سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نمایش شکوه تمدن چند هزار ساله ایران در آلمان؛

گزارشی از نمایشگاه «ایران؛ تمدنی کهن میان آب و صحرا»

نمایشگاه «ایران؛ تمدنی کهن میان آب و صحرا» سه‌شنبه شب گذشته با حضور مقامات فرهنگی ایران و آلمان و مسئولان سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران در تالار اصلی موزه هنر شهر بن افتتاح شد. در این نمایشگاه که تا ۲۰ آگوست برپا خواهد بود ۴۴۶ شیء شاخص موزه ملی ایران و موزه شهرهای شوش، کرمان، اصفهان و ارومیه که متعلق به دوره پیش از تاریخ تا هخامنشی است، به نمایش گذاشته شده است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی:

کتاب مدیریت جرائم علیه میراث‌فرهنگی تهیه شده‌است

فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی گفت: شعاری که ما برای نوروز امسال در نظر گرفته‌ایم، حفاظت دانش‌محور، مشارکت اجتماعی و امنیت پایدار است که باید متعهدانه این شعار را اجرایی کنیم.
پرسه در اخبار میراث فرهنگی در دهه دوم دی‌ماه 95؛

خانم رییس، سخنگوی آقای معاون می‌شود/اساسنامه میراث‌فرهنگی در برنامه ششم رونویسی شد/دادِ حوزه علمیه هم درآمد

آیت‌الله هاشمی گفت؛ که اگر فردا این مطلب را در نامه‌ای به من منعکس کنید، قول می‌دهم که بلافاصله این را تصویب کنم و بتوانیم این سازمان را در هیات دولت به عنوان معاون رئیس جمهور داشته باشیم."
حسینی‌مکارم:

سازمان میراث‌فرهنگی در دولت تدبیر و امید سامان یافت/ میراث‌فرهنگی به مطالبه مردمی تبدیل شده است

نشست معاونان پشتیبانی و توسعه مدیریت ادارات‌کل استانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، امروز سه‌شنبه 17 اسفند، با حضور معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، در هتل لاله تهران برگزار شد.

جشن ثبت جهانی قنات قصبه گناباد با حضور معاون رئیس جمهوری

جشن ثبت جهانی قنات قصبه گناباد پنجشنبه 14 بهمن ماه با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گناباد برگزار می شود.

سرود «خمینی ای امام» در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد

سرود انقلابی «خمینی ای امام» پس از دو بار رد شدن در همایش‌های ثبت آثار ملی بالاخره توانست مجوز ثبت در فهرست آثار ملی میراث ناملموس را بگیرد.
معاون گردشگری میراث فرهنگی:

سفره ایرانی را جهانی می‌کنیم

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با مثبت ارزیابی کردن جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری در شیراز گفت: بخشی از اهداف جشنواره سفره ایرانی در شیراز محقق شد و هدف نهایی از برپایی «جشنواره سفره ایرانی»، جهانی شدن آن است.
تقدیر یونسکو از ایران؛

سهم فرهنگی که ایران برای خود ایجاد کرد

تقدیر یونسکو از ایران برای اقدامات پاسدارانه در «نقالی» و «لنج‌سازی»، جهانی شدن دوباره «نوروز» با 12 ملیت و ثبت جهانی «نان لواش»، در یازدهمین جلسه کمیته بین‌الدُوَل حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس، کارشناسان میراث فرهنگی ایران را برای حضور در این اجلاس تا اتیوپی کشاند.
«نقالی» و «لنج‌سازی»، میراث گذشتگان

تقدیر یونسکو از ایران

یونسکو اقدامات پاسدارانه ایران برای «نقالی» و «لنج‌سازی» را تأیید و از آن تقدیر کرد.
مدیرکل ثبت آثار تاریخی و فرهنگی مطرح کرد؛

ثبت ملی رویشگاه‌های نرگس، زنبق و زعفران/آخرین وضعیت پرونده شب یلدا و جنگل‌های هیرکانی

مدیرکل ثبت آثار تاریخی و فرهنگی با اشاره به ثبت ملی رویشگاه‌های گل نرگس، زعفران و نوعی خاص از زنبق در فهرست میراث ملی طبیعی گفت: ثبت ذخیره‌گاه‌های ژنتیکی اهمیت ویژه‌ای دارد.
در حاشیه پیشنهاد رئیس‌جمهور برای جابجایی در نام سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری؛

میراث همیشه اول، مثل خلیج همیشه فارس

آیا گردشگری را به عنوان وسیله اشتغال‌زایی و کسب درآمد، می‌توان بر میراث فرهنگی به عنوان "زمینه‌ساز شناخت هویت و خط حرکت فرهنگی انسان" مرجح دانست؟
فرهاد نظری:

آمار ثبت میراث ناملموس به ۱۳۵۰ اثر رسید

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی گفت: با ثبت ۲۳ اثر ناملموس خراسان و فارس تعداد آثار میراث ناملموس به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی به ۱۳۵۰ اثر رسید.
در نشست خبری سلطانی‌فر مطرح شد؛

بازگشت "مشروط" الواح هخامنشی/ لغو روادید با سه کشور دیگر

معاون رئیس جمهور گفت: چنانچه مدعیان حمایتِ ایران از حادثه تروریستی سال ۱۹۹۷ در آمریکا درخواست تجدیدنظر برای حکم استیناف الواح هخامنشی ندهند، این الواح پس از ۸۰ سال به کشور برگردانده می‌شوند.
سفیر ایران در یونسکو:

میراث فرهنگی فقط برای پُز دادن نیست/ساخت قنات‌ها در ایران ۴۵۰ میلیون روز کار می‌برد

سفیر ایران در یونسکو با بیان اینکه میراث فرهنگی فقط برای پز دادن نیست و باید از کودکی آن را شناخت،‌ گفت: قنات‌های ایران که در یونسکو به ثبت جهانی رسید برای ساخت، ۴۵۰ میلیون روز کار می‌برد.
معاون میراث فرهنگی؛

پرونده بیابان لوت با تلاش تیم مذاکره‌کننده جهانی‌ شد

محمدحسن طالبیان گفت: بیابان لوت به عنوان اولین میراث طبیعی ایران با تلاش تیم مذاکره‌کننده ایرانی در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی:

تصویب بازی‌های فکری سنتی به عنوان دومین فستیوال تحقیقاتی

برگزاری دومین فستیوال تحقیقاتی مرکز میراث فرهنگی ناملموس تهران ICH با موضوع بازی های سنتی (پازل های فکری) در سومین نشست عادی شورای حکام تصویب شد.
معاون میراث فرهنگی کشور خبر داد

پرونده ثبت جهانی «چوگان» به یونسکو ارسال شد

پرونده نامزدی ثبت جهانی چوگان به یونسکو ارسال شد تا مرکز میراث جهانی یونسکو، تصمیم نهایی خود را در اجلاس سال ۲۰۱7 نسبت به جهانی شدن این بازی اعلام کند.
میراث فرهنگی سند هویت و کیستی ماست؟

پویشی برای پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی ایران

کارشناسان میراث فرهنگی و محیط زیست معتقدند، بی‌توجهی به داشته‌های تمدنی، که حاصل ارتباط دوسویه انسان با طبیعت است، وضعیت نابه‌سامانی را پیش می‌آورد که امروز شاهد آن هستیم و زندگی را در برخی نقاط کشور در معرض تهدید قرار داده است.
سفیر لهستان در ایران:

جذابیت های فرهنگی و میراث ایران قابل ستایش است

سفیر لهستان در تهران، ایران را سرزمین جاذبه های طبیعی و تاریخی دانست و گفت: جذابیت های فرهنگی و میراث این کشور قابل ستایش است.
مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور:

لواش جهانی می‌شود

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور از ثبت جهانی پرونده چند ملیتی نوروز و فرهنگ پخت نان‌های تخت همچون لواش در سال 2016 با عضویت 5 کشور در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت جهانی می‌شوند.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها