سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تاثیر گردشگری بر توسعه اشتغال؛

شعار روز جهانی گردشگری گویای چیست؟

شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۹، تاثیر عمیق و کم‌نظیر این صنعت در توسعه اشتغال در سطح جهان را می‌نمایاند؛ فرصتی که از نگاه «حسن تقی زاده انصاری» رئیس هیات مدیره جامعه گردشگری الکترونیکی ایران، بخش ناچیزی از آن در کشور ما مورد توجه قرار گرفته‌است.
یک بررسی به بهانه هفته «میراث‌فرهنگی»؛

فرمول احیای اقتصادی بافت تاریخی

بررسی‌ها نشان می‌دهد ایجاد کاربری معاصر و متناسب با نیازهای امروز، بهبود بازدهی اقتصادی بافت تاریخی را در پی دارد و موجب ورود مجدد حیات و پویایی به کالبد بناهای باارزش خواهد شد و در نهایت مانع از تخریب بناها و بافت تاریخی می‌شود. اگر چه سابقه مرمت و احیای بناها و بافت تاریخی به‌عنوان بخشی از میراث‌فرهنگی در ایران طولانی است؛ اما اقدامات انجام‌گرفته نتوانسته به خوبی در زدودن فرسودگی از این بناها راهگشا باشد و این عامل زمینه تخریب این آثار با ارزش را فراهم ساخته است.
سرنوشت هاستل‌ها؛

هتل‌های زیرزمینی یا محبوب؟

معاون گردشگری تاکید کرد: «هاستل» در مصادیق تاسیسات گردشگری کشور تعریف نشده است، بنابراین هر نوع فعالیتی با این عنوان، غیرقانونی و غیرمجاز تلقی می‌شود و قابل برخورد خواهد بود.
خواجه عنوان کرد؛

گردشگری کوتاه‌ترین مسیر در رسیدن به اقتصاد مقاومتی

کارشناس امور گردشگری گفت: صنعت گردشگری یکی از مسیرهای کوتاه برای اجرایی‌کردن اقتصاد مقاومتی است.
پیامد تورم در خدمات گردشگری؛

عیار وعده تثبیت هزینه‌های سفر

علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جدیدترین اظهارنظرش وعده داده که خدمات سفر در روزهای نوروز افزایش نخواهد داشت.
رییس کمیته گردشگری شورای شهر عنوان کرد:

پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود.
فدراسیون جهانی شهرهای توریستی بررسی کرد؛

روندهای اقتصاد گردشگری جهان در ۲۰۱۸

با وجود آنکه در سال ۲۰۱۸ اروپا همچنان یکی از مقاصد داغ برای گردشگران بوده است اما منطقه آسیااقیانوسیه توانسته است در زمینه «نرخ رشد» گردشگران داخلی و بین‌المللی نسبت به چهار منطقه دیگر جهان در صدر قرار بگیرد به‌نحوی که سهم اقتصاد گردشگری نسبت به تولید ناخالص در منطقه آسیااقیانوسیه از ۳/ ۷ درصد به ۶/ ۱۰ درصد افزایش یافته است.
سرمایه‌هایی که در حال از بین رفتن است؛

تحلیل وضعیت استارت‌آپ‌های گردشگری ایران

اشکان بروج با بیان اینکه اکنون شرایطی ایجاد شده که نمی‌توان کار خوب و بد را از یکدیگر تشخیص داد، گفت: بزرگترین چالش ما این است که هنوز بسیاری از افراد متوجه تفاوت بین استارت‌آپ و تجارت الکترونیک نیستند.
لزوم سرمایه گذاری خارجی ؛

فرمول جذب سرمایه خارجی به گردشگری

با برگشت تحریم‌ها و خروج آمریکا از برجام بسیاری از امیدها برای جذب سرمایه‌های خارجی به گردشگری که به‌دلیل برجام و لغو تحریم‌ها زنده شده بود، از میان رفت و گویا این اتفاق موجب شد فرآیند جذب سرمایه خارجی با اخلال مواجه شود و به خانه اول برگردد؛ اتفاقی که البته معاون سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث‌فرهنگی آن را نپذیرفته و معتقد است سرمایه‌گذاران گردشگری از ایران نرفته‌اند. این درحالی است که برخی از فعالان حوزه گردشگری بر این عقیده‌اند که میزان سرمایه‌گذاران گردشگری خارجی نه‌تنها کاسته شده بلکه بسیاری از آنها به‌دلیل فشارهایی که آمریکا به ایران و سایر کشورها درباره ارتباط با ایران آورده، از تصمیمی که قبل از برجام‌ مبنی بر سرمایه‌گذاری داشتند، برگشته و انصراف داده‌اند.
نوسانات ارزی در بخش گردشگری؛

ارز مسافرتی ۱۰۰۰ تومان ارزان شد

برخلاف روز گذشته که قیمت ارز مسافرتی و نرخ خرید در بانک‌ها افزایشی بود، امروز این نرخ‌ها با کاهش مواجه شد و هر یورو مسافرتی با ریزش حدود ۱۰۰۰ تومانی، ۱۳ هزار تومان قیمت خورد.همچنین قیمت ارز در بانک‌ها کاهش داشته است؛ هر دلار از حدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان تا ۱۰ هزار و ۸۷۰ تومان کاهش دارد. از سوی دیگر برای یورو کاهش حدود ۷۰۰تومانی ثبت شده و قمیت آن از ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان به نزدیک ۱۲ هزار و ۳۸۰ تومان رسیده است.
شورای جهانی سفر و گردشگری:

تاثیرات بزرگ اقتصاد گردشگری در سال ۲۰۱۸

شورای جهانی سفر و گردشگری در گزارشی به تاثیرات بزرگ اقتصادی صنعت توریسم در ۲۰۱۸ میلادی و چشم‌انداز پیش روی آن در سال‌های آینده پرداخت.
رییس جامعه هتلداران مطرح کرد:

وضعیت مشتری هتل‌های ایران

رییس جامعه هتلداران ایران از کاهش ۱۰ درصدی مشتریان هتل‌های کشور از ابتدای سال تا کنون خبر داد و گفت:‌ اگرچه سفر عراقی‌ها به ایران افزایش داشته ولی آن‌ها مسافران هتل‌رو نیستند و اقامت در خانه‌های شخصی را ترجیح می‌دهند.
وحید روستایی؛

چگونه «گیمیفیکیشن» به کمک کسب‌وکارهای گردشگری می‌آید؟

گیمیفیکیشن (Gamification) یا بازی‌سازی که گاهی هم به بازی‌آفرینی ترجمه می‌شود، از جمله زیرمجموعه‌های دانش طراحی برای تغییر رفتار یا Behavioral Design است که طی سال‌های اخیر، در فضای دانشگاهی و نیز محیط کسب و کار مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.اگر بخواهیم آن را به ساده‌ترین وجه ممکن تعریف کنیم به این صورت است که گیمیفیکیشن یا بازی‌سازی، هنر تعبیه کردن مکانیزم‌های بازی در فضاهایی است که به‌صورت پیش‌فرض برای بازی طراحی نشده‌اند.
رشد تعداد سفر ایرانیان به گرجستان؛

نفع مالی گرجی‌ها از گردشگران ایرانی

اخبار ضد و نقیضی که در هفته اخیر درخصوص بازگرداندن حدود ۲۰۰ شهروند ایرانی از گرجستان به کشور در رسانه‌ها منتشر شد، جنجال آفرید و ابهامات بسیاری درخصوص آینده سفر اتباع ایرانی به گرجستان ایجاد کرد؛ کشوری که در پی اجرای دوطرفه سیاست لغو روادید با ایران، بدل به یکی از محبوب‌ترین مقاصد خارجی گردشگران ایرانی شد و مطابق آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت گردشگری گرجستان، تعداد ۲۷۸ هزار و۸۳۲ سفر به این کشور در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی به نام شهروندان ایرانی به ثبت رسیده است.
تحلیل UNWTO از بازار گردشگران؛

تجربه اروپایی درآمدزایی از گردشگران عرب

پژوهش جدیدی که سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و کمیسیون سفر اروپا (UTC) انجام داده‌اند نشان می‌دهد گردشگری خروجی در شش کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و این منطقه به یکی از مهم‌ترین خاستگاه‌های گردشگران ورودی به بسیاری از کشورهای جهان و خصوصا اروپا تبدیل شده است.
فرمول توریسم برای عبور از تحریم؛

دو دلیل برای انفعال گردشگری در درآمدزایی در شرایط تحریم

درحالی که آغاز دور جدید تحریم‌ها، می‌تواند بر اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد اما برخی از فعالان گردشگری معتقدند این تحریم‌ها اثر مستقیم و جدی در گردشگری به همراه ندارد؛ چراکه دولت‌ها نمی‌توانند مانع دستوری برای سفر مردمشان به نقاط مختلف جهان ایجاد کنند. بر همین اساس، گردشگری چه در عرصه داخلی، چه بین‌المللی می‌تواند فرصتی برای درآمدزایی باشد و به نوعی چرخ اقتصاد را بچرخاند. با این همه کارشناسان گردشگری بر این باورند که گردشگری و جذب گردشگر به دلایل گوناگون از جمله بی‌توجهی دولت به این حوزه نمی‌تواند در راستای بی‌اثر کردن تحریم‌ها و بهبود اوضاع اقتصادی موثر باشد.
نقش توریسم در اقتصاد پایتخت ها؛

مختصات اقتصاد گردشگری پایتخت

در بازه ۱۰ساله اخیر و در تهران، تعداد افراد شاغل در حوزه‌های مربوط به گردشگری سالانه و به‌طور میانگین ۸/ ۶ درصد افزایش پیدا کرده است و از این حیث، پایتخت ایران در رتبه دوم سریع‌ترین شهرهای جهان در رشد اشتغال‌زایی در توریسم قرار گرفته است. این یافته اخیر «شورای جهانی سفر و گردشگری» (WTTC) است که در گزارش جدید خود با عنوان «سفر و گردشگری شهری» که به صورت سالانه منتشر می‌شود، منعکس شده است. به‌موجب یافته‌های این گزارش که در آن مشارکت بخش گردشگری در اقتصاد ۷۲ شهر از سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفته، در سال ۲۰۰۷ میلادی بیش از ۵۸ هزار نفر در پایتخت ایران شغلی در حوزه گردشگری داشتند و این رقم در سال ۲۰۱۷ از ۱۱۲ هزار شغل نیز فراتر رفته است.
سهم ایران از گردشگری ؛

نابلدهای توریسم

هر چند سال یکبار یکی از شهرهای ایران به عنوان پایتخت فرهنگی یا گردشگری در جهان اسلام و دنیا معرفی می‌شوند اما موضوعی که به آن توجه نشده، تغییرات زیرساختی این شهرها در قبل و بعد از کسب این عناوین و انتخاب به‌ عنوان میزبان است.
در ­برنامه تلویزیونی «دستخط»­ مطرح شد؛

هر گردشگر، ۳۰ بشکه نفت

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: میانگین درآمد ورود هر گردشگر به ایران حدود 1500 دلار است؛ ­اگر هر بشکه نفت را 50 دلار در نظر بگیریم، در آمد ما از هر گردشگر برابر با صادرات 30 بشکه نفت است.
بارزس جامعه هتل داران ایران:

هزینه اقامت در هتل های ایران معادل خرید همبرگر در خارج

بازرس جامعه هتداران ایران با بیان اینکه حذف ستاره هتل آپارتمان مغایرت قانونی دارد، افزود: چنانچه ستاره هتل آپارتمان های را حذف کنند بایستی ارزش افزوده نیز طبق قانون حذف شود.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها