سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آسیب‌شناسی وضعیت صنایع دستی کشور؛

چینی‌ها توانستند؛ چرا ما نمی‌توانیم؟!

یک استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه صنایع‌دستی بر این باور است که اگر چرخه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به‌درستی کار کند، می‌تواند منجر به ارزآوری بالا در کشور شود؛ این در حالی است که این چرخه در کشور ما یا صورت نگرفته یا معیوب است.
در جریان افتتاحیه نمایشگاه فرش تهران؛

ریزبافت‌ترین فرش منقوش به نام اباعبدالله (ع) رونمایی شد

در جریان افتتاحیه نمایشگاه فرش تهران، ریزبافت‌ترین فرش بافته شده منقوش به نام سرور شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) که با تار و پودی از عشق بافته شده رونمایی شد.
از محصولات فاخر دیگر اثری نیست؛

تهدید دست‌بافت‌های سنتی با ذائقه‌‌های بازاری

این روزها دست‌بافت‌های سنتی از ترمه گرفته تا دارایی بافی طرح و نقش‌های گذشته خود را همسو با ذائقه مشتری و بازار تغییر داده‌اند و با تغییرات حاصل، کاربردی امروزی، به خود گرفته‌اند. دست بافته‌ها از جمله صنایع دستی مورد علاقه ایرانی‌ها بودند و هستند. در این میان ترمه جایگاه خاصی دارد. پارچه‌ای گران‌بها که از الیاف بسیار لطیف بافته می‌شود و در بیشتر مواقع به نام ترمه یزد معروف است. اصولاً پارچهٔ ترمه به سبب بافت منحصر به فرد و به دلیل تراکم زیاد پودهایش از مقاومت نسبتا مطلوب برخوردار است و در مجموع پردوام تر از بقیهٔ انواع پارچه است. شاید از این جهت است که بیشتر مورد اقبال عموم قرار می‌گیرد.
نبض سه‌گانه بازار «مصنوعات ماندگار»؛

رکود فروش در صنایع‌دستی

دو عامل در بازار صنایع‌دستی ایران باعث رکود فروش مصنوعات ماندگار در این حوزه شد. مطابق تحقیقات میدانی هفته گذشته از اوضاع ۱۳ گروه (قلم) تولیدی صنایع‌دستی، در حال حاضر به‌رغم آنکه میانگین تولید در گروه‌های منتخب حدود ۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده اما معدل فروش آنها ۱۵ درصد کاهش یافته است. علت اصلی رکود فروش صنایع‌دستی، رشد شدید قیمت مواد اولیه تولید و ساخت این مصنوعات عنوان می‌شود که در تعیین قیمت فروش (ناشی از قیمت تمام‌شده) اثر مستقیم گذاشته است.
توسط رئیس انجمن علمی فرش ایران تشریح‌شد:‏

راهکارهای تبلیغات و بازاریابی برای فرش دستباف

کارگاه آموزشی “تبلیغات و بازاریابی برای فرش دستباف ایران” چهارشنبه ششم شهریورماه ۹۸ در حاشیه بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران برگزار شد.‏
صنایع دستی ؛

سی و دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی

برگزاری سی و دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی از سوم لغایت نهم شهریور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران.
تولیدکنندگان و فعالان حوزه صنایع دستی عنوان کردند؛

استقبال مردم از صنایع دستی مدرن

فصل فروش صنایع دستی کشور در خیابان «سئول» تهران شروع شد. این فصل هفت روزه مهم‌ترین بازار فروش هنرمندان صنایع دستی سراسر ایران است. به گزارش «ایران» سی و دومین نمایشگاه صنایع دستی کشور با استقبال بالای هنرمندان ۳۲ استان کشور رو به رو شد. «پویا محمودیان» معاون وزارت میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور فروش بالای صنایع دستی در نمایشگاه سی‌ام در پایتخت را مهم‌ترین دلیل حضور بالای هنرمندان ارزیابی می‌کند.
تعطیلی بی سابقه کارگاه‌های گیوه بافی؛

دستمزد پایین، صدای بافنده‌ها را درآورده است

مولود خسپی گفت:بیشتر کارگاه های گیوه بافی به دلیل گرانی مواد اولیه تعطیل شده است.
مصنوعات هنری ایران با دوچالش مواجه شد؛

حال وخیم «کوچک»‌ها در صنایع‌دستی

تولیدکنندگان کوچک و خرد صنایع‌دستی تحت‌تاثیر دو چالش، با افت شدید تولید و فروش داخلی و خارجی مواجه هستند با این حال آمار رسمی در این حوزه به یک علت، اوضاع را مثبت نشان می‌دهد.
تمرین صنایع‌دستی برای رقابت جهانی؛

آثار هنری دست‌ساز نشان ملی مرغوبیت می‌گیرد

مسابقه دریافت نشان مرغوبیت صنایع‌دستی یک مجوز رسمی برای حضور تولیدکنندگان صنایع‌دستی این رقابت جهانی به نام «برنامه داوری مهر اصالت یونسکو» است که توسط شورای جهانی صنایع‌دستی به‌زودی برگزار می‌شود.
بافته هنر ایرانی؛

فرش ایرانی، نشانه‌ای از اعتبار و حیثیت چندهزارساله

گاهی شاید بر خودمان خٌرده بگیریم چرا هر چه می‌شود از ایرانی بودنمان تمجید می‌کنیم؛ اما انکارشدنی نیست که در دوره‌های متعدد تاریخی «هنر نزد ایرانیان بوده است و بس»، ایرانِ بزرگ را می‌گویم.
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد؛

۶ سد صنعتی نشدن صنایع‌دستی

باوجود آنکه صنایع‌دستی از بعد اقتصادی به دلیل ایجاد درآمد و اشتغال‌زایی، مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و بسیاری از صاحب‌نظران با توجه به سهولت آن نسبت به صنایع دیگر بر تقویت، توسعه و حمایت از آنها تاکید دارند؛ اما این اتفاق در جهان در حالی در حال رخ دادن است که اقتصاد ایران به‌عنوان یکی از اقتصادهای تک محصولی، به دلیل افت قیمت نفت در یکی دو سال اخیر از یکسو با بحران کاهش درآمدهای ارزی مواجه شده و از سوی دیگر عمده محصولات صادراتی کشور به دلیل عدم فرآوری و خام‌فروشی؛ ارزش‌افزوده چندانی برای اقتصاد کشور نداشته‌اند.
فرزاد اوجانی شرح داد؛

بخش خصوصی مهیای پنجشنبه‌ها با صنایع دستی

معاون دفتر صادرات صنایع‌ دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری گفت: بخش خصوصی و فروشگاه‌های صنایع دستی ایرانی در استان‌های مختلف برای اجرای طرح «پنجشنبه‌ها با صنایع دستی» اعلام آمادگی کرده‌اند.
محمدحسین دهقانی:

محصولات کپی چینی هرگز توان رقابت با صنایع‌دستی ایرانی را ندارند

معاون دفتر حمایت از تولید صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر ظرفیت و پتانسیل های بالقوه و بالفعلی که در محصولات صنایع دستی کشورمان وجود دارد، گفت: به جرات می توانم بگویم که محصولات چینی و کشورهای دیگر تحت هیچ شرایط و زمانی توان رقابت با محصولات صنایع‌دستی هنرمندان ایرانی را ندارند.
صنایع دستی و هنرهای سنتی؛

ارمغان جهانی شدن برای شهرهای صنایع‌دستی ایران

ایران با برخورداری از 8شهر و 2روستای جهانی، رتبه نخست شهرهای جهانی صنایع‌دستی را در بین 33شهر و روستای جهان به‌خود اختصاص داده است. اما پرسش این است که ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی ایران در شورای جهانی صنایع‌دستی چه تأثیری در توسعه مناطقی که به ثبت جهانی رسیده‌اند، داشته و چه میزان بر ارزآوری و رونق اقتصادی در این مناطق مؤثر بوده است؟ وضعیت اشتغال در شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی کشور پس از جهانی‌شدن آنها چه اندازه افزایش یافته است؟
دو اصل در بازاریابی صنایع‌دستی؛

بررسی یک مدل بازاریابی همزمان با هفته صنایع‌دستی

در سال‌های اخیر، «بازاریابی» و «بسته‌بندی» دو چالش اصلی فروش و صادرات صنایع‌دستی بوده است. در این میان توجه به موضوع بازاریابی استراتژیک و ایجاد مدلی برای آن، در شرایطی که اکثر هنرمندان صنایع‌دستی مردم بومی و افرادی غیرمتخصص در حوزه بازاریابی هستند و فارغ از فضای رقابتی بازار داخل و خارج به‌صورت سنتی تولید می‌کنند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
گفت‌و‌گو با معاون صنایع دستی کشور؛

صادرات چمدانی صنایع دستی ایران به 20 کشور جهان

صادرات صنایع دستی به گفته معاون صنایع دستی کشور به رغم شرایط سخت اقتصادی و سنگ اندازی‌های امریکا با رشد سه درصدی رو به رو شده است. آنطور که «پویا محمودیان» به «ایران» می‌گوید صادرات صنایع دستی همچنان به امریکا ادامه دارد. صادرکنندگان چمدانی توانسته‌اند 99 میلیون دلار صنایع دستی را به صورت چمدانی به خارج صادر کنند. این سوای صادرات 289 میلیون دلاری براساس آمار گمرکات ایران است.
یادداشت احمدمسجدجامعی؛

گذر صنایع‌دستی

خیابان ویلا سابقه‌ای چندان طولانی ندارد، اما گذرگاه مهمی است؛ پس از آنکه خیابان انقلاب فعلی یا همان خندق شمالی تهران در زمان پهلوی اول شکل و شمایل خیابان یافت با شکل‌گیری دانشگاه تهران و بعدها کالج البرز رویکرد فرهنگی-آموزشی بر آن پهنه غالب شد. زمانی شمال این خیابان، شمالی‌ترین منطقه شهر بود و تأسیسات شهری در آن گسترش می‌یافت. ازجمله ساختمان اتاق بازرگانی که در دهه 40در خیابان ویلا یا استاد نجات‌اللهی امروزی ساخته شد و در ادامه، حضور مستمر تجار ایرانی و خارجی زمینه‌ساز ساخت هتل‌ها و شکل‌گیری دفاتر هواپیمایی گشت.
معاون صنایع دستی:

ایران رتبه سوم دنیا در تنوع تولید صنایع‌دستی/ برای گرانی مواد اولیه نمی‌توانیم کاری انجام دهیم

پویا محمودیان معاون صنایع دستی گفت: ساره بیات دیگر سفیر صنایع دستی نیست و اگر تاکنون برای انتخاب سفیر دست نگه داشته‌ایم از این جهت بود که بتوانیم از حوزه هنرمندان و بازیگران یا ورزشکاران و موسیقدانان این سفیر را انتخاب کنیم تا موج حمایتی از اقشار تاثیرگذار در حوزه صنایع دستی را داشته باشیم.
معاون صنایع دستی:

ایران رتبه سوم دنیا در تنوع تولید صنایع‌دستی را دارد

معاون صنایع دستی گفت: ساره بیات دیگر سفیر صنایع دستی نیست و اگر تاکنون برای انتخاب سفیر دست نگه داشته‌ایم از این جهت بود که بتوانیم از حوزه هنرمندان و بازیگران یا ورزشکاران و موسیقدانان این سفیر را انتخاب کنیم تا موج حمایتی از اقشار تاثیرگذار در حوزه صنایع دستی را داشته باشیم.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها