سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
اصلاح یک گاف مجازی!

وضعیت پرونده‌های میراث جهانی ایران در یونسکو

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی درباره وضعیت پرونده‌های میراث جهانی ایران که چندی پیش جدولی با اطلاعات اشتباه درباره آن در فضای مجازی منتشر شد، توضیحاتی ارائه کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی:

آجیل تبریز ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در یک سال و نیم گذشته 5 مورد از آثار ناملموس استان در فهرست ملی به ثبت رسید، از ثبت آجیل تبریز در فهرست آثار ملی خبر داد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

نبود عزم ملی برای حفاظت از میراث فرهنگی، کشور را با فاجعه بزرگی مواجه می سازد

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز کار میراث فرهنگی از وضع بحرانی هم فراتر رفته و اگر عزمی ملی برای حفاظت از میراث فرهنگی پدید نیاید، با یک فاجعه بزرگ مواجه خواهیم بود.
یزد در فهرست جهانی یونسکو؛

نگاهی به تنها شهری از ایران که جهانی شد

شهر یزد به عنوان بیست و دومین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو قرار گرفت این اولین باری است که یک شهر با تمام مشکلات و سختی هایش از ایران در این فهرست جای می گیرد.
یک هفته با میراث فرهنگی و گردشگری؛

جهانی شدن میراث تاریخی یزد/ کشف ستون تاریخی در مرودشت

کشف ستون تاریخی در مرودشت، ثبت جهانی یزد، مطرح شدن دوباره طرح وزارت گردشگری و واگذاری پرحاشیه عمارت شترگلو از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
ایران ۶۰ زبانه است/ماجرای یقه‌های کشورها؛

ابهام تاریخی ماشین چاپ کلیسای وانگ چیست؟

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی با اشاره به وجود ماشین چاپ موجود در کلیسای وانگ اصفهان گفت: این ماشین چاپ در فاصله کوتاهی از اختراع گوتنبرگ وارد ایران شده است اما نکته قابل تامل این است که چرا صنعت چاپ در ایران اشاعه پیدا نکرد!
برگی از تاریخ نفت؛

تاريخ نفت بايد مستندسازي شود

صنعت نفت گستره اي به اندازه كشور دارد و تاريخ اين صنعت و سير تكوين و تكامل آن بايد مستند سازي و ثبت و ضبط شود.دفتر موزه هاي نفت روز گذشته ميزبان سه تن از مديران با سابقه شركت پخش فرآورده هاي نفتي بود كه در جلسه اي با حضور مجري مركز مدارك، اسناد و آرشيو صنعت نفت و مشاور مدير موزه هاي صنعت نفت به بررسي راهكارهاي توسعه و جلب همكاري كاركنان اين صنعت با موزه هاي نفت پرداختند.
موافقت دیوان عالی با بررسی مجدد؛

میراث ایران در آمریکا به حراج گذاشته می‌شود؟

دیوان عالی آمریکا با بررسی پرونده پرداخت غرامت به قربانیان آمریکایی انفجار در سرزمین اشغالی از محل فروش آثار باستانی ایران موافقت کرد.
محمدحسن طالبیان:

آثار فرهنگی در اختیار نهادها باید شناسنامه دار شود

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: آثار فرهنگی در اختیار نهادها باید شناسنامه دار شود و در بانکی این اطلاعات گنجانیده شود ولی نهادهای به مانند بنیاد مستضعفان هیچ همکاری نمی‌کنند.
ریشه‌یابی چالش‌های میراثی میراث فرهنگی؛

خلأ قانونی گریبانگیر بناهای تاریخی

بحث مالکیت، ثبت ملی و بهره‌برداری از اموالی که میراث ملی محسوب می‌شوند، موضوعی است که مورد بحث و مناقشه سازمان‌های مختلفی از جمله میراث فرهنگی، دیوان عدالت اداری، سازمان اوقاف، بنیاد مستضعفان و وکلای دادگستری و البته مالکان خصوصی قرار گرفته و تقریبا همه بر این نظر متفق هستند که قوانین در حوزه میراث فرهنگی شفاف نیستند و تعارض‌های به وجود آمده که خسارات مادی و معنوی زیادی داشته‌اند، از همین‌جا ناشی می‌شوند.
توسط اساتید دانشگاه و کارشناسان ؛

طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه بررسی می شود

طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه توسط اساتید دانشگاه و کارشناسان گردشگری بررسی می شود.
شعار امسال؛

تنوع زیستی و گردشگری پایدار

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به انتخاب شعار تنوع زیستی و گردشگری پایدار برای روز جهانی تنوع زیستی در سال2017، گفت:شناخت اهمیت اقتصاد گردشگری از طریق مناظر جذاب و تنوع زیستی غنی زیربنای سیاسی و اقتصادی در حفاظت از تنوع زیستی است.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم خبر داد؛

ژئوپارک قشم دوباره جهانی شد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اعلام خبر جهانی شدن دوباره ژئوپارک قشم گفت: «این ژئو پارک بیش از 3بار مورد بازرسی ممیزان و نمایندگان یونسکو قرار گرفت تا کارت قرمز آن به کارت سبز تبدیل شد و در این مدت اقدامات بسیاری برای ثبت جهانی آن صورت گرفت.»
نمایش شکوه تمدن چند هزار ساله ایران در آلمان؛

گزارشی از نمایشگاه «ایران؛ تمدنی کهن میان آب و صحرا»

نمایشگاه «ایران؛ تمدنی کهن میان آب و صحرا» سه‌شنبه شب گذشته با حضور مقامات فرهنگی ایران و آلمان و مسئولان سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران در تالار اصلی موزه هنر شهر بن افتتاح شد. در این نمایشگاه که تا ۲۰ آگوست برپا خواهد بود ۴۴۶ شیء شاخص موزه ملی ایران و موزه شهرهای شوش، کرمان، اصفهان و ارومیه که متعلق به دوره پیش از تاریخ تا هخامنشی است، به نمایش گذاشته شده است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی:

کتاب مدیریت جرائم علیه میراث‌فرهنگی تهیه شده‌است

فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی گفت: شعاری که ما برای نوروز امسال در نظر گرفته‌ایم، حفاظت دانش‌محور، مشارکت اجتماعی و امنیت پایدار است که باید متعهدانه این شعار را اجرایی کنیم.
پرسه در اخبار میراث فرهنگی در دهه دوم دی‌ماه 95؛

خانم رییس، سخنگوی آقای معاون می‌شود/اساسنامه میراث‌فرهنگی در برنامه ششم رونویسی شد/دادِ حوزه علمیه هم درآمد

آیت‌الله هاشمی گفت؛ که اگر فردا این مطلب را در نامه‌ای به من منعکس کنید، قول می‌دهم که بلافاصله این را تصویب کنم و بتوانیم این سازمان را در هیات دولت به عنوان معاون رئیس جمهور داشته باشیم."
حسینی‌مکارم:

سازمان میراث‌فرهنگی در دولت تدبیر و امید سامان یافت/ میراث‌فرهنگی به مطالبه مردمی تبدیل شده است

نشست معاونان پشتیبانی و توسعه مدیریت ادارات‌کل استانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، امروز سه‌شنبه 17 اسفند، با حضور معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، در هتل لاله تهران برگزار شد.

جشن ثبت جهانی قنات قصبه گناباد با حضور معاون رئیس جمهوری

جشن ثبت جهانی قنات قصبه گناباد پنجشنبه 14 بهمن ماه با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گناباد برگزار می شود.

سرود «خمینی ای امام» در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد

سرود انقلابی «خمینی ای امام» پس از دو بار رد شدن در همایش‌های ثبت آثار ملی بالاخره توانست مجوز ثبت در فهرست آثار ملی میراث ناملموس را بگیرد.
معاون گردشگری میراث فرهنگی:

سفره ایرانی را جهانی می‌کنیم

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با مثبت ارزیابی کردن جشنواره سفره ایرانی فرهنگ گردشگری در شیراز گفت: بخشی از اهداف جشنواره سفره ایرانی در شیراز محقق شد و هدف نهایی از برپایی «جشنواره سفره ایرانی»، جهانی شدن آن است.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها