پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۶۷۶۶
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵
یک کارشناس حوزه کار شرایط ایجاد اشتغال و راه اندازی کسب و کار در کشور را سخت توصیف کرد و گفت: ما در ایران بالاترین بازار کار، تولید و مایحتاج اجتماعی را داریم بنابر این اگر برنامه وجود داشته باشد می‌توان به ایجاد اشتغال میلیونی امیدوار بود.
شعار سال: عبداله مختاری درباره راهکار‌های ایجاد اشتغال میلیونی در کشور اظهار کرد: ما در ایران بالاترین بازار کار، تولید و مایحتاج اجتماعی را داریم بنابر این اگر برنامه وجود داشته باشد می‌توان به ایجاد اشتغال میلیونی امیدوار بود.

وی با بیان اینکه ما باید تحریم کننده باشیم نه تحریم شونده، گفت: ایران به لحاظ محصولات کشاورزی کشوری چهار فصل است و نیازی به خارج نداریم، از لحاظ فرآورده‌های نفتی هم دنیا به ما محتاج است و به لحاظ مواد اولیه هم در بیشتر موارد کمبودی نداریم پس از چه نگرانیم و چرا تحریم را برای مردم بزرگ کردیم؟ نباید تحریم به ابزاری برای بهانه‌های بی کفایتی و بی لیاقتی تبدیل شود.

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه وقتی لیاقت گرایی در کشور کنار گذاشته شود کشور مسیر ناکارآمدی را طی می‌کند، افزود: متاسفانه برای ایجاد شغل و تولید در کشور فرآیندی ایجاد کردیم که کسی شهامت و جرأت ورود به بازار کار را ندارد و اگر بخواهد کسب و کاری راه بیاندازد و وامی بگیرد، برای گرفتن وام باید از هفت خوان بگذرد.

مختاری با بیان اینکه شرایط ایجاد شغل در کشور ما سخت است، اظهار کرد: بسیاری از کارآفرینان از این شرایط و روند حاکم بر بازار کار دلسرد و مأیوس هستند درحالی که ما می‌توانیم برای حمایت از کارآفرینان آن‌ها را در ۵ سال اول شروع کار از مالیات معاف کنیم، چون خودشان وارد بازار کار شده، سرمایه هایشان را به کار گرفته و ۱۰ نفر بیکار را سر کار برده اند یعنی به معیشت ۱۰ خانوار کمک کردند، بنابراین باید آن‌ها را مورد حمایت قرار دهیم.

به اعتقاد وی، کارآفرینان با به کارگیری افراد بیکار، امنیت شغلی فراهم می‌کنند، بیکاری را کاهش می‌دهند و جلوی بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی را می‌گیرند.
 
ایجاد اشتغال میلیونی در گرو داشتن برنامه

لزوم پرهیز از تصمیم گیری‌های جزیره‌ای و داشتن نگاه ملی در بحث اشتغال

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه دستگاه‌های متولی اشتغال باید برای ایجاد شغل با یکدیگر مشارکت کنند، بر لزوم پرهیز از تصمیم گیری‌های جزیره‌ای و داشتن نگاه ملی در بحث اشتغال تاکید کرد.

مختاری همچنین فراهم کردن امنیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی را مورد اشاره قرار داد و افزود: چرا افراد باید سرمایه‌های خود را از کشور خارج کنند و اکثر شرکت‌های ما در دبی ثبت شوند و و آنجا کار کنند؟ دبی و ترکیه از صدقه سر ایرانی‌ها دبی و ترکیه شدند، چرا یک عده جوان ایرانی باید آمال و آرزو‌های خود را در خارج کشور دنبال کنند و به زندگی در کمپ‌های کشور‌های دیگر تن بدهند؟

وی افزود: این مسئله که چرا سرمایه‌های ایرانی از کشور‌های دیگر سر در می‌آورد باید مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار گیرد. وقتی محیط امنی برای سرمایه‌های داخلی و خارجی فراهم کردیم می‌توانیم انتظار داشته باشیم که سرمایه‌گذاری در داخل کشور رونق بگیرد و رشد اقتصادی به دست آید و اشتغالزایی شود لذا در عین این که باید امکانات لازم را در اختیار تولید کنندگان و کارآفرینان قرار بدهیم و سرمایه‌ها را جذب کنیم باید به اعمال نظارت صحیح بر بازار کار و تولید و اشتغال نیرو‌های کار هم بپردازیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرآنلاین، تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۵۲۵۰۵۰، www.khabaronline.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین