سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سرپرست دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری:

آمار گردشگران سلامت رو به کاهش است/کلاهبرداران و دلالان حرف اول را می‌زنند

حسین الله‌بداشتی می‌گوید: وضعیت گردشگری سلامت به هیچ‌وجه مورد تایید سازمان میراث فرهنگی نبوده و ما در حال تعاملاتی با وزارت بهداشت هستیم تا با ایجاد فرایندی از کلاهبرداری واسطه‌ها در این حوزه جلوگیری شود
دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی:

نباید گردشگر خارجی به دنبال دلال ارزی در بازار باشد

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر مکان خاصی برای تبدیل ارز نداریم، زیرا صرافی‌ها خرید و فروش انجام نمی‌دهند و از طرفی مناسب نیست که مسافر خارجی در بازار به دنبال دلال برای تبدیل ارز باشد.
افزایش تراز منفی گردشگری ایران؛

آمار تفکیک‌شده گردشگران ورودی و خروجی در سال ۹۶

آمار تفکیک‌شده گردشگران ورودی و خروجی به کشور در سال ۱۳۹۶ از طرف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری منتشر شد و بنا به مندرجات آن، ایران پس از ثبت رشدی منفی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ در حوزه پذیرش گردشگران خارجی، در سال ۹۶ با جذب پنج میلیون و ۱۱۳ هزار و ۵۲۴ توریست خارجی به کشور موفق شد رشدی مثبت معادل ۳۳/ ۴‌درصد نسبت به سال ۹۵ به‌ثبت برساند. اما با این حال شکاف موجود میان گردشگران ورودی و خروجی کشور نسبت به سال ۹۵ افزایش پیدا کرده است.
آمار گردشگران ورودی و خروجی کشور اعلام شد؛

افزایش تراز منفی گردشگری ایران

آمار تفکیک‌شده گردشگران ورودی و خروجی به کشور در سال ۱۳۹۶ از طرف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری منتشر شد و بنا به مندرجات آن، ایران پس از ثبت رشدی منفی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ در حوزه پذیرش گردشگران خارجی، در سال ۹۶ با جذب ۵ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۵۲۴ توریست خارجی به کشور موفق شد رشدی مثبت معادل ۳۳/ ۴‌درصد نسبت به سال ۹۵ به‌ثبت برساند.
گردشگری بدون تبلیغ و راهبرد؛

هیچ‌گاه برای درهای باز ایران به روی گردشگران تبلیغ کارآمد نداشته‌ایم

خروج یک جانبه آمریکا از برجام و شروع جنگ اقتصادی ترامپ علیه ایران، آغازگر دور تازه‌ای است که صنعت گردشگری ایران را نیز دستخوش معادلات جدید می‌کند. از همان روز خروج یکجانبه آمریکا از برجام تور اپراتورهای ورودی کشور با تماس‌های تلفنی از سوی همکاران خود در آن سوی مرزها مواجه شدند که درخواست کنسل شدن تورهای ایران را داشتند. سازمان جهانی جهانگردی تخمین زده است که اگرحدود 1.5میلیارد گردشگر در جهان سفر کنند و هر یک از آن ها 1400 دلار در کشور میزبان خود هزینه کند، رقمی معادل 2100 میلیارد دلار به اقتصاد جهان سرازیر می‌شود.
۷ مانعی که نمی‌گذارد چرخ گردشگری داخلی بچرخد؛

رشد تقاضای سفر داخلی در ضعف عرضه

آمارهای منتشر شده مرکز آمار نشان می‌دهد سفرهای داخلی هر سال نسبت به سال‌ قبل‌ افزایش داشته است. اما به باور کارشناسان این روند صعودی نشان‌دهنده بهبود خدمات گردشگری و بهبود عرضه نیست؛ بلکه بیشتر برخاسته از تقاضاست. براساس آمارهایی که از سفر داخلی منتشر شده ‌است، در طول بهار سال ۹۵، تعداد ۷۵میلیون و ۵۲۳ هزار و ۵۰ سفر و در بهار سال ۹۶، تعداد ۱۰۲ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۹۳۲ سفر رخ داده که رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد.
به‌رغم رشد ورود توریست به کشور در سال گذشته، این تعداد امسال رو‌به کاهش است؛

۳گره کور بر تاروپود گردشگری ورودی

روز گذشته یک مقام سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از رشد ۳۳/ ۴درصدی ورود گردشگران خارجی در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۹۵ خبر داد. براساس این آمار در سال ۱۳۹۵، ۴میلیون و ۹۰۱هزار و ۸۴ گردشگر خارجی به کشور وارد شدند که این رقم در سال گذشته به ۵میلیون و ۱۱۳هزار و ۵۲۴ نفر افزایش یافت. با این‌همه در میان ده مبدا نخست، نامی از کشورهای اروپایی نیست و عراق، آذربایجان، افغانستان، ترکیه، پاکستان، ترکمنستان، بحرین، کویت، هندوستان و چین به عنوان مبادی برتر معرفی شده‌اند.
دبیر هیات موسس اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور عنوان کرد:

اقامتگاه‌های بوم‌گردی را مسیر بی‌راهه تهدید می‌کند/ فعالان بوم گردی در انتظار برگزاری انتخابات

دبیر هیات موسس اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور با بیان اینکه اگر این اقامتگاه‌ها بدون نظارت و آموزش یک انجمن حرفه‌ای فعال باشد، بوم‌گردی به بی‌راهه می‌رود گفت: فعالان این حوزه حدود نه ماه است در انتظار برگزاری انتخابات هیات مدیره از سوی سازمان میراث فرهنگی هستند.
بررسی وضعیت اقامتگاه‌های بوم گردی ؛

اقامتگاه‌هایی که زیر بار سرمایه‌داری خرد می‌شوند

اقامتگاه‌های بومگردی کشور که بیش از یک دهه پیش با هدف حفاظت از محیط‌زیست، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی جوامع محلی در نقاط دوردست و شکل‌گیری مهاجرت معکوس به روستاهای متروک کشور شکل گرفت و در همان سال‌ها تبدیل به تجربه موفق اشتغال‌زایی در روستاها و ترویج آیین‌های محلی و احیای آداب و رسوم فراموش شده و رونق صنایع‌دستی شد، حالا با بحران مواجه شده‌اند.
سرمایه‌گذاری خارجی در گردشگری؛

تحریم آمریکا یا بروکراسی ایران؛ فرار سرمایه‌گذاران خارجی از کدام بود؟

درحالی شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی تحت تاثیر خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، از کشورمان خارج می‌شوند که سرپرست معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اظهارنظر درباره وضعیت و جریان سرمایه‌گذاری خارجی در گردشگری ایران را هنوز زود می‌داند.
لزوم بازگشت به نرخ واقعی ارز؛

کسب‌وکارهای گردشگری در بن بست ارزی

بازار ارز کشور در چند ماه اخیر یکی از پرالتهاب‌ترین و متلاطم‌ترین ایام خود را سپری کرده و می‌کند و فعالیت‌ها در هر یک از حوزه‌های اقتصادی کشور به‌نوعی تحت‌الشعاع نوسان‌های روی داده قرار گرفته است؛ از جمله صنعت گردشگری که فعالیت در آن وابستگی قابل توجهی به بازار ارز دارد و این در حالی است که بانک مرکزی تا مدتی حتی روی کاغذ این عرصه را مستحق دریافت ارز نمی‌دانست و دسترسی فعالان آن نیز مانند سایر کنشگران اقتصادی کشور به بازار آزاد ارز به‌شدت محدود بود.
یک فعال گردشگری مطرح کرد؛

عدم ارائه حواله ارزی/ آژانسهای مسافرتی بدهکار شدند

یک فعال گردشگری گفت: هنوز نتوانسته ایم حواله ارزی وعده داده شده به آژانسهای گردشگری را بابت تسویه با شرکت های گردشگری خارجی بگیریم بنابراین مدتی است که به این شرکتها بدهکاریم.
آشفته‌ گی اقامتگاه‌های بومگردی؛

اقامتگاه‌های بومگردی از کنترل خارج شده‌اند

وضعیت اقامتگاه‌های بومگردی در ایران چنان آشفته و سردرگم است که پیشکسوتان این شاخه ازگردشگری در کشور هشدار می‌دهند درصورت بی‌توجهی بیشتر به رشد قارچ‌گونه اقامتگاه‌های بومگردی و بی‌توجهی اقامتگاه‌های تازه‌تاسیس به ماهیت شکل‌گیری این شیوه جدید در گردشگری کشور، خطر تعطیلی و از دست رفتن اقامتگاه‌های بومگردی جدی است.
رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان گردشگری ایران:

گردشگران خارجی تمایل ندارند بانک بروند

رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان گردشگری ایران گفت: مساله گردشگر خارجی، خروج پول از ایران نیست که برای تبدیل آن در کشور دچار محدودیت و ممانعت شده‌اند.
در گفت‌وگو با هتلداران ریشه‌یابی کرد؛

سه مانع توجه هتل‌های ایران به فناوری‌ هوشمند

تغییر و تحول در نحوه ارائه خدمات هتل‌ها با هدف رفاه و امنیت بیشتر مسافر موجب شده روز به روز تکنولوژی در زمینه هتلداری ورود بیشتر و سریع‌تری داشته باشد. در همین راستا نیز هتل‌های بسیاری در دنیا برای به دست آوردن امتیاز بیشتر در زمینه استفاده از تکنولوژی بیشتر و پیشرفته‌تر تلاش می‌کنند تا گوی سبقت را از یکدیگر بربایند؛ چراکه به هر روی ویژگی استفاده از روش اتوماسیون خدمات، سرعت خدمات را زیاد و اشتباهات انسانی را بسیار کم می‌کند؛ به طوری که تنها تجربه یک‌بار استفاده از این سبک خدمات مدرن از سوی مسافر موجب می‌شود آنها اهمیت و ضرورت وجود چنین امکاناتی را بدانند.
تبدیل بنای تاریخی به دامداری؛

اتراق احشام در کاروانسرای 220 ساله

اردک‌ها جلو در ورودی جولان می‌دهند و گاوهای کوچک و بزرگ سرخوشانه از روی تپه‌های میانی حیاط بالا و پایین می‌روند. شترمرغ‌ها و بوقلمون‌ها در گوشه‌ای از حیاط جا خوش کرده‌اند و صدای گوسفندان از داخل آخور به گوش می‌رسد.
ارز مسافرتی؛

چالش‌ جدید برای گردشگران خروجی

افزایش عوارض خروجی و پله‌ای بودن آن و همچنین درنظر گرفتن ارز مسافرتی برای سفرهای خارجی در روزهای گذشته برای مسافران خروجی مشکل آفرین شده‌اند.
بازار سیاه عرضه بلیت؛

اوج گیری مافیای پرواز در تعطیلات

برخی شرکت های هواپیمایی همزمان با نزدیک شدن به تعطیلات نیمه خرداد موقعیت را غنیمت شمرده و همزمان با افزایش تقاضا، بازار سیاه برای عرضه بلیت ایجاد کرده اند.

بسته‌های گردشگری متناسب با رویدادها طراحی شود

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «سفرهایی که در قالب تور نباشد عوارض زیادی دارد، باید بسته‌های گردشگری متناسب با رویدادها طراحی شود تا استان‌ها از عواید گردشگری بهره‌مند شوند.»
مشکلات صنعت گردشگری؛

چوب ناکارآمدی مدیران بر پیکر نحیف گردشگری کشور

دبیر کمیسیون سلامت و گردشگری اتاق بازرگانی ایران و عراق معتقد است، که مدیریت ناکارآمد سبب وارد آمدن ضربه‌هایی بر گردشگری کشور شده است.
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها