پایش کامل آثار تاریخی و فرهنگی در استان های سیل‌زده خبر داد و گفت: کانال دفع سیلاب تخت جمشید را از تخریب نجات داد.
لطمه‌ به بافت تاریخی؛

ساخت‌وساز خلاف در بافت تاریخی گرگان

در حالی که سازمان میراث فرهنگی و فعالان این حوزه در حفظ میراث فرهنگی و جذب سرمایه‌گذار در بافت‌های تاریخی هستند برخی از مالکان خصوصی با ساخت‌وسازهای غیرمجاز به بدنه بافت تاریخی لطمه‌های جدی وارد کرده‌اند.
صفحه  از ۱۲
نظرات و گلایه ها