سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بافته هنر ایرانی؛

فرش ایرانی، نشانه‌ای از اعتبار و حیثیت چندهزارساله

گاهی شاید بر خودمان خٌرده بگیریم چرا هر چه می‌شود از ایرانی بودنمان تمجید می‌کنیم؛ اما انکارشدنی نیست که در دوره‌های متعدد تاریخی «هنر نزد ایرانیان بوده است و بس»، ایرانِ بزرگ را می‌گویم.
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد؛

۶ سد صنعتی نشدن صنایع‌دستی

باوجود آنکه صنایع‌دستی از بعد اقتصادی به دلیل ایجاد درآمد و اشتغال‌زایی، مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و بسیاری از صاحب‌نظران با توجه به سهولت آن نسبت به صنایع دیگر بر تقویت، توسعه و حمایت از آنها تاکید دارند؛ اما این اتفاق در جهان در حالی در حال رخ دادن است که اقتصاد ایران به‌عنوان یکی از اقتصادهای تک محصولی، به دلیل افت قیمت نفت در یکی دو سال اخیر از یکسو با بحران کاهش درآمدهای ارزی مواجه شده و از سوی دیگر عمده محصولات صادراتی کشور به دلیل عدم فرآوری و خام‌فروشی؛ ارزش‌افزوده چندانی برای اقتصاد کشور نداشته‌اند.
فرزاد اوجانی شرح داد؛

بخش خصوصی مهیای پنجشنبه‌ها با صنایع دستی

معاون دفتر صادرات صنایع‌ دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری گفت: بخش خصوصی و فروشگاه‌های صنایع دستی ایرانی در استان‌های مختلف برای اجرای طرح «پنجشنبه‌ها با صنایع دستی» اعلام آمادگی کرده‌اند.
محمدحسین دهقانی:

محصولات کپی چینی هرگز توان رقابت با صنایع‌دستی ایرانی را ندارند

معاون دفتر حمایت از تولید صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر ظرفیت و پتانسیل های بالقوه و بالفعلی که در محصولات صنایع دستی کشورمان وجود دارد، گفت: به جرات می توانم بگویم که محصولات چینی و کشورهای دیگر تحت هیچ شرایط و زمانی توان رقابت با محصولات صنایع‌دستی هنرمندان ایرانی را ندارند.
صنایع دستی و هنرهای سنتی؛

ارمغان جهانی شدن برای شهرهای صنایع‌دستی ایران

ایران با برخورداری از 8شهر و 2روستای جهانی، رتبه نخست شهرهای جهانی صنایع‌دستی را در بین 33شهر و روستای جهان به‌خود اختصاص داده است. اما پرسش این است که ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی ایران در شورای جهانی صنایع‌دستی چه تأثیری در توسعه مناطقی که به ثبت جهانی رسیده‌اند، داشته و چه میزان بر ارزآوری و رونق اقتصادی در این مناطق مؤثر بوده است؟ وضعیت اشتغال در شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی کشور پس از جهانی‌شدن آنها چه اندازه افزایش یافته است؟
دو اصل در بازاریابی صنایع‌دستی؛

بررسی یک مدل بازاریابی همزمان با هفته صنایع‌دستی

در سال‌های اخیر، «بازاریابی» و «بسته‌بندی» دو چالش اصلی فروش و صادرات صنایع‌دستی بوده است. در این میان توجه به موضوع بازاریابی استراتژیک و ایجاد مدلی برای آن، در شرایطی که اکثر هنرمندان صنایع‌دستی مردم بومی و افرادی غیرمتخصص در حوزه بازاریابی هستند و فارغ از فضای رقابتی بازار داخل و خارج به‌صورت سنتی تولید می‌کنند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
گفت‌و‌گو با معاون صنایع دستی کشور؛

صادرات چمدانی صنایع دستی ایران به 20 کشور جهان

صادرات صنایع دستی به گفته معاون صنایع دستی کشور به رغم شرایط سخت اقتصادی و سنگ اندازی‌های امریکا با رشد سه درصدی رو به رو شده است. آنطور که «پویا محمودیان» به «ایران» می‌گوید صادرات صنایع دستی همچنان به امریکا ادامه دارد. صادرکنندگان چمدانی توانسته‌اند 99 میلیون دلار صنایع دستی را به صورت چمدانی به خارج صادر کنند. این سوای صادرات 289 میلیون دلاری براساس آمار گمرکات ایران است.
یادداشت احمدمسجدجامعی؛

گذر صنایع‌دستی

خیابان ویلا سابقه‌ای چندان طولانی ندارد، اما گذرگاه مهمی است؛ پس از آنکه خیابان انقلاب فعلی یا همان خندق شمالی تهران در زمان پهلوی اول شکل و شمایل خیابان یافت با شکل‌گیری دانشگاه تهران و بعدها کالج البرز رویکرد فرهنگی-آموزشی بر آن پهنه غالب شد. زمانی شمال این خیابان، شمالی‌ترین منطقه شهر بود و تأسیسات شهری در آن گسترش می‌یافت. ازجمله ساختمان اتاق بازرگانی که در دهه 40در خیابان ویلا یا استاد نجات‌اللهی امروزی ساخته شد و در ادامه، حضور مستمر تجار ایرانی و خارجی زمینه‌ساز ساخت هتل‌ها و شکل‌گیری دفاتر هواپیمایی گشت.
معاون صنایع دستی:

ایران رتبه سوم دنیا در تنوع تولید صنایع‌دستی/ برای گرانی مواد اولیه نمی‌توانیم کاری انجام دهیم

پویا محمودیان معاون صنایع دستی گفت: ساره بیات دیگر سفیر صنایع دستی نیست و اگر تاکنون برای انتخاب سفیر دست نگه داشته‌ایم از این جهت بود که بتوانیم از حوزه هنرمندان و بازیگران یا ورزشکاران و موسیقدانان این سفیر را انتخاب کنیم تا موج حمایتی از اقشار تاثیرگذار در حوزه صنایع دستی را داشته باشیم.
معاون صنایع دستی:

ایران رتبه سوم دنیا در تنوع تولید صنایع‌دستی را دارد

معاون صنایع دستی گفت: ساره بیات دیگر سفیر صنایع دستی نیست و اگر تاکنون برای انتخاب سفیر دست نگه داشته‌ایم از این جهت بود که بتوانیم از حوزه هنرمندان و بازیگران یا ورزشکاران و موسیقدانان این سفیر را انتخاب کنیم تا موج حمایتی از اقشار تاثیرگذار در حوزه صنایع دستی را داشته باشیم.
به‌روزرسانی صنایع دستی؛

عروس هزار داماد ایرانی

نیاز به به‌روزرسانی صنایع دستی بارها از زبان مسئولان این حوزه مطرح شده است. برای مثال آنتونیا اینتیلیتیا - رئیس نمایشگاه میلان - در سفرش به ایران و بازدید از بیست و نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی، بزرگ‌ترین نقطه ضعف این حوزه را به‌روز نشدن آن دانسته بود. باید هنرهای سنتی به‌روز باشد و حضور نسل جوان با حفظ اصالت در این حوزه تأثیرگذار است زیرا هنرهای سنتی مثل فلسفه زندگی است و اگر به‌روز نشود، می‌میرد.
به‌بهانه روز جهانی صنایع دستی؛

هنر؛ نه صرفاً برای ویترین

آیا در هزاره‌های پیشین با آمدن گرمای شدید، زندگی مردم متوقف می‌شد؟ یا به این تنش آبی و گرمای 40 تا 50 درجه، سرگشتگی و هول و هراس افزوده می‌شد؟ موزه‌ها و تاریخ فرهنگی تمدن جهان و ایران نشان می‌دهند که چنین نبوده است. ابزارهای گوناگونی در هر گوشه این سرزمین ساخته و به‌کار برده شده‌اند که یادگارها و نشانه‌های زندگی سازگار با محیط زیست، تنش‌های آب و هوایی و روش‌های گذران زندگی روزمره به شمار می‌روند. یکی از پایه‌های تمدن ابزار و ابزارسازی و پایه‌ای دیگر سازوکارهای فرهنگی هستند.
عضو انجمن علمی فرش:

حال ناخوش فرش خراسان

عضو پیوسته انجمن علمی فرش ایران گفت: از دست دادن نیروی انسانی در روستاها باعث شده است عمر فرش دست بافت در حال سپری شدن باشد و تجارت جهانی را از دست دهیم و دلیل این تنزل تنها مشکلات اقتصادی نیست بلکه از دست دادن هنرمندان و نیروی انسانی است.
رئیس مرکز ملی فرش:

اختصاص ۱۹ هزار میلیارد ریال برای بیمه بافندگان فرش

رئیس مرکز ملی فرش: اختصاص ۱۹ هزار میلیارد ریال برای بیمه بافندگان فرش .رئیس مرکز ملی فرش ایران از اختصاص ۱۹ هزار میلیارد ریال اعتبار برای بیمه قالیبافان فرش دستبافت خبر داد.
هنر آهنگری؛

آهنگری سنتی؛ هنری رو به خاموشی

امروزه به دلیل ورود ابزار و ماشین‌آلات جدید صنعتی، هنر آهنگری رونق گذشته را ندارد و حتی می‌توان گفت در حال رکود و گوشه‌گیری از جرگه صنایع است.
خواجه‌بیدختی:

تشکل منسجم صادراتی در حوزه صنایع دستی نداریم

مدیرکل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی کشور گفت: تحریم‌ها اثری بر صادرات صنایع دستی در ایران ندارد و این طبیعی است چون تشکل منسجم صادراتی نداریم.
رئیس اتحادیه فروشندگان اشیای قدیمی و صنایع‌دستی تهران:

ضرورت برندسازی و استانداردسازی در صنایع دستی اجتناب ناپذیر است

رئیس اتحادیه فروشندگان اشیای قدیمی و صنایع‌دستی تهران با بیان اینکه مشکلات متفاوتی دست به‌دست هم داده‌اند تا بازار صنایع‌دستی در شرایط رکود قرار گیرد گفت: این در حالی است که صنایع‌دستی حسن‌هایی بسیاری در صادرات دارد.
رئیس خانه ميراث‌داران جوان:

ارتباط بین‌المللی ایران در حوزه صادرات صنایع دستی ضعیف است

رئیس خانه ميراث‌داران جوان پرتيکان گفت: در عصر جدید ارتباطات بین‌المللی ایران در حوزه صادرات صنایع دستی ضعیف است.
علی حسنلو:

کشف صنایع خلاق منجر به رونق تولید صنایع دستی می‌شود

حسنلو گفت: فعالیت بیش از پیش استارت‌آپ‌های فرهنگی و هنری برای رونق تولید صنایع دستی خلاق، موضوعی است که می‌تواند اقتصاد هنر محور را عملیاتی کند.
محمودیان عنوان کرد؛

97، سالی پررونق برای صنایع دستی

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: طبق آمار رسمی گمرک، در 9 ماهه ابتدای سال 97، بیش از 190 میلیون دلار صادرات صنایع دستی انجام شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد رشد داشته است.محمودیان گفت: در حوزه اشتغال روستایی اگر رتبه نخست را مربوط به دام و محصولات دامی بدانیم، دومین حوزه موفق در زمینه اشتغالزایی، صنایع دستی بود، چرا که اشتغال ایجاد شده از فروردین تا ابتدای اسفند 97 در حوزه صنایع دستی، 54 هزار و 944 نفر است.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها