سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
حفاظت از نام مشاهیر ایرانی؛

درخواست ثبت‌ِ نام مشاهیر در تقویم رسمی کشور

به شورای فرهنگ عمومی پیشنهاد کرده‌اند تا نام مفاخر و مشاهیر مشهور کشور در تقویم رسمی کشور ثبت شود؛ مشاهیری که هنوز آمار دقیقی در دست نیست که نام، زندگی و شخصیت برجسته‌ی کدام‌شان را دست‌کم در کتاب‌های درسی دانش‌آموزان گنجانده‌اند تا آن‌ها شاید با نام‌شان آشنا شوند؟
«کاخ »این کوچه «کوخ» می‌شود؛

سرنوشت نامعلوم بناهای قاجاری کوچه های لاله‌زارنو

ایران شناسان از آن با نام مدرسه قاجاری «کاخ» یاد می‌کنند اما کسبه و اهل محل آن را با کاربری انبار کالا به یاد دارند، روی سینه دیوار پلاکاردی از تغییر مکان یک تولید کننده فاکتور خبر می‌دهد اما کسی از کسب مجوز تخریب خبری ندارد اینجا کوچه «شهید رمضانعلی زوارئیان» واقع در «لاله‌زار نو» است که دو خانه پهلو به پهلوی هم با آجرها و تزئینات معماری به کل کوچه فخرفروشی می‌کنند.
بشرویه؛ شهر تاریخی حامی حیوانات؛

پرونده ثبت ملی شیوه برخورد با حیات‌وحش و حیوانات در بشرویه در دست بررسی است

ایران سرزمین جاذبه‌ها و خرده‌فرهنگ‌های عجیب است. شمال تا جنوب کشور و غرب تا شرق آن مملو از میراث ناملموس و شگفت است. آیین‌ها و رسوم، شیوه زندگی اصیل و باورهای شگفت، مردمان ساکن در اقلیم‌های مختلف کشور را از یکدیگر متمایز کرده‌ است. نمونه آن در قلب کویر مرکزی ایران قابل مشاهده است؛ جایی که اکنون پرونده ثبت ملی شیوه برخورد مردمانش با حیات وحش و گونه‌های جانوری در دست تهیه است.
سرقت میراث ناملموس ایران ؛

آیا مینیاتور را کشورهای دیگر تصاحب می‌کنند؟

ترکیه عزم خود را جزم کرده که «مینیاتور» را که اساساً هنری ایرانی است، ثبت جهانی کند. این در حالی است که یکی از کارشناسان مرکز میراث ناملموس اکنون‌ در ترکیه به سر می‌برد. هدف این سفر بی‌سر و صدا رایزنی برای پیوستن ایران به پروندهٔ مینیاتور است.
میراث فرهنگی و توسعه پایدار؛

بارِ توسعه را از دوش میراث‌ فرهنگی برمی‌دارند؟

سال‌ها درگیرِ اتفاق‌های مختلفی بوده‌اند؛ یک روز روی محوطه‌ای تاریخی که روزی شهر تاریخی بود سد ساختند و محوطه‌ی تاریخی را آب‌گیری کردند، یک روز برای پا گذاشتن روی تاریخ، ساخت مترو را بهانه کردند و قبل از استحکام بخشی و بررسی محوطه که آیا تحمل لرزش‌های شبانه‌روزی را دارد و تونل‌های عمیق و طولانی حفر و قطارهایشان با سروصدای زیاد حرکت کردند.
جدول برخی از آثار ایرانی در موزه‌های معروف دنیا؛

هیچ فهرستی از اشیای تاریخی ایران در دنیا نداریم

با وجود آنکه ایران در زمره ۱۰ کشوری محسوب می‌شود که بیشترین اثر تاریخی در دنیا داراست اما هیچ فهرستی از اشیای تاریخی ایران که در موزه‌های دنیا نگهداری می‌شوند و حتا به نمایش گذاشته شده‌اند، وجود ندارد.
غارسنگی خالوحسین کوهکن؛

قصه خالوحسین ِ کوهکن و غار ِ تنهایی‌اش

پاوه را همه به خانه‌های پلکانی‌اش می‌شناسند؛ به باغ‌های سرسبزش. هر کس گذرش به پاوه می‌افتد از کوچه‌ها و جنگل‌ها و یخچال‌های طبیعی‌اش دیدن می‌کند اما اگر از من می‌شنوی، گذرت به پاوه افتاد کمی طولانی شدن سفر را به جان بخر و به «میگوره» برو! حیف نیست غارسنگی خالوحسین کوهکن را نبینی که این قدر برایش زحمت کشیده؟
تعزیه؛ میراث جهانی عاشورا؛

بازخوانی سیر تاریخی اجرای تعزیه در ایران

تعزیه ایران در آبان‌ماه سال 89 در فهرست میراث ناملموس جهان به نام ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید و بدین‌ترتیب شبیه‌خوانی تاریخی ایران در سوگواری ایام محرم جهانی شد. ترکیه نیز آن سال یکی از مدعیان ثبت جهانی تعزیه بود اما آنطور که عظیم موسوی، تهیه‌کننده پرونده ثبت جهانی تعزیه همان روزها به رسانه‌ها اعلام کرد، ایران به‌گونه‌ای این پرونده را بست که ترکیه نیز ناچار به تعظیم در برابر هنر روایتگری ایرانی از واقعه عاشورا شد.
تعزیه، میراث جهانی عاشورا؛

سیر تاریخی اجرای تعزیه در ایران

تعزیه ایران در آبان‌ماه سال 89 در فهرست میراث ناملموس جهان به نام ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید و بدین‌ترتیب شبیه‌خوانی تاریخی ایران در سوگواری ایام محرم جهانی شد. ترکیه نیز آن سال یکی از مدعیان ثبت جهانی تعزیه بود اما آنطور که عظیم موسوی، تهیه‌کننده پرونده ثبت جهانی تعزیه همان روزها به رسانه‌ها اعلام کرد، ایران به‌گونه‌ای این پرونده را بست که ترکیه نیز ناچار به تعظیم در برابر هنر روایتگری ایرانی از واقعه عاشورا شد.
اجرای طرح عجیب در پل 400 ساله صفوی؛

سقوط میراث فرهنگی یا گردشگران از سی و سه پل!

عضو شورای فنی میراث فرهنگی اصفهان طرح اجرا شده برای ایمن‌سازی سی‌و‌سه پل توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان را بسیار بد و غیرکارشناسی توصیف می‌کند می‌گوید: «طرح اجرا شده توسط میراث فرهنگی، مصوبه شورای فنی میراث فرهنگی اصفهان را ندارد و غیرقانونی است.»
لاهوتی:

یک معاونت از سازمان میراث فرهنگی حذف می‎شود

عضو کمیسیون مشترک طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی می‌گوید در صورت تصویب طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، یک معاونت از آن حذف خواهد شد
توپ مروارید بسازیم؛

صندوقخانه هر ایرانی کجاست؟

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: ما کاری با توپ کردیم که صدای آن برایمان پیام آور آمدن عید نوروز، وقت سحر، وقت افطار، آمدن عید فطر و به طور کلی خبرهای خوب شد.
آرزوی مدیر پایگاه‌های میراث ملی و جهانی؛

آرزویی که تنها درمانش پول است

«ایجاد یک ساختار در تشکیلات دولتی برای پایگاه‌های میراث فرهنگی می‌تواند مشکل پرداخت حقوق کارمندان در پایگاه‌های میراث فرهنگی را برطرف کند، مشکلی که گاهی اوقات چند ماه یک بار برطرف می‌شود.»
پدیده وندالیسم ؛

شمارش معکوس برای هجوم بی فرهنگ‌ها به ميراث فرهنگی

همه ما وقتی از آثار تاريخی و کهن اين مرز و بوم بازديد می‌کنيم زخم عميق بی فرهنگی و ناهنجاری بر پيکر ميراث فرهنگی را دیده‌ایم و چه دردناک است بدانیم این پدیده پایانی ندارد.
مسرور باشیم یا مغموم؟

زورآزمایی دزد و پلیس در خیانت و خدمت به میراث فرهنگی

واقعا نمی دانیم برای شنیدن خبر کشف بیش از 57 هزار شی تاریخی قاچاق در 11 ماه اخیر و به عبارتی 38 درصد کشفیات بیشتر نسبت به سال قبل مسرور باشیم یا مغموم، این اعداد نشان از افزایش قاچاق دارد یا قدرت مبارزه با قاچاق، و برنده زورآزمایی یگان حفاظت میراث فرهنگی و دزدان ثروت و هویت مملکت کدامند؟
«طبس» سومین ژئوپارک پیشنهادی ایران؛

بهشت زمین‌شناسی ایران در یونسکو ثبت می‌شود + عکس

سومین پرونده ژئوپارک جهانی ایران برای ثبت در یونسکو، باز شد. «طبس» که عنوان بهشت زمین شناسی را یدک می‌کشد به عنوان سومین ژئوپارک پیشنهادی ایران برای ثبت جهانی مطرح شده است.
رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری خبرداد؛

دستور وزیر ارشاد به معاون هنری برای خرید «خانه نیما»/ ارشاد نخرد شهرداری خریدار است

رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران درباره خانه «نیما» گفت: وزیر ارشاد به معاون هنری خود آقای حسینی ابلاغ کرده تا پیگیر شود و خرید صورت گیرد، اگر موفق به تملک شدند که خودشان بهره‌برداری خواهند کرد، اگر اینگونه نشد شهرداری اقدام سریع خواهد داشت.
روش‌های عجیب درمان بیماری؛

عجیب و غریب ترین آداب و رسوم گذشتگان+تصاویر

با وجود تکنولوژی‌های امروز، اینترنت و پیشرفت روزمره، مشکلات زندگی اجدادمان را به سختی می‌توانیم تصور کنیم.
سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی استان خبر داد؛

ثبت ۱۲ اثر میراث ناملموس آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی از ثبت ۱۲ اثر میراث ناملموس آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی خبر داد.
دیپلماسی جاده‌ها؛

اهمیت راه‌ها در انتقال فرهنگ ایرانی

جاده ابریشم در طول تاریخ ایران، یکی از برجسته‌ترین نمادها در بررسی تحولات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ارتباطی و کانون مبادلات فرهنگی، هنری، عقاید و حتی مسائل نظامی و اقتصادی به‌شمار می‌رفت. این جاده سرزمین‌های مختلفی را به یکدیگر متصل می‌کرد و انشعابات بی‌شماری داشت. به این ترتیب مسیرهایی شکل گرفته بود که پخش محصولات بین مراکز اصلی تولید در چین شرقی و غرب را میسر می‌کردند. این محصولات مواد خام و اولیه یعنی سنگ‌ها و فلزات گرانبها، عاج، سرامیک، پوست حیوانات و مصنوعات مانند اسلحه، ابریشم، کاغذ، شیشه‌آلات و چینی‌آلات را شامل می‌شدند. با بهره‌گیری از این جریانات تجاری، عقاید، فناوری‌ها، ادیان و فرهنگ‌ها نیز در گردش بودند.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها