پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۵۳۷۰۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲
با توجه به اینکه هیجان زدگی سهامداران، مهمترین عامل افت شاخص کل بورس بوده است، شاید بهترین راه در این روز‌ها این است که با توجه به نبود خریدار و صف‌های فروش تشکیل شده برای بیشتر نمادها، سهامداران پنجره‌های معاملاتی خود را ببندند و چند روزی را استراحت کنند تا شرایط عادی به بورس بازگردد.
شعارسال: ساعات اولیه بامداد سیزدم دی ماه ۱۳۹۸ خبری تکان دهنده مبنی بر هدف قرار گرفتن دو خودروی حشد الشعبی و ترور فرماندهان ارشد نظامی در نزدیکی‌های فرودگاه بغداد توسط آمریکای خونخوار و جنایت کار منتشر شد.


هر چقدر زمان به جلوتر می‌رفت، خبر‌های نگران کننده تری در حال انتشار بود. سرانجام صبح جمعه هر آنچه دوست نداشتیم، صحت داشته باشد، اتفاق افتاد. سردار بزرگ اسلام، پشت و پناه مردم ایران، شهید حاج قاسم سلیمانی به درجه رفیع شهادت رسید. شهادتی که کمترین سهم و خواسته او از سال‌ها مجاهدتش بود. طبیعتاً پیش بینی می‌شد که این حادثه تلخ و غم انگیز بازار‌های اقتصادی دنیا و ایران را تحت تاثیر خود قرار دهد. یکی از بازار‌هایی که بسیار احتمال سقوط آن داده می‌شد، بازار بورس ایران بود، به همین دلیل از روز گذشته، زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه باید برای جلوگیری از سقوط شاخص کل بورس، این بازار سه روز تعطیل شود به گوش رسید.

با آغاز فعالیت بورس ـ همان گونه که پیش بینی می‌شد ـ در همان دقایق ابتدایی بیشتر نماد‌ها با صف فروش مواجه شدند و شاخص کل بورس سقوط ۱۵ هزار واحدی را تجربه و به کانال ۳۶۸ هزار واحدی ورود کرد. شاخصی که این ماه‌ها به شکستن رکورد‌های جدید و ورود به کانال‌های بالاتر عادت کرده بود.

به هر صورت، صبح امروز شنبه چهاردهم دی ماه جلسه فوق‌العاده شورای‌عالی بورس برگزار شد و این شورا ضمن محکوم کردن حمله تروریستی به کاروان سردار سپاه اسلام و گرامیداشت یاد سپهبد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی، اعلام کرد، فرآیند و عملیات اجرایی روزانه بازار سرمایه کشور متوقف نمی‌شود.

این شورا تاکید کرد: بخش‌های مختلف بازار سرمایه با دقت و هشیاری به مسیر خود ادامه می‌دهند و همه تلاش خود را برای تداوم فعالیت‌های روزانه بازار سرمایه به کار خواهند برد. شورای‌عالی بورس با اشاره به نقش صندوق حمایت و تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد: در صورت لزوم، صندوق تثبیت بازار از سرمایه‌گذاران بازار سرمایه حمایت خواهد کرد. همچنین بازیگران حقوقی بازار نیز از فرآیند داد و ستد روزانه حمایت خواهند کرد.

حالا پرسش بسیاری از سهامداران این است که آیا تصمیم شورای عالی بورس مبنی بر عدم تعطیلی بورس، تصمیمی درست بود؟ پیش بینی‌ها در مورد آینده بازار بورس ایران چیست؟

فردین آقابزرگی از کارشناسان بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس تابناک ضمن عرض تسلیت به خاطر شهادت جانگداز سردار بزرگ اسلام گفت: بازار سرمایه به هر حال فراز و نشیب‌های خاص خود را دارد و رفتار‌های طبیعی بازار متاثر از فعل و انفعالات اقتصادی، سیاسی و روانی است. در حال حاضر با این اتفاق ناگوار که رخ داد و با توجه به احساس نگرانی‌هایی که برای اهالی بازار سرمایه و به خصوص بورس بازان پیش آمده، موجب شده است تا رفتاری اجتناب ناپذیری از آن‌ها سر بزند که این رفتار‌ها در قالب عرضه یا فروش سهام دیده می‌شود.

آقا بزرگی ادامه داد:، اما از لحاظ ابعاد کارشناسی، توصیه به سهامداران و فعالان بازار و کسانی که اصرار به فروش در این روز‌ها دارند، این است که این موضوع را در نظر بگیرند که این حادثه تلخ موجب افزایش قیمت نفت، کامودیتی‌ها و حتی پیش بینی افزایش نرخ ارز خواهد شد که این عوامل در گذشته، جز عوامل بسیار موثر در افزایش شاخص کل بورس و رونق بازار سرمایه بوده اند؛ لذا باید سهامداران از رفتار‌های هیجانی و فروش سهام خود در این شرایط اجتناب کنند و پیش بینی من این است که شرایط حال حاضر نهایت دو روز به طول خواهد انجامید و بلافاصله ریزش‌ها جبران خواهد شد؛ بنابراین، پیشنهاد می‌شود که سهامداران رفتار هیجانی نداشته باشند و به عنوان یک فعال بازار سرمایه از سهامداران می‌خواهم به عنوان یک وظیفه ملی در صف‌های فروش ورود پیدا نکنند. این بهترین پیشنهاد برای فعالان بازار است که حداقل برای حفظ و نگهداری محل کسب و کار خود تلاش کنند.

آقابزرگی در مورد پیشنهاد تعطیلی سه روزه بازار هم با اشاره به تصمیم درست شورای عالی بورس مبنی بر ادامه فعالیت بازار گفت: نادرست‌ترین کار ممکن این بود که در کار بازار سرمایه وقفه ایجاد شود. هر چند این ضایعه بسیار بسیار پررنگ‌تر از مسائل گذشته، چون هدف قرار گرفتن پهباد آمریکایی و ... بود؛ اما تعطیلی بازار می‌توانست اثرات نامطلوب تری به همراه داشته باشد. دلیل این موضوع نیز این است که ایجاد وقفه در ورود سفارش‌ها حتی بعد از بازگشایی می‌توانست التهابات بیشتری ایجاد کند. حتی تهدید توقف نماد‌های معاملاتی می‌توانست نقدشوندگی سرمایه سهامداران را مقداری مخدوش کند؛ لذا یکی از بدترین تصمیمات ممکن می‌توانست تعطیلی بازار سرمایه باشد که شورای عالی بورس خوشبختانه در این زمینه تصمیم بسیار درستی را اتخاذ نمود.

شایان ذکر است که یاسر فلاح، مدیر روابط عمومی بورس دقایقی قبل نیز طی یادداشتی در شبکه مجازی اینستاگرام با هشتگ "نه به فروش هیجانی سهام" نوشت: همه در سوگ سردار محبوبمان هستیم. انسجام و هم افزایی خوبی در بازار سرمایه به وجود آمده است. هماهنگی‌های بی نظیری در حمایت از فرآیند بازار شکل گرفته است. اگر همه در کنار هم باشیم، نشان خواهیم داد، هشتاد میلیون قاسم سلیمانی هستیم. سهامداران حقیقی هم برای حمایت از بازار سرمایه همدل شده اند.

به هر صورت، با توجه به اینکه هیجان زدگی سهامداران مهمترین عامل افت شاخص کل بورس بوده است، شاید بهترین راه در این روز‌ها این است که با توجه به عدم وجود خریدار و صف‌های فروش تشکیل شده برای بیشتر نمادها، سهامداران پنجره‌های معاملاتی خود را ببندند و چند روزی را استراحت کنند تا شرایط عادی به بورس بازگردد. همان گونه که فردین آقابزرگی نیز اشاره نمود، این حادثه تلخ بر روی عوامل دیگری از جمله قیمت نفت، کامودیتی‌ها و نرخ ارز ممکن است تاثیر بگذارد که این عوامل خود می‌توانند از عوامل رونق بازار بورس در آینده باشند.
 


در مجموع با توجه به موارد بالا می‌توان چند پیشنهاد و توصیه به سهامداران نمود؛

• از رفتار‌های هیجانی بپرهیزید، چون برندگان اصلی بازار کسانی هستند که از این رفتار‌های هیجانی دوری کنند.

• مناسبترین راهکار برای جلوگیری از تصمیمات هیجانی بستن پنجره‌های معاملات و فاصله گرفتن از بازار و استراحت می‌باشد، بازار مسیر خود را ادامه خواهد داد و توجهی به تصمیمات هیجانی نخواهد کرد بنابراین دارایی‌های خود را متاثر از چند پیشنهاد هیجانی حراج نکنید.

• با سقوط امروز شاخص کل بورس به کانال ۳۶۸ هزار، این شاخص به مقدار خود در هشتم دی ماه ۱۳۹۸ بازگشته است و همان گونه که ظرف شش روز شاخص به قله ۳۸۴ هزار واحد رسید و امروز نیز یکباره افت کرد و به کانال ۳۶۸ هزار واحد رسید؛ بنابراین، می‌توان پیش بینی نمود که با فروکش کردن هیجانات بازار دوباره شاخص کل روند طبیعی خود را طی کند.

• در پایان اشاره به این نکته ضروری است که در گذشته نیز اتفاقاتی، چون حمله تروریستی به مجلس، هدف قرار گرفتن نفتکش ها، هدف قرار گرفتن پهباد متجاوز آمریکایی به مرز‌های ایران، حمله موشکی به آرامکو و ... وجود داشته که در همه این حوادث، بازار سرمایه با نوساناتی مواجه شده است، اما دوباره این بازار بعد از مدتی به روند عادی خود بازگشته و مسیر صعودی خود را ادامه داده است.
 

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی تابناک ، تاریخ انتشار: 14 دی 1398 ، کدخبر: 948932 ، www.tabnak.ir

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
0
0
الان که هر کودکی میدونه این شرایط برای فروش سهام اصلا مناسب نیست فقط باید الان سهم هارو بشناسی و اقدام به خرید سهام کنی
ناشناس
Netherlands
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
0
0
بورس همیشه در هیجان ها سود تولید میکنه هیجان مثبت عمومی وقت فروش و هیجان منفی وقت خرید
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین