سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معاون میراث فرهنگی کشور خبر داد:

جزییات تازه از تخریب خانه نائل/ کوتاهی مدیران در جریان این تخریب را بازرسی بررسی خواهد کرد

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: بررسی کوتاهی مدیران در جریان تخریب خانه تاریخی نائل اصفهان را به بازرسی سپرده ایم.
حذف نام ایران از پرونده؛

«دلمه» چگونه به نام آذربایجان ثبت شد؟

آذربایجان درحالی پرونده «دلمه» را به نام خود در یونسکو ثبت کرد که ایران می‌توانست پرونده مشترکی با آن کشور داشته باشد اما دست خالی ماند.
به نمایندگی از جمهوری‌ آذربایجان؛

دُلمه وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شد

در دوازهمین اجلاس سالانه کمیته میراث فرهنگی ناملموس یونسکو، غذای سنتی دُلمه از سوی جمهوری آذربایجان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
یک هفته با میراث فرهنگی و گردشگری؛

ثبت جهانی کمانچه و چوگان در سال ۲۰۱۷

ایجاد پوشش آجری در تخت جمشید، ثبت جهانی کمانچه و چوگان و جاماندن ایران از ثبت جهانی آثار ناملموس در سال بعد از جمله خبرهای حوزه میراث و گردشگری در این هفته بود.
همجواری با فرهنگ‌های دیگر؛

وطن معنوی ایرانیان کجاست؟

کشور ما با فرهنگ‌های دیگر همجوار بوده و با همسایگان مان ارتباط های فرهنگی دیرینه داریم، تفاوت ارتباط ایران با هندوستان نسبت به سایر همسایگانمان در کیفیت این رابطه است. ارتباطی که ما را به یاد این ضرب المثل ایرانی «فیل ما یاد هندوستان کرد» می اندازد.
مجازات‌های جایگزین حبس؛

مجرمانی که دوران محکومیت‌شان را در سازمان میراث می‌گذرانند

مجرمانِ ۲۵ نوع جرم به جای گذراندن دوران محکومیت خود در زندان، می‌توانند در یکی از پنج بخشِ انجام خدمات عمومی رایگان براساس ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی، دوران حبس خود را به صورت جایگزین در سازمان میراث فرهنگی بگذرانند، اما این پنج بخش خدمات عمومی رایگان در سازمانی با سه بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که به نوعی جزئی از سرمایه‌ی ملت و دولت محسوب می‌شوند، آیا این سازمان عریض و طویل را آسیب‌پذیر نمی‌کند؟
پیش‌دستی در ثبت میراث ناملموس؛

چوگان ایرانی و کمانچه ثبت جهانی شدند اما همه چیز قابل تغییر است!

هر اثری که به نام هر کشوری ثبت شده، در صورت درخواست سایر کشورها برای ثبت مشترک و ارائه مستنداتی از سوی آن کشور که نشان دهد، آن میراث در کشور دیگر نیز ریشه تاریخی دارد، به صورت مشترک ثبت می‌شود؛ برای نمونه اگر ایران درخواست ثبت مشترک دلمه را دهد، به ثبت آذربایجان افزوده می‌شود و اگر افغانستان درخواست افزوده شدن به ثبت چوگان و کمانچه را دهد، نام این کشور به این ثبت‌ها افزوده می‌شود...
سفر سه روزه هیئت میراث ‌فرهنگی زیر آب چین به ایران؛

علاقه مندی موسسه ملی میراث فرهنگی زیر آب چین به همکاری با ایران

دامین وانگ رئیس مؤسسه ملی میراث‌فرهنگی زیر آب چین امروز 21 آبان 96 گفت: «ما نه تنها می‌خواهیم روابط و دوستی عمیق‌تری با ایران داشته باشیم بلکه علاقه‌مندیم با هم یافته‌های جدیدی به دست آوریم.»
مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی:

«چوگان ایرانی» و «کمانچه» از ارزیابی یونسکو گذشت

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی اعلام کرد:‌ در نتایج کمیته بین‌الدول میراث ناملموس، یونسکو به ثبت «چوگان ایرانی» و «کمانچه» رای داد.
اصلاح یک گاف مجازی!

وضعیت پرونده‌های میراث جهانی ایران در یونسکو

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی درباره وضعیت پرونده‌های میراث جهانی ایران که چندی پیش جدولی با اطلاعات اشتباه درباره آن در فضای مجازی منتشر شد، توضیحاتی ارائه کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی:

آجیل تبریز ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در یک سال و نیم گذشته 5 مورد از آثار ناملموس استان در فهرست ملی به ثبت رسید، از ثبت آجیل تبریز در فهرست آثار ملی خبر داد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

نبود عزم ملی برای حفاظت از میراث فرهنگی، کشور را با فاجعه بزرگی مواجه می سازد

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز کار میراث فرهنگی از وضع بحرانی هم فراتر رفته و اگر عزمی ملی برای حفاظت از میراث فرهنگی پدید نیاید، با یک فاجعه بزرگ مواجه خواهیم بود.
یزد در فهرست جهانی یونسکو؛

نگاهی به تنها شهری از ایران که جهانی شد

شهر یزد به عنوان بیست و دومین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو قرار گرفت این اولین باری است که یک شهر با تمام مشکلات و سختی هایش از ایران در این فهرست جای می گیرد.
یک هفته با میراث فرهنگی و گردشگری؛

جهانی شدن میراث تاریخی یزد/ کشف ستون تاریخی در مرودشت

کشف ستون تاریخی در مرودشت، ثبت جهانی یزد، مطرح شدن دوباره طرح وزارت گردشگری و واگذاری پرحاشیه عمارت شترگلو از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
ایران ۶۰ زبانه است/ماجرای یقه‌های کشورها؛

ابهام تاریخی ماشین چاپ کلیسای وانگ چیست؟

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی با اشاره به وجود ماشین چاپ موجود در کلیسای وانگ اصفهان گفت: این ماشین چاپ در فاصله کوتاهی از اختراع گوتنبرگ وارد ایران شده است اما نکته قابل تامل این است که چرا صنعت چاپ در ایران اشاعه پیدا نکرد!
برگی از تاریخ نفت؛

تاريخ نفت بايد مستندسازي شود

صنعت نفت گستره اي به اندازه كشور دارد و تاريخ اين صنعت و سير تكوين و تكامل آن بايد مستند سازي و ثبت و ضبط شود.دفتر موزه هاي نفت روز گذشته ميزبان سه تن از مديران با سابقه شركت پخش فرآورده هاي نفتي بود كه در جلسه اي با حضور مجري مركز مدارك، اسناد و آرشيو صنعت نفت و مشاور مدير موزه هاي صنعت نفت به بررسي راهكارهاي توسعه و جلب همكاري كاركنان اين صنعت با موزه هاي نفت پرداختند.
موافقت دیوان عالی با بررسی مجدد؛

میراث ایران در آمریکا به حراج گذاشته می‌شود؟

دیوان عالی آمریکا با بررسی پرونده پرداخت غرامت به قربانیان آمریکایی انفجار در سرزمین اشغالی از محل فروش آثار باستانی ایران موافقت کرد.
محمدحسن طالبیان:

آثار فرهنگی در اختیار نهادها باید شناسنامه دار شود

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: آثار فرهنگی در اختیار نهادها باید شناسنامه دار شود و در بانکی این اطلاعات گنجانیده شود ولی نهادهای به مانند بنیاد مستضعفان هیچ همکاری نمی‌کنند.
ریشه‌یابی چالش‌های میراثی میراث فرهنگی؛

خلأ قانونی گریبانگیر بناهای تاریخی

بحث مالکیت، ثبت ملی و بهره‌برداری از اموالی که میراث ملی محسوب می‌شوند، موضوعی است که مورد بحث و مناقشه سازمان‌های مختلفی از جمله میراث فرهنگی، دیوان عدالت اداری، سازمان اوقاف، بنیاد مستضعفان و وکلای دادگستری و البته مالکان خصوصی قرار گرفته و تقریبا همه بر این نظر متفق هستند که قوانین در حوزه میراث فرهنگی شفاف نیستند و تعارض‌های به وجود آمده که خسارات مادی و معنوی زیادی داشته‌اند، از همین‌جا ناشی می‌شوند.
توسط اساتید دانشگاه و کارشناسان ؛

طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه بررسی می شود

طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه توسط اساتید دانشگاه و کارشناسان گردشگری بررسی می شود.
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها