سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی شد؛

۴ راهکار رونق گردشگری ۹۸

براساس پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی، سال ۹۸ از نظر مالی چندان سال آسانی نخواهد بود. گردشگری نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ با این همه فعالان گردشگری همچنان تاکید دارند گردشگری می‌تواند سهم عمده‌ای در بهبود وضعیت اقتصادی کشور حتی در سال پیش‌رو داشته باشد. اگرچه این صنعت ضعف‌هایی را از سال‌های قبل با خود به سال جدید آورده؛ اما فعالان گردشگری معتقدند باید به سال پیش رو خوش‌بین بود و با نگاه به آینده‌ای روشن ضعف‌های موجود را برطرف کرد و اتفاقات جدید مثبتی را رقم زد. کارشناسان برای رسیدن به چنین آینده‌ای «توجه به برنامه‌ریزی‌های دقیق در چارچوب برنامه جامع»، «افزایش تلاش سفرا و استانداران به منظور معرفی جاذبه‌های گردشگری»، «اعطای تسهیلات به بخش خصوصی» و «تسریع روند توسعه زیرساخت‌های گردشگری» را جزو راهکارها و برنامه‌هایی می‌دانند که سال ۹۸، برای صنعت گردشگری سال رونق رقم بخورد.
بومگردی در سفر؛

از بومگردی در سفر چه می‌دانید؟

این روز‌ها اقامتگاه‌های بومگردی با استاندارد‌هایی تأیید شده از طرف سازمان گردشگری، تبدیل به بهترین اقامتگاه در طی یک سفر به دل طبیعت شده‌اند.
زنجان چهره نوروزی به خود می‌گیرد؛

تعداد گردشگران خارجی در زنجان به ۷ هزار نفر رسید

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان گفت: سال‌های اخیر تعداد گردشگران خارجی در استان زنجان به حدود ۷ هزار نفر رسیده است.
حمایت از اقامتگاه های بوم گردی؛

بوم‎گردی در اولویت اعطای تسهیلات اشتغال

بومگردی به عنوان یکی از شاخه های صنعت گردشگری تقریباً ۲۷ درصد سفرهای بین المللی را در بر می گیرد و چنانچه به صورت مناسب مدیریت شود، میتواند به اشتغال محلی، فرصت های توسعه بومی و حفظ محیط طبیعی منجر گردد.
WTTC بررسی کرد؛

سهم توریسم از اقتصاد ۲۰۱۸

«شورای جهانی سفر و گردشگری» (WTTC) در تازه‌ترین ارزیابی سالانه خود، اثرات بخش سفر و گردشگری را بر اقتصاد و اشتغال جهان اندازه‌گیری کرده است. بر اساس یافته‌های این گزارش که در آن ۱۸۵ کشور از ۲۵ منطقه جهان مورد بررسی قرار گرفته‌اند، بخش سفر و گردشگری سهمی ۴/ ۱۰ درصدی از تولید ناخالص داخلی جهان در ۲۰۱۸ داشته و بیش از ۳۱۹ میلیون شغل معادل ۱۰ درصد از کل اشتغال جهان، در این سال به واسطه این بخش ایجاد شده است.
در نشست «راهکارهای توسعه گردشگری و بوم‌گردی در روستاها» ؛

گردشگری در روستاها، ظرفیتی مغفول

بوم‌گردی در گردشگری روستایی، اقتصاد گردشگری و توسعه پایدار روستاها نقش مهمی ایفا می‌کند. بسیاری از برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران توسعه نیز از صنعت گردشگری روستایی به‌عنوان رکن اصلی توسعه پایدار روستاها یاد می‌کنند.
حمل و نقل ریلی؛

الگوی اروپایی توسعه پایدار گردشگری ریلی

در حالی که قطار نسبت به خودرو و هواپیما، اثرات جانبی محیط‌زیستی کمتری دارد، همچنان فرصت‌هایی برای پایدارتر کردن این نوع از حمل‌ونقل وجود دارد.
گردشگری خارجی؛

بررسی توسعه گردشگری در مالزی

موفقیت گردشگری در یک کشور به عوامل ذیل بستگی دارد: ثبات سیاسی، در دسترس بودن مناطق مختلف طبیعی، توسعه زیرساخت‌های گردشگری، وجود گروه‌های قومی، استفاده مشترک از زبان انگلیسی، پیشرفت روند جهانی در بسیاری از مناطق ازجمله تکنولوژی، موقعیت خوب ارز و آب‌وهوای دلپذیر.
چگونگی رشد توریسم ایران؛

فرمول توسعه بازار گردشگری کشورهای همسایه

چگونه جذب و ساماندهی گردشگران همسایگان می‌تواند به رشد توریسم ایران منجر شود؟ رئیس گروه بازاریابی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این زمینه تاکید دارد که اقدامات قابل توجهی از سوی این سازمان در زمینه جذب گردشگر از سوی کشورهایی مانند جمهوری‌آذربایجان، ترکیه، عراق، عمان و... صورت گرفته تا بتوان از این طریق بازار گردشگری کشورهای همسایه را به دست گرفت.
توسعه گردشگری؛

قطار گردشگری غرب کشور

مونسان خبر داد: تمرکز سازمان میراث‌فرهنگی بر توسعه گردشگری غرب کشور.
توسعه گردشگری ؛

نقشه جدید برای سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی، با طرح قدیمی

مجید مهدوی، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی که زیر نظر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فعالیت می‌کند، از آغاز دوباره پروژه ساخت هزار واحد سرویس بهداشتی خبر داد و گفت: «به‌عنوان یک مدیر اجرایی، این پروژه را برای کشور بسیار مهم و حیاتی می‌دانم؛ چرا که از اصلی‌ترین زیرساخت‌های توسعه به شمار می‌آید.»مهدوی با بیان اینکه عملیات بررسی و ساخت یک هزار سرویس بهداشتی از این هفته آغاز می‌شود، یادآور شد: «ما یک تیم برنامه‌ریزی به این منظور تعیین و از حضور افراد متخصص استفاده می‌کنیم. » او خاطرنشان کرد: «قرار نیست این شرکت، سرویس بهداشتی بسازد، بلکه نقش ما نظارتی است و وظیفه داریم تیم مهندسی، معماری و پیمانکاران قوی را انتخاب کنیم.
شرط کارآمدی ویزای مشترک ؛

پیشنهاد ایجاد ویزای مشترک کشورهای اکو

در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بین‌‌المللی گردشگری، نشستی باحضور نماینده اکو به همراه فعالان گردشگری کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان و ترکیه برگزار شد و طرفین به موضوع ایجاد ویزای مشترک میان کشورهای اکو پرداختند؛ پیشنهادی که با موافقت اعضای حاضر در نشست همراه بود. در این نشست، رئیس بخش صنعت کشاورزی و توریست سازمان همکاری اکو به ویزای مشترک شینگن و تجربه موفق آن اشاره کرده و بر این باور بود که شاید بتوان ویزای توریستی مشترکی بین کشورهای عضو اکو اجرا کرد.
توسعه گردشگری ؛

جایگاه حفظ میراث‌فرهنگی در شهر فرهنگی و انسان‌محور

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران در گفت‌وگو با همشهری، حفظ میراث فرهنگی و طبیعی را شاخصه‌های اصلی شهر فرهنگی اعلام کرد.سیداحمد محیط طباطبایی، رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران و مشاور رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در پاسخ به این سؤال همشهری که شهر فرهنگی چه ویژگی‌هایی دارد؟ می‌گوید: مهم‌ترین سرمایه یک شهر میراث‌فرهنگی و طبیعی یک شهر است و قطعا حفظ و برنامه‌ریزی براساس همین داشته‌هاست که می‌تواند منجر به تحقق توسعه پایدار و فضای مدنی در هر سکونتگاه شهری شود.
گروه رسانه‌ای بلومبرگ در گزارشی بررسی کرد؛

اثر ۵ ابرروند جهانی بر گردشگری

جهان در حال تغییر و تحول است و از سویی میزان، گستره و پیچیدگی این «تغییرات» مشابه با هیچ‌یک از تجربه‌های پیشین بشر نیست که می‌تواند آنچه به‌عنوان هنجار شناخته می‌شود را به‌لرزه درآورد. این نیروهای همگرا یا «ابرروندها» فرصت‌های عظیمی را برای آن دسته افراد که آنها را به‌درستی شناسایی کنند و استراتژی‌های خود را بر اساس آنها هماهنگ سازند، فراهم می‌کند. در این میان گردشگری یکی از بخش‌هایی است که با سرعت هرچه تمام‌تر در حال رشد است؛ به‌طوری که ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷ را به خود اختصاص داده است.
با نگاهی به یک پژوهش دانشگاهی بررسی شد؛

فرمول افزایش رضایت گردشگران زمستانی

برخی فعالان گردشگری معتقدند وسعت جغرافیا و زیرساخت دو بال توسعه گردشگری زمستانی هستند و در حال‌حاضر با وجود آنکه از نظر اقلیم و جغرافیا بسیار غنی هستیم اما زیرساخت‌های لازم برای استفاده و بهره‌مندی از این امکانات خدادادی فراهم نشده است. در عین حال، نبود رویدادها، فستیوال‌ها، جشنواره‌ها و... برای جذب گردشگر نیز از جمله موضوعات مورد انتقاد در این زمینه عنوان می‌شود.
توصیه چینی به گردشگری ایران؛

اگر تخت جمشید در چین بود

برخی فعالان فرهنگی و گردشگری کشور چین می گویند که اگر تخت جمشید در کشور خودشان قرار داشت به بهترین شکل از آن میراث‌داری و آن را سکوی پیشرفت کشورشان می کردند
افزایش صددرصدی مسافران خارجی؛

عبور سفرهای ورودی از مرز ۶میلیون در ۹ماه

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرده است در ۹ ماه امسال، بیش از ۶ میلیون گردشگر خارجی به کشور وارد شده‌اند. این خبر درحالی منتشر می‌شود که طبق گزارش آماری سال گذشته معاونت گردشگری این سازمان، در مدت مشابه سال قبل ۳میلیون و ۸۹۳هزار گردشگر وارد کشور شده‌اند. در همین ۹ماه در سال ۹۵ نیز ۳میلیون و ۹۲۷هزار نفر به ایران سفر کرده‌اند.
سفر به ناشناخته ها؛

بوم گردی ظرفیتی جدید در گردشگری

بوم گردی ظرفیتی جدید در گردشگری است که مسافر خسته از زرق وبرق زندگی صنعتی و ماشینی امکانی می یابد تا زیر آسمان صاف و پرستاره روستا، با پدیده های بکر فرهنگی و طبیعی مناطق مختلف کشور آشنا شود.با رونق بوم گردی مردم نقاط مختلف کشور و دنیا می توانند از فرهنگ، آداب ورسوم وآیین های بکر و دست نخورده مناطق مختلف، غذاهای سالم و طبیعی، نحوه فعالیت روستائیان، صنایع دستی زنان و مردان روستا نشین و مناظر طبیعی زیبا و دیگر جاذبه های گردشگری این مناطق بهره مند شوند.
نتایج یک پژوهش نشان داد؛

۴ محور چالش‌ سیاست‌گذاری در گردشگری سلامت ایران

شواهد نشان می‌دهد به‌رغم تلاش‌های صورت‌گرفته در سال‌های اخیر، گردشگری سلامت هنوز در ساختار نهادی کشور و مقررات موجود، جایگاه مناسبی ندارد و با هدف تبیین‌شده در سند چشم‌انداز که جایگاه نخست گردشگری سلامت ایران در میان کشورهای منطقه را ترسیم کرده، فاصله دارد. این در حالی است که در برنامه‌های توسعه همواره دولت موظف شده بر اساس برنامه‌ریزی‌های خود، بخش قابل‌توجهی از نیازهای بهداشتی و درمانی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و گردشگری سلامت فراهم کند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی‌ کشور؛

افزوده شدن 30 هتل 4 و 5 ستاره به ظرفیت هتل‌های کشور

‌معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: با بهره‌برداری از 30 باب هتل در دولت تدبیر و امید تعداد هتل‌های پنج ستاره به 128 باب رسید که این تعداد تا پایان دولت به 210 باب افزایش خواهد یافت.معاون رئیس‌جمهور جزیره قشم را دارای ظرفیت‌های برجسته‌ای عنوان کرد و افزود: ظرفیت‌های قشم بیش از آنچه تصور می‌کردیم بود و گزارش‌های امیدوارکننده‌ای در زمینه‌های مختلف گردشگری را در قشم شاهد هستیم. وی گردشگری را سومین اقتصاد برتر جهان دانست و افزود: یک میلیارد و 300 میلیون گردشگر اقتصاد بزرگی را شکل داده‌اند و پیش‌بینی‌ها به دلیل مزایای مختلفی که بخش گردشگری دارد؛ همچنان بر روند صعودی این صنعت در جای‌جای جهان حکایت دارد.
صفحه  از ۱۱
نظرات و گلایه ها