سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
عدم ارز آوری گردشگران خارجی ؛

گردشگران خارجی چرا صنایع دستی نمی خرند

مشکل اصلی توریست ها، پرداخت پول و حمل و نقل صنایع دستی است که می خواهند خریداری کنند، به عنوان مثال گردشگر می خواهد فرش ایرانی بخرد، اما این کار را انجام نمی دهد و می گوید که مجاز به حمل بیشتر از یک وزن خاص نیست.همچنین اگر مستر کارت و ویزا کارت در کشور ما فعال بود، دستکم این تعداد محدود گردشگرانی که به فروشگاه های صنایع دستی مراجعه می کنند، صنایع دستی می خریدند، بسیاری از مشتری ها خریدهای بیش از 20-30 میلیون انجام می دادند، آنها به عنوان مثال می خواهند تابلو نقره یا فرش بخرند، اما نمی توانند از مَستر کارتشان در ایران استفاده کنند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی‌:

۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به هنرمندان صنایع دستی پرداخت می‌شود‌

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گفت: بالغ بر هزارو ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه چهار تا شش درصد برای هنرمندان صنایع دستی درنظر گرفته شده که پرداخت می‌شود.
اثرات اقتصادی جهانی شدن در عرصه صنایع‌دستی؛

به بهانه ثبت جهانی دو شهر و یک روستای صنایع دستی

اصفهان، تبریز، مشهد، لالجین، سیرجان، مریوان و کلپورگان شش شهر و یک روستای کشور هستند که از سال ۹۴ به ثبت شورای جهانی صنایع‌دستی رسیدند. روز دوشنبه پنجم آذر نیز دو شهر آباده به عنوان شهر منبت و میبد به عنوان شهر زیلو و روستای خراشاد به عنوان روستای توبافی (حوله‌بافی) به این فهرست اضافه شدند و این رقم به هشت شهر و دو روستا رسید؛ اتفاقی که موجب شد ایران در مقام نخست جهانی از لحاظ ثبت شهرها و روستاهای صنایع‌دستی قرار گیرد؛ جایگاهی که نشان می‌دهد ایران پتانسیل بالایی در زمینه صنایع‌دستی دارد و می‌تواند از این پتانسیل بهره درخوری ببرد.
معاون صنایع‌دستی یزد:

زیلوی میبد جهانی شد

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی استان یزد گفت: شهر میبد به‌عنوان شهر جهانی زیلو از سوی شورای جهانی صنایع‌دستی انتخاب‌شد.
علی‌اصغر مونسان؛

دو شهر و یک روستای صنایع‌دستی ایران جهانی شدند

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ثبت جهانی دو شهر آباده و میبد و روستای خراشاد از جمهوری اسلامی ایران در شورای جهانی صنایع‌دستی خبر داد.
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی خراسان شمالی:

۴۲۹ طرح صنایع دستی خراسان شمالی در سامانه کارا ثبت شد

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی خراسان شمالی از ثبت ۴۲۹ طرح صنایع دستی در رشته های گلیم بافی، چادرشب بافی، چرم، بافتنی های سنتی و ... در سامانه کارا خبر داد.
معاون رئیس جمهوری:

۱۰۷ میلیون دلار امسال صنایع دستی صادر کردیم

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۰۷ میلیون دلار صنایع دستی در بخش گمرکی از کشور صادر شده است.
علی اصغر مونسان:

107 میلیون دلار صادرات امسال صنایع دستی

امسال شاهد رشد صادرات صنایع دستی به ویژه در بخش چمدانی در کشور باشیم، خاطرنشان کرد: رشد صادرات این بخش به معنای حضور بیشتر گردشگر در کشور است که سال گذشته بیش از 5 میلیون گردشگر وارد کشور شد و از ابتدای سال تاکنون بیش از 3 میلیون نفر گردشگر به ایران آمده اند
توسعه صادرات ؛

رشد ۵/ ۹ درصدی صادرات صنایع‌دستی

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از رشد ۵/ ۹ درصدی صادرات صنایع‌دستی در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. بر اساس اعلام گمرکات کشور، در این مدت ۱۰۷میلیون دلار در ۶ماه اول امسال صنایع دستی صادر شده است.معاون صنایع‌دستی کشور با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون پنج بازارچه صنایع‌دستی راه‌اندازی شده، از ورود ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی به ایران برای ارزیابی نامزدهای دو شهر و یک روستای جهانی صنایع دستی خبر داد.
دستورالعمل مقابله با قاچاق صنایع‌دستی؛

قاچاق صنایع‌دستی کساد می‌شود

معاون سابق صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سال93یعنی 4 سال قبل به خبرنگاران گفته بود که ۱۲میلیون دلار کالای صنایع‌دستی خارجی از مبادی رسمی به بازار ایران وارد شده است که ۶میلیون دلار از این میزان به کالاهای صنایع‌دستی ساخت چین اختصاص داشت.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی خبرداد:

هنرمندان صنایع دستی تحت پوشش بیمه اجتماعی روستاییان قرار می گیرند

به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار ازامکان بیمه کلیه افراد شاغل در صنایع‌دستی و هنرهای سنتی دارای مجوز معتبر از سوی سازمان خبر دادو گفت: طی تفاهم نامه همکاری بین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان، عشایر و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، در راستای اجرای ماده ۲ آیین نامه اجرایی تفاهم نامه امکان برخورداری افراد شاغل در صنایع دستی و هنر های سنتی دارای مجوز معتبر از سوی صندوق مذکور فراهم گردید.
هنرهای سنتی قدیمی؛

«ورشو» هنری فراموش شده

روزها می گذرد و هنرهای سنتی قدیمی در تار و پود زمان محو می شوند، ظهور فناوری های نوین و صنعتی شدن هر روز انسان امروزی را ماشینی و وابسته تر به ابزارهای هوشمند می کند و شیوه زندگی از نوع ساده، پرتحرک و هنرمندانه به سوی سکون می رود.
در مصاحبه تفصیلی با یک انگشترساز مطرح شد ؛

انگشترهای چینی در کمین تسخیر بازار

قاچاق انگشتر از چین و برخی کشورهای دیگر معضلی برای سازندگان انگشتر محسوب می‌شود به طوری که حتی با قیمت ارزان‌تر چنین انگشترهایی عرضه می‌شود و شرایط بازار را برای انگشترسازان دیگر تنگ‌تر می‌کند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی:

صادرات صنایع دستی کشور از مرز ۵۰۰ میلیون دلار گذشت

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که برای بازدید و افتتاح هتل چهار ستاره امیران نیشابور، افتتاح همزمان پروژه های گردشگری استان و شرکت در جلسه شورای اداری فیروزه به این منطقه سفر کرده بود گفت: سال گذشته ۲۸۱ میلیون دلار غیر از فرش و زیور آلات و ۲۵۰ میلیون دلار صادرات چمدانی صنایع دستی از ایران به خارج از کشور داشته ایم و علاوه بر صادرات یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان انواع محصولات صنایع دستی را در داخل کشور به فروش رسانده ایم.
معاون رییس جمهوری:

صنایع دستی قشم باید شناسنامه دار شود

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری گفت: شناسنامه دار کردن یک اثر هنری باعث ایجاد تضمین برای جلب اعتماد مصرف کننده می شود و نمادی از کیفیت کالاست.
مشاغل قدیمی؛

صنعت دلوسازی در زنجان زنده، اما بی رمق است

دلوهای لاستیکی که در سال های دور مشتریان فراوانی داشت، امروزه کاربرد و بازار بی رونقی دارد و این صنعت هر چند کم رمق اما با تعصب فرزندانی که پدرانشان عمر خود را در این حرفه سپری کردند، در گوشه هایی از شهر زنجان همچنان زنده است.
محمودیان خبرداد؛

تسهیلات بانکی به هنرمندان صنایع دستی با سود 10 درصد پرداخت می شود

محمودیان با اشاره به اینکه قرار است در سال جدید تسهیلات مالی ویژه‌ای به فعالان حوزه صنایع دستی از سوی میراث فرهنگی با نرخ سود 10 درصد پرداخت شود، می‌گوید: میزان این تسهیلات هنوز مشخص نشده اما بزودی میزان آن اعلام خواهد شد.
صادرکنندگان گلیم:

صادرات نداریم، فروش هم متوقف شده است

با وجود آنکه گلیم ایران ازجمله محصولات صادراتی است که نه تنها مورد استقبال گردشگران خارجی قرار می‌گرفت بلکه سفارش‌دهندگانی از آلمان،‌ آمریکا،‌ فرانسه و ترکیه داشت اما طی ماه‌های گذشته به دلیل کاهش تعداد گردشگران ورودی و نوسان بازار ارز، صادرات و فروش گلیم ایران متوقف شده‌است.
ارزآوری ۵۰۰ میلیون دلاری صنایع‌دستی؛

فرصت یک هفته‌ای برای خرید صنایع‌دستی از ۳۱ استان

سی‌امین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی در حالی عصر شنبه آغاز به‌کار کرد که بنابر آنچه معاون رئیس‌جمهوری اعلام کرد، هنرمندان صنایع‌دستی توانستند بیش از ۵۰۰میلیون دلار ارز وارد کشور کنند که می‌تواند تا دومیلیارد دلار هم افزایش پیدا کند.
تهدید صنایع دستی؛

خطر زوال دست بافت های عشایری

گزارش های موجود حاکی است که صنایع دستی عشایری با سرعت بسیار روبه زوال گذاشته است، چنانچه برای جلوگیری از این روند اقدامی صورت نگیرد، احیای این هنرها در آینده بی اندازه دشوار خواهد بود.
صفحه  از ۱۱
نظرات و گلایه ها