سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
صنعت نوغانداری؛

در حسرت پروانه شدن

نوغانداری یکی از صنایع سنتی آسیا و ایران است که در دو دهه گذشته با فراز و فرودهای بسیاری همراه بوده اما در این شرایط هم استان گلستان توانسته است با تولید حدود ۱۶۰ هزار تن رتبه سوم کشور در تولید پیله تر را به خود اختصاص دهد.
شرایط بیمه‌شدن هنرمندان صنایع‌دستی در روستاها؛

فعالان صنایع دستی مناطق کمتر از 20 هزار نفر بیمه می‌شوند

سازمان میراث فرهنگی با امضای تفاهم‌نامه همکاری با صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر، از روز گذشته موظف شده پس از ثبت‌نام هنرمندان و صنعتگران روستایی متقاضی، آنان را برای بهره‌مندی از مزایای پیش‌بینی‌شده در بیمه‌های اجتماعی به صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و کشاورزان معرفی کند.
خلأ سیاست‌گذاری در اقتصاد صنایع دستی؛

بررسی چالش‌های صنایع‌دستی همزمان با هفته صنایع دستی

همزمان با روز جهانی صنایع‌دستی آمارها نشان می‌دهد در یک دهه اخیر وضعیت صنایع‌دستی کشور نسبت به سال‌های قبل‌تر از اوضاع بهتری برخوردار است. با این‌همه، فعالان این عرصه معتقدند تا زمانی که دولت، صنایع‌دستی را مورد حمایت مالی و معنوی خود قرار ندهد و سیاست‌گذاری‌ها به شکلی نباشد که حمایت صنایع‌دستی را در برگیرد، نمی‌توان از امکانات بالقوه این صنعت که بهترین صنعت در زمان اقتصاد مقاومتی است بهره‌مند شد.
یادداشت پرهام جانفشان؛

احیای بناهای تاریخی با ترویج صنایع‌دستی

مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی گفت: طرح‌هایی نظیر خانه ایرانی که با تلفیق زیبایی‌شناسی بناهای تاریخی این مرز و بوم و دست‌ساخته‌های هنرمندان ایران‌زمین، چشم­ هر بیننده‌­ای را به ‌خود معطوف می‌کند.
یادداشت محمد باریکانی؛

تنگناهای صنایع‌دستی ایران برای ورود به بازارهای جهانی

بازار جهانی صنایع‌دستی ایران مدت‌هاست به‌دلیل بی‌برنامگی و عملکرد ضعیف از دست رفته است.
پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور عنوان کرد؛

در بازار های جهانی صنایع دستی به خرده فروشی فکر نمی کنیم

دکتر پویا محمودیان اردیبهشت امسال معاون صنایع دستی کشور شد. نقش او در ثبت شهرهای ایران در شورای جهانی صنایع دستی انکار نشدنی است. او در کسوت مدیرکل صادرات صنایع دستی کشور هم پرونده موفقی دارد. صادرات صنایع دستی کشور در سه سال اخیر رشد مستمر و زاینده‌ای داشته است. با محمودیان به مناسبت روز صنایع دستی گفت‌و‌گو کردیم.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی:

نمایشگاه ملی صنایع‌دستی شهریور برگزار می‌شود/ برنامه تجاری‌سازی صنایع‌دستی با جدیت دنبال می‌شود

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: «برنامه‌ریزی‌های لازم برای بازدید هیئت‌های تجاری از اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه خلیج‌فارس از نمایشگاه ملی صنایع‌دستی انجام شده است، همچنین با تورهای گردشگری ارتباط برقرار کرده‌ایم تا این تورها از نمایشگاه ملی صنایع‌دستی بازدید کنند.»
واردات هنر دست ایرانیان از خارج؛

هنوز 370 نوع صنایع دستی کشور روی طاقچه صنعت خاک می‌خورد

صنایع دستی، یکی از فرصت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه موجود در کشور به شمار می‌رود که با برنامه‌ریزی مناسب و قاعده‌مند، می‌توان آن را به عرصه‌ای برای اشتغالزایی و توسعه هر چه بیشتر اقتصادیِ کشور مُبَدَل کرد.
سرپرست معاونت صنایع‌دستی کشور:

صنایع‌دستی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود

سرپرست معاونت صنایع‌دستی کشور گفت: «مذاکره با مدیران فروشگاه های زنجیره ای شهروند، رفاه و هایپر استار برای عرضه صنایع دستی در سال "حمایت از کالای ایرانی" در جریان است.»
دهیار دهستان شاهتور؛

احداث کارگاه صنایع دستی به کمک جوانان هنرمند شاهتوری می آید

موسوی دهیار شاهتور گفت: ایجاد بازارچه صنایع دستی، کمک خوبی به مردم و منبع درآمد پایداری برای هنرمندان روستا خواهد بود.
یک فعال گردشگری خبر داد:

هنر چادرشب بافی در کاشان احیا می‌شود

یک فعال گردشگری از احیای چادرشب بافی در کاشان خبر داد و گفت: این رشته در کاشان از سابقه ای طولانی برخوردار بوده و امروز کاربرد خود را از دست داده؛ ما این هنر را احیا و به روز کرده ایم.
علی اصغر مونسان:

فروش صنایع‌دستی فله‌ای ممنوع

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه مشکل اصلی حوزه صنایع‌دستی بازاریابی و فروش تولیدات است، گفت: در همه شهرهای بزرگ کشور بازارچه دائمی صنایع‌دستی ایجاد می‌شود.
مونسان:

پیشنهاد افزایش ۲۵‌درصدی تعرفه وارادات صنایع‌دستی اعمال نشد

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی تأکید کرد که تنها راه جلوگیری از ورود صنایع‌دستی خارجی به کشور افزایش تعرفه واردات است.
معاون صنایع‌دستی:

رویش‌های صنایع اسلامی‌ایرانی بیشتر می‌شود

معاون صنایع‌دستی با اشاره به اینکه فضای مجازی ارائه مدلی مناسب برای هم‌زیستی بخش صنعت با صنایع‌دستی ایرانی‌اسلامی است، از رویش‌های جدید در حوزه صنایع اسلامی‌ایرانی خبر داد.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی:

هتل‌ها و برج‌ها با صنایع‌دستی ایرانی تجهیز شود

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که به استان مازندران سفر کرده است، از کارگاه منبت استاد مبین نعیمایی بازدید کرد.
مونسان عنوان کرد؛

چشم‌انداز ایران در افق ۱۴.۴، صادرات یک میلیارد دلاری صنایع دستی است

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: صنایع‌دستی در ایجاد شغل بسیار موثر هستند و در سند چشم‌انداز ایران صادرات یک میلیارد دلاری آن پیش‌بینی شده است.
معاون رییس جمهوری:

مجتمع های بین راهی باید فروشگاه صنایع دستی داشته باشند

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گفت: مجوز مجتمع های در حال ساخت بین راهی از این پس منوط به داشتن فروشگاه صنایع دستی می شود.
پایگاه های صنایع دستی؛

شهر‌ها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی صاحب پایگاه می‌شوند

نخستین نشست شورای برنامه‌ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع‌دستی با حضور بهمن نامور‌مطلق معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی وقفچی رئیس فراکسیون فرش و صنایع‌دستی مجلس شورای اسلامی، تعدادی از نمایندگان مجلس و دبیران شهرها و دهکده‌های جهانی صنایع‌دستی برگزار شد.
صنایع‌دستی موزه‌دار می‌شود؛

افتتاح خانه‌های ایرانی در همه شهرها

سرپرست معاونت صنایع‌دستی از افتتاح خانه‌های ایرانی در استان‌های دیگر کشور در ماه‌های آتی خبر داد و گفت: در آینده‌ صنایع‌دستی صاحب موزه‌ای در خور شأن خود خواهد شد.
دیدار با بازماندگان پیشه‌ای فراموش شده؛

آنها نان از تنور می‌خورند

سر «مرتضی» از تنور بیرون می‌آید. دانه‌های عرق از روی پیشانی‌اش سُر می‌خورد. در کارگاه تنورسازی «حیدری» خبری از نسیم خنک نیست. مرتضی لامپ بزرگ را از دهانه تنور کنار می‌کشد. چهارپایه را زیر پایش می‌گذارد و برای هواخوری چند دقیقه‌ای از شکم تنور گلی بیرون می‌آید. آن سوی کارگاه «محسن حیدری»، برادر کوچک‌تر مرتضی، گِل‌های‌ورز داده شده را برای چیدن دیواره‌های تنوری تازه آماده می‌کند.
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها