سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
حسین بختیاری:

با آمارهای غلط خودمان را سرگرم نکنیم!

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل مجمع ملی هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی معتقد است که برخی آمارهای اعلام شده در حوزه صنایع دستی اشتباه است؛ این در حالی است که برای بهبود شرایط این حوزه باید متناسب با واقعیت‌ها برنامه‌ریزی کرد و بخش‌های دولتی و خصوصی در کنار هم در این حوزه تلاش کتند.
چالشی برای صنایع دستی ایران؛

تحریم ها، صنایع دستی چینی را از بازار ایران حذف کرد!

تحریم‌ها راه واردات صنایع دستی از چین را بست تا بازار آن قدر خواهان صنایع دستی حصیری ایرانی شود که شرکت کنندگان در سی و یکمین نمایشگاه صنایع دستی از کمبود برگ درخت نخل در کشور برای تولید صنایع دستی حصیری خبر بدهند. نمایشگاه ملی صنایع دستی بزرگترین رویداد تجاری این حوزه و مهمترین فرصت برای فروش صنایع دستی هنرمندان سراسر کشور است.تختانی‌پور می‌گوید: «قبلاً هم بافنده‌ها کمتر بودند هم واردات بود.» او خرید برگ نخل خیس را هم یکی دیگر از مشکلات صنایع دستی حوزه حصیر می‌داند و می‌گوید: «نخل را کیلویی می‌فروشند، نخل خیس وقتی خشک می‌شود نصف می‌گردد. ما پول یک کیلو نخل را می‌دهیم اما نیم کیلو نخل دستمان را می‌گیرد.» به گفته این هنرمند کارآفرین بخشی از نخل‌های خیس هم به دلیل کپک زدن از بین می‌روند .تا پیش از افزایش قیمت دلار و کاهش قیمت ریال، هر کیلو نخل چهار هزارتومان بود اما او می‌گوید: «من هر کیلو نخل را 20 هزار تومان می‌خرم.»
تخفیف پنگاه درصدی نوآوران صنایع دستی؛

نوآوران حوزه صنایع‌دستی تخفیف 50درصدی می‌گیرند

مطابق دستورالعمل حمایت از حضور شرکت های خلاق در نمایشگاه های منتخب داخلی شرکت های خلاق علاقمند به حضور در نمایشگاه صنایع دستی از تخفیف 50 درصدی بهره مند می شوند .
بررسی چالش‌های سال ۹۷ در تولید و صادرات صنایع‌دستی؛

سال بد صنایع دستی

سال ۹۷ برای تولیدکنندگان و حتی صادرکنندگان صنایع‌دستی سال خوبی نبوده است. بسیاری از تولیدکنندگان صنایع‌دستی خبر از افت چشمگیر تولیدات خود به واسطه نبود یا گرانی مواد اولیه می‌‌دهند؛ در برخی رشته‌های صنایع‌دستی این موضوع تحت تاثیر نرخ ارز بوده و در برخی دیگر از رشته‌ها نیز تحت تاثیر تورم بوده است.
سالِ بد صنایع‌دستی؛

چالش‌های سال ۹۷ در تولید و صادرات صنایع‌دستی

سال ۹۷ برای تولیدکنندگان و حتی صادرکنندگان صنایع‌دستی سال خوبی نبوده است. بسیاری از تولیدکنندگان صنایع‌دستی خبر از افت چشمگیر تولیدات خود به واسطه نبود یا گرانی مواد اولیه می‌‌دهند؛ در برخی رشته‌های صنایع‌دستی این موضوع تحت تاثیر نرخ ارز بوده و در برخی دیگر از رشته‌ها نیز تحت تاثیر تورم بوده است.
ظرفیتی درآمدزا که شکوفا نشد؛

میراث هنری در تمنای درخشیدن

کم‌توجهی به بسته‌بندی مناسب محصولات صنایع‌دستی به‌عنوان میراث فرهنگی کشورمان از جمله مشکلات موجود در مسیر شکوفایی این ظرفیت، جذب مشتری و حتی عرضه در داخل و صادرات به خارج از کشور است.
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی:

پایانه صادراتی صنایع دستی در استان تهران ایجاد می‎شود

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران از احداث پایانه صادراتی در حوزه صنایع دستی در استان با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی خبر داد.
عدم ارز آوری گردشگران خارجی ؛

گردشگران خارجی چرا صنایع دستی نمی خرند

مشکل اصلی توریست ها، پرداخت پول و حمل و نقل صنایع دستی است که می خواهند خریداری کنند، به عنوان مثال گردشگر می خواهد فرش ایرانی بخرد، اما این کار را انجام نمی دهد و می گوید که مجاز به حمل بیشتر از یک وزن خاص نیست.همچنین اگر مستر کارت و ویزا کارت در کشور ما فعال بود، دستکم این تعداد محدود گردشگرانی که به فروشگاه های صنایع دستی مراجعه می کنند، صنایع دستی می خریدند، بسیاری از مشتری ها خریدهای بیش از 20-30 میلیون انجام می دادند، آنها به عنوان مثال می خواهند تابلو نقره یا فرش بخرند، اما نمی توانند از مَستر کارتشان در ایران استفاده کنند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی‌:

۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به هنرمندان صنایع دستی پرداخت می‌شود‌

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گفت: بالغ بر هزارو ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه چهار تا شش درصد برای هنرمندان صنایع دستی درنظر گرفته شده که پرداخت می‌شود.
اثرات اقتصادی جهانی شدن در عرصه صنایع‌دستی؛

به بهانه ثبت جهانی دو شهر و یک روستای صنایع دستی

اصفهان، تبریز، مشهد، لالجین، سیرجان، مریوان و کلپورگان شش شهر و یک روستای کشور هستند که از سال ۹۴ به ثبت شورای جهانی صنایع‌دستی رسیدند. روز دوشنبه پنجم آذر نیز دو شهر آباده به عنوان شهر منبت و میبد به عنوان شهر زیلو و روستای خراشاد به عنوان روستای توبافی (حوله‌بافی) به این فهرست اضافه شدند و این رقم به هشت شهر و دو روستا رسید؛ اتفاقی که موجب شد ایران در مقام نخست جهانی از لحاظ ثبت شهرها و روستاهای صنایع‌دستی قرار گیرد؛ جایگاهی که نشان می‌دهد ایران پتانسیل بالایی در زمینه صنایع‌دستی دارد و می‌تواند از این پتانسیل بهره درخوری ببرد.
معاون صنایع‌دستی یزد:

زیلوی میبد جهانی شد

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی استان یزد گفت: شهر میبد به‌عنوان شهر جهانی زیلو از سوی شورای جهانی صنایع‌دستی انتخاب‌شد.
علی‌اصغر مونسان؛

دو شهر و یک روستای صنایع‌دستی ایران جهانی شدند

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ثبت جهانی دو شهر آباده و میبد و روستای خراشاد از جمهوری اسلامی ایران در شورای جهانی صنایع‌دستی خبر داد.
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی خراسان شمالی:

۴۲۹ طرح صنایع دستی خراسان شمالی در سامانه کارا ثبت شد

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی خراسان شمالی از ثبت ۴۲۹ طرح صنایع دستی در رشته های گلیم بافی، چادرشب بافی، چرم، بافتنی های سنتی و ... در سامانه کارا خبر داد.
معاون رئیس جمهوری:

۱۰۷ میلیون دلار امسال صنایع دستی صادر کردیم

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۰۷ میلیون دلار صنایع دستی در بخش گمرکی از کشور صادر شده است.
علی اصغر مونسان:

107 میلیون دلار صادرات امسال صنایع دستی

امسال شاهد رشد صادرات صنایع دستی به ویژه در بخش چمدانی در کشور باشیم، خاطرنشان کرد: رشد صادرات این بخش به معنای حضور بیشتر گردشگر در کشور است که سال گذشته بیش از 5 میلیون گردشگر وارد کشور شد و از ابتدای سال تاکنون بیش از 3 میلیون نفر گردشگر به ایران آمده اند
توسعه صادرات ؛

رشد ۵/ ۹ درصدی صادرات صنایع‌دستی

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از رشد ۵/ ۹ درصدی صادرات صنایع‌دستی در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. بر اساس اعلام گمرکات کشور، در این مدت ۱۰۷میلیون دلار در ۶ماه اول امسال صنایع دستی صادر شده است.معاون صنایع‌دستی کشور با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون پنج بازارچه صنایع‌دستی راه‌اندازی شده، از ورود ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی به ایران برای ارزیابی نامزدهای دو شهر و یک روستای جهانی صنایع دستی خبر داد.
دستورالعمل مقابله با قاچاق صنایع‌دستی؛

قاچاق صنایع‌دستی کساد می‌شود

معاون سابق صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سال93یعنی 4 سال قبل به خبرنگاران گفته بود که ۱۲میلیون دلار کالای صنایع‌دستی خارجی از مبادی رسمی به بازار ایران وارد شده است که ۶میلیون دلار از این میزان به کالاهای صنایع‌دستی ساخت چین اختصاص داشت.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی خبرداد:

هنرمندان صنایع دستی تحت پوشش بیمه اجتماعی روستاییان قرار می گیرند

به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار ازامکان بیمه کلیه افراد شاغل در صنایع‌دستی و هنرهای سنتی دارای مجوز معتبر از سوی سازمان خبر دادو گفت: طی تفاهم نامه همکاری بین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان، عشایر و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، در راستای اجرای ماده ۲ آیین نامه اجرایی تفاهم نامه امکان برخورداری افراد شاغل در صنایع دستی و هنر های سنتی دارای مجوز معتبر از سوی صندوق مذکور فراهم گردید.
هنرهای سنتی قدیمی؛

«ورشو» هنری فراموش شده

روزها می گذرد و هنرهای سنتی قدیمی در تار و پود زمان محو می شوند، ظهور فناوری های نوین و صنعتی شدن هر روز انسان امروزی را ماشینی و وابسته تر به ابزارهای هوشمند می کند و شیوه زندگی از نوع ساده، پرتحرک و هنرمندانه به سوی سکون می رود.
در مصاحبه تفصیلی با یک انگشترساز مطرح شد ؛

انگشترهای چینی در کمین تسخیر بازار

قاچاق انگشتر از چین و برخی کشورهای دیگر معضلی برای سازندگان انگشتر محسوب می‌شود به طوری که حتی با قیمت ارزان‌تر چنین انگشترهایی عرضه می‌شود و شرایط بازار را برای انگشترسازان دیگر تنگ‌تر می‌کند.
صفحه  از ۱۱
نظرات و گلایه ها