سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
فعالان گردشگری مطرح می‌کنند؛

کالبدشکافی فعالیت فراقانونی مهمانسراهای دولتی

اصرار فراقانونی نهادها و ارگان‌های دولتی و حاکمیتی بر فعالیت اقامتگاه‌ها و مهمانسراهای این ارگان‌ها از یکسو و از سوی دیگر نبود اراده جدی از طرف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای جلوگیری از فعالیت این اقامتگاه‌ها موجب شده تا همچنان این اقامتگاه‌های دولتی به روند فعالیت خود ادامه دهند و رقیب سرسختی در مقابل بخش خصوصی باشند. نبود قانونی محکم که بتواند جلوی این روند فعالیت غیرقانونی را بگیرد از جمله انتقاداتی است که از سوی فعالان گردشگری بیان می‌شود؛ چون تا به امروز، حتی وجود قانون و تاکید مسوولان هم هیچ اثری در این زمینه نداشته است؛ اتفاقی که صدای مجلسی‌ها را نیز درآورده است.
زهرا ساعی:

متقاعد کردن سفر توریست‌های خارجی به ایران کار دشواری است

زهرا ساعی می‌گوید: متاسفانه ما مسئولان خیلی به صنعت گردشگری بها ندادند زیرا این موضوع، اولویت چندم آن‌ها بوده است. زمانی که حمایت از این صنعت در اولویت‌های ابتدایی مسئولان قرار بگیرد و در این رابطه روی به تصمیم و اجرای واقعی بیاوریم، خواهیم دید که چطور می‌توانیم به بهبود شرایط اقتصادی کشور کمک کنیم.
لالجین از قافله عقب ماند؛

سهم لالجین از جهانی شدن چه بود؟

اجلاس جهانی گردشگری روز گذشته در حالی در همدان آغاز شد که شهر جهانی سفال به دلیل نداشتن بخشدار سهمی از اعتبارهای گردشگری 2018 همدان نبرد.
چاره اندیشی کنید آقایان!

ساماندهی دولتخانه صفوی در هاله‌ای از ابهام

اختلافات میان دستگاهی موجب شده تا احیا و ساماندهی دولتخانه صفوی قزوین که از ارزشمندترین مجموعه‌های تاریخی و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های گردشگری کشور به شمار می‌رود پس از سال‌ها به بن‌بست رسیده و در بلاتکلیفی به سر ببرد.
بایدهایی که محقق نمی شود؛

سواحل نقره ای مکران غرق در محرومیت

شهرستان سیریک با وجود فرصت های بکر اقتصادی و امکان توسعه تجارت بین المللی از محرومیت و ضعف های بسیاری رنج می برد که این نقصان همواره خسارات جانی و مالی فراوانی را بر بومیان منطقه و گردشگران تحمیل کرده است.
رئیس جامعه تورگردانان ایران:

هیچ هتلی در کشور به زبان چینی خدمات نمی دهد

رئیس جامعه تورگردانان ایران می گوید: ارائه نکردن خدمات به زبان و ذائقه چینی ها در هتل های ایران باعث شده که گردشگران چینی به جای اقامت در هتل، خانه های ارزان اجاره کنند. چون اکثر هتل ها زبان چینی سرویس نمی دهند.
ظرفیت گردشگری فیروزکوه؛

فیروزکوه، از ظرفیت‌های گردشگری بهره چندانی نمی‌برد

شهرستان فیروزکوه با وجود همه ظرفیت‌های بالقوه و منابع سرشار طبیعی به‌دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب، از رشد اقتصادی نامتوازن، نبود بازار کار و توسعه نیافتگی رنج می‌برد.
چالش های گردشگری؛

چرا گردشگر نداریم؟

در مصاحبه با محمدحسین ایمانی خوشخو، چالش های جذب گردشگر در ایران بررسی شد.
چالش در حوزه آثار تاریخی؛

معادن بلاي جان آثار تاريخي «نياسر» شده اند

«نياسر» يكي از شهرهاي تاريخي ايران در شهرستان كاشان استان اصفهان است كه مجموعه اي از آثارباستاني چون غار تاريخي و آتشكده ساساني و چشمه اسكندريه و...را در خود جاي داده و داراي زيباترين آبشار در اين منطقه كويري است، اما در كنار اين همه زيبايي و آثار باستاني، دو معدن سنگ آهن و سنگ تراورتن در اين منطقه وجود دارد كه مورد حفاري و انفجار قرار مي گيرد و اين مساله گلايه مردم منطقه، ميراث فرهنگي و گردشگران داخلي و خارجي را در پي دارد.
سعیدی:

سرویس بهداشتی معضل حل‌نشدنی گردشگری

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، سرویس بهداشتی را معضل حل‌نشدنی گردشگری دانست و گفت: «بی‌توجهی به زیرساخت‌ها موجب بی‌رونقی گردشگری شده است.» محمداسماعیل سعیدی خاطرنشان کرد: «متاسفانه در اقامتگاه‌های بین‌راهی با کمبود و نابسامانی سرویس روبه‌رو هستیم و به ندرت سرویس بهداشتی‌ای پیدا می‌شود که از وضعیت بهداشتی مناسب و مطلوبی برخوردار باشد.»
محمدرضا گوهری / کارشناس‌ارشد اکوتوریسم:

آسیب به طبیعت به اسم «اکوتوریسم»

چالش‌های زیست‌محیطی همواره یکی از دغدغه‌های جهان امروز و به‌ویژه کشورهای درحال توسعه بوده است. افزایش جمعیت، نیاز به استخراج از منابع گوناگون محیط‌‌‌‌‌زیست برای تامین نیازهای صنایع و معیشت مردم و همچنین مدیریت ناصحیح، از جمله دلایل وارد آمدن آسیب‌های جدی به طبیعت هستند؛ آسیب‌هایی که در بسیاری از موارد می‌توانند پیامدهایی نیز برای فرهنگ و جامعه یک منطقه داشته باشند. بنابراین شاهد هستیم که هر روزه برشمار صنایعی که به دامنه اثرات زیست‌محیطی و اجتماعی فعالیت‌های خود توجه می‌کنند، افزوده می‌شود.
بررسی مهم‌ترین معضلات صنعت گردشگری؛

سنگ‌های پیش پای گردشگری

کارشناسان، وضعیت نابسامان بازاریابی گردشگری، هدفگذاری روی کشورهای فقیر و موج منفی در سفر به ایران را مهم‌ترین معضلات صنعت گردشگری اعلام کردند
وضعیت آژانس‌های گردشگری پس از نوسانات ارز؛

تعلیق خودخواسته 70درصد از شرکت‌های خدمات گردشگری

سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری علاقه زیادی به انتشار افزایش آمارهای گردشگری دارد. در تازه‌ترین آمار رئیس سازمان میراث فرهنگی در جشنواره گردو در تویسرکان گفته است که چون «ایران جزو 10کشور دارای عوامل جذب گردشگر(جاذبه‌های گردشگری) بوده، همین عامل باعث رشد 51.5درصدی صنعت گردشگری در شش ماهه نخست امسال شده است.»
محمدرضا گوهری، کارشناس ارشد اکوتوریسم ؛

چالش‌های ارزیابی اثرات در مدیریت اکوتوریسم

پیشرفت و توسعه همواره موجب بروز تغییراتی در یک مجموعه می‌شود. طبیعی است که به هر میزان دامنه فعالیت‌ها و افراد ذی‌نفع، وسیع‌تر و متنوع‌تر باشد، شاهد تغییرات بیشتری نیز خواهیم بود. گردشگری یکی از صنایعی است که به‌دلیل وابسته بودن به‌بسیاری از بخش‌ها و صنایع دیگر همواره قادر بوده بر بسیاری از بخش‌ها تاثیر بگذارد و به‌طور متقابل از آنها تاثیر پذیرد. از سویی، وجود ذی‌نفعان فراوان در این صنعت موجب می‌شود گاه میان آنان از حیث منافع و تغییراتی که تمایل به اعمال آن دارند تضادهایی بروز پیدا کند.
با صدور مجوز فعالیت 2هزار اقامتگاه جدید رخ می‌دهد؛

هرج و مرج در بوم‌گردی

ایجاد 2هزار اقامتگاه بوم‌گردی با هدف ایجاد 16هزار اشتغال جدید در دستور کار سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری قرار گرفت. علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی در سفر به تویسرکان برای حضور در جشنواره گردو و اطلاع از جاذبه‌های گردشگری همدان و آمادگی این شهر برای برپایی اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیایی این خبر را اعلام کرده است.اظهارات رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری در نوع خود بسیار جذاب است اما اصلی‌ترین مرجع اظهارنظر درباره اقامتگاه‌های بوم‌گردی، فعالان اصلی این بخش و اعضای انجمن اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور هستند.
عمیق‌تر شدن چالش‌های کسب‌وکارهای گردشگری؛

«خودتعلیقی» به کمک آژانس‌های مسافرتی می‌آید؟

پس از نوسانات شدید ارزی در ماه‌های اخیر و از زمانی که هزینه سفرهای خارجی با توجه به افزایش نرخ ارز چندبرابر شده، بسیاری از دفاتر مسافرتی که عمده فعالیت‌ آنها در حوزه تورهای خروجی است، با خطر ورشکستگی مواجه شده‌اند؛ دفاتری که هرکدام برای دست‌کم ۱۵ تا ۲۰ نفر اشتغال‌زایی کرده‌اند و تعطیلی آنها بی‌شک بیکاران جدیدی را به جامعه تحمیل خواهد کرد؛ آن‌هم بیکاران متخصصی که تنها حوزه تخصصی آنها گردشگری است. گرچه به گفته مسوولان گردشگری استان تهران هنوز گزارشی از ورشکستگی هیچ‌یک از دفاتر مسافرتی دست‌کم در این استان دریافت نشده اما روز گذشته سایت خبری «چمدان» اعلام کرد که در جلسه هم‌اندیشی برخی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، بسیاری از اعضا با امضای نامه‌ای درخواست تعلیق موقت فعالیت‌های خود را به دلیل مشکلات و نوسانات ارزی و افزایش نرخ پروازها تا بهبود روند کسب‌و‌کار اعلام کردند.
به مناسبت روز جهانی گردشگری؛

گردشگری درجا زده در هزار توی مشکلات

کارشناس گردشگری در رابطه با راههای بهبود وضعیت گردشگری بیان داشت: گردشگری ایران می‌تواند کامیاب‌تر شود و توانمندی بالایی هم برای شکوفایی دارد. اما، گردشگری الزامات و پیش‌زمینه‌های خود را دارد. نمی‌توان سخن از توسعه گردشگری به میان آورد و عملی متضاد با آن انجام داد. گردشگری عنصری است از ساختار به هم پیوسته. اگر شرایط اقتصادی، اجتماعی، روابط بین‌الملل و... خوب نباشد، زیرساختها و بسترهای مادی و غیرمادی گردشگری فراهم نباشد، سکان گردشگری کشور به دست کارشناسان جوان و با اطلاعات به‌روز نباشد، افراد غیرمسوول در زمینه گردشگری اعمال نظر و دخالت کنند، مسوولین از بیان واقعیات و آمارهای دقیق و درست ترس داشته باشند، آمارها به‌عنوان ابزار سیاسی و نشان‌دهنده موفقیت کاذب برخی مسوولین بالا و پایین شود و...، گردشگری کشور بی‌گمان همینگونه خواهد ماند.
سعیدی:

سوء مدیریت عامل موثر بی رونقی صنعت گردشگری

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس سوء مدیریت را در بی رونقی صنعت گردشگری موثر دانست و گفت: مسئولان حوزه گردشگری باید از پشت ساختمان‌های شیشه‌ای بیرون آمده و مشکلات این صنعت را از نزدیک نظاره گر باشند.
به مناسبت روز جهانی گردشگری؛

روزگار ناخوش گردشگری ایران در روز جهانی گردشگری

در روز جهانی جهانگردی این سؤالات مطرح است که چه چالش‌هایی صنعت گردشگری ایران را تهدید می‌کند و ایران تا چه اندازه توانسته به اهداف برنامه سند چشم‌انداز کشور که براساس آن باید 20میلیون گردشگر را تا پایان سال1404 به کشور جذب کند نزدیک شود؟
عملکرد شورای فنی میراث فرهنگی؛

اختلاف‌نظر بر سر تصمیمات شورای فنی استان‌ها/ آیا حقوقِ مالکان، نقض و خلافِ قانون عمل می‌شود؟

باتوجه به اهمیتی که شورای فنی میراث فرهنگی در حوزه میراث فرهنگی دارد، به سراغ برخی مسئولان و فعالان این عرصه رفتیم تا از آیین‌نامه جدید و بازنشسته نشدن پیشکسوتان میراث فرهنگی برایمان بگویند.
صفحه  از ۱۱
نظرات و گلایه ها