سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
خانه مسافر؛

گره‌های چهار ساله پروژه «خانه‌مسافر»

موضوع «خانه‌مسافر» از زمان شکل‌گیری‌اش یعنی سال ۹۳ و در دوره ریاست مسعود سلطانی‌فر در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اعتراض‌های فراوانی از سوی هتلداران و صنعت هلتداری مواجه شد؛ چراکه آنها معتقد بودند یک فرآیند اشتباه به‌صورت قانونی درآمده است. رئیس وقت سازمان اما در جواب این انتقادها گفته بود کسانی‌که مشتریان این خانه‌ها هستند، مخاطب هتل‌ها نیستند و این افراد با هم تفاوت دارند.
بسته شدن سایت های گردشگری؛

موج جدید فیلترینگ به سایت های گردشگری رسید

روز گذشته دادستان کشور در اقدامی جنجالی دستور فیلتر حدود ۱۸۰ سایت خدمات گردشگری فضای کسب وکارهای آنلاین در کشور را صادر نمود که این کار علاوه برا اینکه باعث تشنج در بازار شد اعتراض رئیس سازمان میراث گردشگری را در پی داشت این در حالی است که وزیر ارتباطات روز گذشته در اقدامی بی سابقه دست به افشاگری در مورد مراحل فیلتر کردن سایت ها و پلتفرم ها زد.

ادامه رقابت دانشجویان چینی با تورگردانان ایرانی

یک عضو جامعه تورگردانان ایران اظهار کرد: «چینی‌هایی که در ایران تحصیل می‌کنند یا در آموزشگاه‌ها زبان فارسی یاد می‌گیرند با ویزای توریستی وارد ایران می‌شوند و به راحتی به‌عنوان راهنما فعالیت می‌کنند و تور گردشگری راه می‌اندازند؛ تنها به این دلیل که زبان چینی و فارسی می‌دانند. آن ها بدون اینکه هماهنگی‌های لازم را برای اجرای این تورها انجام دهند، تور وارد کشور و ماشین و هتل اجاره می‌کنند.»
سازمان جهانی گردشگری اعلام کرد؛

سهم ایران از گردشگری جهانی چند درصد است؟

سازمان جهانی گردشگری اعلام کرد سهم ایران از بازار جهانی گردشگران بین‌المللی 1.5 درصد است. این درحالی‌است که ایران 23 اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو داشته و جزء 10 کشور اول از نظر جاذبه‌های گردشگری است
چرا گردشگران از شهرهای ایران گریزانند؟

شهر با بوی مرغداری و دود کارگاه آغاز می‌شود

دامداري‌هايي قرار گرفته‌اند كه يا دود از خود متصاعد مي‌كنند يا بوي بد. انواع تعميرگاه و تعويض روغني در وروديه‌ها قرار دارند كه هيچ جذابيتي براي گردشگران ايجاد نمي‌كند. زماني هم كه وارد شهر مي‌شويم عموما به بلوارهايي برمي‌خوريم كه در تمام شهرها تكرار شده‌اند. حتي گاه نوع درخت كاشته شده در شمال و جنوب ايران با هم تفاوت ندارد و نخل وجه مشترك آنهاست.
چندگانگی آمارهای گردشگری؛

رشد یا افت ۴۵ درصدی در گردشگری ورودی؟

آمارهای رسمی ورود توریست به کشور در پنج ماه نخست ۹۷، بدون جزئیات و متناقض با شواهد تورگردانان است.
چالش‌های توریسم کشور ؛

چاره‌اندیشی برای معضلات گردشگری ایران

در شرایطی که تمام بخش‌های اقتصادی کشور با چالش‌های عمده مواجه هستند، صنعت گردشگری نیز به‌عنوان صنعتی نوپا از این قاعده مستثنی نیست و متحمل ضربه‌های مختلفی شده است؛ تاجایی که احتمالا به‌زودی بخش قابل توجهی از نیروهای کار و متخصص این حوزه تنها در استان تهران تعدیل و به جامعه بیکار کشور اضافه خواهند شد.
چالش برنامه‌ریزی در «میراث فرهنگی»؛

انتقاد از همزمانی دو نمایشگاه صنایع‌دستی و گردشگری

طی هفته جاری، پایتخت همزمان میزبان دو نمایشگاه صنایع‌دستی و گردشگری است؛ همزمانی‌ای که نشان‌ می‌دهد گویا سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای ایجاد چنین نمایشگاه‌هایی برنامه‌ریزی مدون نداشته است. بسیاری از فعالان صنایع‌دستی این سوال را مطرح می‌کنند که الزام برگزاری دو نمایشگاه به‌صورت فشرده در یک بازه زمانی چه بوده است؟ این درحالی است که نمایشگاه صنایع‌دستی از ماه‌ها قبل برای برگزاری‌اش برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته بود؛ اما به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه شهر گردشگر با برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده همراه نبوده است. فعالان هر دو حوزه بر این باورند چنین برنامه‌ریزی و اجرایی تنها باعث می‌شود تا بخشی از این دو نمایشگاه‌ مغفول باقی بماند؛ یا نمایشگاه صنایع‌دستی دیده نشود یا بخشی از فعالیت‌هایی که در نمایشگاه شهر گردشگر صورت می‌گیرد از نگاه‌ها پنهان بماند.
بازارچه دوه چی؛

بازار مسگران تبریز دیگر رمق ندارد

بازار مسگران تبریز با قدمتی به اندازه تاریخ این شهر که در دل بازار مسقف و بخش شمالی آن با عنوان «بازارچه دوه چی» واقع شده است، امروزه دیگر رمقی ندارد و هیچ مسگری در آن فعالیت نمی کند.
ریزش گردشگران خارجی؛

مشکلات سفر خارجی‌ها به ایران

جمعیت گردشگران مسن و علاقمند به ایران کم شده‌ و نوبت به نسل جوان‌تر رسیده است، همین حالا هم میانگین سنی گردشگران حاضر در تورهای ایران کاهش یافته و یا تعداد خانواده‌ها به نسبت گذشته بیشتر شده است، اما ایران از سلیقه این گردشگران فاصله دارد.
فکری بیندیشید!

گران شدن سفر یا ناتوانی متولیان گردشگری

رئیس‌ سازمان میراث‌فرهنگی از معاون اول رئیس‌جمهور خواست با تشکیل فوری کمیته مشترک فکری برای ارزان شدن سفر کند.
تاثیر نوسانات ارزی بر گردشگری؛

چرا خارجی‌ها حتی با دلار ۱۱هزار تومانی به ایران نمی‌آیند؟

«ورود گردشگران خارجی در ۴ ماه اول سال، ۳۷ درصد رشد داشته است»؛ جمله‌ای حاکی از تحول آماری که به گفته معاون گردشگری البته تا حد زیادی مدیون عراقی‌ها بوده، چون ۷۵ درصد امسال بیشتر به ایران سفر کرده‌اند؛ همان مسافران و زائرانی که به اعتقاد تورگردان‌ها، نمی‌توان در دسته توریست‌ها قرارشان داد، چون در خانه و حسینیه می‌خوابند و خرج آنچنانی ندارند و درآمدی هم عاید کشور نمی‌کنند.
چالش دوباره برسر آمار گردشگران ورودی؛

آمار سازمان میراث‌ فرهنگی نادرست است

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور اصرار دارد که آمار ورود گردشگر به ایران در چهار ماه اول سال 37درصد افزایش داشته؛ درحالی‌که تورگردان‌ها، آژانس‌دارها و هتلدارها هیچ‌کدام این آمار را درست نمی‌دانند و همگی بر ریزش گردشگر ورودی به ایران تأکید دارند.
نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی تصریح کرد؛

ناکامی ایران در توسعه گردشگری حلال

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: «با وجود ۵/ ۱ میلیارد مسلمان و حدود ۶۰ کشور اسلامی در دنیا، ایران به سهولت می‌تواند از ابزار گردشگری حلال به منظور درآمدزایی استفاده کند.»
وعده های بی سرانجام؛

سیاست‌های میراث فرهنگی در ترازوی نقد

روسای تشکل‌های گردشگری می‌گویند وعده‌های سازمان میراث فرهنگی در دو سال اخیر اجرایی نشده است.
خودتحریمی ایرلاین‌های خارجی؛

خارجی‌ها از آمدن به ایران منصرف نمی‌شوند، مگر به شروطی

دبیر جامعه تورگردانان ایران معتقد است، گرانی بلیت ایرلاین‌های خارجی که به «ریال» و در داخل کشور رخ داده، در سفر گردشگران خارجی تاثیر منفی ندارد؛ مگر آن‌که برخی به خاطر گرانی ارز و برای جبران مافات، نرخ خدمات را سرسام‌آور بالا ببرند.
مشکلات گردشگری ایران؛

نفت نباشد که ارز بیاورد گردشگری هست، اما مدیریت گردشگری ...

ایران با داشتن آثار تاریخی، طبیعت منحصر به فرد و سواحل گسترده، هرگز مقصد نخست گردشگران نبوده و نیست.
فعالان بخش خصوصی مطرح کردند:

سوءاستفاده‌های کلان مالی در حوزه میراث و گردشگری/وزارتخانه شدن فایده‌ای ندارد/گردشگری در قالب معاونت ریاست‌جمهوری تضعیف شد

فعالان گردشگری معتقدند: قبل از آنکه سازمان تشکیل شود شرایط بودجه گردشگری به مراتب بهتر از شرایط کنونی بود. از نظر ساختاری نیز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لطفی شامل حال گردشگری نکرد. حتا تبدیل به حیاط خلوت ریاست جمهوری شد. تکلیف بودجه مشخص نبود. با این وجود فعالان عرصه میراث فرهنگی و باستان‌شناسان بر این امر تاکید دارند که باید قوانین را اصلاح کنیم و گرنه تلاش‌ها بی‌فایده است.

افت سفرهای خارجی با عبور دلار از ۱۰ هزارتومان

عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران گفت: «تا چندی پیش شاید مردم با گرفتن ارز دولتی برای کشورهای نزدیک، هزینه یک سفر خارجی را کامل تامین می‌کردند، حتی اندک سودی هم به‌دست می‌آوردند، اما با عبور دلار از ۱۰هزارتومان با افت روبه‌رو هستیم.»‌

سرمایه‌گذاری بدون نیازسنجی دلیل ورشکستگی برخی هتل‌ها

یک پیشکسوت صنعت هتلداری گفت: مدیران استانی به‌جای آنکه سرمایه‌گذاران را به ورود در صنعت هتلداری تشویق کنند، بهتر است آن ها را به سایر حوزه‌های مورد نیاز این بخش راهنمایی و تشویق کنند.
صفحه  از ۹
نظرات و گلایه ها