سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رشد تعداد سفر ایرانیان به گرجستان؛

نفع مالی گرجی‌ها از گردشگران ایرانی

اخبار ضد و نقیضی که در هفته اخیر درخصوص بازگرداندن حدود ۲۰۰ شهروند ایرانی از گرجستان به کشور در رسانه‌ها منتشر شد، جنجال آفرید و ابهامات بسیاری درخصوص آینده سفر اتباع ایرانی به گرجستان ایجاد کرد؛ کشوری که در پی اجرای دوطرفه سیاست لغو روادید با ایران، بدل به یکی از محبوب‌ترین مقاصد خارجی گردشگران ایرانی شد و مطابق آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت گردشگری گرجستان، تعداد ۲۷۸ هزار و۸۳۲ سفر به این کشور در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی به نام شهروندان ایرانی به ثبت رسیده است.
تحلیل UNWTO از بازار گردشگران؛

تجربه اروپایی درآمدزایی از گردشگران عرب

پژوهش جدیدی که سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و کمیسیون سفر اروپا (UTC) انجام داده‌اند نشان می‌دهد گردشگری خروجی در شش کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و این منطقه به یکی از مهم‌ترین خاستگاه‌های گردشگران ورودی به بسیاری از کشورهای جهان و خصوصا اروپا تبدیل شده است.
فرمول توریسم برای عبور از تحریم؛

دو دلیل برای انفعال گردشگری در درآمدزایی در شرایط تحریم

درحالی که آغاز دور جدید تحریم‌ها، می‌تواند بر اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد اما برخی از فعالان گردشگری معتقدند این تحریم‌ها اثر مستقیم و جدی در گردشگری به همراه ندارد؛ چراکه دولت‌ها نمی‌توانند مانع دستوری برای سفر مردمشان به نقاط مختلف جهان ایجاد کنند. بر همین اساس، گردشگری چه در عرصه داخلی، چه بین‌المللی می‌تواند فرصتی برای درآمدزایی باشد و به نوعی چرخ اقتصاد را بچرخاند. با این همه کارشناسان گردشگری بر این باورند که گردشگری و جذب گردشگر به دلایل گوناگون از جمله بی‌توجهی دولت به این حوزه نمی‌تواند در راستای بی‌اثر کردن تحریم‌ها و بهبود اوضاع اقتصادی موثر باشد.
نقش توریسم در اقتصاد پایتخت ها؛

مختصات اقتصاد گردشگری پایتخت

در بازه ۱۰ساله اخیر و در تهران، تعداد افراد شاغل در حوزه‌های مربوط به گردشگری سالانه و به‌طور میانگین ۸/ ۶ درصد افزایش پیدا کرده است و از این حیث، پایتخت ایران در رتبه دوم سریع‌ترین شهرهای جهان در رشد اشتغال‌زایی در توریسم قرار گرفته است. این یافته اخیر «شورای جهانی سفر و گردشگری» (WTTC) است که در گزارش جدید خود با عنوان «سفر و گردشگری شهری» که به صورت سالانه منتشر می‌شود، منعکس شده است. به‌موجب یافته‌های این گزارش که در آن مشارکت بخش گردشگری در اقتصاد ۷۲ شهر از سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفته، در سال ۲۰۰۷ میلادی بیش از ۵۸ هزار نفر در پایتخت ایران شغلی در حوزه گردشگری داشتند و این رقم در سال ۲۰۱۷ از ۱۱۲ هزار شغل نیز فراتر رفته است.
سهم ایران از گردشگری ؛

نابلدهای توریسم

هر چند سال یکبار یکی از شهرهای ایران به عنوان پایتخت فرهنگی یا گردشگری در جهان اسلام و دنیا معرفی می‌شوند اما موضوعی که به آن توجه نشده، تغییرات زیرساختی این شهرها در قبل و بعد از کسب این عناوین و انتخاب به‌ عنوان میزبان است.
در ­برنامه تلویزیونی «دستخط»­ مطرح شد؛

هر گردشگر، ۳۰ بشکه نفت

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: میانگین درآمد ورود هر گردشگر به ایران حدود 1500 دلار است؛ ­اگر هر بشکه نفت را 50 دلار در نظر بگیریم، در آمد ما از هر گردشگر برابر با صادرات 30 بشکه نفت است.
بارزس جامعه هتل داران ایران:

هزینه اقامت در هتل های ایران معادل خرید همبرگر در خارج

بازرس جامعه هتداران ایران با بیان اینکه حذف ستاره هتل آپارتمان مغایرت قانونی دارد، افزود: چنانچه ستاره هتل آپارتمان های را حذف کنند بایستی ارزش افزوده نیز طبق قانون حذف شود.
علای رغم پتانیل های موجود؛

چرا صنعت توریسم پیشرفت نمی‌کند؟

از دیدگاه اقتصاددانان یکی از سریع‌ترین راه‌های بازگشت سرمایه، صنعت توریسم و گردشگری است و بالاترین ضریب انباشت سرمایه را دارد. کارشناسان،گردشگری را نه ‌فقط صنعتی ارزآور بلکه فرصتی برای افزایش همکاری‌‏های فرهنگی ملت‌ها نیز اعلام می‌کنند.
سد صادرات صنعت سفر؛

سهم کمتر از چهار درصدی توریسم در کل صادرات ایران

بنا به آمار منتشرشده از سوی «شورای جهانی سفر و گردشگری»، ایران در سال ۲۰۱۷ حدود چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار درآمد از طریق سفر گردشگران خارجی به خاک کشور داشته و این رقم ۹/ ۳ درصد از کل صادرات ایران را تشکیل داده است. این درحالی است که امارات متحده عربی با درآمدی معادل ۳۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از گردشگران خارجی خود در سال ۲۰۱۷ پیشتاز منطقه بوده و این رقم ۷/ ۸ درصد از کل صادرات امارات است.
میزان درآمد حاصل از عوارض خروج از کشور شفاف نیست؛

تخمین درآمد ۶۴ میلیاردی «میراث» از عوارض خروج

بنا به برآورد انجام شده و با استناد به اظهارنظر جدید رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که سهم این سازمان از هر مورد پرداخت عوارض به‌جای ۴۰ هزار تومان مقرر شده ۱۷ هزار تومان بوده، تخمین زده می‌شود که این سازمان در ۶ ماه نخست سال‌جاری ۶۴ میلیارد تومان از این طریق کسب کرده است.افزایش چندبرابری و پلکانی عوارض خروج از کشور در سال ۹۷ یکی از جنجالی‌ترین موارد لایحه بودجه برای این سال بود که به‌رغم حرف و حدیث‌های فراوان پیرامون آن، نهایتا اجرایی شد. به‌موجب سیاست جدید، عوارض خروج از کشور برای هر مسافر و در سفر اول خود به‌میزان ۲۲۰ هزار تومان است که این رقم برای دومین سفر خارجی ۳۳۰ هزار تومان و برای سومین سفر خارجی و سفرهای بعد از آن طی سال ۴۴۰ هزار تومان تعیین شده است.
شورای جهانی سفر و گردشگری در گزارشی تحلیلی اعلام کرد؛

رتبه ۳۵ ایران در اقتصاد‌های ‌گردشگری جهان

براساس گزارش اخیر شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) که به بررسی توانمندی کشورهای جهان در حوزه گردشگری پرداخته، گردشگری ایران با اختصاص سهمی ۷۴۷/ ۳۰ میلیارد دلاری از کل تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۲۰۱۷، در رتبه ۳۵ اقتصادهای گردشگری جهان ایستاده است. گزارش این نهاد بین‌المللی نشان می‌دهد اگرچه ایران از لحاظ حجم و رشد مطلق اقتصاد توریسم در برخی شاخص‌ها در میان کشورهای ممتاز قرار گرفته، اما درصد رشد اقتصادی حاصل‌شده در این عرصه در ایران به‌اندازه ابعاد و ظرفیت‌های این صنعت در کشور نبوده است؛ خصوصا طی هفت سال اخیر که در پی عبور از بحران مالی اواخر دهه گذشته میلادی بسیاری از کشورها حساب ویژه‌ای روی گردشگری به‌عنوان ابزاری برای تحقق توسعه پایدار باز کرده‌اند و رقیبان منطقه‌ای ایران نیز اقتصاد گردشگری خود را وسعت داده‌اند.
هزینه ویزای توریستی؛

هزینه ویزای برخی کشورها به ریال پرداخت می شود

معمولا بیشتر سفارتخانه ها برای اینکه ویزا به ایرانی ها بدهند مبلغی حدود ۶۰ یورو از مسافر می گیرند این مبلغ گاهی با هزینه خدمات اضافی شرکت هایی که وظیفه تحویل مدارک مسافر را برای سفارتخانه به عهده گرفته اند به ۸۵ یورو نیز می رسد.
محمدرضا گوهری/ کارشناس ارشد اکوتوریسم :

چگونگی ارزآوری از طریق گردشگری

زیرساخت‌های گردشگری پایه و اساس توسعه گردشگری و ابزاری برای به‌کارگیری و استفاده از منابع موجود در یک مقصد گردشگری هستند. این زیرساخت‌ها سطح وسیعی از خدمات را شامل می‌شوند و وظیفه اصلی آنها برطرف کردن نیازهای گردشگران و افزایش سطح رضایتمندی آنان در طول مدت زمان اقامت در مقصد گردشگری است.
صنعت درآمدزای گردشگری؛

گردشگری موتور محرکه توسعه کنگاور

براساس پیش‌بینی سازمان جهانگردی تا سال 2020 صنعت گردشگری از عوامل مهم درآمدزایی خواهد بود که کنگاور با توجه به ظرفیت خود با برنامه ‌ریزی می‌تواند سهم بالایی از این صنعت را داشته باشد.
اتحادیه کسب و کار‌های اینترنتی؛

۱۵۰۰ نفر با فیلتر شدن سایت‌های گردشگری بیکار شده‌اند

هرچند مونسان رئیس سازمان گردشگری به حمایت از استارت‌آپ‌هاسخن گفته بود که «در کنار تلخی‌های تلاطمات ارزی شاهد رونق چشمگیری در جذب گردشگر بوده‌ایم. انسداد ایجاد شده در فعالیت برخی استارتاپ‌های خدماتی در مقطع حساس کنونی را پیگیری می‌کنم» اما گویا زور وزارت راه و سازمان هواپیمایی به او چربیده است؛ آنچنان که خبری از رفع فیلترینگ نیست!
بازهم صحبت از مافیاست؛

فیلترِ ۱۸۰ سایت و استارت‌آپ گردشگری کارِ کیست؟

گرچه مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفته است در خصوص فیلتر استارت‌آپ‌های گردشگری هیچ اقدامی از طرف سازمان صورت نگرفته و به‌نوعی پیگیر حل مشکل آنهاست، با این وجود اسنادی منتشر شد که نشان می‌دهد دلاور بزرگ‌نیا (رئیس سازمان میراث فرهنگی استان تهران) برای فیلتر سایت‌های گردشگری اقدام کرده است. با این‌وجود او هنوز تاکید دارد که فیلترینگ به‌هیچ عنوان توسط سازمان میراث فرهنگی صورت نگرفته است.
شاید ایران به ژاپن نرود؛

ترکش نمایشگاهی تحریم بر گردشگری

نماینده اطلاع‌رسانی گردشگری ایران در ژاپن از احتمال حذف کشورمان از نمایشگاه گردشگری جاتا در سال ۲۰۱۹ به دلیل تحریم‌ها خبر داد و اظهار کرد: «امسال هم با محدودیت‌هایی برای شرکت در نمایشگاه مواجه شدیم.»
تاثیر افزایش نرخ ارز بر ورود گردشگران خارجی؛

۶۱۵ یورو؛ هزینه سفر لوکس ۱۴ روزه به ایران

افزایش نرخ ارز در ایران به کاهش چشمگیر هزینه سفرهای گردشگران خارجی انجامیده است؛ موضوعی که بسیاری از کارشناسان از آن به‌عنوان فرصتی نام می‌برند که می‌تواند در شرایط نابسامان اقتصادی کنونی برای کشور ارزآوری کند. با این همه، فعالان گردشگری بر این باورند تا زمانی که بسترهای زیرساختی و امنیتی فراهم نشود، نمی‌توان امیدوار بود که صرف ارزان بودن سفر به ایران، بتواند سیل گردشگران خارجی را روانه ایران کند.
یادداشت محمدرضا گوهری؛

چگونگی ارزآوری از طریق گردشگری

در مقاله حاضر به بررسی سه مانع بزرگ در توسعه گردشگری خواهیم پرداخت؛ ناشناخته ماندن ظرفیت‌های بالقوه توسعه مدرن گردشگری، شناسایی نشدن اهداف توسعه گردشگری و عدم‌شناسایی بازارهای هدف و نوع مناسب گردشگری قابل‌عرضه به گردشگران خارجی و در نهایت کمبود زیرساخت‌های استاندارد و مدرن.
ابهام‌زدایی از فاز سوم تامین ارز مسافرتی؛

آیا در شرایط کنونی ارائه ارز مسافرتی از سوی بانک‌ها ضرورت دارد؟

پس از گذشت قریب به پنج ماه، دولت بسته جدید ارزی را ارائه کرد که تامین ارز مورد‌نیاز مسافران خارجی را وارد فاز دوم کرد. تخصیص ارز مسافرتی با نرخ دولتی متوقف و براساس بسته جدید ارزی، ارز مسافرتی به صرافی‌ها محول شد. حالا با گذشت حدود یک ماه از ارائه بسته جدید ارزی، دولت اعلام کرده که مردم می‌توانند برای تامین ارز مسافرتی خود به بانک‌ها مراجعه کنند؛ آن‌هم تاکنون تنها هفت شعبه از بانک ملی در نقاط گوناگون تهران.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها